Харпуни

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Харпуни

Мнение от rikitikitavi »

Следващите редове могат да се приемат и като реклама, макар и с много условия.

Ще разкажа за харпуна с който стрелям в по-голяма част от времето ми.
Харпуна е Салви с отворена глава.
Изображение

Размер 75, реални 90 сантиметра на тялото на харпуна. Хареса ми в магазина заради много добре подбраната срела. Дебелина 6,25мм три пина за зареждане и контра вградена вътре в стрелата и не оказваща влияние по време на полета.
Изображение

Изображение

Също и много малко стърчаща от върха на харпуна стрела. Така пък се намалява минималното разстояние на което минава от нас рибата.
Оргинално харпуна беше с един ластик 16мм и с метална чупеща се тетива. За мене изстрела беша бавен. За сметка на това много точен. За голям минус ми беше , че тетивата нараняваха водача на стрелата. Една година стрелях с два ластика 16мм . Стреляше достатачно силно ама се вдигна доста отката, шума от изстрела, ластиците ми се катериха повечко по стрелата и най-вече ми идваха много твърди и излизах много натъртен от водата. Пробвах модата с джапанки ама това не е за мене. Миналата година минах на два ластика 14мм и проблемите отпаднаха. С трите пина мога да правя доста комбинации в силата на зареждане и при необходимост от най-мощен изстрел ги качвам и двата ластика на последния пин.
Ползването на два ластика обаче нараняваше втория ластик в мястото на влизането в главата (има бабунка там). Въпросната бабунка е да намести правилно един ластик и с два не става. С ножче, пиличка и няколко минути се изчисти и вече не се нараняваше ластика.
Изображение
Въжените тетива си ги реших да са с две въженца и без ушички. За мене така е по-добре. По-малко неща ми се пречкат при зареждане и имам резервна тетива –ако едната се скъса ще изкарам излета със втората. Още не съм пристегнал края на ластика ама то си е ясно.
Изображение
Кордата на харпуна ми е с 5 дължини и е захваната за втора дупка. Така всяка риба която веднъж отиде на въжето не може да се върне на стрелата и от там се къса по-трудно. Другото предимство за мене е, че когато рибата почне да влачи стрелата по дъното стрелата се закача почти веднага за камъните и със изплувалия на повърхността се получава едно изпъване на линията дето доста бързо мори рибите без да им позволява да се оплитат. Разбира се при кофти изстрел често се налага да ходим да си взимаме стелата, че се е закачила за дъното.
Изображение
Не слагам макара на харпуна , но го връзвам директно за буя. Така мога спокойно да го пусна при кофти изстрел и да се кача да раздишам. На дръжката на харпуна имам вързано дълго въженце за авариина тетива и няколко рингчета за закрепяне контрата на стрелата. За него и закачам буя.
Изображение
Петата на харпуна ми се счупи по време на едно зареждане. Един сезон изкарах без нея. Става ама самата пета дава една устойчивост на дланта при изсрел. Взех си нова пета обаче я залепух с поксикол. Така и се увеличи площа там където влиза в дръжката и повече проблеми съм нямал..
Изображение
Амортисьора го направих от 8мм ластик за харпун с поставено вътре въженце за по-голяма сигурност(взема да ударя някоя огромна риба да удържи.вързан е за дръжката за да не закача кордата при изстрел и да намали съпротивлението при въртене на харпуна.
Изображение
После следва вирбел за отсукване на линията и карабинка за откачане на кордата и изхлузване на ударена през грабнака голяма риба. На карабинката съм навил въженце хем да не тропа по тръбата хем да е по-дългичко за резерва
Изображение
Между кордата и амортисьора съм сложил неразтегливо въженце. Там се получава едно пречупване и няма да има обтягане ако е само корда.
Изображение
Кримпове не ползвам. Навивам влакно, лепя го с каноконлит и от горе го лакирам с лак за нокти.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Харпуни

Мнение от Булти »

Super !!!
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: Харпуни

Мнение от express.servise »

