Дата и час: Чет Апр 24, 2014 4:33 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

За да видите пълното съдържание на форума, трябва да сте регистрирани и да влезнете с профила си.

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Аквариумни риби
МнениеПубликувано на: Нед Апр 10, 2011 4:07 pm 
новобранец
новобранец

Галерия: 10 снимки

Някой може ли да ми каже,дали може и ако да какви български речни риби могат да се гледат в аквариум.Разбира се ако може и условията за тяхното гледане в аквариум.Благодаря предварително

Върнете се в началото
 Профил WWW Personal album  

Аквариумни риби

Реклама

Реклама

Заглавие: Re: Аквариумни риби
МнениеПубликувано на: Нед Апр 10, 2011 4:50 pm 
Аватар
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър

Галерия: 120 снимки

На времето, когато бях в начално училище имахме аквариум, в училището.Аквариума беше доста голям, вътре имаше шарани, щуки и много други видове.Имаше растителност, камъни, и др. от сорта.Ние ги хранехме със закуски, за хищните пускаха рибки а ние салам :lol:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Апр 10, 2011 5:29 pm 
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Галерия: 6 снимки

Ако си от София,на Богров има едни дребни казваме им "Виолетки"-защото са с виолетови отенъци- с рачило си хващаш колкото искаш.Там има и едни които приличат много на рибки от рода-"Гамбузия". А по принцип в България -"Слънчевката" е вкарана като аквариумна риба.Хващай рачилото и в атака.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Апр 10, 2011 6:21 pm 
Аватар
разбира нещата
разбира нещата

Колега , няма речна риба в България която да не може да се гледа в аквариум.Само трябва да се съобразяваш с размерите.За малки рибки от рода на амурчета, щипоци, виолетки, кротушки, трябва да има 5 до 15 л.вода на рибка +помпичка аерация на водата демек. Аз съм гледал почти всякаква речна риба в аквариум с цел проучвания от чисто риболовна гледна точка,но за всяка риба си трябват условия.
Най-атрактивни за аквариум са слънчаците.Свикват бързо,не ровят, хранят се направо от ръка хич не им пука само ядене да е , растът бързо и са много красиви като шарки.Ама да си бяха стояли само в аквариумите.Попчетата са интересни, костура и щуката също.За сведение дето костура растял бавно-3 костура за една година изядоха 2000 амурчета и гамбузийки и си утроиха размера.Така че само ядене да имат расте като луд,кой каквото ще да ми говори.

Върнете се в началото
 Профил WWW  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 10, 2011 6:51 pm 
Аватар
ще става разбирач
ще става разбирач

Галерия: 8 снимки

boki speca написа:
Колега , няма речна риба в България която да не може да се гледа в аквариум

Като изключим пъстървите разбира се :wink:
Иначе отлични аквариумни рибки са лещанки,щипоци,кротушки и каракудки особено последните са много издръжливи от към намалено съдържание на кислород във водата.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Апр 10, 2011 6:53 pm 
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Галерия: 0 снимки

Слънчевките са най добре , но аквариума трябва да хваща доста вода от 15 до 20-25 литра вода . Също и помпичка и награвател да топли водата през зимата !

Върнете се в началото

Re: Аквариумни риби

Реклама

Реклама

МнениеПубликувано на: Нед Апр 10, 2011 8:36 pm 
Аватар
ще става разбирач
ще става разбирач

Галерия: 32 снимки

Това ми напомня началните рибарски години...тъкмо бях хванал първата си слънчевка и отделно бях запален акварист....та влизам в едно зоомагазинче да си купя поредните гупички и гледам за първи път пуснали дискуси...ама едни цени!!! 30-40 и нагоре лева...не мен много ми заприличаха на "моя" :oops: слънчак и му обяснявам на продавача как съм хванал същата рибка на язовира :roll: И той замалко да ме изгони от магазина!!! :D
Ама ето де , как да не ги обърка човек??? :D :D :D
ИзображениеИзображение

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Апр 10, 2011 10:16 pm 
Аватар
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Галерия: 6 снимки

Линът е добър избор за отглеждане в аквариум, най-вече, понеже расте много бавно и съда няма да му отеснее. Пък и си е красива риба - ще радва окото!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Апр 10, 2011 10:29 pm 
Аватар
разбира нещата
разбира нещата

