За гмуркане-здраво сърце!

Модератор: nkolev66

jeko_k9
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Вто Яну 18, 2011 9:17 pm

Re: За гмуркане-здраво сърце!

Мнение от jeko_k9 »

spear написа:...Старите хора казват "човек трябва да се изпоти поне един път на ден", тоест да накараме сърцето да забие здраво, да се задъхаме, да обърнем кръвта няколко пъти.
За мен това е спорта. Дали 2-3 км бягане на ден, или 3-4 км плуване в басейн, нужно е да се прави всеки ден.
Спортува ли се умерено, няма проблеми със сърцето както и каквито и да е други проблеми.
При заседнал начин на живот каквото и да се яде и пие, ядове с високо кръвно, сърце и т.н.. са постоянни. Шампиономанията също.
Практиката показва, че огромен процент от елитните спортисти, след приключване на състезателната им кариера са инвалиди в една или друга степен.
Най-големи увреждания са тези на сърдечно-съдовата система, гръбначния стълб, коленните стави.
По-добре всеки ден по малко спорт и да ядеш това което ти е вкусно(разбира се в умерени количества), без да се притесняваш от холестерол и т.н...
И най-вече да има Баланс във всичко. Прекалиш ли с нещо, както е писал Манук в подписа си, трябва да му платиш цената в следващия момент. Дори и ако си бил пълен вегетарианец и си ял само марули 5 години, пак ще плащаш!...

Колегата spear e абсолютно прав, че не трябва се прекалява с нищо. :D
Трябва да осъзнавате колко е важно ежедневното умерено натоварване на организма.
Естествено всеки съобразно своите възможности прави това по различен начин.
В същия момент се изискват и определени грижи за повереното ни тяло не само със спортуване.
Със сигурност това наше тяло ще ни се отблагодари, но това ще разберем, като минем определена възраст.
По принцип подържането на форма, не трябва да спира докато сме живи. :idea: :D
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: За гмуркане-здраво сърце!

Мнение от manuk »

"pacho109 "
Хубава и полезна статия.Ама като ти играе кръвното какво да предприемеш.Например сутрин, като стана ми е 100/70 и през деня ми се вдига примерно до 140/90 .
отговор на"strelolist "
То е нормално като станеш да ти е по-ниско, тялото е в състояние на покой! Но 140-90 е малко високо, ама смятам, че с лека диета ще оправиш нещата.. По-вече плодове и зеленчуци, свинското замени с риба и пилешко и стоп на алкохола, може и спорт и ще видиш какви промени ще има! За сваляне на кръвното сутрин може да закусваш овесени ядки, овесени трици, мляно ленено семе и пектин-разбъркваш и закусваш много здравословно! Ако си с наднормено тегло те съветвам да свалиш някое и друго кило и всичко ще си дойде на мястото-знам го от личен опит! В никакъв случай не вземай хапчета, че е дин път като почнеш спиране няма! Има и още много други неща , но това е основното.Успех!
Колеги и приятели,
Внимателно чета мненията ви и се радвам, че осъзнавате колко е важно ежедневното умерено натоварване на организма.
Естествено всеки съобразно своите възможности прави това по различен начин.
Колега, pacho 109 , явно е че тази промяна на кръвното ви през деня, ви притеснява,
затова внимателно прочетете написаното от колегата, strelolist.
И най важният съвет, който ви дава колегата, strelolist

„В никакъв случай не вземай хапчета, че един път като почнеш спиране няма!”
Само ще добавя:ненужни разходи от 40 до 60 лева всеки месец!
Ето и обяснението на важността на този съвет.
Когато се стигне до справяне с високото кръвно налягане, лекарите се обръщат към медикаментозното лечение.
Те разчитат главно на фармацефтични средства – диуретици и бета-блокери.

Диуретиците -понижават кръвното налягане, като намаляват обема на кръвта в кръвоносните съдове.
С по-малко кръв налягането в артериите намалява.
Диуретиците облекчават един проблем, но създават няколко други.
Те изчерпват от кръвта някои важни органични минерали, увеличават нивото на кръвния холестерол и повишават гъстотата, както и лепкавостта и киселинността на кръвта.
Извода е: всичко това, не допринася за добра и качествена работа на организма, поради не добро захранване с качествена кръв на всяка негова отделна клетка.

