за шаран в студените дни

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
www.***.com
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Пет Юни 25, 2004 10:06 am

Re: за шаран в студените дни

Мнение от www.***.com »

carp-stz написа:Нямам опит при зимен риболов на шаран но като се замисли човек язовири като Жребчево толкова големи не може да истине тая вода толкова бързо.. И на 11-12м в някоя дупка или дере шараните се кранят нормално...
Тя водата не изстива от горе и постепенно да слиза на долу бре Бербат :D Водата е единствената течност, която замръзва от горе на долу, а не като другите от долу на горе. Това се дължи на това, че вода с температура 4 градуса има най-голяма плътност и съответно е най-тежка. Или просто казано когато на повърхността водата стане 4 градуса тя слиза най-долу. Тъй че да знаеш, че когато температурата на въздуха е 4 или под 4 градуса и охлади първия пласт от повърхността на 4 градуса, толкова е и на дъното.
ХВАНИ, СНИМАЙ И ПУСНИ!!!
Аватар
pepi71
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 122
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 3:12 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: за шаран в студените дни

Мнение от pepi71 »

Земната кора представлява огромен топлинен акумулатор, който абсорбира около 46% от слънчевата енергия. В морето и водните басейни също се натрупва топлина през лятото и се отдава през зимата. Не случайно пещерите са били първите убежища на човека. При определена дълбочина температурата в тях е постоянна и не се влияе от външните атмосферни условия. Също така постоянна е и температурата на земните пластове при определена дълбочина. Разбира се, тя е различна за отделните климатични области, но специално за подпочвения слой температурата не зависи толкова от денонощните колебания, а от средните температури за сезона. При дълбочина над 10 метра земната температура е практически постоянна в границите между 10-15°С и то през цялата година. А количеството акумулирана топлина в подпочвените слоеве, сравнена с нашите собствени нужди, е огромно!
Аватар
pepi71
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 122
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 3:12 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: за шаран в студените дни

Мнение от pepi71 »

Добре зимува рибата при равномерна ниска температура без рески промени - под 4 градуса.През този период на годината тя се е подготвила за зимуване.При температура над тази я кара да се раздвижва и тя губи от натрупаните хранителни запаси и има нужда от донабавяне.
georg

Re: за шаран в студените дни

Мнение от georg »

По принцип като застудее спирам да търся шарана и немога да дам мнение за ловенето на въдица,но съм виждал следното:
Преди години мой познат,който стопанисва язовир получи заявка за шаран по никое време/мисля,че беше към края на декември/!Тогава язовирът беше пълен и нямаше как да извади с гриб и на свечеряване пусна една мрежа.На сутринта водоемът беше замръзнал целият с изключение на 28 кръгчета по продължение на мрежата :!: Всички риби бяха горе до тапите и от движението им,около тях не беше замръзнало :wink:
Незнам това дали не опровергава постове от темата за "зимуването" на шарана,но си е истина :D
Аватар
AMUR4ETO
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Мар 02, 2006 8:17 pm
Местоположение: TARGOVISHTE

Re: за шаран в студените дни

Мнение от AMUR4ETO »

дивият шаран при всички положения изпада зимна технична литаргия ,но ти пишеш за арендовам язовир,което следва че там рибата е хибритна и тя няма нищо опщо с дивият шаран .и заради това е нормално да има движение и да се набие в мрежите.хибритният шаран е като бройлера ,тои постояно търси храна и заради това надава двоино може и повече от дивият шаран.това поне е моито мнение
kostur25
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 6:03 pm

Re: за шаран в студените дни

Мнение от kostur25 »

Преди 4 години на 2 януари бяхме с баща ми за риба на Копринка. Застанахме близо до стената на скалите.Имаше много риболовци,поне 30-тина застанали през 1 метър. Почти всички мятаха на бял за червеноперка и костурчета на плувка. Аз мятах на малък зеленикъв туистер и хващах от време на време костурчета по 100.150 грама. Така някаде около 11 часа изведнъж тряяяяц на туистерчето - помислих че сигурно е някоъ сом. Около 40 мин. борба докато се покаже и какво виждам - жълто прасенце-шаран, претеглихме го точно 8 килограма. Имам и снимки а и много свидетели.Голяма радост беше. Реших да поспра малко с риболова и да му се порадвам.Е гати късмета си викам, След около час пак почнах да мятам спининга,да хвана някое и друго костурче и да си ходим.На третото хвърляне аванса отново засвири.Още един.но по-малък,малко над 2 килограма. Казвам ви това е самата истина.
На другия ден отивам пак там. Жалко че имах толкова свидетели предния ден,нямаше никакво място-нарооооод. Всички ловяха на царевица, на протеинови топчета, мятаха захранките с чували ама йок. Никой нищо не хвана след това.
Е знае ли човек какво и е на ума на тази риба. Има и късмет има и логика ама едва ли някой 6те тръгне зимата да турси целенасочено шарана на силикон. А между другото сум чувал и за удари на малка рибка през зимата от приятели.
До скоро и наслука на всички.
MECHOLIN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Нед Авг 10, 2008 4:22 pm

Re: за шаран в студените дни

Мнение от MECHOLIN »

