Бяла риба на плувка(тапа).

Модератор: sapuna

Краси_поборника
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2753
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 1:59 pm

Мнение от Краси_поборника »

За дъно куки от 2до 6 тица зависи от сръвта,колко е голяма рибката да са бели и по възможност най тънки,повод от 0,18до 0,25 мек монофил с дължина 60-80см.Тежеста 35-40гр.с вирбел,повода и основното влакно се свързват с вирбел който се явява и като стопер.
Аватар
Stanimir17
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1249
Регистриран на: Пет Фев 17, 2006 6:00 pm
Местоположение: Варна

Мнение от Stanimir17 »

"Демокрацията е най-лошият начин на управление, но просто по-добър не е открит"
може и да е пстарял монтаж, но е най-добрият
Аватар
val
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 737
Регистриран на: Пет Ное 17, 2006 9:16 pm
Местоположение: stara zagora
Обратна връзка:

Мнение от val »

за всеки водоем е различно. едно е сигорно > дори и на леко да я търсиш пак на дъното ще я намериш. куката според големината на стръвта, плувка ваглер 8-10 г. никога не бързам да я засичам. давам и влакно след което тя сама се контрира. най-често вадя куката от хранопровода
boki
новобранец
новобранец
Мнения: 77
Регистриран на: Нед Апр 01, 2007 6:29 pm
Местоположение: Варна

Мнение от boki »

Куката - единичка или тройка е по удачна
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

Аз мисля,че е по-добре единичка,не че съм спец,но моите бели риби са хванати до една на единички за шаран №4 с ухо,тефлоново черно покритие,закалени и тънки.Преди ползвах малки тънки черни тройчици,обаче нещо не ги хареса бялата.
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Аватар
angels1975
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Вто Сеп 04, 2007 10:49 am
Местоположение: plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от angels1975 »

val написа:за всеки водоем е различно. едно е сигорно > дори и на леко да я търсиш пак на дъното ще я намериш. куката според големината на стръвта, плувка ваглер 8-10 г. никога не бързам да я засичам. давам и влакно след което тя сама се контрира. най-често вадя куката от хранопровода



плувка ваглер 15-30 г.
:smt117 :smt079
ilky
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Вто Мар 18, 2008 11:31 am
Местоположение: Добрич

Re: Бяла риба на плувка(тапа).

Мнение от ilky »

stoqn KRUMOV написа:каде е този язовир бе колеги и каква риба има там платен ли е или не моля ви за малкоинфо кааде мога да ловя бяла риба около софия че аз не сам от тук но живея за сеа тук благодаря ви предварително
каде е този язовир бе колеги и каква риба има там платен ли е или не моля ви за малкоинфо кааде мога да ловя бяла риба около софия че аз не сам от тук но живея за сеа тук благодаря ви предварително


язовира е Добричка област !
Аватар
BERG
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Авг 30, 2006 4:08 pm
Местоположение: Добрич

Re:

Мнение от BERG »

Stront написа:Колеги, кажете нещо за дебелината на влакното, размера и вида на куките, дължина на повода, грамаж на тежеста... На дъно, на тапа... Има доста майстори в риболова на Бяла риба във форума, а си траят :wink:
За дънния монтаж: - основно влакно 0,25-0,30 подвижно олово 30-50 гр. вирбел (двоен или единичен), повод може да е със същата дебелина като основното влакно (бялата не е капризна към влакното) около 0,7 - 1 м, кука № 2-4 бяла, стръв жива рибка, с издължено вретеновидно тяло около 6 - 9 см по малките ще привличат костура. Техника - замяташ, обираш влакното да се опъне линията, отпускаш и отваряш бигела, слагаш пръчката на стойката хоризонтално, след върховия водач забучваш едно парче стириопор, може да е ярко оцветено(леко го цепваш) и го оставяш да лежи на водата. Като клъвне и повлече стириопорът тръгва, изчакваш да мине 1-2 м и ако спре броиш до три и засичаш. Ако тръгне спре и пак тръгне на второто тръгване подсичаш яко и вадиш без да вдигаш излишен шум от рода на " Дай кепааааа :) - кепа ти трябва накрая.
За монтажа на плувка - правиш го когато дъното е с много закачки (бялата риба обича такива места - особено в затворени водоеми с буйна растителност).Влакното повода и куката същите, плувката 20-25 грама да издържа тежеста на рибето - дълбочината на монтажа е такава че рибката да плува свободно и да достига до 5-10 см от дъното.
Още една особеност - при монтажана плувка можеш да ловиш на произволна дълбочина - тъй като особенно през лятото бялата може да се намира под или над термоклина на водата и къде е го определяш експериментално.
Друга особенност - при използването на стръвта - когато ловиш близко до дъното слагаш за стръв рибки, които живеят в горните слоеве на водата, когато ловиш на малка или средна дълбочина рибки живеещи на дъното.
И последно - рибките за стръв е желателно да си ги хванеш от водоема в който ловиш.
По динамичен е риболова с изкуствени примамки - по популярни в последно време са джиговите (силиконови рибки туистери и други подобни), но този риболов изиска по различни такъми и е по сезонен.
По принцип най доброто време за бялата е преди да си хвърли хайвера - края на март до средата на април,тогава се лови и през деня, през останалото време особенно лятото трябва да се търси изключително привечер и рано сутрин преди изгрев слънце и то основно на жива стръв.
Наслука!
:supz: Който може не пита който пита може :supz: :supz: :supz:
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Бяла риба на плувка(тапа).

