Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Модератор: nkolev66

Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от Булти »

...не намерих друга подобна тема и пускам тук :

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... Le3jdK2gK0

- клипа го сложих за колегите дето гмуркат без буй
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от express.servise »

Тъжно и страшно!
Буя помага при опитните рибари ,но е магнит за съботно неделните "хуни" .БАЙ Ганьо е влязъл за покаже колко е мощен двигателя му ,като види нещо да плува по водата веднага идва да дърпа да види дали не си е намерил винтер мрежа с улов ,минава на 30м от брега с 40 км/ч. няма респект и страх от нищо все едно е влязъл в беззаконова зона да се надивее. Тези с джетовете са най страшни движат се много бързо чуват се по трудно ползват буя за точка за заобикаляне като дадат 50лв за наем и все едно за взели морето под наем минават навсякъде близо до брега да ги видят максимално "Гъзарийка".
4x100срусалка+1бира
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 12:48 pm

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от 4x100срусалка+1бира »

"<td class="row2" align="left" valign="top" width="78%"> </td>"

Приятелю, ако знаеш какво правиш си го връзваш за х-я. Рибата не обича буй - вервай ми! А и е по-вероятно да се омоташ отколкото да те нареже лодка, макар и да се съмнявам в способността ти да претеглиш разликата в риска... Това, че колегите не споделят означава, че не им пука за "Т"воя риск. Много фактори са, трафик, дъно, лов... Омразният на всички Емилиус е най-близък до моето мнение.
Секи разправя, но всеки не е рязал въже в края на апнеята си на пределна дълбочина с полу подходящ нож.
Човек, ако това не са няколко метра и се панираш - умираш. Ако е плитко и се панираш - почти сигурно умираш. Демек боЙ със сянка не е като спаринг с Майк Т... А лодката "Обикновено" се чува и ако не си инат или идиот на сляпо - излизаш и се оглеждаш. Иначе ако има говеда с джетове буя така и така няма да те спаси.
!Най-добре да намериш некой да Го мести по теб дока обикаляш и да се редувате.!
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от express.servise »

Приятелю 4x100срусалка+1бира за съжаление не споделям изцяло твоето мнение ,по скоро съм по средата .До сега използвах рядко буя но съм се амбицирал да си го наложа.В предния си пост по скоро споделих че искам да реша проблемите с оплитанията и несъобразителните лодкари.Има доста хора които не използват буй има много доводи и примери в подкрепа на това но все пак правилното е Да се използва буй!
Този сезон смятам да го свържа за харпуна с цел да намаля заплитанията в плавниците и по камъните.
В крайна сметка част от удоволствието в това хоби е в индивидуалното решаване на проблемите и неудобствата в него.
Ако буя е свързан за колана може да освободиш колана вместо да режеш въжето .Оплитанията в плавниците обикновено стават на повърхността докато плуваш.
Моля ако някой има впечатления от свързване за харпуна да сподели.
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от Диканаров »

Много пъти съм си казвал мнението и ще го повторя:- буя трябва са е вързан с 30м. твърдо въже за дръжката на харпуна! По гмуркача не трябва да има никакви висящи предмети, вързани на връвки или излишни ремъци! Всяко едно такова води до увеличен риск от закачане в камъни и недай боже в пещера! Твърдото въже по-трудно се оплита, пази харпуна от загубване и помага за успокояването на голяма простреляна риба! Буя е добре да е като дюшече с джоб за разни полезни неща, като клещи, резервни върхове, ластик и т.н. Хубаво е да има флаг и да можеш да легнеш с гърди на него за почивка или за да се огледаш. Нож за десничари предпочитам да е на десният крак, а на левият да е пистолет харпун! Резервният харпун, куканът, куката за октоподи, мрежата за миди, охлюви или морски таралежи да висят на буя! Ножът да се точи задължително след всяко гмуркане, да е 30см. и не по-малко от 2мм. дебел, за да можеш да чукаш върху него и да го използваш като лост да къртене на камък, ако си забиеш връх! Миене със сладка вода на неопрен, плавници, харпуни, маски, нож и т.н. задължително след всяко гмуркане!
За колеги гмуркачи в Следиземно море препоръчвам мурените да колят и окачват на кукана, а октоподите да слагат в джоба на буя! Да не се слагат един до друг! Защото стават но кълбо! Усещат се с кожата си и въпреки, че са заклани реагират така! :D
Това, че чуваш мотор на лодка или джет е предупреждение за теб, а буя е за нормалните лодкари! Идиотизмът не е присъщ за нормалните почиващи, за това е добре да има сигнален буй! :wink:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от Булти »

