Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Модератор: nkolev66

Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от spear »

Гризмине пляскам с две ръце :D . По нито една от 9-те точки не мога да кажа нещо против. Единствената ми забележка е че трябва да е червен или жълт или оранжев и това че е малък. Затова че задължително трябва да му сложиш едно знаменце, защото в по-голямо вълнение джетиста ще го види в последния момент, тоест точно когато минава над главата ти.
И ако му слагаш знаменце помисли как да го накараш да не се преобръща от вълните.
grizmin
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 11:07 am
Местоположение: Варна

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от grizmin »

Дебелина-14см.
Дължина-42см.
Ширина-30 см.
може и да не отговаря на КМАС ама аз и състезание-никога!!!!Ако има награда за последно място мое е :D :D :D
Знаменце-една сигнална жилетка (оранжева)-днес я купих-40 стотинки от втора употреба-следва нарязване и поставяне.Средната халка отдолу ще е водача -при долно стъкмяване-оплитане и обръщане=0,има място за кукан,допълнителна тежест за колана,може и да се до оборудва с телевизор, и каквото се сетиш. :D .Двете парчета са съединени помежду си с 5-те халки-"възел+подложка от гума-опъване-халка+подложка от гума-връзване".Има възможност да добавяш произволен брой носачи-стига да има какво да се носи върху тях.
Иначе да се притеснявам от джетове,по-скоро Не.Правя го да не се притесняват моите на брега-"Къде си не те виждам?"- е най-често задавания въпрос от семейството, и докато чакат някъде да се вдигне плавник,една бяла "възглавница" се грижи за тяхното спокойствие.Съжелявам че не снимах с нещо за мащаб-цигарена кутия или друго.


П.С>Тази намотаната корда е 18 метра 1.5 мм.-засега това е въжето,ако превзема 10 метър след 7 годишна пауза,ще черпя и връзвам шлаух+корда(около 40-45 метра-олях се :D ).В смисъл не е нещо от изработката,не съм имал мотовилка,или нещо подобно за да намотая въжето.
Какво му трябва на човек-1000 долара на месец,коричка черен хляб за черния хайвер,
и малко дизел за яхтата. Всичко останало е компромис.
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от spear »

42/30 ами много е малък. Ще ти дам пример с моя буй Апнеа(най-функционалния буй който съм имал някога) и в началото не му слагах знамето и точно жената ме накара да му слагам знамето че не ме виждала от брега. Размера му е 75/30. Имал съм случаи при вълнение буя да ми е закотвен на 100 метра от мен и го търся с очи няколко минути. Просто не се вижда. Затова че задължително му измисли знаме и заради жената и най-важното заради лодките и джетовете и те трябва много да те притесняват, защото само за миналата година имаше няколко убити колеги по средиземноморието а в нашето море са станали хиляди само за 1 година и е ужас да гмуриш през Юли и Август.
Допълнителната тежест ще го държи изправен, аз в моя съм наврял една оловна халка на дъното заради това, иначе още първата вълна и го обръща.
Всичко друго е перфектно изпълнено, като момента с шишето си е направо за завиждане :D
grizmin
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 11:07 am
Местоположение: Варна

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от grizmin »

Благодаря за конструктивната критика,( след теста ако не става за морето и се губи от поглед или потъва-директно в кофата)и аз си мислех да му сложа една "килограмка" в трюма,тоест тежест за собствен баласт,ама като се знам ,че ще му надрънкам поне кило рапани(не съм свикнал още да ги чистя в морето с кукана) или най малкото един камък от дъното да опъва мрежичката ,си казах ай стига съм се престаравал.При положение че досега тубата от минерална вода е била върха за мен :D
Байряка е полу-ушит, а ако вляза в такава вълна дето не се вижда жена ми ще се хумне и ще ме изкара с шутове от водата.Иначе навремето като гмуркахме с аверите,горе-долу на 15 гмуркания се оглеждахме,и махахме с харпуна наляво надясно(демек всичко е ОК), но си много прав, че понякога не се вижда и с тия лодки и сърфове шега не бива. :axe: Помня преди години на Фичоза едни загубени немци с водно колело как крещяха Халооо
и ме обикаляха да гледат как се мъча да дълдисвам.Накрая ги напсувах на чист български и се разкараха.
И наслука на всички,докато съм гледачка пуцайте и заради мен.
Какво му трябва на човек-1000 долара на месец,коричка черен хляб за черния хайвер,
и малко дизел за яхтата. Всичко останало е компромис.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от rikitikitavi »

