Бяла риба на плувка(тапа).

Модератор: sapuna

Аватар
майсторчето страхил
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1357
Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 5:32 pm
Местоположение: В.ТЪРНОВО

Re: Бяла риба на плувка(тапа).

Мнение от майсторчето страхил »

Когато гълта и 500гр.сулка поема 15см. уклей стига да не си припрян да бързаш да засичаш,и монтажа да е по-финн.
НЕ БОЙТЕ СЕ,ТОВА СЪМ АЗИзображение
futa
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Сря Сеп 19, 2007 9:51 am
Местоположение: sf

Re: Бяла риба на плувка(тапа).

Мнение от futa »

майсторчето страхил написа:Когато гълта и 500гр.сулка поема 15см. уклей стига да не си припрян да бързаш да засичаш,и монтажа да е по-финн.

Точно така!
Може и да не е уклей а голям щипок с парната муцка! :lol:
Dio perdona-Io No!
Изображение
izvorski
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:21 am
Местоположение: Враца

Re: Бяла риба на плувка(тапа).

Мнение от izvorski »

Колеги, на Дъбника до Враца , я ловя на плувка 12 гр. с тежест 10 гр. както на горбачовка / берьсрзка / 8-10 см. така и на каракуда 5-8 см. плувката не потъва. Винаги отворен бигел. След като потопи плувката , я чакам да обере "корема" на жилката и като започне да развива от макарата , затварям бигела и засичам /не силно/ , тя вече е налапала в глътката и няма да се откачи. Вадя я бавно и спокойно. Важно е до брега да няма качки или водорасли да се оплете. Често съм си ги вадил сам с кепа. Най-големите са до 3 кг. Слагам само големи рибета за стръв , за да не се качват сулки и костури.
Ако ми обясните как се качват снимки ще ви кача за да видите.
grizzly
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 2:26 pm
Местоположение: RYSE

Re:

Мнение от grizzly »

Stanimir17 написа:Най-добре е бялата риба да се лови на дъно с подвижно олово.
като оставяш месината да е леко отпусната.
това за плувката са за онея които ловят сулчета.
Бялата риба първо умъртвява с предните си зъби и след това поглъща, като поглъшането става в близост до дънто.
и точно тук е деликатният момент след като е умъртвила рибката и тръгне става така че куката се изтръгва от рибчето като не устава в устата на звяра.
точно затова трябва да е отпусната месината
това го знам от стари сулкари от Голямо Делчево, Дебелец, в това число и баща ми.
безотказано е.
на всичкото отгоре сулката се хваща така добре че и да искаш не можеш да я изтървеш.
ако се сещаш за това те питах на Одринци дали има раци, щото като ловя на дъно често сабарят рибето.

Много благодаря за този пост неска пробвах всичко написано и извадих първата си бяла риба и чубството е лудо :P :P :P Благодарности за споделените знания
chanio
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 830
Регистриран на: Съб Окт 06, 2007 8:34 pm
Местоположение: Plovdiv BG,Muenster DE

Re: Бяла риба на плувка(тапа).

Мнение от chanio »

бялата се лови и на плувка добре,вярно е ,че излизат доста дребни,но има и мерни между тях.слагам перце в повечето случаи със светеща ампулка, от 4-10гр и най-често симеончета или други дребни рибете хванати с рачилото,от същия водоем,боднати под гръбната перка.моя такъм-основно 0.22-0.25,перце(може и подвижно зависи от дълбочината на която се лови),утежнение(съчми),вирбел,повод максимално 0.22 с дължина 40-50см.кука единична,бяла.щом налапа я оставям да си повеведе перцето поне 2 метра или около 10 секунди и чак тогава сек!!гледам да ловя близо до дъното,рано сутрин или на свечеряване и вечер.тва е и моя начин за бяла на плувка.. :wink: ...инъче на дъно с подвижно олово,повод пак 40-50 см.отпуснат голям корем за да може да си дръпне
Аватар
ЗЪБЧО
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Яну 26, 2008 10:49 pm
Местоположение: РАЗГРАД

Re: Бяла риба на плувка(тапа).

Мнение от ЗЪБЧО »

Здравейте колеги.Чудесен слънчев ден е и затова грабвам въдиците и на яз. Бели лом.Имам инфо че тези дни са дърпали много яки костури.Ще ви пиша ако имам успех.Колкото за бяла риба на плувка ,доста съм хващал на поменатия язовир /до 2 кг./ на мач пръчка с ваглер до 30гр.,много добре балансиран.Обикновенно рибката е на 10-20см. над дъното.Използвам с успех и класическия монтаж.На пролед я гоня на язовир Тича на клатушка.Когато сулката хвърли хаивера си,пичовете остават да охраняват гнездата и,и става една" не ми гавари".Парцали по 3-5кг.са нормално нещо а и тя атакува всичко което мине покрай гнездата.Това са мои наблюдения.Уточнявам че клатушката е тип СКА.
И ЖЕНАТА ЩЕ Я ГЛЕДАМ АКО Е ПЛУВКА
martineos
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 9:47 pm
Местоположение: плевен

Re: Бяла риба на плувка(тапа).

Мнение от martineos »

колеги , хубави монтажи сте споделили евала, но ако дъното на водоема е пълно с миди как се процедира с тези тънки влакна(0.25). Възможно ли е ползването на плетено влакно примерно 0.15
Аватар
майсторчето страхил
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1357
Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 5:32 pm
Местоположение: В.ТЪРНОВО

Re: Бяла риба на плувка(тапа).

Мнение от майсторчето страхил »

martineos написа:колеги , хубави монтажи сте споделили евала, но ако дъното на водоема е пълно с миди как се процедира с тези тънки влакна(0.25). Възможно ли е ползването на плетено влакно примерно 0.15
На яз.Тича ми изпонарязаха мидите 0.22 плетено,така че него заносвай.По добре лови на плувка :smt023 ,хем не се реже хем ако има раци няма да ти дъвчат рибето.
НЕ БОЙТЕ СЕ,ТОВА СЪМ АЗИзображение
Аватар
tonio.totev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 9:12 am
Местоположение: Казанлък

Re: Бяла риба на плувка(тапа).

Мнение от tonio.totev »

Здравейте. Аз ползвам следният монтаж : 10-8 номер бяла отворена кука със средно дълго рамо , 70 см. повод 0.20 , микро вирбелче , една съчма (нещо като дропер) , 30 см. по-нагоре основно утежнение , 2 силиконови стопера 40 см. по-нагоре, ваглер 10+4 грама. Естествено стоп възел най-горе. Основното влакно ми е 0.25мм. Винаги ползвам змиорки от 5 до 10 см. Дълбочини сменям постоянно защото бялата риба в зависимост от водоема може да е на 2 , 4 , 6 , 8 дори и повече метра. Онзи ден кепнах 3 в деня на земетресението (учудващо за мен) , демек природни бедствия не я вълнуват :) .Когато потопи плувката изчаквам около 4-5 секунди и тогава УДРИИИИ !!!
Аватар
pavre
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 255
Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 10:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Бяла риба на плувка(тапа).

Мнение от pavre »

Монтажа на тапа за бяла и костур ми е следния: основно 0.20- силиконов стопер- подвижна тапичка 10гр-поджижна тежест 8гр- вирбел- 30см. повод 0.20- кука. За стръв ползвам симеон, като съм имал слука на костури, сулки, бели и пастърви. :D
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”