Лодката се чува отдолу , но често не може да се разбере откъде точно идва и каква е гаранцията , че няма да ти връхлети секунди след като си изплувал , често морската повърхност блести и лодкарите трудно виждат какво има отпред - в подобни ситуации съм изпадал и аз и съм минавал на метър с лодката от главите на колеги без буй , добре , че съм карал бавно ....аз буя не го връзвам а го закотвям , като се стремя всеки път да изплувам близо до него - много е удобно при силно течение или ако си открил добро място за засада ...колега Бирена Русалке , не разбрах на какво се дължи сарказма ти и към кого беше насочен , но ми е писнало от опасни разминавания с колеги без буй - било то , дали съм под водата или с лодката ....
4x100срусалка+1бира
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 12:48 pm

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от 4x100срусалка+1бира »

Мдаа, извинявам се за неточността:
"!Най-добре да намериш некой да Го мести по теб дока обикаляш и да се редувате.!"
Ако сте двама може би по закон са нужни два буя. За места където са задължителни и се следи разбира се...
От друга страна ако не се завираш под големи камъни и пещери - не знам, може пък и да не съм прав. Колегите Булти и Диканаров са много по-опитни от мен. Аз лично го влача с мен, закотвям го на места които искат повече внимание и се навъртам наоколо дордето не го преместя на друго интересно място. Буя е много полезна вещ, но няма да изброявам или да повтарям преимуществата споменати от колегите. Ако нямаше риск от лодки, колеги харпунджии и закони в редица случаи щях да влизам само с пушката. Честно казано всичко освен плавниците, маската и шнорхела ме дразни до някаква степен и представлява компромис спрямо максималния кеф, който мога да си доставя с даден излет. Пушката например е хем компромис, хем катализатор на кефа. Тя пречи на свободата на движение, но пък превръща обикновеното гмуркане в лов. Буя от друга страна се явява за мен едно голямо бреме, което губи време и макар и да предпазва, крие своите рискове. Ако съм близко до брега и за не много време винаги съжалявам, че го взимам. Дълбочините варират, влача го насам-натам и освен, че изминавам много повече път заради него имам и чувството, че всичката риба ме разбира кой съм и защо съм. Рибата мрази буйовете. В такива случаи го слагам на най перспективното място и обикалям доста и без него. За мен лодкар който преминава в близост до нечий буй постъпва безотговорно.
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от Pretor »

4x100срусалка+1бира написа:"<td class="row2" align="left" valign="top" width="78%"> </td>"

Приятелю, ако знаеш какво правиш си го връзваш за х-я. Рибата не обича буй - вервай ми! А и е по-вероятно да се омоташ отколкото да те нареже лодка, макар и да се съмнявам в способността ти да претеглиш разликата в риска... Това, че колегите не споделят означава, че не им пука за "Т"воя риск. Много фактори са, трафик, дъно, лов... Омразният на всички Емилиус е най-близък до моето мнение.
Секи разправя, но всеки не е рязал въже в края на апнеята си на пределна дълбочина с полу подходящ нож.
Човек, ако това не са няколко метра и се панираш - умираш. Ако е плитко и се панираш - почти сигурно умираш. Демек боЙ със сянка не е като спаринг с Майк Т... А лодката "Обикновено" се чува и ако не си инат или идиот на сляпо - излизаш и се оглеждаш. Иначе ако има говеда с джетове буя така и така няма да те спаси.
!Най-добре да намериш некой да Го мести по теб дока обикаляш и да се редувате.!
Какво и на кого му е кеф, си е лично негов проблем и за негова консумация. Когато обаче в публичното пространство се прокламира подводен риболов, без ползването на буй е чиста проба престъпление спрямо неопитните колеги. Интересно ми е, коя риба е по-ценна от собствения живот, или от живота на тези, които съветваме да не влизат с буй?
Колега със салата и бира, добре ще е да претегляш добре постовете си, пък били те и пуснати по късните часове, защото тук четат много хора, които обикновено нямат нужния опит и вземат всичко за чиста монета. Досега не съм си позволявал да реагирам на многобройните ти "нестандартни" постове, тъй като всеки има право на собствено мнение. В случая обаче ми се чини, че леекичко се унесе :wink: . Нищо лично и на равни!
Изображение
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от baretata »

