сoм на тапа

Модератор: sapuna

elektronchika
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Съб Авг 06, 2005 2:25 pm
Местоположение: Варна

сoм на тапа

Мнение от elektronchika »

Здравейте!

Бихте ли ми помогнали с построяването на линията за риболов на сом на тапа. За поводи си купих един комоплект на Шекспир. Колко да е дължината на повода - 20-25см.? Слава ли се някаква тежест или стръвта се оставя да се рее във водата на воля? И накрая за малки какракудки 10-12см. колко грамова тапа мога да ползвам?

Благодаря и наслука!

ПС - става дума за риболов на река.
iid
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Авг 06, 2007 4:19 pm
Местоположение: В.Търново

Мнение от iid »

Колега,не ти трябва повод като ловиш сом на тапа.Просто превържи куката с по дебела корда-мин,0,35мм.Повода го плаши и по рядко удря.Естественно носиш риска,ако в реката има щука да останеш без кука :D ,но с 0,35мм ще извадиш и щука до 2 кг без да успее да прегризе.Знам го от личен опит.Големината на тапата зависи от тежестта която сложиш и стръвтта.По принцип не слагай голяма тапа,защото не е необходимо да хвърляш навътре в реката.Сома се навърта около брега-подмоли,паднали дървета,ями с въртопи.Линията е нормална-първо тапата(става и по голяма плувка),тежестта,правиш един куплонг под тежестта и към него привързваш куката с корда-0,35мм около 30 см.Стъвтта е най добре да бъде-голям уклей,червеноперка-около 10-15см, каракуда 10-15 см или платика 8-10 см.На мен ми удряло основно на червеноперка-но всичко зависи каква дребна риба има в реката в която ще ловиш и с какво е свикнал да се храни :) Успех :D
Аватар
man1966
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 585
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 1:52 pm
Местоположение: Свиленград

Мнение от man1966 »

Сома не се плаши от никакъв повод,а 0,35 монофил е твърде слаб за риболов на сом ,особено в реки.
Пък щуките с лекота прегризват и много по дебел монофил от 0,35-на мен лично ми е гризвала 0,80 при самото потапяне на плувката-зъбките щукови са като ножлета.
Друг е въпроса че има извадени щуки и на по тънки монофили,но това си е чист късмет...
Я елате рибенца при батко...
Аватар
rino712
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 406
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 3:46 pm
Местоположение: Търговище

Мнение от rino712 »

На тапа аз съм хващал на река само щука,
а чат пат под тапата и бутилка вино :D
Аватар
MiTaKa™
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1396
Регистриран на: Пет Фев 09, 2007 9:34 pm
Местоположение: От СоФиЯ Бе БаТе
Обратна връзка:

Мнение от MiTaKa™ »

хаха това с виното беше добро :wink: иначе и на мен на река ми е късала щука .Така че не рискуваи сложи си един по къс повод ако нете островат по дългите
Изображение
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Мнение от ceno cenov »

Страно ми звучи тази идея "Риболов на сом на тапа" какво имаш впредвид? Ако мислиш от брега да го ловиш на плувка като щука, маи само на развъдник има некакви шансове :roll:

Ако е от лодка на кльонк с плувка вмессто да е директно опъната линията мен също ме интересува. А също и дали има предимства да се ползва монтаж с плувка?
elektronchika
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Съб Авг 06, 2005 2:25 pm
Местоположение: Варна

Мнение от elektronchika »

Да обясня каква е ситуацията. Реката е със стръмни и много високи (5-6м.) брегове и има възможност само на едно място да се слезе на брега. Там където ще ловя реката е стеснена и е широка 7-8м. За какво ми е лодка в случая :) А на тапа - защото знам че когато се храни сома се качва в горните слоеве на водата. Пък и тя реката там е плитка 2м. - може би. Проблема е че е малко бързо течението, заради утеснението. В реката има уклей, кефал и ми казаха че ловяли сом там, дано излезе вярно :lol:
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Мнение от ceno cenov »

Не знам да се качва в горните слоеве на водата. При описаната ситуация ми се струва че все пак утвърдения начин "на дъно" е по удачен, но все пак по някога с интерпретации се постигат успехи.
elektronchika
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Съб Авг 06, 2005 2:25 pm
Местоположение: Варна

Мнение от elektronchika »

ceno cenov написа:Не знам да се качва в горните слоеве на водата.
аз пък от подфорума за сом разбрах че се качва :wink:
rikosheth
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 883
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 12:29 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Мнение от rikosheth »

elektronchika написа:
ceno cenov написа:Не знам да се качва в горните слоеве на водата.
аз пък от подфорума за сом разбрах че се качва :wink:
Качва се!
И тъй като случая е конкретен(монтаж + място с определени параметри) "качвам" темата в сомския с единствената идея там да получи добро развитие!
Изображение
LIFE'S A GAME FISHING IS SERIOUS
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Мнение от ceno cenov »

elektronchika написа:
ceno cenov написа:Не знам да се качва в горните слоеве на водата.
аз пък от подфорума за сом разбрах че се качва :wink:
когато се кльонка да, но иначе си е на дъното :roll:
Аватар
Иван-Клисура
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 274
Регистриран на: Пон Май 01, 2006 4:52 pm
Местоположение: Лондон и Клисура
Обратна връзка:

Мнение от Иван-Клисура »

Що не пробваш на дънна с по-дълъг повод и стръвта да я вдигнеш с тапа, но пък ако течението е много силно може и да натиска стръвта към дъното.
elektronchika
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Съб Авг 06, 2005 2:25 pm
Местоположение: Варна

Мнение от elektronchika »

Такъв монтаж си стъкмих. Нищо особено.

Та добре ли е на правен можната? Параметри - тапа за 20+грама, влакно 0.40мм., кука мисля че е 0 или 1 (остра), повода е щукарски на шекспир, олово 20гр. :)

Наслука

Изображение
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Мнение от GODzillata »

Този повод ми изглежда късичък.
Вместо готов повод, вземи си ролка стоманен повод и си клъцни 50 см. от него.
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
ceno cenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 9:31 am

Мнение от ceno cenov »

Ако целенасочено ще търсиш сом сложи по голяма кука 2/0 до 4/0 зависи на каква стръв ще го търсиш. Ако е на червей или конощипи слагаи голяма кука и стръв до пръсване :D Махни металния повод за сом не е нужен. Ако си гониш щуки и се надяваш случайно да удари и някои сом може, но за 20г. съзнателна рибарска практика за такъв случаи не съм чувал. :lol: Дерзай :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”