как да си напрвим тежести за баластен колан

Модератор: nkolev66

life_is_ a_dive
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Авг 30, 2009 9:19 pm

как да си напрвим тежести за баластен колан

Мнение от life_is_ a_dive »

За много години на всички !!!

Преди известно време попаднах на една интересна книжка "Най-доброто от вестник направи си сам", та в тази книжка имаше подробно описание за това как да си направим дървен харпун, баластен колан, шнорхел и съответно да си отлеем тежести за баластния колан. Та за отливането на тежестите се пробвах в домашни условия и успях да си отлея два броя с два различни калъпа 2.5 кг. и 1.5кг. е и по няколко грама отгоре. Оловото 600гр. тежести за риболов и един акумолатор 65 ампера в него има към 3 кг. олово. та претопява се оловото един два пъти, внимателно се обира шлаката и се лее в калъпите които са алуминиеви. Дупките за колана направих с винтовера и една пила. Мисля, че това ще е полезно за всички от секцията за подводен риболов.
adventurebg
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 10:01 pm
Местоположение: Слънчев Бряг
Обратна връзка:

Re: как да си напрвим тежести за баластен колан

Мнение от adventurebg »

За много години, прав си за баласта аз също си отлях както и много от колегите които познавам. Оловото закупих от вторични суровини за по лев килото и вече имам 16 кг. баластни тежести с различно тегло. Плоча за гръб 4 кг, 2 X 750 за краката и другите са различни за кръста. Излиза много по на сметка от готовите тежести по магазините.
Добре ще е ако можем да ги направим с някъкво покритие като пластмаса, но не се сещам как за сега.
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ДАДЕ ТОВА, КОЕТО МИ ДАВА МОРЕТО!
spetro
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Съб Апр 04, 2009 5:51 pm
Местоположение: Варна

Re: как да си напрвим тежести за баластен колан

Мнение от spetro »

Събираш едно количество пластмаса,разтопяваш я в една тенджера,топваш оловото бавно в нея ,бавно го вадиш и го оставяш да истива.
spetro
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Съб Апр 04, 2009 5:51 pm
Местоположение: Варна

Re: как да си напрвим тежести за баластен колан

Мнение от spetro »

Шегувам се,недей опитва.
Аватар
dedeff
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1100
Регистриран на: Вто Апр 11, 2006 6:09 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: как да си напрвим тежести за баластен колан

Мнение от dedeff »

Прахово боядисване и срават перфектни.
Без жени можем,без риболов не можем!
life_is_ a_dive
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Авг 30, 2009 9:19 pm

Re: как да си напрвим тежести за баластен колан

Мнение от life_is_ a_dive »

от Гърция миналата година когато ходих на риболов от там си взех първите тежести за баластния колан по кило и бяха с пластмасово покритие. А относно калъпите установих че в алуминиеви форми доста добре се получава, незнам вие с какви калъпи си отливате тежестите например, капак от траф на лампов телевизор. Наскоро ходих при един електричар за тоците на колата и в работилницата му видях доста "удобни калъпи" т.е въпросните капаци те са с леко извито дъно и на самата отливка придават лек конусен вид.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: как да си напрвим тежести за баластен колан

Мнение от Булти »

тежести се купуват един път в живота - не са консуматив и според мен не е кой знае ква икономия и не си струва да си правиш сам и да се мъчиш и да се тровиш да разстапящ олово , като на пазара вече има всичко - виж едно време беше друго тука в соца - повечето работи бяха направи си сам :D :D :D
adventurebg
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 10:01 pm
Местоположение: Слънчев Бряг
Обратна връзка:

Re: как да си напрвим тежести за баластен колан

Мнение от adventurebg »

Булти, тежест от 1.6 кг в магазина е 20-тина лева! Като си я отлееш ти излиза 1.60 лв. Така че пресметни сам дали е на сметка особено ако ти трябват към 10- 15 кг баласт. Имаме си оригинални калъпи от 1 и 2 кг. и са абсолютно същите като магазинските. За много години :D
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ДАДЕ ТОВА, КОЕТО МИ ДАВА МОРЕТО!
life_is_ a_dive
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Авг 30, 2009 9:19 pm

Re: как да си напрвим тежести за баластен колан

Мнение от life_is_ a_dive »

Лятото на юг от Созопол бяхме на риболов с един приятел предостъпих му баластния колан за известно време направи голяма грешка като го откопча преди да излезе на брега в резултат загуби една от тежестите. но реших че все пак има шанс да я намеря и след около половин час гмуркане и търсене успях да я извадя имах късмет че пясъка не я беше покрил. Относно гадорията която вдишваш при топенето на оловото да прав си но аз, си ги лея на открито а не в затворено помещение и мисля, че все пак е малко по добре, а това се отнася повече за акомулаторното олово защото все пак има и електролит малко или много останал не чисто оловото, за очистването на оловото се ползва сода каустик.
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: как да си напрвим тежести за баластен колан

Мнение от vatus56 »

Имал си късмет, че оловната плочка е паднала на пясък. Ако това се бе случило на риф с водорасли, много трудно ще я намериш.
Относно оловните тежести, който може си ги лее /лошо няма/, който не може - си гии купува /ако може да си го позволи/ :wink: :)
Никоя риба не е по - важна от живота !
life_is_ a_dive
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Авг 30, 2009 9:19 pm

Re: как да си напрвим тежести за баластен колан

Мнение от life_is_ a_dive »

Имам едно питане към колегите по това време на годината как е за подводен риболов на нашето черноморие. Имам предвид сега през зимата. тъй като съм си планинар човек и зимата освен със каране на ски по пиститите и червено вино по кръчмите с друго трудно бих могъл да я сравня освен с гмуркане и риболов. но изобщо не съм наясно по това време на годината може ли да се практикува подводния риболов. То и без това таз зима нещо се загуби.
Аватар
spook
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 383
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 5:15 pm
Местоположение: несебър-влас и обратно....

Re: как да си напрвим тежести за баластен колан

Мнение от spook »

Май само за "мидолов" става.. :wink:

п.п. Справка : Снимката на Булти (железен си ).. от Коледа..
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: как да си напрвим тежести за баластен колан

Мнение от Булти »

иее !!! Мерси !!! Ще има :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: на някоя среща :D
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: как да си напрвим тежести за баластен колан

Мнение от vatus56 »

Има си момчета които редовно влизат и гмуркат с цел подв. риболов, но по-скоро това е "начесване на крастата", отколкото осъществен резултатеен риболов. Не, че е изключено да ударят по някоя "бяла" риба или калкан, но като цяло по-това време рибата си е направо - бонус. :)
Никоя риба не е по - важна от живота !
yavorsub
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 6:18 pm

Re: как да си напрвим тежести за баластен колан

Мнение от yavorsub »

Вече сме дискутирали темата и в други форуми , но и тук да си кажа мнението -правил съм си тежести навремето в пещерния клуб -тогава нямаше от къде да вземем.Скоро не съм се занимавал а и едва ли вече ще седна -сега си има хора които правят всякакви , даже наскоро попаднах на една фирма чиито тежести са проектирани специално да са хидродинамично оптекаеми :shock: , но по въпроса с боядисването все още можем да направим нещо в домашни усовия.Пробвал съм много патенти , бои и пластмаси -забравете !Най0удачния и евтин материал е ....силикона.За 30 минутки може да се наклепат 5-6 кила и като изсъхнат държат вече близо година и половина.Е ако се обелят -пак 20 минутки и сме готови . :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”