Мнение за Аванса по време на кълване

Модератор: sapuna

Аватар
MiTaKa™
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1396
Регистриран на: Пет Фев 09, 2007 9:34 pm
Местоположение: От СоФиЯ Бе БаТе
Обратна връзка:

Мнение за Аванса по време на кълване

Мнение от MiTaKa™ »

Колеги искам да ви питам за ващо мнение за .. при удар на шаран или амур и завиване на аванса какво правите вие, аз попринцип засичам след няколко секунди не баш веднага и притискам с ръка шпулата и след това изчаквам да видя дали ще отмотава още влакно или се поокротява , и тогава вече започвам да навивам. Интересуваме мнението ви как е по добре в сяка една ситоация , мн хора съм виждал как при удар чакат да сппре размотаването на влакното и след това засичат Как правите вие , давайте коментари
Изображение
Аватар
doko
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 9:38 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Мнение за Аванса по време на кълване

Мнение от doko »

Аз ловя на косъм с голяма тежест и честно да ти кажа почни няма нужда от засичане, тъй като рибата сама се засича. Въпреки това като вдигна пръчката от РОД ПОД-а първата ми работа е да обера свободното влакно ако има такова, слагам си ръката на шпулата и засечка. От там на сетне почва екшъна. Ако рибата реши да тръге в обратна на брега страна аванса е разхлабен и си поема. Ако идва към мен просто си навивам влакното. В Никакъв случай не навивам в момент когато рибата поема аванс защото и такива случаи съм виждал. :lol:
Изображение
Аватар
val
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 737
Регистриран на: Пет Ное 17, 2006 9:16 pm
Местоположение: stara zagora
Обратна връзка:

Re: Мнение за Аванса по време на кълване

Мнение от val »

Труен отговор и никога не може да е еднозначен. Всичко зависи от терена. Едно е да ловиш на чист водоем , съвем друго на река с всякакви закачки. Преценяш на място и колкото повече изтърваш , толкова повече се учиш. Проба и грешка/ОСНОВЕН ПРИНЦИП/.
Едно съм научил от практиката си: докато рибата е далеко можеш да си правиш експерименти/ с аванс, без аванс - както намериш за добре/ , но когато е до брега и е голяма, трябва да си нащрек и да следиш реакците и. Много често чувам изрази от типа "Беше най-мако...................кила".
Когато вдигнеш пръта и държиш хлабавата шпула рибока сам ти казва какво да правиш. Или му отпускаш или го прибираш. Това е.
Райчо Китов
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 1:54 pm
Местоположение: Sofia

Re: Мнение за Аванса по време на кълване

Мнение от Райчо Китов »

val написа:Труен отговор и никога не може да е еднозначен. Всичко зависи от терена. Едно е да ловиш на чист водоем , съвем друго на река с всякакви закачки. Преценяш на място и колкото повече изтърваш , толкова повече се учиш. Проба и грешка/ОСНОВЕН ПРИНЦИП/.
Едно съм научил от практиката си: докато рибата е далеко можеш да си правиш експерименти/ с аванс, без аванс - както намериш за добре/ , но когато е до брега и е голяма, трябва да си нащрек и да следиш реакците и. Много често чувам изрази от типа "Беше най-мако...................кила".
Когато вдигнеш пръта и държиш хлабавата шпула рибока сам ти казва какво да правиш. Или му отпускаш или го прибираш. Това е.
Няма какво повече лично аз да кажа.
handcream
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Юли 11, 2005 2:03 pm

Re: Мнение за Аванса по време на кълване

Мнение от handcream »

Аз на Марица го ловя със 0,40, аванса ми е много стегнат, колкото да не скъса!
Удари ли ми шаран до 10 кила го вадя като парцал за най-много минута. Много пъти съм виждал на други рибари като им удари, да се засилва към най-близките паднали дървета, подводни храсти, корени, чилии и тк.нт.
От личен опит знам че на Марица шарана аванс не-иска, а здраво дърпане и бързо вкарване в кепа. :wink:
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Мнение за Аванса по време на кълване

Мнение от snegk »

:shock:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
diletant
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 252
Регистриран на: Съб Дек 15, 2007 6:50 pm