Виждал съм в аквариум:слънчак,костур ,каракуди,виолетки,малка щукичка,малко сомче и даже като бях малчуган,в Пловдивския природонаучен музей,някой умник беше сложил 60 см. сомче във няма и 100 л. аквариум.Хайвана почти не можеше да се обърне,но въпреки това си живееше.Така че има много риби,които биха живели в аквариум,но ако питаш не просто от любопитство,а смяташ наистина да отглеждаш,постарай се да осигуриш на рибоците необходимото пространство.
Поздрави!!!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Апр 10, 2011 11:19 pm 
новобранец
новобранец

Галерия: 2 снимки

От язовир или някое блато ще са по издържливи.От река лесно умират.Имах няколко каракуди от едно старо речно корито в 20л. аквариум без помпа и нагревател.Издържаха цяла зима в студена стая,водата хвана кора лед а те изпаднаха в летаргия само чупех леда от време на време за да влиза кислород.Сега имам 3 каракуди и 3 костенурки в един малък шадраван и си живеят.Само ги прибирам за зимата все пак е навън.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Апр 10, 2011 11:30 pm 
новобранец
новобранец

Галерия: 2 снимки

Веднъж бях пуснал в аквариума един руски байковец така го наричаме по нашия край прилича на руския елец но незнам каква риба точно.Та той преби повечето декоративни риби и го изхварлих.

Върнете се в началото

Re: Аквариумни риби

Реклама

Реклама

МнениеПубликувано на: Пон Сеп 19, 2011 11:44 pm 
научил се да хвърля
научил се да хвърля

от река са по издържливи, каракудите от където и да са издържат много, но искат хранене

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Сря Ное 02, 2011 11:02 pm 
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Пресъединявам се към колегите които написаха че всяка риба става за аквариум.
Като потвърждение на думите им ще кажа че аз успешно съм отглеждал ито дълги години американски пъстърви и дори малки есетри ,разбира се с безупречна и обилна аерация на водата.
Обаче за да може да се каже че една риба може да живее в аквариум в истинският смисъл на думата то трябва да се има на пред вид не само нейното компромисно съществуване а и успешното преминаване на различните цикли от нейния живот , в затвореният съд.
С две думи , рибата трябва и да се размножава и да расте и да достига нормални размери за видът си.
Аз съм размножавал лешанката,тришипата бодливка,горчивката , гамбузията, псевдоразбората, и един от видовете сладководни попчета.
Всяка една от тези риби може да разгърне истинският си потенциал от интересната си биология и да изуми стопанинът си с атрактивно и интересно поведение.
Но пак казвам, това става единственно и само ако рибата не само съществува в аквариума но и се развива и размножава.
За това разбира се рябва да се положат съответните грижи и да се съобразим с някои изисквания.
А красотата на брачната окраска да речем при бодливката и горчивката по нищо не отстъпва от тази на горния дискус.
А пък да видиш как горчивката снася хайвера си в мида за да го предпази от неприятели или как бодливката строи гнездо от водорасли не е по-безинтересно от хранещите със слуз малки ,от тялото си дискуси.
Не знам дали знаете колеги но златистата каракуда все още не е размножена в аквариум , въпреки своята непрентенциозност към химичните и физични параметри на водата ,както и към разтворения в нея кислород.

Върнете се в началото
 Профил WWW  

МнениеПубликувано на: Сря Ное 02, 2011 11:15 pm 
Аватар
фен клуб-скобар

Галерия: 39 снимки

Гледал съм щипок около 4 год. в началото доста се блъскаше в стените, но после свикна и порасна доста. Изображение

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Чет Ное 03, 2011 1:11 am 
новобранец
новобранец

Колега в далечните татови години и аз почнах акваристиката с речни риби (грубо преди 35 г.) - пробвал съм всички които има в р. Скът. Единствените които не живееха в аквариума бяха уклейките - явно си искат простор. Всички останали си живееха с години! Проблем стана като ми донесоха истински аквариумни рибки - гупи и хелери - слънчаците и костурите си ги хапваха с кеф! Единствено възрастни с прилични размери оцеляваха. Е първите дето напуснаха аквариума бяха те - слънчаци и костури. Щипоците искат период за адаптиране - една част не оцеляват - но тези които се адаптират си живеят без проблем, но пък не са атрактивни - повечето време седят заровени в пясъка. Най си обичах горчивките (по нашенски - пападурки) - за мен са най-добрата наша аквариумна рибка - малък размер и адаптивност към средата! Аквариума е бил около 150 - 200 литра по спомен. Храна почти 100% беше тубифекс - имаше го в реката, а зоо магазин за купешка храна наблизо нямаше! Пробвал съм и малки рачета - но не оцеляваха дълго - може би аз съм бъркал някъде с тях!

Върнете се в началото
 Профил WWW  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа