Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Модератор: sapuna

LxD
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 2:15 am

Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Мнение от LxD »

Здравейте, начинаещ рибар съм и имам няколко въпроса които не са ми много ясни и бих искал да попитам. Ще бъда от страната на долни Окол на язовир Искър и ще хвърлям от брега за костур на плувка и на дъно. Въдиците с които разполагам са карбон с акции 20-40 гр., 3м. (за плувката) и 60-120гр., 3.60м. (дъно).

Захранка: Универсална + нарязан торен червей 1 кутиика + 1 кутиика бял.
Захранката мисля да я хвърлям на малки топчета на местата на които ловя през 2-часови интервали.

Въпрос 1: Има ли смисъл да захранвам през такива интервали и въобще има ли смисъл от такова нещо при положение че ловя хищник?

Сетъп на плувката:
Неподвижна - 4гр.
Влакно - 0.16мм. без повод
Кукичка - №8
Вирбел от най-мъничките с лагер на 20см от кукичката.
Стръв - торен червей / бял червей / щипок.

Въпрос 2: На каква дълбочина да наглася плувката?
Въпрос 3: Необходими ли са да направя някакви промени по сетъпа за плувка?

Сетъп на дъното:
Тежест с вграден вирбел с лагер - 40гр.
Влакно 0.25мм. без поводи.
Кукички №8 монтирани през 20 сантиметра от тежестта. Имам 2 разклонения като дължината на всяко разклонение е с 20см. от централното влакно. (ето и снимка)
Изображение
Звънче на влакното с леко коремче.
Стръв - торен червей / бял червей / щипок.

Въпрос 4: Мятам колкото се може по-навътре или по-наблизо към брега?
Въпрос 5: Звънчето на изпънато влакно ли да го закачам или на отпуснато?
Въпрос 6: Необходими ли са да направя някакви промени по сетъпа за дъно?

Благодаря за отделеното време!
Аватар
Бай Иван
фен клуб-скобар
Мнения: 639
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 9:18 am
Местоположение: НДК
Обратна връзка:

Re: Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Мнение от Бай Иван »

1. Не.
2. С тази въдица максималната дълбочина е около 2м. Няма да можеш да меташ на по-голяма дълбочина, тъй като въдицата ти е къса. Гласиш плувката според зависи от настроението на костура.
3. Вирбела е излишен, след като няма да имаш повод.
4. Пробваш на различни дистанции, като започнеш в близост до брега.
5. Отпуснато.
6. Не.
playback
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Юни 27, 2011 12:39 pm

Re: Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Мнение от playback »

Стръв: вземи си рибки от някой магазин, виолетки или там каквито има , гледай да са дребни, да не ти дадат някой млади каракудки, за мен колкото по дребна е рибката толкова повече налита костура. Основно костура се лови на рибе или на щипок, на червей дава но по-славо.

Успех и да споделиш резултата
LxD
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 2:15 am

Re: Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Мнение от LxD »

Окей мерси за съветите! Ще споделя разбира се, а да попитам 4 гр. плувка добре ли е или да сложа по тежка, че четох на различни места и колегите ползват 6-7 грамови като са на щипок?
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Мнение от lusienn »

Ми плувката според големината на Рибето.

Малко Рибе-4 гр плувка.

Голямо рибе-по голяма,да не ти я топи.

И на Окол-нямаш работа-там е забранено,и има ограда-това е от преди да си се Родил и ти и аз.

Ходи на устието на по топла вода пробвай тия дни,на 1 метър дълбочина-и малка рибка за стръв-много малка-2 см най добре.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
hristo94
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 132
Регистриран на: Нед Фев 13, 2011 1:01 pm
Местоположение: България

Re: Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Мнение от hristo94 »

Относно дълбочината може и над 2м да нагласиш плувката с тази въдица, верно че е по неудобно за замятане ,но става.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Мнение от lusienn »

Пробвай и на 3 метра-ако намериш такава дълбочина-което ме съмнява.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
LxD
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 2:15 am

Re: Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Мнение от LxD »

Много благодаря за съветите. Обаче искам да си взема и едно телескопче за дъно по универсално с малка транспортна дължина и гледах доста и се спрях на това. Какво мислите заслужава ли си цената му или какво вие бихте ми препоръчали до 70 сантиметра с ценови диапазон до 50 лева.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Мнение от lusienn »

отиваш в илиенци-и фси избираш-нещо до 30 лв.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
saw1977ewa
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Ное 22, 2014 8:50 am