AMUR4ETO написа:дивият шаран при всички положения изпада зимна технична литаргия ,но ти пишеш за арендовам язовир,което следва че там рибата е хибритна и тя няма нищо опщо с дивият шаран .и заради това е нормално да има движение и да се набие в мрежите.хибритният шаран е като бройлера ,тои постояно търси храна и заради това надава двоино може и повече от дивият шаран.това поне е моито мнение
:D Колега какво искаш да кажеш че маиката ако е индианка а бащата негър това не е човек и не бере студ щото му е по тъмна кожата .Това е най -малкото смешно .Дори при еднакви условия си мисля че дивото ще надделее над питомното закона на джунглата по силния оцелява . :roll:
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: за шаран в студените дни

Мнение от Венелин Радушев »

MECHOLIN написа: :D Колега какво искаш да кажеш че маиката ако е индианка а бащата негър това не е човек и не бере студ щото му е по тъмна кожата .Това е най -малкото смешно .Дори при еднакви условия си мисля че дивото ще надделее над питомното закона на джунглата по силния оцелява . :roll:
Именно!!! Незнам дали си виждал арабин при минус 10 градуса. Аз ти гарантирам че при плюс десет ще трепери все едно ти си на минус двадесет.
Дивият шаран поначало има много по-малко количество мазнини в месото си, всравнение с селектираните си събратя. Посъщия начин хибриди между златиста и сребриста каракуда наследяват издръжливостта на бедни на кислород води и приспособимоста при промяна на условията от златистата и по-голямата издръжливост на студена вода от сребристата. Именно заради по-продължителното си хранене в годината хибридните шарани наддават чувствително по-бързо от дивите. Именно в това се състои селекцията....селектират се /подбират/ различни качества заложени в гена на шарана.
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
georgi_gopata

Re: за шаран в студените дни

Мнение от georgi_gopata »

Добре, съгласен съм, относно храненето-ако във даден водоем примерно има 1000 бройки див шаран и някой арендатор пусне 1000 бройки хибрид и рибите се хранят всеки ден, дали със времето дивия няма да стане "питомен"? :roll:
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: за шаран в студените дни

Мнение от Венелин Радушев »

georgi_gopata написа:Добре, съгласен съм, относно храненето-ако във даден водоем примерно има 1000 бройки див шаран и някой арендатор пусне 1000 бройки хибрид и рибите се хранят всеки ден, дали със времето дивия няма да стане "питомен"? :roll:
Не!! Не става въпрос за различно дресирани шарани, а за различен подвид. Бил съм свидетел на арендатор, който не разрешава връщането на малки /50-100 грамови/ шаранчета, а ни задължаваше да ги вземаме безплатно заедно с каракудата. При преливането на Румънски блата при високо ниво на Дунав....негови приятели рибари му ги събирали и зарибили язовира му с тях. В такива години кълват страшно много маломерни шаранчета. Та след година хранене въпросният арендатор сметнал че при темпото им на разтеж, докато станат на 2 килограма.....или стават непродаваеми, или ги продава на загуба. Дивият шаран е като прасенцето в филма "Господин за един ден"....
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
AMUR4ETO
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Мар 02, 2006 8:17 pm
Местоположение: TARGOVISHTE

Re: за шаран в студените дни

Мнение от AMUR4ETO »

MECHOLIN написа:
AMUR4ETO написа:дивият шаран при всички положения изпада зимна технична литаргия ,но ти пишеш за арендовам язовир,което следва че там рибата е хибритна и тя няма нищо опщо с дивият шаран .и заради това е нормално да има движение и да се набие в мрежите.хибритният шаран е като бройлера ,тои постояно търси храна и заради това надава двоино може и повече от дивият шаран.това поне е моито мнение
:D Колега какво искаш да кажеш че маиката ако е индианка а бащата негър това не е човек и не бере студ щото му е по тъмна кожата .Това е най -малкото смешно .Дори при еднакви условия си мисля че дивото ще надделее над питомното закона на джунглата по силния оцелява . :roll:
не те знам за какви негри говориш,но ще те запитам защо зимата ходиш на тецовете на овчарица а не някъде другаде?
Аватар
bate_em4o
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пет Апр 11, 2008 1:36 pm
Местоположение: Пловдив

Re: за шаран в студените дни

Мнение от bate_em4o »

Четох,четох.........и ма заболя главата.То много инфо ми се
събра.Топчета,протени,шоколади,захранки,мърша-аромат,......ле-ле,аз как ша са науча да фатам риби? :)
Доколкото си спомням,навремето с баща ми като ходех,мятах на кюспе,качамак,кус-кус и царевица.
Никои не споменава даже тези методи.Рибите ли са изучиха,аз ли съм в неведение!(около 30г. не съм ходил за риба)Къде отиде "капана" с кюспето.Колеги,направо ма отчаяхте.........!
DUM SPIRO, SPERO
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: за шаран в студените дни

Мнение от INCUBUS »

Споко,има си места все още дето без захранка и протеини,си работи и "капана"с кюспето,и обикновеното дъно за шаран,ама там екшънът е през лятото,а ти погледни заглавието,че става въпрос за шаран,ама в студените дни.Мисията си е невъзможна,освен на някое "топло".
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: за шаран в студените дни

Мнение от butnik »

ИзображениеБез коментар
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: за шаран в студените дни

Мнение от Бачо Илия »

butnik написа:Без коментар
Ми да , точно така изглеждат нещата зимно време :smt023 :smt023 :smt023 :smt023 :smt023 :D
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”