Харпуни

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
Аватар
ildobrev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 9:19 pm

Re: Харпуни

Мнение от ildobrev »

Много добър избор!

Единственото нещо, което аз бих направил е да сменя ластиците. Имам чувството, че Креси нарочно ги продават с калпави ластици. Едни 18 мм ще свършат по-добра работа. Може да пробваш тези 16-ки да ги скъсиш малко.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Харпуни

Мнение от rikitikitavi »

Да взема да направя и едно бързо ревю на сегашния ми харпун. С все минуси и плюсове.
Буканеро 86

Цената му ми хареса. От пръв поглед. Това че имаше макара също ме грабна. Иначе на външен вид е масивен с интересно тяло. Ластиците са успоредни на стрелата. Това прави отката почти пренебрежим. Оргинално е с един 17мм много мек ластик на коеф. 3 одрязан . Може да се каже,че е лесен за зареждане въпреки дебелината си. При премерване с оргиналните ластици от стрелата се вижда само много малка част. Някъде около педа и половина. Това затормозява премерването. Отделно ластика ми идваше. .бавен. При заснемане стрелбата с камера и сравнявянето със два 14мм ластика ясно се вижда разлината в скоростите.
Аз си сложих двоика 14мм ластици. От най твърдите. Някакви двуцветни. С тях се виждаше почти половината стрела-достатачно за премерване.
Дръжката на харпуна е доста обемна.Човек с къси пръсти се налага да завърти малко захвата, но от това точността не страда. Интересно е че самата гума на дръжката може да се извади и после с ножче да се оформи по ръката. Ама ще е играчка и си иска сръчни ръчички.
Един важен минус. Оргиналната чупеща тетива понякога захапва при изстрел кордата. Това води до късане и възможност за загуба на стрела. Ходих да си я диря след един изстрел .След поставяне на въжена тетива проблема отпада.
Друго което е добре да се пипне ако се работи без амортисьор на линията.Харпуна има нужда от заглаждане с малко шкурка на местата контактуващи с тетивата. Повечето профилчета са с чисто квадратен профил и кордата се пречупва по него при пренатягането й. При наличие на амортисьорче не се налага това. Може и при мен да е проблема,че работих с много затегната макара..
Харпуна е с много мек спусък със средно дълъг ход. Това определено му подпомага на точността. Направих доста изстрели по 200грамови платерини на разстояние над три метра от върха. На някои от клиповете ми се виждат. Така и не случих на бистра вода да видя как ще е на максимални дистанции.
Макарата е голяма. Събира 80м 3мм въже и има още място. Харпуна заедно с макарата изплува на повърхността. Под водата не тежи на ръката. Сравнително маневрен за големия си ръст. Ама все пак е от дългата категория. Не става като с предишния първо да ги плаша, а после да ги стрелям на догон. Реално докато разбера тази проста истина пропилях няколко излета.
Много е точен с оргиналната си стрела. Въпреки това пробвах с торсион с акулски перки. Малко по къса и малко по тънка. С нея обаче се качват още малко наготе ластиците и позакриват повечко стрелата. А аз обичам да си я гледам при мерене.
При поставяне на камера харпуна почва да потъва. Това..дразни малко и поражда извесни неудобства. Смятам едно поплаваче със носимост 100грама да монтирам на дръжката за решаване на проблема.
Мога да кажа че много си паснахме с този харпун. Дотолкова,че...отрязах другия и го направих на 50см. А след първите няколко излета за нагаждането ни почти нямам премерена риба, която да не съм улучил.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
С.Върбанов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7045
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 10:19 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Харпуни

Мнение от С.Върбанов »

Да не отварям специална тема ще попитам в тази !
От къде мога да си набавя макара за харпуна - нямам претенции за марка ! Това късо въже ме побърква........ако пак ми спре стрелата пред дебелата кожа на някой лаврак ще си остане на дъното :twisted:
Горчивината от лошото качество остава дълго след , като е преминало краткото удоволствие от ниската цена!

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/" onclick="window.open(this.href);return false;
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Харпуни

Мнение от gunman »

Пусни си още две дължини линия на харпуна. Това ти е решението в случая.
В момента, в който стрелата започне да развива въже от макарата, само след няколко сантиметра 20-30-50, я пиши спряла.
Макарата ще ти помогне ако си ударил лошо рибата, за да и дадеш аванс да се умори и в другите два случая - ако я заклещиш някъде под камъните да можеш да изплуваш или ако удариш някой едър екземпляр да имаш време да изплуваш, преди да те е удавил.
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Харпуни

Мнение от baretata »

Според мен макарата е голямо удобство. Сложих такава на Патоса, но след няколко риболова се развали. Поправях я няколко пъти но неуспешно. Разлепя се оста от основата и това е. Както и да е. Сега съм с пет дължини на стрелата, харпуна е по маневрен без макара, но ако наистина удариш едра риба в по дълбоко от 4-5 метра макарата е голямото предимство. Свидят ми се 69 лева за макара и това е. Но напролет май ще слагам, защото се убедих че лошо ударена риба с малко късмет може да се вземе с помощта на макарата.
Пашата обича смелите.
ivo_shogun
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Сря Юни 11, 2014 10:38 pm

Re: Харпуни

Мнение от ivo_shogun »

Съгласен съм със Златко и аз съм се замислил за такава въпреки че см с пет дължини!
Аватар
С.Върбанов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7045
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 10:19 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Харпуни

Мнение от С.Върбанов »

А какво пречи да си пуснеш 5 дължини и пак да си с макара :roll:
Горчивината от лошото качество остава дълго след , като е преминало краткото удоволствие от ниската цена!

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Харпуни

Мнение от baretata »

Абе де да знам, според мен с три дължини и макара ще е най-доброто стъкмяване. С пет дължини май е безмислено.
Пашата обича смелите.
Аватар
С.Върбанов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7045
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 10:19 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Харпуни

Мнение от С.Върбанов »

Точно това си мисля и аз - какво ще ми пречи макарата ? Според мен само ще ми помогне но , не и да ми пречи ! Ще си закупя веднага щом си харесам някоя :D
Горчивината от лошото качество остава дълго след , като е преминало краткото удоволствие от ниската цена!

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Харпуни

Мнение от rikitikitavi »

Моя опит е следния. Три дължини ти стигат за нормалните ситуации. В някой моменти обаче три дължини са точната дължина на която минава рибата и тогава при пробиване на рибата въжето не позволява да премине стрелата през рибата. Понякога дръпването е толкова силно,че контрата не сварва да се отвори.
Пет дължини ти дават повече свобода на рибата. От там време да се качиш без да натягаш до повърхността. Ама и накатавянето и разплитането губи време.
Макарата ти утежнява харпуна и го прави инертен по време на изстрела. Ако си в дълбокото синьо само с нея може да се качиш до горе без да натягаш. На плиткото ще ти помогне за много едра риба...дето веднъж на пет години идва. Ама ти пречи на въртенето.
Всяко нещо си има плюсове. Слагаш си го когато са повече от минусите и...се кефиш.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”