сoм на тапа

Модератор: sapuna

Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Мнение от Ivak »

Махай повода , няма смисъл от него сложи по дебела корда и много здрав и хубав вирбел.

По големи куки ползвай, тъмни и не много тънки :wink:

Поне аз така бих направил, но се замисли като е малка рекичката
пробвай на дъно, до брега където има дървета и е стръмен брега.
Обикновено там има подмоли и то големи, и пре деня се лежи там сома.

Сома се вдига но предимно вечер или поне аз не съм чувал "сомско" изпляскване през деня :roll:
elektronchika
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Съб Авг 06, 2005 2:25 pm
Местоположение: Варна

Мнение от elektronchika »

мисля към вечерта да ловя :)
Аватар
old fox
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 640
Регистриран на: Вто Апр 12, 2005 10:52 pm
Местоположение: СОФИЯ

Мнение от old fox »

elektronchika написа:мисля към вечерта да ловя :)
:wink: За повода - 30 - 40 - 50см -МОНОФИЛ, куки - 2 - 3 нули тъмни, тежеста да спира на вирбела и пускаш на 30 - 50см от дъното. За да ти клъвне трябва да му я прекараш под носа два три пъти :lol: т.е. да прочесаш реката. По долното течение на Струма тоя монтаж го научих от един местен бабаит и се оказа прав, без значение от бързината на течението - НО -ВЕЧЕР - ПО ТЪМНО :wink: :wink:

:lol: Айде Успех :!: :!: :!:
РИБОЛОВА Е КАТО СЕКСА - ИЛИ МОЖЕШ -ИЛИ ГЛЕДАШ 1 1 1Р
Аватар
Rapala_Team
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 836
Регистриран на: Чет Яну 10, 2008 2:53 pm
Местоположение: Bulgariq Sliven

Мнение от Rapala_Team »

ас пьк Сома наи много на тапа ми удря и по рядко на дъно
emsi12
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Дек 28, 2007 11:24 am

Мнение от emsi12 »

качва се и се храни почти отгоре колеги
аз само така го ловя- сложи голяма тежест за да не влачи плувката течението и две куки еднатана 40 см от тапата едната на метър.
Ловя го в баластриери като вкарвам въдицата с лодка, има добър успех
от 5 излета 15 сомчета от 2 кг до 7,5кг - кълве почти през целия ден.
Аватар
дидо
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 9:33 am
Местоположение: sevlievo
Обратна връзка:

Re: сoм на тапа

Мнение от дидо »

има логика да ходи да я търси вечер и през ноща по наблизо до брега покрай растителност и паднали дървета но в дълбокитеи водоеми а , както е писъл колегата това място където той мисли да пробва водата не е дълбока така че може да се експериментира .
Изображение
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: сoм на тапа

Мнение от krokibg »

На реките си дава и през деня !!! Храни се и няма значение дали е сутрин или обед.Как го ловим ние през деня ако както казвате си лежал и почивал под подмолите :?: :?: :?: Ходи си колега и си лови от сутрин до вечер и през ноща.Когато е гладен си търси храна навсякъде.Когато реката се стесни някъде,то винаги там е по дълбоко и има места където той стой.Само на плитча излиза нощно време да гони,за да го презпазва тъмнината.Виждал съм сари само на плитки места и когато отида сутрин съм виждал калтаците със разни кайци/вид лодка използувана още преди години та до днес/ да отиват и да си събират бракониерските такъми.Ако ги видя,нищо здраво неостава след мене.Така че,ходи и не се притеснявай.Не слагай никакви поводи а само здрав конец и да нети пука.Сома не се притеснява от конци и корди и взима без проблемно.Ако нямаш конец,както ти каза Ивака,слагай дебела корда над 0.45 и това е.Колеги,хубаво е да се говорят реални неща а не предположения.Така го ошашавихте човека че ще вземе да се откаже от сомския риболов.Има стари рибари,които от години си го гонят по Марица на тапа.Изобщо него търсят горе,както иска да го гони колегата а си слагат голямата тапа и 10-15 гр олово,нанизват торен,воден червей или десетина пиявици и това е.Може и букет от всичките тези наведнъж.Слагат си и по-големи жаби или жива рибка.Само дето кукичките които ползуват са 3-4 нули.Общо взето това е всичко.Другото е намирането на переспективни места,ходене и чакане.Да не си мисли колегата че всеки ден ще има слука.Успех и само напред,ако ходиш ще хванеш :wink: :lol: :lol:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
дидо
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 9:33 am
Местоположение: sevlievo
Обратна връзка:

Re: сoм на тапа

Мнение от дидо »

Общо взето това е всичко.Другото е намирането на переспективни места,ходене и чакане.Да не си мисли колегата че всеки ден ще има слука.Успех и само напред,ако ходиш ще хванеш :wink: :lol: :lol:
Да това е истината и колега електрончик да споделиш като имаш успех , аз смятам да пробвам след някой друг месец отдавна съм си мислил за такъв монтаж ама като все няма време ..... доно тази година има повече и най важното да има слука за да има кво да коментираме споделяме и учим . 8)
Изображение
pulnq_dupki
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Яну 15, 2013 6:59 pm
Местоположение: Силистра
Обратна връзка:

Re:

Мнение от pulnq_dupki »

elektronchika написа:Да обясня каква е ситуацията. Реката е със стръмни и много високи (5-6м.) брегове и има възможност само на едно място да се слезе на брега. Там където ще ловя реката е стеснена и е широка 7-8м. За какво ми е лодка в случая :) А на тапа - защото знам че когато се храни сома се качва в горните слоеве на водата. Пък и тя реката там е плитка 2м. - може би. Проблема е че е малко бързо течението, заради утеснението. В реката има уклей, кефал и ми казаха че ловяли сом там, дано излезе вярно :lol:

