Храненето при шарана

Модератор: sapuna

Аватар
dunedanetz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 193
Регистриран на: Чет Мар 06, 2008 10:32 am
Местоположение: София

Храненето при шарана

Мнение от dunedanetz »

Здравейте колеги! Не знам въпроса ми дали е тъп или не, но все пак ще го задам :lol:

Винаги съм се питал правени ли са проучвания или изследвания от ихтиолози и разни учени, колко храна, независимо под каква форма (смучене от тинята, водорасли, мидички, рачета, абе въобще каквото яде) изяжда един шаран за 24 часа, да кажем на средна възраст 8-10 години и 6-8-10 килограма или колкото там става за такъв период. Любопитно ми е. Не говоря за това кога е най-активен при хранене, питането ми е за количеството изядена храна. Храненето при шарана май е константен процес, смисъл обикаля и смуче постоянно, ама колко точно изяжда? В много статии го описват като "еквивалента на прасето във водата", смисъл че плюска като за световно, значи не се засища лесно и би могъл да погълне колосално количество храна за едно денонощие. Тази информация, не че толкова ще ни помогне при опитите ни да го уловим, а просто допълнителна любопитна информация за тази толкова обичана от нас риба :)
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Храненето при шарана

Мнение от Бачо Илия »

До колкото аз знам , от ранна пролет до късно есента шараните излапват за едно денонощие около 10% от собственото си тегло и само 5-10"% от менюто на риби над килограм е от разстителен произход! Със застудяването метаболизма ( обмяната на веществата) на организма е такъв че постепенно се забавя 10 пъти обмяната на веществата , т.с зимно време са му деостатъчни само 1% от собственото му тегло , храна на денонощие. Шарана въобще не спира да се храни през зимния период , но се храни десесетократно по-малко и само 2-3 часа в денонощието. 8) 8) 8)
Изображение
Аватар
GRASSCARPHUNTER
новобранец
новобранец
Мнения: 33
Регистриран на: Чет Юли 03, 2008 7:59 pm
Местоположение: Denver ,COLORADO

Re: Храненето при шарана

Мнение от GRASSCARPHUNTER »

IDA Е ПРАВ !Според това ,което съм чел в английските сайтове :шаранът изяжда 8% до 10% от собственото си тегло <става въпрос за риби над5 год.възраст>,НО ЗАБЕЛЕЖЕТЕ КОЛЕГА-ПРИ АКТИВНО ХРАНЕНЕ.Активното хранене е факт само при липса на активни атмосферни процеси като,"игра" на атмосферното налягане,резки температурни колебания и пр.Според английските специалисти ,шаранът не се храни активно всеки ден,а около 12-14 дни през месеца ,а през зимата активността му на хранене пада с 10-15 пъти от обичайната през пролетно -есенния сезон.Надявам се да съм бил полезен!
Ако искаш да си щастлив 6 месеца -купи си нова кола ,ако искаш да си щастлив 1 година-ожени се ,ако искаш да си щастлив 1 и 6 месеца-намери си любовница...,А АКО ИСКАШ ДА СИ ЩАСТЛИВ ЦЯЛ ЖИВОТ -СТАНИ РИБАР !
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”