Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Модератор: nkolev66

Аватар
DrAkoN
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1052
Регистриран на: Нед Окт 02, 2005 1:24 pm
Местоположение: Стара Загора - София
Обратна връзка:

Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от DrAkoN »

Къде е най правилно да се завърже БУЯ ?? За да не пречи при потапяне и да не се оплита
Аватар
DrAkoN
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1052
Регистриран на: Нед Окт 02, 2005 1:24 pm
Местоположение: Стара Загора - София
Обратна връзка:

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от DrAkoN »

176 човека са видели темата и никой не знае !!!!! Айде бре колеги помогнете !!!!! :(
mishel
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 133
Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 8:46 pm

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от mishel »

те знаят ама не ти казват штото го пише на много места,наи правилно било да се заварже за харпуна не за тялото да не пре4и.Ве4е ти си решаваш каде ти е наи удобно:)
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от КИРО »

Прочети мненията на колегата Диканаров,там ще си намериш отговора.Или Булти.
Аватар
assen
новобранец
новобранец
Мнения: 50
Регистриран на: Чет Апр 19, 2007 10:52 am

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от assen »

Аз го закачам на колана си. Не е най-правилно, но за сега така го правя. Някои го закотвят и обикалят около него, други го закачат за харпуна, трети за *уя :D
Аватар
emilios
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 10:27 pm

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от emilios »

DrAkoN написа:Къде е най правилно да се завърже БУЯ ?? За да не пречи при потапяне и да не се оплита
Правилното е да се поставя тежест 0,5 кл на края на въжето, и да се държи в ръка ,когато решиш да се гмурнеш просто го пускаш на дъното като котва.
Опасно е да връзваме въжета по нас или харпуна
Изображение
life_is_ a_dive
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Авг 30, 2009 9:19 pm

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от life_is_ a_dive »

аз също връзвам буя за колана незнам доколко е правилно. Това лято въжето така вързано се заплете и не мисля. че е удачно. аз лично накрая на въжето съм вързал карабинер и посредством D-ринг го закачам за колана но така че да може бързо и лесно да се откачи при необходимост.
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от vatus56 »

Според мен правило няма. Кой как е свикнал и му е най-удобно. Риск от оплитане на въжето винаги съществува, но с течение на времето гмуркача се научава да се съобразява с въжето и с практиката вече подсъзнателно внимава и свежда заплитанията до минимум. Аз лично, а и много други колеги, от няколко години ползвам оловна халка /за риб. мрежи/, за която е вързано въжето на буя. Халката е достатъчно широка за да мога да я нахлузя на лявата си ръка /над лакътя/ и така плувам и се гмуркам. Ако реша да гмуркам по продължително време на едно място, просто я изхлузвам от ръката си и япускам на дъното и по този начин закотвям буя. За момента този прийом ми е най удачен.
Никоя риба не е по - важна от живота !
Аватар
FiSheRMaN_
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 210
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 7:33 pm

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от FiSheRMaN_ »

и аз деиствам по същия начин като vatus-a само че съм си пъхнал халката под колана и като ударя риба просто я издърпвам и си я пускам на дъното .
Бат' Гойко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 17, 2009 9:01 pm

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от Бат' Гойко »

Колеги, не влизайте без буй в морето! Той е задължителна част от екипировката и всички евентуални неудобства са преодолими с добиване на навици за правилната му употреба. За новаците дори обличането на неопрена е проблем, както и боравенето с харпуна иска практика и умения. Посветете достатъчно време и търпение, дори преди да започнете да изучавате тънкостите на лова, да свикнете да боравите с буя, защото той за разлика от ръкавиците, чорапите и кукана е елемент от животоспасяващите компоненти. Няма въже или шлаух, което да не се оплита при неправилна употреба, но правилното стъкмяване и правилното боравене решават този проблем.
Ето един пример за стъкмяване на буя, където се използва оловна халка. Аз лично при по-дълги преходи я подмушвам под колана отпред и от ляво, като при плуване придържам с лявата ръка въжето леко в страни от тялото, за да не попада в линията на плавниците. Друга хватка е монофила да се преметне отпред през лявото рамо назад - пак не се заплита в краката при плуване. При по-кратки премествания я нахлузвам на лявата ръка и когато се установя някъде, пускам халката на дъното. Така хем не пречи при гмуркането, хем се маркира мястото в случай, че течения или вълни ви местят на някъде. Ето снимките:

Последните 4 снимки показват как се фиксира определена дължина (дълбочина) на въжето, за да не се влачи цялото, ако не е необходимо.

