ИЗБОР НА ХАРПУН

Модератор: nkolev66

sh4olin
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 10:41 am

ИЗБОР НА ХАРПУН

Мнение от sh4olin »

Здравейте, знам че има много такива теми, и всички съм прочел, но пак не мога преценя какъв харпун ми трябва( като марка).Бях се спрял на 2 харпуна - Seac sub sting и Beuchat espadon Sport, но колкото повече четох толкова повече се обърках.Забравих да спомена, че съм начинаещ. От 1 година трепя попчета с харпуна на бащата но е време да си купя мой около 120-130лева. Главно ще е за попчета, т.е. 60см горе долу(не повече), но искам харпуна да е мощен евентуално за някоя платерина. Като четох по форума, видях че масово се препоръчва SALVIMAR INTRUDER, но проблема е, че го видях само в един сайт, които размери са 50 и 75см. 50 ми е малко, а 75 голямо, понеже не са ми чак толкова дълги ръцете. Също така искам на харпуна да може да се сложи втори ластик(дали на INTRUDERA може да се сложи втори, понеже забелязах че главата му е малко по широка от обикновено.) Четох също, че на някои харпуни ако се сложи втори ластик стрелата нямало да се движи добре, тръбата ще се огъва и т.н. Та общо взето е това. Искам харпун около 120-140лв, добър, на който може да се сложи втори ластик без да има проблеми.

П.П. Забравих да кажа, че искам стрелата да не е много дебела, понеже така четох че е по-добре за да е по-силен изтрела и по бърз, както и да е както видяхте нямам си ни най-малка представа от тези работи, просто искам добър и мощен харпун.
Поздрави на всички харпунджии! :)
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: ИЗБОР НА ХАРПУН

Мнение от rikitikitavi »

както ти чета изискванията, едоинственото дето ми идва в главата е къс ролер харпун правен по поръчка разбира се. там имаш малката дължина, въжможност за малко обтягане за попчета, въжможност за добър изстрел по платерини, реално имаш два ластика.
Ама в цената не знам да влизаш. Евентуално да го прави твой познат....
Друг е въпроса за какво ти е точно такъв харпун. Има доста инфо. Вземи намери няколко дена свободни и прочети всички теми за харпуни отначало до край на двата харпунджииски форума. От там предполагам ще имаш вече други желания за харпун.... и надявам се по-лесно изпълними като желание
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ildobrev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 9:19 pm

Re: ИЗБОР НА ХАРПУН

Мнение от ildobrev »

С къс харпун много трудно ще вземеш платерина. Подходящ е за много мътна вода, ама там се изисква и по-голям опит, отколкото ми се струва, че имаш. Все пак, харпуна, който се доближава най-много до твоите изисквания е Seatec GROTTO - http://www.varnadiving.com/podvoden_rib ... m/365.html
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: ИЗБОР НА ХАРПУН

Мнение от vatus56 »

Трябва да си наясно по какви риби ще стреляш.
За къс харпун втори ластик не ти е необходим.
Ако е само за попчета вземи си едно турско - 60 см харпунче, мисля, че струват около 50- 60 лв. и въпросът ти е решен.
За платерини ти трябва по-дълъг харпун. Една "Бьоша" - 75см. като начало ще е добре докато се поотчупиш малко и задобрееш.
Никоя риба не е по - важна от живота !
sh4olin
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 10:41 am

Re: ИЗБОР НА ХАРПУН

Мнение от sh4olin »

75см май са ми много в магазина като отидох хващах ластика за жълъдите, което не е много удобно, понеже не съм много висок, но не съм и голям на години.както и да е. Не искам от онези турските за 50 лева Yelmaz Deniz или както там бяха, един приятел има такъв след второто влизане във водата стрелата почна да раждясва, правеше му сумати проблеми. Около 120-130 бих дал за нещо дори малко по-добро. Искам да ми препоръчате марки и модели на тази цена. Харесват ми за сега няколко харпунчета, но трябва някой по навътре с нещата да си каже мнението. Харпуна ще е главно за попчета както казах, но искам да може да пробие някоя платерина, защото виждам доста често. Наясно съм че с 60см нещо голямо не мога да постигна, но все пак.. Ето ги и харпуните на които съм се спрял, а Вие ако можете да ме посъветвате за някой друг на тзи цена ще се радвам да го видя.
Seac Sub Sting - http://shop.akvasport.com/catalog/produ ... 956b7645f5
Beuchat Espadon Sport- http://shop.akvasport.com/catalog/produ ... 956b7645f5
sioux cressi sub - http://www.podvoda.bg/product.php?ProductID=513
OMER excalibur sport - http://www.podvoda.bg/product.php?ProductID=660
SALvimar intruder - http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=3080 Но този го има само в размер 50 и 75см, което ми е проблем..
Това са общо взето.
DRagOm
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 1:27 pm