Grizmine
Всичко е супер. Искам само да помислиш за:
Как ше отвориш мрежичката с една ръка в ръкавица. В другата е рака и буя подскача малко от морето
Пълна до половина и на горе мрежичка с рапани и или раци= плаваща котва. Ти си махаш с плавници и се движиж като охлюв.
Като се гмуркаш на 3м каде ще го слагаш излишното въже на буя.Щото за гмуркане на 8м ти рябват поне 13м въже.
Как ще сложиш резервния кукан- да е удобен и да не виси, че се закача по дъното като влизаш и излизаш.
Един или два харпуна дето се клатят под буя като... също оказват съпротивление.
Ако ти е вързан харпуна за буя, като го удари вълната и ... се разконцентрираш.

За всички, който се чудят за с какъв буй съм при толкова много изисквания дето ги имам- в момента бутилка от лимонада.
Наслука на всички и специално на Гризмин
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
gmurkacha
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 548
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 1:21 pm
Местоположение: Ахтопол София http://bungala-ahtopol.com/
Обратна връзка:

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от gmurkacha »

Колеги буювете вече не са по 150 лева и вместо да се вкарвате в приключения си купете нещо готово.Например http://www.vidrax-fishing.com/catalog/i ... ath=81_143 някои от тези мисля че са на съвсем нормални цени а и търпят на тунинг.http://pacific-bg.com/bg/8/67/category.html а този е доста здрав буй и сега е на цена 50 лева.
grizmin
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 11:07 am
Местоположение: Варна

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от grizmin »

rikitikitavi написа:Как ше отвориш мрежичката с една ръка в ръкавица.
-Виси под буя закачена на 4-те уши.
rikitikitavi написа:Пълна до половина и на горе мрежичка с рапани и или раци= плаваща котва.
-Така или иначе закотвям на дънцето и шляпам наоколо.И няма да пречи толкова да се дърпа.
rikitikitavi написа:Като се гмуркаш на 3м каде ще го слагаш излишното въже на буя
-има и такава глупост за навиване ама не я снимах. :D -сега е намотан за да не ми се пречка.
rikitikitavi написа:Как ще сложиш резервния кукан- да е удобен и да не виси, че се закача по дъното като влизаш и излизаш.
-Намотан и забит в буя на место по избор-така че да не пречи.
:D
rikitikitavi написа:Един или два харпуна дето се клатят под буя
-Отстрани буя,ако са 2 Отдолу ако е един-няма да се клатят-има как да се стегнат.
rikitikitavi написа:Ако ти е вързан харпуна за буя
- не правя така.
Това е за запълване на времето,докато съм болногледачка.Макар че временните неща...
Какво му трябва на човек-1000 долара на месец,коричка черен хляб за черния хайвер,
и малко дизел за яхтата. Всичко останало е компромис.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от rikitikitavi »

Браво
:D
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
ретро рибаря
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Мар 03, 2010 1:33 am
Местоположение: Бургас

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от ретро рибаря »

