Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Модератор: sapuna

Аватар
svil
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Чет Юни 14, 2007 10:15 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Мнение от svil »

Колеги решил съм да се обурудвам за новия сезон с комплект шаранджийски пръчки с макарета. Мисля да взема от тези които са с тази система "байтрънар", но никога не съм използвал и не знам за какво служи. Как се използва? Въртях няколко такива макарета, но като не знам какво да правя, просто ги въртях. Като го вдигна палеца нагоре и завъртя той пада. Този палец ли е байтрънъра? Моля колеги, ако им се пише нека да обеснят или ако има някакъв линк аз да си го прочета. Благодаря предварително.
Орлите може да летят на високо, но невестулките не ги кълцат в двигателите
на самолетите!
iliaka
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 10:49 pm
Местоположение: Русе

Re: Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Мнение от iliaka »

Братле върви в мазина на Сунай и той ще ти даде подробна информация за всичко което те интересува!Плюс това скоро ще прави цяло ново крило в магазина само за шаран и всякакво оборудване!КЪСМЕТ.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Мнение от sapuna »

Бейтрънъра е механизъм за бърза промяна на аванса-един вид настройка за свободно движение на шпулата.
Преди да разпънеш линията настройваш аванса си според лични съображения-предполагаема големина на рибата,дистанция до стръвта,релеф,закачки и т.н.С две думи-както си искаш!Замяташ/разпъваш,обираш ненужното влакно от линията,поставяш пръчката на стойката и задействаш системата-буташ лостчето напред!Така при удар рибата не усеща съпротивление при изтегляне на линия.Следва четвърт оборот на манивелата,бейта щраква и макарата си е в режим "настроен аванс".
Писали сме доста по тази тема.Едни го харесват,други са против.Използването му според мен има едно единственно предимство-при риболов на близки дистанции!На 150,200 и повече метра имам достатъчно време да си натегна и регулирам аванса докато вадя рибата!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
svil
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Чет Юни 14, 2007 10:15 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

Re: Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Мнение от svil »

Мерси за ясното обяснение. Вече ми светна.
Орлите може да летят на високо, но невестулките не ги кълцат в двигателите
на самолетите!
Аватар
Chester
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 219
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 6:48 pm

Re: Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Мнение от Chester »

Абе пич байтрънара служи един вид кат си заебеш вадиците и кат са фане рибата да ходи дет си иска и данти вкара сопата във водата
Хвани и Пусни !
zariben
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Апр 14, 2008 1:07 am

Re: Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Мнение от zariben »

много ми ги хвалят тези макари,но по състезанията са си със стандартни аванси няма такива макари,не знам аз наскоро си копувах ходих и при сунаи и при продан и двамата ми казаха обратното :?
Аватар
Chester
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 219
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 6:48 pm

Re: Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Мнение от Chester »

Мен лично изобщо неме кефят!
Хвани и Пусни !
Аватар
man1966
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 585
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 1:52 pm
Местоположение: Свиленград

Re: Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Мнение от man1966 »

Chester написа:Мен лично изобщо неме кефят!
И що ,да те питам, не те кефят а...
Имаш ли такива макари,ползвал ли си ги, та да видишза какво става дума.Аз лично имам комплект въдици с макари с байтрънър и комплект други които сега си взех,с биг питове без тая екстра.
С байтрънъра на всяко замятане само цъкаш лостчето и свободната шпула е готова,удря ти риба,врътваш леко-изключва и даваш жега като преди това си нагласил другия аванс отпред.Можеш да изключиш и от самото лостче .С макарите без байтрънър на всяко замятане се налага да отпущаш аванса отпред,за да я оставиш на род пода.След засечката пък същия аванс вече го нагласяш за ваденето на рибата.
И едните и другите са добри-въпрос на вкус и предпочитания.А това че по състезания не се ползват макари с байтрънър не е верно-ползват се и още как.
Я елате рибенца при батко...
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Мнение от snegk »

Аз ги оприличавам така.Кола с автоматична скоростна кутия и кола с механична.Коя е по-добре :?: :lol: Въпрос на навик.Писал съм много по този въпрос,че не е небходим байтрънара,нагласям веднъж аванса и така стои до края на риболова.Въпреки всичко ще си купя 3 броя,за да не ма питат дали съм ги пробвал-пробвал съм ги. :lol:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
zariben
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Апр 14, 2008 1:07 am

Re: Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Мнение от zariben »

нямам такава макара,просто не ми е удобно там където се намира това лост4е :P ,пускам я рибката да си обикаля и леки4ко спирам въртенето на шпулата с ръка и така докато се измори много професионално ще ми идват още коп4енца
Аватар
CrossFire
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1128
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 9:38 pm
Местоположение: Митака - Асеновград

Re: Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Мнение от CrossFire »