Re: ИЗБОР НА ХАРПУН

Мнение от DRagOm »

Maлко си 4ел! salvimar intruder 75 и хавайско копие.
Последно промяна от DRagOm на Пон Мар 18, 2013 9:24 am, променено общо 1 път.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: ИЗБОР НА ХАРПУН

Мнение от rikitikitavi »

ади пак да се наредя с мнение

значи като имаш харпун за попчета то той трябва да е с тънка стрела 5мм да не къса попчето, да е с неподвижна контра за да не се изкърти от пясъка и камъчетата, да е с много меки ластици за да няма откат и да не се чупи стрелата при директен удар върху камък и да не отскача силно назад да не ни счупи маската. Най често стреляме попчета на 0,5 до 1,5м от харпуна
за платерини пък ни трябва харпун с ,,,,,,,,,бла-бла -бла да взимаш платерина на дистанция от 2 до 4м от върха на харпуна.
ако и сега не разбираш и продължаваш да търсиш този харпун то моля като го намериш бусни една снимка да видим и ние.
пп не се заяждам и не ми е цел да обидя някого. Ама с харпун за платерини да изгърмиш едно попче от метър дистанция по камънак си е опасно за стрелеца.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
kazakovg
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 10:42 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: ИЗБОР НА ХАРПУН

Мнение от kazakovg »

Още един глас за Салвито!
Salvimar 50см. ти е достатъчен за попчета, Друго не ти трябва. :wink:
Всичко далече от морето е провинция. :-)))
sh4olin
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 10:41 am

Re: ИЗБОР НА ХАРПУН

Мнение от sh4olin »

ОК не искам повече лекции, все пак мерси за отговорите, но ми кажете с две думи от тези харпуни, които съм предложил, като изключим Салвито кой ми препоръчвате. Ясно е че никой от тези харпуни не е някакъв мощен за кефали и т.н. но все пак трябва да си купя харпун за 100-тина лева и ще е някой от тези. Салвито го изкл. защото не ми харесва дължината (мое мнение, не говорете за това, решено е) но от другите кой разполага с най-добри характеристики? Мерси.
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: ИЗБОР НА ХАРПУН

Мнение от baretata »

Абе сине майчин, хората ти обясняват като професионалисти какво да избереш, а ти не искаш лекции и мнения. Ами иди и си избери един харпун и стреляй колкото искаш, за какво изобщо пускаш нова тема като не искаш мнение. Като пораснеш ще разбереш че хората са прави.
Пашата обича смелите.
sh4olin
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 10:41 am

Re: ИЗБОР НА ХАРПУН

Мнение от sh4olin »

Явно не си ме разбрал искам просто да ми дадат линк към харпуна направо да го вземам, казал съм, че не разбирам от тези работи , затова и 30% от написаното сигурно не го разбирам.
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: ИЗБОР НА ХАРПУН

Мнение от baretata »

Ами те затова ти обясняват, за да разбереш за какво става въпрос. Вземи си едно харпунче 75 санта с 16 мм ластици и си ти. Ама няма такъв универсален харпун хем за попчета, хем за бели риби. Като удариш един път бяла риба и ще забравиш попчетата. А за тях си има хавайско копие. Стрелата даже и на малък харпун е поне 6 мм., сметни като праснеш попче, дали ще има какво да ядеш от него.
Пашата обича смелите.
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: ИЗБОР НА ХАРПУН

Мнение от baretata »

Вземай Салвито, на другите гледам че стрелите са подцинковани и ще ръждясат.
Пашата обича смелите.
sh4olin
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 10:41 am

Re: ИЗБОР НА ХАРПУН

Мнение от sh4olin »

Мерси много, това беше отговор.А относно Салвито не знам дали 75 см ще стане, защото пробвах скоро 75см харпун (незнам каква марка беше няма и значение) и като го зареждах го пипах за жъладите, понеже ръцете са ми къси, но аз и не съм голям, както и да е ще отида в някой магазин пак да пробвам 75см харпун да видя дали ще стане.Мерси.

П.П. А като казваш 75см нали имаш предвид само тръбичката, а не целия харпун?
Аватар
alex_vp
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Май 20, 2009 6:37 pm
Местоположение: Бургас

Re: ИЗБОР НА ХАРПУН

Мнение от alex_vp »

Размера на ластичния харпун го определя дължината на тръбата, а при пневматичните цялата дължина. Не трябва да се притесняваш за дължината и за това как ще го зареждаш. Всичко е въпрос на практика. Жена ми се спукваше от смях с мен при първите ми опити да заредя 75см. турски харпун. След няколко опита няма да имаш проблем да заредиш и 120см-ов. И гледай тръбта на харпуна, който купуваш да е 28мм. а не както повечето по-евтини харпуни 25мм.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”