Според мен също буя е задължителен, аз например има направена една халка на едната от тежестите която е точно на кръста ми. Буя е закачен с карабинка на тежестта. Когато се налага да обознача място имам една тежест закачена на самия буй, просто откачам карабинката от колана и я премествам на тази от буя и я пускам долу. Не казвам че винаги влизам с буй, случвало ми се е да бъда и без него, но поне в 85 процента от случаите съм с него. Признавам си грешката.
Пашата обича смелите.
4x100срусалка+1бира
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 12:48 pm

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от 4x100срусалка+1бира »

Ами ще пропусна личните нападки, за да не хабим публичното пространство с излишни спорове.

Искрено се надявам се никой от читателите да не остане с впечатление, че препоръчвам каквито и да било действия без буй в неохраняеми води! Това което подчертавам е че движението под вода с прикрепен буй по какъвто и да било друг начин освен в ръка, така както са описали някои колеги е рисковано. Вярно е че коланът може лесно да бъде свален под вода, но това ще помогне в идеалния случай. Завирането на гмуркащия се под камъни и пещерички е само по себе си риск. Това е... То е ясно, че пушкалото може да се откачи от линията на буя при необходимост и какво ли още не.

Ако уточниш къде в поста си съм изказал подобна препоръка, стига да мога ще редактирам текста веднага.
Когато обаче в публичното пространство се прокламира подводен риболов, без ползването на буй е чиста проба престъпление спрямо неопитните колеги.
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от express.servise »

Аз моя буй го стъкмих вече .Бях го спукал в едни храсти и бях го поизоставил.Залепих го,сложих му вирбели на линията ,мотовилка ,карабинки .
буй.jpg
буй.jpg (55.02 KiB) Преглеждано 1593 пъти
Хайде да се стопля че ме хвана мускулна треска да лъскам пушките!
martin25
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Мар 01, 2006 11:20 pm
Местоположение: Варна

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от martin25 »

Булти написа:...не намерих друга подобна тема и пускам тук :

http://www.youtube.com/watch?feature=pl" onclick="window.open(this.href);return false; ... Le3jdK2gK0

- клипа го сложих за колегите дето гмуркат без буй
Една случка, лято 2012 имаше един пич дето плуваше на летния фарватер във Варна, бая навътре, без буй си плува човека, добре че си стоя на вахта на ветроходна лодка(на платна в момента), от къде да предположа че би имало толкова навътре човек.Верно не е харпунджия, но толкова навътре в морето си носи бая риск.
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от express.servise »

Пак е длъжен да плува с буй .Имаше случай на премазан такъв плувец ,който оцеля .Но извиниха лодкарите защото бил след шамандурата без буй. Има и други случаи.
http://www.moreto.net/novini.php?n=140093" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1521608" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
JIRO
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 180
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 1:49 am

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от JIRO »

В началото когато прохождах в това хоби и мен буя ме дразнеше и си мислех че ми пречи даже имах един инцидент при който въжето на буя ме спря на 2м под повърхността...Това ме накара да преосмисля ползването му и от тогава на татък той вече само ми помага.Произхождайки от това да експлоатирам лщбопитството на рибата и нейната предпазливост установих ,че мога да използвам буя да привличам някой риби или да отклонявам други към удобна за мен засада, тази тактика ми е помогнала да вземам риби от иначе невъзможни ситуации.С динамичните промени в дълбочината и видовете риби които целя в един 5-7 часов излет буя е неизменен мой помощтник, на него нося вода(против обезводняване и от там проблеми с изравняването) нося бързи тежести с който коригирам адекватно баласта си от 0 до 20м ,нося фенер ,резервен харпун с резервни консумативи ,нося кроксове и водонепромукаема PVC торба с дрехи, има презрамки и го ползвам го като раница на сушатапосредством която ръцете ми са свободни когато слизам по "алпийски способ" по разни урви сипеи и скали , има ластични мрежи и въжета с карабини на които закрепвам всичко което нося на сушата и в морето.Проектирал съм буя така ,че когато плува нищо освен улова да не виси под него и да оказва излишно съпротивление.
Сега съм си набелязал този, намирам го за много удачен.
http://www.imersion.net/index.php?lg=1& ... 8&prod=334" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от spear »

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”