сoм на тапа

Модератор: sapuna

Аватар
maslar4eto
новобранец
новобранец
Мнения: 61
Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 11:14 pm

Re: сoм на тапа

Мнение от maslar4eto »

metoo написа:Ти с тия такъми, у клей да не ловиш, прекалено са слаби за сом. Тапата поне трябва да ти е 100гр.
З

зависи много и от структурата на водоема на който ловиш. Ако познаваш водоема и си сигурен че няма къде да се скатае или да ти уплете линията, удоволствието да извадиш рибата с по финния такъм е друго. А според теб 100гр тапа за какво ми е ?????????? да си вържа каса бира на 20-я метър или идеята ти е да се получи самозасечка като при шаранджиите :mrgreen:
Аватар
vobler4o
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 210
Регистриран на: Нед Юли 15, 2012 8:25 am
Местоположение: р.Марица

Re: сoм на тапа

Мнение от vobler4o »

Колеги ,колко трябва да е голяма дълбочината горе долу?
Тайната на успеха се крие в това - човек да не се страхува да експериментира!!
sergq
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 4:45 pm

Re: сoм на тапа

Мнение от sergq »

От изказванията на колегите разбирам че има някои от тях които знаят за какво говорят но хора които ти казват че можеш да ловиш щука на 0.35 повод докато ти дават акъл как да ловиш сом на рекане слушай. Сега за мястото. Смятам че добре си се ориентирал. Сома обича да ловува по бързеите(особено по дълбоки). Дали преди тях,
Аватар
pey4o
новобранец
новобранец
Мнения: 61
Регистриран на: Пет Ное 17, 2006 4:04 pm

Re: сoм на тапа

Мнение от pey4o »

може да пробваш ако искаш на буй
Прикачени файлове
7101348o.gif
7101348o.gif (152.93 KiB) Преглеждано 6411 пъти
carq89
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Апр 05, 2015 11:23 am

Re: сoм на тапа

Мнение от carq89 »

Колеги искам да ви попитам,понеже съм начинаещ в риболова на сом.Ако ловя на тапа,на каква дълбочина трябва да търся сома.Става въпрос за риболов на река Марица.Мога ли да пробвам на земен червей?Благодаря предварително.
emil vibrabait
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Фев 27, 2015 1:28 pm

Re: сoм на тапа

Мнение от emil vibrabait »

аз ловя на конец от 0,25 нагоре кука 1;2 нули стоманен повод от наѝ дългия олово 40гр или по тежко зависи от течението тапата 40–60 гр за изпъване на монтажа два стопера един отгоре един от долу на стоманения повод долния го слагам на 50 сантима от оловото а горния колкото можеш според пръчката колкото ти позволява зависи от дължината, рибката се движи между двата стопера

това е НАСЛУКА
emil vibrabait
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Фев 27, 2015 1:28 pm

Re: сoм на тапа

Мнение от emil vibrabait »

снощи бях на реката Янтра и бях хвърлил и тапа и дънни всичко беше със стоманен повод от наи дългите дето се продават по магазините имах наколко удара извадих само едно сомче от 2 кг единиа ми замина още при удара с повода остана ми само халката от повода
други ми се заби накаде по дъното и остана там неможах да го извадя
този дето ми замина с повода беше с кука 3 нули и грозд от пясачен
и другия дето остана някаде по дъното също беше на грозд
а малкото дето го извадих беше но пиявица

това е на слука колеги
todorkolevv
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2009 9:32 pm

Re: сoм на тапа

Мнение от todorkolevv »

Здравейте на всички,за тези които го търсят на река като мен ще кажа следното тапа 10-15 грама подвижна без никакви стопери и възли,олово 15 20 гр ,ако нямате възможност за плетено корда минимум 0,40 директно връзване без никакви излишни възли на около 35 40 см от куката стискате 2 оловца да пре4ат на главното олово да слиза надолу тва го правя не за друго а за по голяма здравина ,куката 5/0 може и по малка в зависимост от сезона обикновено се хващат и кефали от 1-3 кг ,ако сте на грозд рядко но удря и шаран.Търси се средно по сила течение що годе дълбоко ако има паднали дървета още по добре.Обикновено сомчетата по реката са от 2 до към 15 кг изключвам най малките .Пролетта започва да се обажда в самото начало 15-20 март по всяко време на деня,стръв главно пиявици и грозд по късно през лятото се търси на рибка или жабче,има удари и на пилешки дроб.Главно визирам река Тунджа като миналата година до забраната имах поне 20 риби с тегло между 2 и 10 кг.Най успешен риболов беше началото на април като тогава за 1 ден хванах три по 5 кг един 9 и един 3 само на монтажа описан по горе.И най важното избягвайте места които са посещавани а търсете дивото.Мътната и висока вода в реката му влияе положително.Не търсете място където може да се стигне с кола изоставате я някъде нарамвате такъма и търсите места из драките и горите.Това е от мен наслука на всички колеги през 2017
Прикачени файлове
20170220_115907.jpg
Аватар
трапера
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1471
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 10:27 am
Местоположение: Свилен Славов (Мюнхен-Русе)

Re: сoм на тапа

Мнение от трапера »

todorkolevv написа:...... тогава за 1 ден хванах три по 5 кг един 9 и един 3 само на монтажа описан по горе....................Това е от мен наслука на всички колеги през 2017


Евала бате, голям си!!!!!
лягам си star
събуждам се super star


Alt ist man erst...wenn die Kerzen mehr kosten als die Geburtstagstorte!
taksi_gorskiq
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Юли 20, 2016 12:46 am

Re: сoм на тапа

Мнение от taksi_gorskiq »

При новолуние близо до брега при пълнолуние на вътре. Монтажа е лесен зимам еди капрон 1.20м връзвам едно улово 50гр в единя краи а в другия една тапа 40гр. Въдицата сия правя с повот и кука 4/0-6/0 повода около 60-70 см сплесквам една сачмичка на повода посредат след което зимам тънка жилка 0.20 около 2м. Единя краи връзвам на усновната линя точно нат клюпа за кукта а другия при тапата за капрона. И ка зема въдицата и дигна 3.20 м монтаж хвърлям и опъвам. Така става монтаж на буи от брега с въдица нямам празно ловя си всеки път и то грамотни риби
snop
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 143
Регистриран на: Вто Юни 24, 2008 10:03 am

Re: сoм на тапа

Мнение от snop »

такси горския би ли обяснил малко по подробно този монтаж благодаря ти предварително!!
Аватар
Новобранец84
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Яну 21, 2015 8:42 am
Местоположение: Първомай/Хасково

Re: сoм на тапа

Мнение от Новобранец84 »

[quote="todorkolevv"]Здравейте на всички,за тези които го търсят на река като мен ще кажа следното тапа 10-15 грама подвижна без никакви стопери и възли,олово 15 20 гр .

Колега и над тапата ли не слагаш подвижен стопер и каква е идеята да няма такъв, ако е така ?
Поздрави и Наслука през 2018 г. :fishing5:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”