Мнение от аксел »

Стандартен монтаж,като вместо олово използвам прозрачна потъваща бомбарда-30/8 гр.,силиконов стопер,троен вирбел от тези които са навързани един след друг и 1,2 метра повод завършващ с две тънки куки №5,завързани една след друга на около 3см.,като закачането е на гръбната и аналната перка.
валатът не най-лошото нещо на света
Antonii
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 5:41 pm

Re:

Мнение от Antonii »

Stront написа:Колеги, кажете нещо за дебелината на влакното, размера и вида на куките, дължина на повода, грамаж на тежеста... На дъно, на тапа... Има доста майстори в риболова на Бяла риба във форума, а си траят :wink:
За съжаление си прав колега.
Когато трябва да се дава акъл всички го дават, ама кога стане въпрос за конкретни неща нема никой. :(
Лично аз намирам информацията която ме интересува за риболова по чуждите форуми. Там хората си казват всичко и не си крият занаята, че даже и схеми дават :)
Аватар
Koleff
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 10001
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2006 3:41 pm

Re: Re:

Мнение от Koleff »

Antonii написа:
Stront написа:Колеги, кажете нещо за дебелината на влакното, размера и вида на куките, дължина на повода, грамаж на тежеста... На дъно, на тапа... Има доста майстори в риболова на Бяла риба във форума, а си траят :wink:
За съжаление си прав колега.
Когато трябва да се дава акъл всички го дават, ама кога стане въпрос за конкретни неща нема никой. :(
Лично аз намирам информацията която ме интересува за риболова по чуждите форуми. Там хората си казват всичко и не си крият занаята, че даже и схеми дават :)
Първо питането е от преди повече от година. Второ не съм съгласен че в нашия форум не се дава информация. Форума е неизчерпаем източник на иформация, просто човек трябва да почете малко повечко и да ползва търсачката преди да започне да задава въпроси. А и на конкретния ми въпрос мисля че е отговорено достатъчно изчерпателно. И другото което е важно, е че риболов чрез форумите и интернет не се учи. Практика и висене по гьоловете му е майката.
Успех. :D
Последно промяна от Koleff на Вто Сеп 02, 2008 8:11 pm, променено общо 1 път.
„Хората цяла седмица чакат да стане петък, цяла година - да стане лято и цял живот - да са щастливи."
Умберто Еко
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Re: Бяла риба на плувка(тапа).

Мнение от Кърцата »

Antonii Ти как за три дни откак си регистриран направи тия генерални изводи???????????
Или четеш и попиваш от доста време, а сега реши и да си излееш мъката че е малко инфото и се регна.... те заради такива консуматори нема инфо.
Ами покажи ни ти де. Разкажи за некой излед , за некое место....
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Аватар
flyester
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 923
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 8:02 am
Местоположение: Раковски

Re: Бяла риба на плувка(тапа).

Мнение от flyester »

Виждал съм да се хваща бяла риба на тапа на едно язовирче хванаха я на уклей на тапа не много на далечно замятане на 10-15 метра от брега.
futa
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Сря Сеп 19, 2007 9:51 am
Местоположение: sf

Re: Бяла риба на плувка(тапа).

Мнение от futa »

На дъно,с подвижно олово 50см повод,кука 1-ца,на върха на пръта парче стереопор сцепен по средата,контрата отпусната и влакното защипано с ластик за дръжката на пръта ама по афифно та при най малкото дърпане да се освободи,на куката уклей поне 15см!Меташ и чакаш,ако можеш по добре е да вкараш навътре поне на 150-200метра в най длибокото!
Те това е най добрия монтаж измислен за бяла!
Има ли я-гаранция Успех! :roll:
А на тапа не съм сигурен че ще има удар,трябва да ври от бела и да не и пука иначе........ :|
Успех в начинанието!
Dio perdona-Io No!
Изображение
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Re: Бяла риба на плувка(тапа).

Мнение от Камбата »

Уклей 15санта ми звучи като мисия за бяла риба над 5кила. :lol: Иначе монтажа си е класика.Има обаче места,където риболова на плувка е по-удобен.
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”