Няма по добър харпун от този дето си се сработил с него!Супер!
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Харпуни

Мнение от Pretor »

Щом ти приляга, значи е твоят харпун. Всеки си има различни начини на стъкмяване, усъвършенствани в практиката. Ако започнем да обсъждаме защо си направил това така, след като друг го прави другояче, ще се опетлявим в ненужни спорове. Важното е, че всяко нещо, което си пипнал е с някаква цел и в резултат на придобития опит. Така че - дерзай друже и нека Силата бъде с тебе!
Е не можах да се сдържа :D . Защо ти е резервна тетива, след като не можеш да я подмениш в морето при твоя начин на стъкмяване :rock: :-D ?
Изображение
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Харпуни

Мнение от rikitikitavi »

В морето не мога ама на брега става за 10 минути и само с ножа(топчетата са бронзови). Ако изтрапам до колата и имам клещи и по-бързо. а е на дръжката защото някога ходя с труг транспорт или вървя доста време от колата до морето.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Харпуни

Мнение от Pretor »

Ами смени си тетивата и няма да има нужда ни да излизаш на сушата, ни да драпаш напред-назад :).
Изображение
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Харпуни

Мнение от rikitikitavi »

Pretor написа:Ами смени си тетивата и няма да има нужда ни да излизаш на сушата, ни да драпаш напред-назад :).
ами...неща :D
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Харпуни

Мнение от Pretor »

rikitikitavi написа:
Pretor написа:Ами смени си тетивата и няма да има нужда ни да излизаш на сушата, ни да драпаш напред-назад :).
ами...неща :D
Ами... ко щеш! :D :partyman:
Изображение
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Харпуни

Мнение от Pretor »

И аз съм упорит (да не кажа инат :) ) за някои неща от екипировката. За други вече не съм :wink: . С годините човек привиква към определени неща: харпуни, стъкмяване, любим път към къщи, домашни чехли :D . В крайна сметка влизаме в морето не за норматив или по нареждане, а за удоволствие. Така че, пуцайте кой с каквото намери за добре, поне първите 100 години, а после ще се съберем за да въведем малко ред :D .
Изображение
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Харпуни

Мнение от rikitikitavi »

добре де да кажа защо не сменям тетивата- много ме дразнят онези малки възелчета дето се правят за снадка. визуално ме дразнят
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Харпуни

Мнение от Pretor »

Ми не ги прави бре :). Аз отдавна не ползвам такива. Просто нагряваш със запалката края на тетивата и се получава нещо като топченце. Но дори и без него краищата се измъкват много рядко. Пренебрежимо рядко, за да решиш да правиш възелчета. Виж тук, мисля че си личи, какво имам предвид.

Изображение
Изображение
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Харпуни

Мнение от spear »

Има и ще по-лесно :) :

Изображение
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Харпуни

Мнение от rikitikitavi »

благодаря и на двама ви. На снимката с харпуна ясно се виждат точно до ластиците стърчащите крайща на тетивата- за тях става дума. Втория вариант също го имам и при него също има такива краища и ....та си харесах моя си вариант. Въпрос на вкус.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Харпуни

Мнение от baretata »

На моя патос съм с точно такива втулки дето показва Юли. Доволен съм от тях, щото преди постоянно ми се късаше ластика отвътре.
Пашата обича смелите.
МИРО Варна
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Мар 03, 2011 8:09 pm

Re: Харпуни

Мнение от МИРО Варна »

Здравейте. От много време съм запален по подводния риболов, но нямам опит като изключим стрелбата по попчета с хавайско копие и турски харпун. Прочетох доста мнения за това кой какъв харпун предпочита и реших че за мен е най-добре да си взема Команчи. Така и направих. За съжаление успях да го изпробвам само веднъж в края на миналата година. Харпуна е 90см., 6мм стрела и 16мм ластик с чупещ жълъд. Искам да попитам хората, които са ползвали такъв харпун, кои са слабите му места и мога ли да подобря нещо по него.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”