Бета-блокерите - въздействат върху автономната нервна система, те забавят сърдечния пулс, като по този начин се понижава кръвното налягане.
Така се намалява и количеството кръв, която сърцето изтласква.
Нали тази кръв трябва да изхрани и да подържа жизнеността на всички клетки в тялото, включително и тези на сърцето, ефекта е почите сащия както при диуретиците.
Бета-блокерите правят сърцето лениво и бавно, те са причина за снабдяването на ръцете, стъпалата и мозъка с по-малко кръв.

И като обобщение на всичко казано до тук искам да добавя, няколко неща, които сигурно ще Ви помогнат.
Намалете до минимум употребата на готворска сол (5 грама на денонощие, количество съдържащо се в един хляб).
По възможност избягвайте газираните напитки.
Доказано е че, прекомерната употреба на сол и газирни напитки, повишават кръвното налягане.
Всички знаем какво гориво да сложим в резервоара на колата (дизел или бензин), каква вода да сложим в радиатора за да не замръзне(антифриз), акумулатора (дестилирана вода), какво масло да слагаме в трансмисията (лятно или зимно), и така нататък.....
Излиза че, не знаем, какво да слагаме в устата си.
Каква да бъде храната, която ядем (основното ни гориво е въглехидрати-глюкоза).
Каква да е водата, която пием (да съдържа разтворени в нея, възможно най-малко минерални вещества от неорганичен произход).
Не осъзнаваме, че движението допринася за увеличаване на циркулацията на кръвта (брой завъртания и филтрирания), а от там и на ускорено изхвърляне на токсините, които ни тровят, както и намаляване на натрупването на плаки.
Лекарите не могат да правят невъзможното, за да ни помогнат, те са научени да лекуват последствията, а за причините трябва да се погрижим самите ние -със промяна на начина на живот и изкореняване на вредните ни навици.
Всичко което казахме с колегите до тук, ако се прави с мярка, неминуемо ще спомогне, дълги години да нямаме проблеми със сърцето, което играе важна роля при практикуването на подводен риболов.
Разбира се любознателния човек винаги може да почерпи и полезните съвети на Народната медицина, стига нещата да не са преминали границата от която връщане назад няма.
А моят опит, подсказва, че това може да се върши докато си жив!

...................................................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
tokaitopd
новобранец
новобранец
Мнения: 86
Регистриран на: Съб Ное 19, 2011 8:48 pm

Re: За гмуркане-здраво сърце!

Мнение от tokaitopd »

здравей manuk уважавам и се възхищавам от стремежа ти за водене на здравословен начин на живот, но само с желание не става.ти не схващаш основата на здравословният живот - суровоядството т.е. две трети от приетият дневен порцион да е от сурови сезонни плодове и зеленчуци.спорт само след изграждане на здрава и мощна нервна система ( защото обратното е много страшно ) и задължително никакъв прием на храна до обяд.до обяд в човешкият организъм протичат очистителни процеси и с всеки прием на храна ( без плодовете ) ние спираме тези процеси, защото енергията на организма се насочва за храносмилането. това са основните постулати на здравословният начин на живот. не искам да се впускам в подробности и да ставам мара подробната, пък и да отварям очите на сульо и пульо.моля ти се не коментирай и видове лечебни средства, начина им на действие и нуждата им от прием, защото навлизаш в много сложна материя.препоръчвам ти трудовете на д-р пол брег, д-р роберт джаксън, д-р огюст ролие, лидия ковачева, д-р людмила емилова и стига толкова.пожелавам ти успех в изучаването на тази необятна материя.
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: За гмуркане-здраво сърце!

