Платерина или илария

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

doddo
новобранец
новобранец
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 5:27 pm

Платерина или илария

Мнение от doddo »

барутчия. гледам показваш някаква книжка, която дава добра информация. ще те помоля, ако не те затруднява да снимаш страниците на иларията и платерината и да ги пуснеш в форума. работа е там, че винаги възникват спорове, дали хваната риба е илария или платерина. ( жълто петно, люспи до предните отвори и тем подобни ). Дори и старите рибари я карат ей-така; ако е дребна-илария, ако е по-едра платерина, но е ясно, че са два различни вида. предполагам там е описано добре по какво се различават и въобще ако някой знае нека сподели.
Последно промяна от doddo на Пон Мар 13, 2006 10:53 pm, променено общо 1 път.
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Мнение от barutchiata © »

Изображение


СЕМ. КЕФАЛОВИ
ПЛАТЕРИНА- Liza (Mugil) aurata
Размери: дължина до 60 см, тегло до 1,5 кг.Отличителни белези: Тялото
и главата са по-високи, отколкото широки. Напречните редове люспи са 42-47 Муцуната е широка, напред заоблена. Очите са неголеми, повече от два пъти по-малки от междуочното разстояние. Мастните Клепачи - зачатъчни. Предните носни отвори са по-близо до задните, отколкото до горната устна. Люспите по гърба и странично имат по едно чувствително Каналче. Имат златистожълто петно върху хрилните kапачета. Над основата на гръдните перКи няма удължена люспа. Пилоричните придатъци са (7) 8 - 9 (10), почти еднакво дълги. Разпространение: В източната част на Атлантическия океан и прилежащите му Водоеми. В Черно море навсякъде, навлиза и в Азовскоо море. Аклиматизирана и в Каспийско море. Биология: Морска, стадна, пелагична риба. Предпочита заливи или езера със соленост, близка или по-висока от морската. По българското крайбрежие не навлиза в устията на реките. Топлолюбива, не понася температури под 2 - 3°С. Появяването й от юг става през май-юни. Разпределя се по цялото крайбрежие, включително и в някои езера. Полово съзрява на 2- 3 г. Размножава се порционно от август до октомври Каkто крайбрежната зона, така и в открито море. Плодовитост - 0,5 до 1,4 млн. хайверни зърна. Пределна Възраст - 10 г. Нараства по-бавно от морския кефал. младите с планктон и детрит, възрастните и с личинки на насекоми, мекотели, червеи, растителни обраствания и др. Стопанско значение: Ценен вид.У нас в миналото главно в крайморските езера са улавяни 70 - 80 т/г.В последното десетилетие уловите спадат до няколко тона.
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Мнение от barutchiata © »

ИЛАРИЯ - LIza (Mugil)saliens
Размери: Дълбина до 35 - 40 см, тегло до 800 г. Отличителни белези:
Тялото и главата са по-високи, отколкото широки. Напречните редове люспи са 44 - 48 Муцуната е заострена. Очите не са големи, повече от два пъти по-малки от междуочното разстояние. Мастните Клепачи са зачатъчни. Предните носни отвори са по-близо до задните ноздри, отколкото до горната устна. Люспите на гърба и странично имат по повече от едно чувствително каналче. Над основата на гръдните перки няма удължена люспа. Пилоричните придатъци са 7 - 8 (9), различно дълги. Разпространение: В източната част на Атлантическия океан и прилежащите му водоеми, В Черно и Азовско море. Аклиматизирана и в Каспийско море. Биология: Морска, стадна, пелагична риба. Преживява успешно В сладки, слабосолени и свръхсолени Води (85%). Топлолюбива, трудно понася температури под 2- 3°С. По българското крайбрежие се появява от юг през май - юни. Заема заливите акватории и навлиза в някои езера. Млади индивиди се задържат по нашето крайбрежие за зимуване. Нараства сравнително бавно, както платерината. Полово съзрява на 2-З г. Размножава се порционно през август - септември, главно в открито море. Плодовитост - 0,5 до 2,1 млн. хайверни зърна. Пределна Възраст 7-8 г.Храна- младите с планктон и детрит, възрастните и с дребни безгръбначни животни (личинки на насекоми, мекотели червеи растителни обраствания и др.). Стопанско значение: Ценен вид. В миналото са улавяни по 20- 30 т. годишно. През последните години уловите спадат до 2 - 3 тона.


Изображение
doddo
новобранец
новобранец
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 5:27 pm

Мнение от doddo »

Евала, барутчия, мерси. А как въобще се казва тази книжка?
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Мнение от barutchiata © »

Казва се "Рибите в България" и е предназначена за рибари,рибовъди,природолюбители,ученици,студенти,учители.Сега гледам,че съм я купил когато парите се бяха обезценили щото пише......Цена240 лв. :shock: :lol:
irsh
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 1:10 pm
Местоположение: Varna

Мнение от irsh »

Дано тази година да я има в повече, пък дали е платерина или илария
ще спорим другата зима :lol:
Всеки може да си остави по някоя и друга мостра :wink:
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от kalkan4o »

Аз съм чувал от рибарите че иларията има жълто петно до хрилете а платерината няма аз това знам...а тези 2 риби от снимките не се различават по нищо освен по петното аз друга съществена разлика не видях...сякаш са 1 риба :D !
За бракониерите само слънчаци :lol: !
durumov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2346
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 8:13 pm
Местоположение: Варна,морето, сините вълни
Обратна връзка:

Мнение от durumov »

kalkan4o написа:Аз съм чувал от рибарите че иларията има жълто петно............... :D !
...ни'ги слушай...ко'ти приказват...те петната после ши'додат.... кат' отидем и Бати ти Милен ши пусне жълто... кат види как му вадим риби от района - гол след гол.

.... :lol: :lol: :lol: хи...хи...хи... :lol: :lol: :lol:
били сме предупредени. Трябвало да слушкаме, Батка! Да имат много здраве от 12тата миля. GSMа ми го знаят който трябва!
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от kalkan4o »

Аз май няма да имам възможноста да дойда съжелявам...няма да ви липсвам само мезето ще ви липсва :D !
За бракониерите само слънчаци :lol: !
dsa
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 155
Регистриран на: Вто Яну 03, 2006 11:06 am
Местоположение: BS

Мнение от dsa »

мезето батка можеш да го пратиш по г-н Дурумов .а пък ний ще те споменуваме в тостовете :lol: :lol: :lol:
Аватар
batmilen
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4888
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 8:56 am
Обратна връзка:

Мнение от batmilen »

тъкмо туй и аз щях да добавя...мезетата напред...ти после... :lol:
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Мнение от barutchiata © »

Сега като прочетох по внимателно текста не видях да пише за жълто петно на капачето при иларията ,ама защо е показано такова в книгата не знам или нещо е объркано.
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от kalkan4o »

Някой вижда ли някаква разлика в двете риби освен в лекото различие в петното ?
За бракониерите само слънчаци :lol: !
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Мнение от barutchiata © »

Виждам разлика в броя на люспите и броя на пилоричните придатъци и че едните са еднакво дълги а другите различно дълги придатаъци Едната има заоблена моцуна а другата заострена.Ама ти Калканчо май не четеш внимателно.Аколкото до снимката на иларията може да е объркана.
doddo
новобранец
новобранец
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 5:27 pm

Мнение от doddo »

барутчия, на кое точно викаш пилорични придатъци ?
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”