Re: Мнение за Аванса по време на кълване

Мнение от diletant »

handcream написа:Аз на Марица го ловя със 0,40, аванса ми е много стегнат, колкото да не скъса!
Удари ли ми шаран до 10 кила го вадя като парцал за най-много минута. Много пъти съм виждал на други рибари като им удари, да се засилва към най-близките паднали дървета, подводни храсти, корени, чилии и тк.нт.
От личен опит знам че на Марица шарана аванс не-иска, а здраво дърпане и бързо вкарване в кепа.
Много точно мнение! Личи си че си се срещал с подобните на кюнци обитатели на реката.
П.П. Аз тая година съм навил 0,50
handcream
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Юли 11, 2005 2:03 pm

Re: Мнение за Аванса по време на кълване

Мнение от handcream »

diletant написа: Много точно мнение! Личи си че си се срещал с подобните на кюнци обитатели на реката.
П.П. Аз тая година съм навил 0,50
Щом става въпрос за Марица, няма мусто за грешки и уморяване на рибата и там подобните които са препоръчителни. На Марица не може да става въпрос за аванс, това всичкото което го пише във форума за улов на шаран не важи!
Там имаш две възможности, или да го извадиш моментално или след това да разказваш как ти се е измъкнал под нуса. :wink:
Тези косами и там подобните, не ги признава маришкия шаран, освен ако не сте решили да го храните. :lol:
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Мнение за Аванса по време на кълване

Мнение от snegk »

Успокой малко топката.Лови се съвсем спокойно на косъм.За аванса е ясно,че трябва да е почти натегнат.
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
diletant
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 252
Регистриран на: Съб Дек 15, 2007 6:50 pm

Re: Мнение за Аванса по време на кълване

Мнение от diletant »

snegk написа:....Лови се съвсем спокойно на косъм....
Аз също мисля така. Монтажа на косъм донякъде гарантира по "чисто" убождане -т.е. празната кука доста по -добре закача рибата/ при правилно построен монтаж - в долната устна/, а това е важно особено при по-стегнат аванс и по - грубо вадене.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Мнение за Аванса по време на кълване

Мнение от sapuna »

diletant написа:т.е. празната кука доста по -добре закача рибата/ при правилно построен монтаж - в долната устна/
При вадене на шаран определено има значение в коя част на устата е ковнат,но че можеш да му предопределиш за коя да се закачи не съм съгласен!Няма такъв монтаж!Зависи от подхода на рибата,позицията и при вземане на стръвта и най вече от въртележката/зависи от куката/ при изплюване!Такива са поне моите наблюдения!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
diletant
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 252
Регистриран на: Съб Дек 15, 2007 6:50 pm

Re: Мнение за Аванса по време на кълване

Мнение от diletant »

Може би трябва да пишем в друга тема, щото тая е за аванса но както и да е-според мен основното предимство на монтажа на косъм не е преодоляване подозрителноста на рибата а възможноста за по-добро закачане/забележи във филмите които ъплоудваш колко процента от рибите са закачени някъде другаде -закачания извън долната устна са направо инцидентни/
всъшност нещата са доста по-прости отколкото изглеждат -при достатъчно дълъг косъм и мек повод една тежка шаранджийска кука от собствената си тежест се завърта надолу независимо в каква позиция се намира при всмукване на стръвта/огънатия термо шлаух също помага/.
п.п. Забравих да напиша - миналата година от девет риби /при риболов на река/ и деветте в долната устна.
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Мнение за Аванса по време на кълване

Мнение от snegk »

За убождането Сапуна е прав.Различните куки а дори и различните монтажи на косъма го забождат на различни места. Има значение и когато шарана налапа стръвта,при изплюване накъде ще е завъртян спрямо линията.Има доста фактори от които зависи убождането.Целта е да се забоде в долната устна,там където е най-твърдо.За аванса сме са карали толкова много,че няма смисъл да коментираме.
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
diletant
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 252
Регистриран на: Съб Дек 15, 2007 6:50 pm

Re: Мнение за Аванса по време на кълване

Мнение от diletant »

Ами тогава ви пожелавам шараните които ловите винаги да са в правилната позиция спрямо монтажа :D
handcream
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Юли 11, 2005 2:03 pm

Re: Мнение за Аванса по време на кълване

Мнение от handcream »

snegk написа:Успокой малко топката.Лови се съвсем спокойно на косъм.За аванса е ясно,че трябва да е почти натегнат.
Аз ловя шарана на Марица на плочка кюспе и забивам четири куки в кюспето, метода на косъм ми е напълно непознат, как щяла да се завърти куката :lol:
Аз като извадя шаран, устата му е зашита със четири куки, пат минути ми отнема само докато откача кукичките!
Успех на всички!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”