Мнение от spear »

tokaitopd написа:...спорт само след изграждане на здрава и мощна нервна система ( защото обратното е много страшно ) ...
Всичко друго ми е ясно, само това сефте го чувам. Би ли обяснил защо е задължително да имаш здрава и мощна нервна система че да се занимаваш със спорт?
Последно промяна от spear на Пон Яну 23, 2012 11:19 pm, променено общо 1 път.
tokaitopd
новобранец
новобранец
Мнения: 86
Регистриран на: Съб Ное 19, 2011 8:48 pm

Re: За гмуркане-здраво сърце!

Мнение от tokaitopd »

прочети книгата на пол брег - " Изграждане на мощна нервна сила " и ще ти стане ясно. с две думи не може да се обясни.други интересни книги от същият автор : " здравословен начин на живот по системата на брег ". " здраво сърце ", " водата - шокиращата истина ", " ябълковият оцет - чудодейно здравословно средство ". това е един от световните корифейте в природо лечението и здравословният начин на живот.малко клюки.на 16 г. се разболява от туберколоза като безнадежден случай.заминава в швейцария при д-р ролие и чрез гладуване, хелиотерапия и алкална диета ( суровоядство ) за 2 г. оздравява напълно.умира на 95 г. в хонолулу при сърфиране( счупва гръбначен стълб ) при падане от сърф.стига толкова , че ме мързи да пиша.
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: За гмуркане-здраво сърце!

Мнение от Диканаров »

То и на мен много не ми стана ясно това, дето първо трябва да се изгради мощна нервна система, а после да се занимава човек със спорт. И какво е страшното при обратното? :wink:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: За гмуркане-здраво сърце!

Мнение от Jack Daniels »

Аз пък препоръчвам на токайто да прочете нещо за йогите, но не за различните им чалъми и номера, а за философията и начина им на живот. Та, относно това по кое време на деня да се храним, йогите "робуват" на сентенцията - Закуската изяж сам като егоист, обяда го раздели с приятеля, а вечерята я подари на врага.
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
румчо-01
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 24, 2010 5:41 pm

Re: За гмуркане-здраво сърце!

Мнение от румчо-01 »

tokaitopd написа:здравей manuk уважавам и се възхищавам от стремежа ти за водене на здравословен начин на живот, но само с желание не става.ти не схващаш основата на здравословният живот..... препоръчвам ти трудовете на д-р пол брег, д-р роберт джаксън, д-р огюст ролие, лидия ковачева, д-р людмила емилова и стига толкова.пожелавам ти успех в изучаването на тази необятна материя.
Колега tokaitopd, и аз като колегите Диканаров и spear не разбрах вашата препоръка...спорт само след изграждане на здрава и мощна нервна система ( защото обратното е много страшно ) .... :?: :?: :?:
Според мен щом вече сте започнали, добре би било малко да ни просветлите по въпроса, защото според вас тези които нямат "мощна нервна система" са обречени..... :(
Може би ще послушате съвета на колегата Jack Daniels "Аз пък препоръчвам на токайто да прочете нещо за йогите.....", сигурен съм, че ще ви е от голяма полза.
Явно не сте чели по-подробно темите на колегата manuk.
Всичките тези автори, които посочвате са споменавани от него, още преди една-две години, в различните му теми и постове.
Още на 31 Май 2010 със откриване на темата"Обезводняване при продължителен подводен риболов", колегата много подробно споменава и описва, част от живота и опитите на Пол Брег(вече 65 годишен професор), със студенти изявени атлети-доброволци в "Долината на Смърта" - щата Невада. :idea:
Вижда се че "тази необятна материя" за която споменавате, на колегата manuk му е пределно ясна.
Може би пропуснахте да споменете още няколко автори споменати от колегата в различни теми и постове, а именно: Даръл Стодард, Г.П.Малахов и няколко негови книги, д-р Ф.Батманжелидж и книгите му "Тялото жадува за вода", както и "Водата лекува, лекарствата убиват".
Ето и един линк даден от колегата manuk, на 07.03.2011 в темата "Обезводняване при продължителен подводен риболов", който според мен идеално пасва и в тази тема за гмуркането и здравото сърце. Link :D
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: За гмуркане-здраво сърце!