Айде и аз да се похваля ! Купих го :D Става въпрос за буя ,не за буля :lol: .След последното ми дълдисване за рапани профучаващите джетове ,яхти, десантни лодки и какво ли още не ,доста ме притесниха и... влязох в магазина и си го купих. И съм много доволен,надявам се поне джигите с джетове да го виждат по-навреме. И възникна въпросът къде да го завържа това дълго въже. Като прочетох всички постове предложението на колегата Ватус ми се видя най-функционално. Ако видите жълтото торпедо"Технисуб",явно и ретро рибаря е някъде там. Айде да ми е честит и със здраве да си го ползвам.
:drinkers:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от Булти »

...ми рапаните де ги слагаш ве :?:
ретро рибаря
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Мар 03, 2010 1:33 am
Местоположение: Бургас

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от ретро рибаря »

Рапаните досега ги влачих с мен закачени на едната ръка,като периодично изпразвах мрежата на брега. Може и да не е правилно, но без буй това съм измислил.Сега вече ще я закачам на буя. Като гледам има възможност и два харпуна да закача на него.
п.с.Ако маринованите рапани ги направя както трябва,почерпката за Булти е сигурна :D
Аватар
justinian
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 572
Регистриран на: Пон Юли 25, 2005 7:19 pm
Местоположение: In Female Dreams
Обратна връзка:

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от justinian »

ретро рибаря написа:Рапаните досега ги влачих с мен закачени на едната ръка,като периодично изпразвах мрежата на брега. Може и да не е правилно, но без буй това съм измислил.Сега вече ще я закачам на буя. Като гледам има възможност и два харпуна да закача на него.
п.с.Ако маринованите рапани ги направя както трябва,почерпката за Булти е сигурна :D
Колега, вместо да се мориш и да мъкнеш мрежата с рапаните, можеш да вадиш ядките им с кукана още във водата. Този метод е лесен, бърз, не изисква допълнителни усилия и осигурява, така да се каже "чисто производство". :D
Сърцето на глупавите е в техните уста, а устата на мъдрите са в тяхното сърце.
Dims
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Чет Юли 22, 2010 9:45 am
Местоположение: Дупница

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от Dims »

Аз като бивш състезател по плуване и със сертификат за спасител.Мнението ми е че трябва да се "влачи" буя до мястото за гмуркане,и да кражим около него.Колкото по-ограничени са действята ти,толкова по зле за теб. 8)
Да не злоопотребяваме с това което ни дава морето.
ретро рибаря
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Мар 03, 2010 1:33 am
Местоположение: Бургас

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от ретро рибаря »

След като си купих и една малка сгъваема котва вече всичко е наред.Прекарвам въжето през кръста закопчавам,но не заключвам карабинката и потеглям.Котвата е в средата на буя а отред освен буксирното въже е закачена и част от оловна тръба(от старо тоалетно казанче).Най отзад - компас,ключове и други такъми.Буят беше добре балансиран и всички опити на вълните да го обърнат бяха неуспешни.Като пристигна на мястото, отпускам още въже, закачам котвата и заключвам карабинката. На мястото на котвата закачам тръбата ,за да има винаги баластна тежест . След като котвата се захване почвам да обикалям около него.Трябва да сложа и помощно въже ,закачено в основата на самата котва (има предвидено ухо), че като се закачи в някои скали няма измъкване и все трябва да слизам да я освобождавам.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от Булти »

Ретро , колкото по малко въжета , толкова по добре . Котвата можеш да я вържеш и със свинска опашка за стеблото , като края на въжето е вързано за върха и видиш ли зора - дърпаш по силно и освобождаваш след като се скъса опашката ...най-добре е с гмуркане да си я вадиш , за къв х.. си екипиран , ако си на лодка и с въдица и да се събличаш специално за да я вадиш - тогава да :D ...и не забравяй ножа , че огелпиш ли се в тия въжета , котви и тръби ...ще си спомняме само за Ретро с добро ....ДА НЕ ДАВА ГОСПОД :!:

п.с. СПЕЦИАЛНО ЗА БУЯ КОТВА НЕ ТИ ТРЯБВА ...една тежест е достатъчна , той е лек , ако си със каяк или лодка -тогава да

:drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”