Щом има такава голяма дълбочина не ти трябва тапа , сомът обича дълбоки места за това си направи 1 -2 дънни въдици със 60-80 г олово , монтирай основния косъм/влакно със вирбел , на вирбела пусни повод 60-80 см със оловото и пак на вирбела пусни друг повод 50-70 см със куката , за да може оловото да падне на дъното и повода с куката да се върти около оловото , АЗ лично така практикувам на Дунава и успехът е доста добър , За стръв използвам Попово прасе или скурпишница нз как му казвате по твоя край! Поповото прасе го нанизвам през гарба и през стомаха , на 2 места за да излезе куката отгоре , ако има мряна на реката се зареди с повече прасета !Успех!
pulnq_dupki
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Яну 15, 2013 6:59 pm
Местоположение: Силистра
Обратна връзка:

Re:

Мнение от pulnq_dupki »

elektronchika написа:Да обясня каква е ситуацията. Реката е със стръмни и много високи (5-6м.) брегове и има възможност само на едно място да се слезе на брега. Там където ще ловя реката е стеснена и е широка 7-8м. За какво ми е лодка в случая :) А на тапа - защото знам че когато се храни сома се качва в горните слоеве на водата. Пък и тя реката там е плитка 2м. - може би. Проблема е че е малко бързо течението, заради утеснението. В реката има уклей, кефал и ми казаха че ловяли сом там, дано излезе вярно :lol:


Забравих да ти кажа че сомът кълве вечер след 10 часа!
Аватар
old fox
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 640
Регистриран на: Вто Апр 12, 2005 10:52 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Re:

Мнение от old fox »

pulnq_dupki написа:
elektronchika написа:Да обясня каква е ситуацията. Реката е със стръмни и много високи (5-6м.) брегове и има възможност само на едно място да се слезе на брега. Там където ще ловя реката е стеснена и е широка 7-8м. За какво ми е лодка в случая :) А на тапа - защото знам че когато се храни сома се качва в горните слоеве на водата. Пък и тя реката там е плитка 2м. - може би. Проблема е че е малко бързо течението, заради утеснението. В реката има уклей, кефал и ми казаха че ловяли сом там, дано излезе вярно :lol:

Щом има такава голяма дълбочина не ти трябва тапа , сомът обича дълбоки места за това си направи 1 -2 дънни въдици със 60-80 г олово , монтирай основния косъм/влакно със вирбел , на вирбела пусни повод 60-80 см със оловото и пак на вирбела пусни друг повод 50-70 см със куката , за да може оловото да падне на дъното и повода с куката да се върти около оловото , АЗ лично така практикувам на Дунава и успехът е доста добър , За стръв използвам Попово прасе или скурпишница нз как му казвате по твоя край! Поповото прасе го нанизвам през гарба и през стомаха , на 2 места за да излезе куката отгоре , ако има мряна на реката се зареди с повече прасета !Успех!

А може и да си наловиш дребосък от реката и да го слагаш за стръв! По Струма това е по приемлив вариант. Има и още "Френски номера" - ако искаш пиши ми на лс
РИБОЛОВА Е КАТО СЕКСА - ИЛИ МОЖЕШ -ИЛИ ГЛЕДАШ 1 1 1Р
metoo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 899
Регистриран на: Нед Юли 22, 2012 4:02 pm
Местоположение: Благоевград

Re: сoм на тапа

Мнение от metoo »

Малко закъснях около месец но все пак, аз за сом по Струма правя така олово 70 80 грама вирбел и кука четири или пет нули влакно 0,50 стръв голяма топка торен или по голяма черна мряна и наслука. И наи важното близо до брега на 3 4 метра наи много щото на вътре няам удар на сом.
Аватар
maslar4eto
новобранец
новобранец
Мнения: 61
Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 11:14 pm

Re: сoм на тапа

Мнение от maslar4eto »

подкрепям улова с тапа , миналата година имам два сома , за две поредни вечери. И двата по 10кг. Монтаж на стандартна тапа 15гр. олово 8гр. кука 1 нула. Стръв - първия сом на гигантски слънчак от самия водоем , втория сом на 15 см каракудка също от самия водоем. И двата удара бяха между 22.00 - 22.40 часа. Забравих да спомена такъма прът Даива 150-300гр , 3мт. Влакно 0.35 авашима йон пауър мисля беше. С единия видях зор не за друго, ами заради тънкото влакно .Мисля че не бива с по малко от 0.45мм да се лови сом.
metoo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 899
Регистриран на: Нед Юли 22, 2012 4:02 pm
Местоположение: Благоевград

Re: сoм на тапа

Мнение от metoo »

Ти с тия такъми, у клей да не ловиш, прекалено са слаби за сом. Тапата поне трябва да ти е 100гр.
Аватар
old fox
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 640
Регистриран на: Вто Апр 12, 2005 10:52 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: сoм на тапа

Мнение от old fox »

metoo написа:Ти с тия такъми, у клей да не ловиш, прекалено са слаби за сом. Тапата поне трябва да ти е 100гр.
:lol: :lol: :lol: :lol: И и и и Нафтова пушка 1!! :lol: :lol: :lol: :butthead:
РИБОЛОВА Е КАТО СЕКСА - ИЛИ МОЖЕШ -ИЛИ ГЛЕДАШ 1 1 1Р
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”