Мнение от Pretor »

Странно нещо е човешкото (под)съзнание. Четейки няколко поста по-нагоре, направих асоциация с ръкоблудство и мокър пясък :wink: .
ПП общуването с пишещите в този подфорум, явно дава резултати. Като изключим главните букви и някои други "козметични" грешчици :wink: .
Изображение
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: За гмуркане-здраво сърце!

Мнение от Булти »

...с риск да стане банално , само ще допълня , че писането с голям брой правописни грешки и неспазването на граматиката е признак за неуважение към останалите съфорумци :!:
tokaitopd
новобранец
новобранец
Мнения: 86
Регистриран на: Съб Ное 19, 2011 8:48 pm

Re: За гмуркане-здраво сърце!

Мнение от tokaitopd »

колеги, дал съм ви достатъчно литература за да получите отговор на вашите въпроси.запомнете , че даром не се дава нищо, всичко се постига с много, много труд и постоянство.не съм лектор преподавател или нещо от този род.също не съм казал и нищо лошо за манук, просто никъде не беше споменал за основните правила ( които по горе цитирах ), за здравословен начин на живот.ако някъде другаде е споменал нещо такова, съжалявам но не съм го прочел.другото нещо е, че ще пиша както и каквото си искам, предполагам, че не дължа никому обяснения.относно лекарствата този, човек които се оплака от високо кръвно налягане, съвета ми към него е да започне лечение, незабавно.не го заблуждавайте с твърдения от рода ако започнеш прием на лекарства спиране няма и т.н.не всеки човек може да поддържа по естествен начин нормалното функциониране на организна си, затова отказа от лекарств е много опасна теория.за йогите - те живеят по описаният от мен начин на живот.аз ви споделям наученото и практикуваното от мен.всеки човек на тази земя е свободен да яде колкото, каквото и когато си поиска.всеки е свободен също да пресича и на червено.и накрая за светилата по природосъобразен живот имената им са много но не смятам да ги цитирам поименно един по един.затова всеки да си живеее както намери за добре. щях да забравя има ред за спиране на бетаблокерите и хлофазолин.това мисля , че само манук може да разбере за какво иде реч.чао.
Аватар
justinian
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 572
Регистриран на: Пон Юли 25, 2005 7:19 pm
Местоположение: In Female Dreams
Обратна връзка:

Re: За гмуркане-здраво сърце!

Мнение от justinian »

Ми чао.
Сърцето на глупавите е в техните уста, а устата на мъдрите са в тяхното сърце.
roko-koko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 08, 2009 8:33 am

Re: За гмуркане-здраво сърце!

Мнение от roko-koko »

Моля,моля наистина нищо не ни дължиш,не настоявам.
jeko_k9
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Вто Яну 18, 2011 9:17 pm

Re: За гмуркане-здраво сърце!

Мнение от jeko_k9 »

