Шарани на плувка !

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Шарани на плувка !

Мнение от Бачо Илия »

Темата е как се ловят шарани на плувка?
Изображение
Velikana
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 157
Регистриран на: Пон Юли 02, 2007 11:50 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

шарани.....хмм

Мнение от Velikana »

специално за колегата 5кила.....както казваше един мой приятел(лека му пръст,беше много готин пич....)...цитирам...:..теее ...жените не са точно като хората..... , та аз викам и за шараните така....че не са точно като рибите :D :D :D ... а сега сериозно...шарани съм дърпал доста на плувка и то на какво ли не....много зависи от водоема....мястото...оборудването....сезона...но според мен най-вече зависи от късмета......е и от моженето де... :D
Имаш крава - пиеш мляко , нямаш крава - пиеш ...уиски
Аватар
maycal
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 546
Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 10:40 pm
Местоположение: София

Re: шарани.....хмм

Мнение от maycal »

Velikana написа:специално за колегата 5кила.....както казваше един мой приятел(лека му пръст,беше много готин пич....)...цитирам...:..теее ...жените не са точно като хората..... , та аз викам и за шараните така....че не са точно като рибите :D :D :D ... а сега сериозно...шарани съм дърпал доста на плувка и то на какво ли не....много зависи от водоема....мястото...оборудването....сезона...но според мен най-вече зависи от късмета......е и от моженето де... :D
:) Не се заяждам , но ми се струва, че това изказване, е почти лишено от смисъл и полза! Нямаше да взимам отношение, но само преди малко прочетох следния твой постинг в друга тема:

"Знам, че ще кажете че съм доста нов във форума...(има няма една година)..и доста прочетох...потърпях...видях...но все пак....не е ли крайно време да се разкарат всички навлеци от форума които пишат пълни простотии само и само да трупат мнения... " :o :)
Аватар
Paublo_Eskobar
Модератор
Модератор
Мнения: 3794
Регистриран на: Вто Ное 20, 2007 8:05 pm
Местоположение: София

Мнение от Paublo_Eskobar »

Понеже почти целия ми риболовен стаж е минал във взиране в плувката,ще взема да изява мнение по темата!Аз лично ловя шаран на класическия монтаж на плувка избирам си хубаво място до някои папури,водорасли,потънали дънери или каквото има за да служи за укритие на шарана.Захранвам си определеното място и нагласям дълбочината така че плувката не да лежи на повърхноста(значи е на дъното),а да е леко наклонена отварям си бира и почвам да чакам!Винаги съм имал успехи по тази система макар че е най-простата е доста ефикасна.
Този който никога не е грешил, никога не е опитвал нещо ново!
Алберт Айнщайн
tetko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 674
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 11:16 am
Местоположение: Карлово

Мнение от tetko »

Напилно съм съгласен с теб - аз също ловя по тази схема.

Ползвам плуки над 3.0 гр. За утежнение ползвам оливетки - повечето случаи ,подвижни. Повода ако ползвам такъв е с дължина от 30 см. нагоре.
За един ден на риба , Господ два дена дава !
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Мнение от snegk »

Един от монтажите ми на плувка за шаран е следният.Монтажа го преутежнявам като след вирбела,(ако има такъв)слагам оливетка и после си правя основното утежнение за плувката,което е горе.По този нчин осещам и най лекото дърпане на шарана и същевременно не се носи от течението.С този монтаж съм сигурен,че винаги стръвта е на дъното.Размера на оливетката зависи от течението и от размера на плувката.
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
Protos_Immortal
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 528
Регистриран на: Нед Ное 25, 2007 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Шарани на плувка !

Мнение от Protos_Immortal »

IDA написа:Темата е как се ловят шарани на плувка?
Спецялно аз обичам да отида на място кадето дъното да е кам максимум 3 метра и пускам дължина малко над 2.5 метра и на царевичка.Перфекната дълбочина за шаран е от 2.5 метра до 7 метра.
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Шарани на плувка !