Да бе, ама слагането на снимки в темата се оказа над моите възможности. Ето къде съм ги сложил в галерията, за да ги видите:
http://gallery.nariba.com/showgallery.p ... user=32547

П.С. Ако може, нека някой обясни как се постват снимки в темите.
Последно промяна от Бат' Гойко на Сря Яну 27, 2010 1:38 pm, променено общо 3 пъти.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от Булти »

Бат Гойко много нагледни снимки - браво !...аз лично буй не ползвам - аз съм с каяк или лодка , писъл съм преди...навивачката е много удобна и за котвеното въже :wink: :D
deso_bg
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 320
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 4:45 pm
Местоположение: София

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от deso_bg »

Бат' Гойко написа:П.С. Ако може, нека някой обясни как се постват снимки в темите.
Виж тази тема : http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f ... 0%BA%D0%B8
grizmin
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 11:07 am
Местоположение: Варна

Самоделен буй

Мнение от grizmin »

Е след като се разминах по ред причини с ходене по морето,и след седенето в къщи ,дойде ред да изстрелям старата 5 литрова бутилка от минерална вода към кофата за боклук,и да направя нещо което да прилича на буй,и има свoите качества и удобства.
1.Материала-някаква полунайлонова глупост за изолация на техника по кашоните-откъде я имам -незнам.Предимства-гъвкав е не се троши като стиропор и подобни.Недостатъци-не се лепи с нищо освен нагряване(ама аз така и не лепих)
2.Въженца-нещо от сорта на сизала.
3.Гумени подложки -от гумата за плавниците-по една дупка със замбата и готово-10 броя.
Ето какво се получи
Изображение


Изображение
Поглед отгоре
Изображение
поглед "анфас"
Изображение
За какво била дупката-за шишето с айран,дзадзики,узаки,вода.
Изображение
Шишето е от кола,а за да не си губи капачката съм наврял отгоре друга капачка от лекарство(щото тия дни имам в излишък :( ) и съм я завързал "ала капачка за манерка".Така няма да се губи.
Общи предимства
1.материала позволява да си положите скъпия неопрен върху някой смотан камък и да се обуете като хората,без да го нарежете.
2.Шишето за течности е в нещо като неутрални условия,тоест не се влияе от околната температура много много-дали ще е топъл чай или мастичка на кристали-малко от малко ще се запази.
3.не струва нито лев.
4.може да се използва да се подпрете на него като минавате някоя смотана скала край брега,вместо да се мъчите като болен тюлен да прескочите трупешката препятствието-няма да се спука.
5.Сигурно става и за планшет,ама чак де се легне отгоре му и да се ма'а с плавниците-като се потопя най-накрая тази година ще пиша.
6.Може да се закачат два харпуна по халките.И пак да се ляга отгоре.
7.Има вградена мрежичка за паури-купешките -нямат.
8.При екстремни ситуации може да се разрежат от едната страна въжетата и да се отвори като куфарче-площа се увеличава-направо ста'а "сърф"
9.Може спокойно да го изхвърлите ако не оправдава очакванията ви-отнема 1 час да се направи.
Ако се държи на вода подобаващо,дядо ще му ушие и калъф,и знаменце ще му сложи.
Ефекта от седенето в къщи си дава отраженията-"падладях" тотално. :D :D :D
Благодаря за вниманието.
Какво му трябва на човек-1000 долара на месец,коричка черен хляб за черния хайвер,
и малко дизел за яхтата. Всичко останало е компромис.
grizmin
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 11:07 am
Местоположение: Варна

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от grizmin »

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Помощ от публиката.Снимките са на Бат'Гойко и може да сравните моето "недоразумение" с оригинал. :D :D :D
Какво му трябва на човек-1000 долара на месец,коричка черен хляб за черния хайвер,
и малко дизел за яхтата. Всичко останало е компромис.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Къде е най правилно да се завърже БУЯ ??

Мнение от Булти »

Ей , спиране нямаш ве ! :D
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”