tokaitopd написа:.....колеги, дал съм ви достатъчно литература за да получите отговор на вашите въпроси......запомнете , че даром не се дава нищо, всичко се постига с много, много труд и постоянство.....не съм лектор преподавател или нещо от този род......
Колега tokaitopd не се изисква в един форум за подводен риболов, да сте преподавател. :D
Колегата manuk също не е преподавател, но споделя своя опит от 1999 година насам, след като е прочел споменатите от вас и него книги, синтезирал е всичко прочетено, преборил се е с тежка болест като РАК, като е прилагал прочетеното, съобразно изискванията на неговото тяло.
Доколкото може се стреми да ни отвори очите, за най- елементарни неща, забележете, че това става напълно „даром”. Който иска приема нещата, стига да смята че могат да са му от някаква полза. :idea:
Съвременния човек няма толкова много време, за да прочете всичките посочени книги :!:
А и не е необходимо. Важен е екстракта, за това е този форум, за това се отварят теми с най-различен характер.
Вижте един пример как постъпват колеги, които действително се стремят да помогнат с информация. Ето така е постъпил колегата spear:
spear написа:Снощи издърпах една книга и вече почти съм я прочел.
Книгата затвърди моите лични наблюдения, но и в същото време ме накара дълбоко да се замисля.
Казва се БОЛЕСТТА КАТО ПЪТ и е написана от Торвалд Детлефсен, Д-р Рюдигер Далке.
Темата тук е за сърцето, но след като прочетете тази книга ще разберете че проблема който се случва със сърцето ви (ако има проблем) е начинът по който вашето тяло ви принуждава да промените нещо в себе си за да го опазите.
Книгата започва така:
Тази книга е неудобна, защото лишава човека от възможността да използва болестта като алиби за нерешените си проблеми. Целта ни е да докажем, че болният не е невинна жертва на някакво природно несъвършенство, а по-скоро сам носи вина за състоянието си. При това нямаме предвид замърсяването на околната среда, цивилизацията, нездравословния начин на живот или други подобни „злосторници", а искаме да изтъкнем метафизичния аспект на заболяването. От тази гледна точка симптомите могат да бъдат разглеждани като физически израз на психически конфликти, които, чрез своята символика, са способни „да демаскират" съответния проблем на пациента.
Ето тук може да бъде издърпана:(link)
Това колегата spear е споделил в един друг форум. Посочил е книгата, дал е малък откъс от увода, който е съществен, а за подробностите, който желае може да изтегли и прочете цялата книга. :idea:
Колега tokaitopd, уважения за вашия труд и постоянство. :D
Знаете, че най-добре се върви по утъпкана пътека и добре би било да ни я покажете :)
След като сте открили нещо което смятате, че е интересно и твърдите че: „...спорт само след изграждане на здрава и мощна нервна система ( защото обратното е много страшно )....”- ами споделете го с най-прости ваши думи, дайте екстракта, защо това е така :?: :D :)
tokaitopd
новобранец
новобранец
Мнения: 86
Регистриран на: Съб Ное 19, 2011 8:48 pm

Re: За гмуркане-здраво сърце!

Мнение от tokaitopd »

ще се опитам чрез няколко цитата от книгата " изграждането на мощна нервна сила " от пол брег да дам някаква обща представа защо първо трябва да се изгради мощна нервна сила и след това да се премине към по сериозни физически натоварвания - стр.2,4 и 8 от горецитираната книгата - патриша брег дъщеря на пол брег пише за баща си :"... развитието на неговото изследване и практикуване на здравната култура започнало с физически упражнения и атлетика, защото той вярвал - както и много хора вярват сега, че мускулната сила означава здраве.когато му станало ясно, че тази опасна теория е погрешна, започнал да концентрира вниманието си върху научното хранене, дълбокото дишане и последователното трениране на тялото за регулиране и въстановяването на телосложението.винаги се стараел да открие най-слабото място в тялото си.открил, че най-уязвимият за здравто фактор са нервите - управляващата сила на тялото...ако подложим мускулната си система на прекалено натоварване и изразходим повече нервна сила, отколкото тялото може да понесе, естественият резултат е нервен банкрут - пълно нервно изтощение и нервен срив.има само едно нещо, което е по ужасно от нервното изтощение - лудостта...тялото представлява сложна машина.нервната сила и физическото здраве са взаимосвързани.нервната сила е движеща, но зараждането и от своя страна зависи от хармоничното функциониране на жизненоважни органи...ако някой орган не работи както трябва, кръвта няма да съдържа елементи, необходими за създаването на правилния вид нервна сила, а от там и останалите органи няма да функцонира хармонично '' - това е в общи линии което мога да споделя, но още веднъж повтарям, трябва да се прочете този труд и да се разбере за какво става въпрос.не може с две три изречения да се обяснат нещата.след прочитането и тулкуването на тази книга ( както библията се чете и тълкува ) на човек ще му се изяснят нещата.друг път и начин незнам и немога да предложа.но много малко са хората които се решават на тази крачка.трябва да завъртиш живота си на 360 град. да почнеш стъпка по стъпка да го променяш докъто постигнеш желаните резултати.това е свързано с време, пари, лишения и много други неща.един от моите любими учителя по тази материя винаги завършваше лекциите с думите : МАЙКАТА МУ Е ГЛАД И СЕКС.аре чао засега.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”