Лепене на неопрен?

Модератор: nkolev66

LynyrdSkynyrd
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1251
Регистриран на: Пет Юли 18, 2008 8:09 pm
Местоположение: София

Лепене на неопрен?

Мнение от LynyrdSkynyrd »

Можете ли да ми кажете при лепенето на неопрен каква е точно процедурата...по точно ме интересува до колкото четох из нета, че се слага някакво парче плат или някъв материал, който да се използва за кръпка....това специален материал ли е или може да се използва нещо подръка?
Изображение Изображение
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Лепене на неопрен?

Мнение от express.servise »

Не знам дали е 100% правилно но аз така шия моите.Първо шия от едната страна ,лепя,обръщам лепя средата, после другата страна и пак лепя .Не виждам смисъл да слагаш парчета ако си зашил и залепил хеланка с хеланка.Виж картинката:
Също и клипче как се шие неопрен:
http://chernorizec.sky-host.net/Privat/ ... alo-Video/
:finga:
Прикачени файлове
как лепя неопрена си.jpg
как лепя неопрена си.jpg (56.02 KiB) Преглеждано 4944 пъти
yavorsub
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 6:18 pm

Re: Лепене на неопрен?

Мнение от yavorsub »

Какъвто и да е неопрена , правилното лепенет е едно :
Мажем с лепило повърхностите дето ще лепим.Оставяме да изсъхнат напълно.
Мажем втори път и след няколко минути внимателно слепваме двете повърхности.Притискаме с пръсти цялата слепена повърхност.

Ако имаме хеланка, тогава вече след като сме изпълнили горенаписаното се зашива с найлонов или синтетичен конец.Препоръчително е да се ползва обримчващ бод защото "задържа" повече конец и бода става по-еластичен.

Ако неопрена е гладък/вендуза -тогава мазането с лепило ства на три пъти като всяко мазане е препоръчително да е с лепило със различна концентрация.Става и с нормално, но не винаги е така здраво.

Ако липсва парче или дупката е така раздрана че не може да се слепят краищата, се очертава и изрязва, като след това с парчето се очертава и изрязва идентична кръпка от подобен неопрен , следва мазане и лепене.
Препоръчително е кръпката да не е с прави ъгли а с овални-така силите на опън под които е натоварен кърпения неопрен се разпределят по-добре и издържа повече във времето.

Не слагайте лепило върху шева защото само след сезон-два, то се втвърдява ,напуква и стяга .Ако все пак държите да "наклепете" шевовете-ползвайте полиуретаново лепило тип СИКАФЛЕКС .Може да се нанесе на тънък слой и не се втвърдява.
LynyrdSkynyrd
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1251
Регистриран на: Пет Юли 18, 2008 8:09 pm
Местоположение: София

Re: Лепене на неопрен?

Мнение от LynyrdSkynyrd »

Благодаря за отговорите, а да ми препоръчате лепло, предпочитам да не се втвърдява, а да стои като гума. Тук не знам дали влизат Софиянци в този раздел, ама ако някой знае дали в София може да се намери подобно лепило?
Изображение Изображение
max.dive
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 11:15 am
Местоположение: Шумен-Бургас

Re: Лепене на неопрен?

Мнение от max.dive »

Колега виж си личните.
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Лепене на неопрен?

Мнение от express.servise »

Мерси и от мен за съвета и от мен! Направих го по моя начин защото си ших пикало и ми беше трудно да го притисна точно към неопрена.За това първо го заших.
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Лепене на неопрен?

Мнение от baretata »

В един друг харпунджийски сайт има описано точно как се прави пикало и как се лепи и шие. Точно по тези размери и начин си направих моето.
Пашата обича смелите.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Лепене на неопрен?

Мнение от rikitikitavi »

Ремонт на боти(старо ама знам ли-може да послужи на някого)

Първият по- слънчев ден е и се сещаме за нашата екипировка. Започваме проверката и виждаме скъсаните си боти. Те вярно са ни служили цял сезон и сега пред нас стои дилемата да купим нови или да поправим старите. Най-добрия вариант са нови всеки сезон, поради много причини. Все пак финансовата част често надделява.
Първата ни работа е лепилото. Оригиналните неопренови лепила са си най-добре. Отново се намесва финансовия съветник и се спираме на хелмевекта. При правилно лепене шева издържа 3 години енергично ползване, а за това време ще се оборудваме с нови боти.
Изображение
Вече имаме лепилото и изваждаме ботите. Защо ли изглеждат толкова зле. Сякаш една война са изкарали. Това е от ползването им за газене по пясъка.
Изображение
Правим си мислена линия на отреза и с ножицата почваме.
Изображение
Това е парчето, което се налага да сменим.
Изображение
Налагаме го върху парче стар неопрен или върху подложка за мишка(и тя е неопренова) или в краен вариант някой стар уред за потене от жената. Там разните му колани, бермуди и прочие неопренови измислици(ама да е в съгласие с половинката, тя може да не го е ползвала с години и пак да си го отнесем). Може и от някоя втора употреба да си намерим. Очертаваме парчето и го изрязваме.
Изображение
Голяма точност не е необходима. Неопрена се разтяга и се свива когато се налага.
Изображение
Намазваме с един плътен слой парчето и го оставяме настрани да съхне.
Изображение
Намазваме и ботата и също я оставяме настрани. Чакаме 10тина минути. Лепилото е готово, когато не залепва по пръста.
Изображение
Започваме да притискаме двете парчета едно към друго. почваме от някое ъгълче и се стараем чрез леко придърпване или натискаме да излизаме наравно на всяко завойче.
Изображение
Пак си продължаваме и гледаме да не лепнем на грешно място.
Изображение
Края е обикновенно по-инатлив ама няма нищо страшно.
Изображение
Крайният резултат - залепеното парче. Оставаме го така 10тина минути и се заемаме с издирването на игла и конец. Какъвто и да е конец и по възможност тънка игла.
Изображение
Шиенето е най- обикновенно премятане тип тропоска. Само се стараем да захапваме с иглата по малко от неопрена. Милиметър дълбочина примерно.
Изображение
Ако има някъде дупка от незалепнало лепило шием до нея. И тогава намазваме с лепило. Иначе се разлепя и другото лепило(залепналото). Изчакваме да изсъхне.
Изображение
Защипваме с пръсти да залепне. Пак изчакваме да изсъхне и си продължаваме шиенето.
Изображение
Крайният резултат.
Изображение
Обръщаме ботата наобратно и шием и от другата страна. Ако ботата е вендуза шием само от страната на хеланката.
Изображение
Вече сме готови.
Изображение
Правим изпитание на херметичност, надувайки ботата като балон. Не трябва да е спукана. Ако има дупчица си я лепим и шием.
Изображение
Ами това е -нищо сложно.За времето на едно детско филмче сте готови.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Valyo68
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 240
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Лепене на неопрен?

Мнение от Valyo68 »

Отличник, браво. :D
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”