Колега Svil,на въпросът ти е отговорил САПУНА.Понеже другите споделят мнение за тези макари,ще го направя и аз.
Моите "дънарки са с биг пит шпули,но без байтрънър.Причината е,че нямах достатъчно средства да си взема качествени макари,които да са и с биг пит шпули и с байтрънър.Ако хвърляш по-често от ръка,желателно е да търсиш макари с биг пит шпули,но пак да кажа ако имаш възможност си вземи и с байтрънър-ще се влюбиш.Аз имам такава само на сопата с маркер,тъй като там си е голямо удобство.
Изображение
Аватар
kosatkata
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 504
Регистриран на: Пет Яну 12, 2007 5:03 pm
Местоположение: търговище

Re: Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Мнение от kosatkata »

Да си кажа честно доста четох по тая тема и до сега не съм се изказвал и аз.Ползвам макари с байтрънер и несъмнено си е удобство.Според мен тук въпроса е друг и ще споделя в какво се състои поне според мен дилемата.Първо да кажа поне от това което съм видял.Има макари с байтрънер и макари с байтрънер и лонг каст шпули.Човек когато практикува риболов с повече мятане от ръка , задължително макари с лонг каст шпули за постигане по лесно на дистанция , като цената на такива с добри показатели е около 150лв.Дотук всичко добре.Макара с байтрънер , която ти спестява непрекъснатото нагласяне на аванса след всяко поставяне на стойката , НО БЕЗ лонг каст шпула е със цена около 100лв.И какво се получава.За да имаш и двете хубости и предимство при замятане и избягване на нагласяне на аванса постоянно , трябва да се изръсим доста пари.По приемливо е да решим , от кое удобство можем да се лишим и така вземаме решение при покупката на макарите.Единственото нещо , което не трябва да се прави е да не се прави компромис с качеството на макарата за сметка на купуването на такава и с двете предимства.Един вид трябва да се реши , кое от двете ти е по важно и даваш парите за качествено такова иначе със сигурност ще имате забележки и то не минимални към макарата.
Аватар
Chester
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 219
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 6:48 pm

Re: Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Мнение от Chester »

man1966 написа:
Chester написа:Мен лично изобщо неме кефят!
И що ,да те питам, не те кефят а...
Имаш ли такива макари,ползвал ли си ги, та да видишза какво става дума.Аз лично имам комплект въдици с макари с байтрънър и комплект други които сега си взех,с биг питове без тая екстра.
С байтрънъра на всяко замятане само цъкаш лостчето и свободната шпула е готова,удря ти риба,врътваш леко-изключва и даваш жега като преди това си нагласил другия аванс отпред.Можеш да изключиш и от самото лостче .С макарите без байтрънър на всяко замятане се налага да отпущаш аванса отпред,за да я оставиш на род пода.След засечката пък същия аванс вече го нагласяш за ваденето на рибата.
И едните и другите са добри-въпрос на вкус и предпочитания.А това че по състезания не се ползват макари с байтрънър не е верно-ползват се и още как.
Ми то е от ясно по ясно че съм имал инъче как бих могъл да кажа дали ми харесват или не :!:
Ся това че на теб ти харесват незначи че и на другите трябва да им харесват :!: Секи има право на лично мнение и моето е че неми харесват :!: Аз лично предпочитам Биг Пит макарите и това е :!:
Хвани и Пусни !
наблюдател
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 749
Регистриран на: Чет Апр 05, 2007 3:38 pm
Местоположение: Недко Митев - Смолян

Re: Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Мнение от наблюдател »

Чекайте и аз да се изходя по въпроса. (С уговорката, че не съм ползвал байтрънър).
Тая нова измишльотина е много удобна при ползване на родпод, за да не ти вкара въдицата във водата. Иначе трябва да си наблизо и да дебнеш като на плувка :D . Аз ползвам стойки забити в земята и няма значение колко е натегнат аванса.
Не знам бях ли достатъчно ясен. :smt017
"Истината не е изящна, красивите думи не са истинни.
Добрите не са красноречиви, красноречивите не са добри.
Знаещият не убеждава, убеждаващият не е знаещ."
Лао Цзи

IDA каза:
Нищо и никакъв човек, пък голям простак
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Какво роля играе и как се използва "байтрънър"

Мнение от snegk »

наблюдател написа:Чекайте и аз да се изходя по въпроса. (С уговорката, че не съм ползвал байтрънър).
Тая нова измишльотина е много удобна при ползване на родпод, за да не ти вкара въдицата във водата. Иначе трябва да си наблизо и да дебнеш като на плувка :D . Аз ползвам стойки забити в земята и няма значение колко е натегнат аванса.
Не знам бях ли достатъчно ясен. :smt017
Грешка-когато ловя до закачки аванса ми е много стегнат,изправям пръките на високо и при удар ги сваля долу,ако е по голяма къса влакното,но стойката стои.Имам един ластик който го забивам винаги в земята а другия край за пода.А при нормални условия аванса си е освободен и стойката не мърда.
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”