Re: Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Мнение от saw1977ewa »

LxD написа:Здравейте, начинаещ рибар съм и имам няколко въпроса които не са ми много ясни и бих искал да попитам. Ще бъда от страната на долни Окол на язовир Искър и ще хвърлям от брега за костур на плувка и на дъно. Въдиците с които разполагам са карбон с акции 20-40 гр., 3м. (за плувката) и 60-120гр., 3.60м. (дъно).
Колега,мога да ти предложа и други варианти които са ми спасявали капото.За риболов от брега.За тази въдица която ти е 20-40г.
1.Монтаж Каролина.Кука за бяла и костур от 1ви до примерно 5,6номер в зависимост от големината на хищника,повод около 30см,може и по-дълъг 35-40см но да е твърд- ФК за да не се оплита-от 20 до 0,25мм.Повода с куката привързваш към вирбел над който поставяш инлайн(пробито през средата)олово към 15-20грама,за предпочитане куршумче или кръгло.
На куката рибе-симеонче(по-голямо),закачено през главата.
Хвърляш колкото можеш по навътре,чакаш да потъне. Ще усетиш олекване на върха на пръчката изчакваш десетина секунди, ако не последва кълване - въртиш един или два оборота на макарата и пак изчакваш десетина секунди(може и повече) и така до брега,като не губиш контакт с линията,държиш я изпъната и усещаш с върха на въдицата какво става.Върха на въдицата дигнат нагоре през цялото време.Когато усетиш ,че кълве засичаш. Ако ловиш бяла риба изчакваш няколко секунди(ако не ти е клъвнала когато въртиш) и тогава засичаш.Монтажа е резултатен за едри костури,които по-често се лъжат на него и можеш да обикаляш по брега на водоема и да ги търсиш,защото при статичния риболов, я дойдат я не.
2.Монтаж с подвижна стириопорена плувка. Ползваш стириопорена плувка за 1лев-12,15г.или по скъпа инлайн(влакното минава през средата и)За стириопорената махаш и антената и на нейно място поставяш куха тръбичка. Най-достъпни са тези от клечки за уши или празен пълнител от химикал,капваш и по една капка секундно лепило от горе и от долу ако е хлабаво.Горния край на тръбичката го нагряваш с запалка и го стискаш с клещи за да го затапиш.После я пробиваш в центъра с среден размер игла.След това проверяваш дали се движи свободно по линията.За стоперен възел използваш конец,за предпочитане най-мекия(копринен) с който разполагаш,трябва да е стегнат но да се движи мазно по линията без да я къдри(поврежда)Ако не знаеш как да го вържеш или не ти се занимава се продават и готови стоперни възли ,които се използват в риболова на мач.Краищата на конеца не ги изрязваш плътно(докрай),оставяш по 5,6см ако се охлаби възела,когато се намокри да можеш да го пристегнеш.За да не ти се заклине конеца в отвора на тръбичката между тях поставящ едно мънисто(каквото имащ,по възможност малко)Възела да не преминава през него.Дълбочината можеш да си я направиш всякаква а и при закачки губиш само 1лев.
Пак използваш,рибка,повод с вирбел и олово инлайн,утежнението е добре да от една тежест.Монтажа лесно се замята защото е компактен(плувката стои над вирбела) лети на далече,стабилен е във водата а и е евтин.При риболов на бяла риба изчакваш пак няколко секунди(4,5с.) и засичаш.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14909
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Мнение от Павел Иванов »

КхъМ , от към Долни Окол не е ли във вододайната зона , респективно забранено за риболов ?!?
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
LxD
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 2:15 am

Re: Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Мнение от LxD »

Моя е грешката не е от страната на Окол ами от другата и по-нагоре. Днес говорих с човека каза че там където ще ходим е позволено. :fishing3: Ще го погледна този монтаж каролина.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Мнение от lusienn »

Прочети за темата за язовир Искър,ако не си я чел.

Има снимки-места такива работи.

Иначе-като по малък съм ловил и на дезедорант.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Мнение от lusienn »

Ето тука чети-сега почти никой не ходи.

:arrow: http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?f=140&t=85211" onclick="window.open(this.href);return false;
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
LxD
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 2:15 am

Re: Риболов на костур на яз.Искър - Въпроси?

Мнение от LxD »

Окей утре ще я прочета. То има още седмица докато отидем, но да съм подготвен. :fishing1:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”