Мнение от INCUBUS »

Май ми се ще да кажа,че на първо място зависи от водоема.Релефа,дълбочината,наличието на течение,други риби и пр.-сигурно има още доста фактори,които определят успеваемостта при риболова на шаран " на плувка"и начина на самия риболов.Тъй като в Средните Родопи няма река,в която по естествен път да щъкат шарани,мога да ви споделя някакъв опит,натрупан от риболов "на плувка"на шаран в малки затворени водоеми,изкуствено зарибени някога с шаран и оставени на произвола със символичен надзор.Тъй като са и световно неизвестни,в тях популацията на шарана е добра.В единия водоем,освен шаран има черна мряна,кефал и кротушки-предполагам,че по естествен път хайвера им е донесен от водоплаващи птици от р.Арда.В този водоем,"на плувка"за шаран ходя с корда 0,18,макара с добър аванс,плувка 2,5 грама,утежнение неподвижно,дропер на дългия 25 см повод с корда 0,16.Линията трябва да се построи така,че стръвта да лежи на дъното.Слагам обаче кука № 8 - за да се избегне налапването от кротушките и мряната.Стръвта е много дебел /или пък грозд от такива/торен червей.
В другия водоем шаранът не кълве нито на торен червей,нито на царевица - изкушава се единствено от хляб или бели червеи.Тъй като там има само шаран /засега поне/,може и с по-малки куки. Системата е същата,но без дропер на повода -целия повод се оставя да полегне върху дъното /глинесто /.Един ден специално се забавлявах да гледам как кълве -при 19 шарана повличането беше внезапно,плавно,непрекъснато,последвано от потопяване на плувката.Големият кеф разбира се беше после,защото маневрите по изваждането изискват пределно внимание и реакции-има много растителност,включително потопени дебели клонаци от дървета.Признавам си,че в река нямам никакъв опит и наблюдения по въпроса.Толкоз.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Шарани на плувка !

Мнение от chirusa_bg »

Protos_Immortal написа:
IDA написа:Темата е как се ловят шарани на плувка?
Спецялно аз обичам да отида на място кадето дъното да е кам максимум 3 метра и пускам дължина малко над 2.5 метра и на царевичка.Перфекната дълбочина за шаран е от 2.5 метра до 7 метра.
Колега, какво излиза, че ловиш на 50см над дъното ли?
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
laplandeca
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 25, 2007 10:16 pm

Re: Шарани на плувка !

Мнение от laplandeca »

еха , шарани на плувка/егати и кефа, голям кеф е даго хваниш на телескоп 8 м., за риби до 0.500кг, с основно влакно/0,20 и повод 0,14., или 0,12.Случва се често когато ходя на плувка много рано сутрин на Марица, има и доста късания,но при оплитане с драки. обикновено го хващам близо до брега.Когато не ходим специално за голяма риба,когато се хване голямо си е голям кеф. :wink:
Аватар
Protos_Immortal
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 528
Регистриран на: Нед Ное 25, 2007 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Шарани на плувка !

Мнение от Protos_Immortal »

chirusa_bg написа:
Protos_Immortal написа:
IDA написа:Темата е как се ловят шарани на плувка?
Спецялно аз обичам да отида на място кадето дъното да е кам максимум 3 метра и пускам дължина малко над 2.5 метра и на царевичка.Перфекната дълбочина за шаран е от 2.5 метра до 7 метра.
Колега, какво излиза, че ловиш на 50см над дъното ли?
Чети ве малко над 2.5 аре със здраве
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Шарани на плувка !

Мнение от snegk »

Изцяло се объркахте :D
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Шарани на плувка !

Мнение от butnik »

Protos_Immortal написа:
IDA написа:Темата е как се ловят шарани на плувка?
Спецялно аз обичам да отида на място кадето дъното да е кам максимум 3 метра и пускам дължина малко над 2.5 метра и на царевичка.Перфекната дълбочина за шаран е от 2.5 метра до 7 метра.
Protos,не се опитвай да се правиш на интересен,малко над 2.50 може да е и 2.60,шаран в повечето случаи се лови на дъното,даже плътно на дюшемето,а ти едва ли знаеш къде и за какво и как.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
Chester
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 219
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 6:48 pm

Re: Шарани на плувка !

Мнение от Chester »

Тази тема стана безмислена
Хвани и Пусни !
laplandeca
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 25, 2007 10:16 pm

Re: Шарани на плувка !

Мнение от laplandeca »

Chester написа:Тази тема стана безмислена
Не е безмислена, интересно е колеги които понякога ловят шаран на плувка , мен ме интересува на река, да споделят, ако пожелаят как го правят.моите монтажи са кефалски и такива за скобар и морунаш.Рядко пробвам за едар кефал и малки сомчета, и никога не ходя да ловя специално каракуди,червеноперки и бабушки.Винаги сам хващал шараните рано,много рано сутрин или на слабо посещавани места в повечето случаи шарана се храни и е недалеч от брега.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”