ЛАСТИК НА ХАРПУН

Модератор: nkolev66

sh4olin
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 10:41 am

ЛАСТИК НА ХАРПУН

Мнение от sh4olin »

Здравейте отново и съжелявам, че пак пускам тема, но изникна проблем. След като купих Салвимар Интрудер Про 60см. се оказа, че ластика е много силен за попчета, дори на първото...(съжелявам но незнам думата). Не може просто с него да се стреля по дъно, защото върховете ще отидат от първия път. Та искам да ми кажете някакъв ластик малко по слаб, с който мога да целя попчета без да се притеснявам, че ще разбия върха в някоя скала. За платерини предполагам че е добър но просто ми се струва че не е за дъно. А и много трудно го зареждам, предполага,защото не съм пораснал достатъчно. Дано да сте ме разбрали.
моят ластик на Интрудер про 60см.
дължина: 37см
дебелина: 16мм
Та ще си взема някакъв друг за попчета и искам да ми препоръчате.
Видях как се прави, т.е. купувам 1 метър ластик, купувам и жълъд и го правя(знаете как става). Та дали това е добра идея и ако е кажете ми размери(дебелина и дължина). Какъв ластик и колко дълъд да е. Ако не ми препоръчайте готов.(пак размери) Надявам се да сте ме разбрали.
Аватар
express.servise
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 2:43 pm

Re: ЛАСТИК НА ХАРПУН

Мнение от express.servise »

За попчета се използва 45см-ров харпун или хавайка.Този го остави за платерини. На първата засечка пак ли идва силен?
sh4olin
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 10:41 am

Re: ЛАСТИК НА ХАРПУН

Мнение от sh4olin »

Мда бая е силничко. баща ми трудно го зарежда и аз също. Имам чувството, че ако стрелям по попче на дъното върхът ще се смаже. Онзи ден го купих сега нов... освен да взема друг ластик малко по-слаб примерно 14,мм/ а когато ходя за платерини да слагам този силния/
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: ЛАСТИК НА ХАРПУН

Мнение от rikitikitavi »

За мене е по-удачно да си вземеш два ластика. 14мм и 10мм. За платерини зареждаш двата, за попчета само 10мм.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
DRagOm
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 1:27 pm

Re: ЛАСТИК НА ХАРПУН

Мнение от DRagOm »

Може и допълнителна засечка да си направиш на стрелата!
Аватар
ildobrev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 9:19 pm

Re: ЛАСТИК НА ХАРПУН

Мнение от ildobrev »

Има техника на зареждане и правила за безопасност. Запознай се добре с тях. Много рисковано е да зареждаш харпун на сушата. Поведението на оръжието във водата е съвсем различно. Плътността на водата мисля, че беше 700 или 800 пъти по-висока. Твоят харпун ми се струва подходящ за попчета. Аз ги биех с подобни показатели.

http://www.youtube.com/watch?v=3ch87-bEcMY" onclick="window.open(this.href);return false;
sh4olin
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 10:41 am

Re: ЛАСТИК НА ХАРПУН

Мнение от sh4olin »

това е добра идея 2 ластика 14 и 10мм, но главата на моя харпун май не е достатъчно голяма да сложа два. и относно това , тези 14 и 10мм пак ли да взема по 37см- дължина на ластика.
а относно илдобрев- този клип май е за дълги харпуни, а не за силни ластици/
а иначе дано да си прав за плътността на водата, но аз 2 години ловя попчета с една 'боша' не знам колко му е ластика на озни, но съм сигурен, че е доста по-слаб от този. та не знам...
Аватар
ildobrev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 9:19 pm

Re: ЛАСТИК НА ХАРПУН

Мнение от ildobrev »

Бъди сигурен, че ластика на харпуна от клипа е доста по-"силен" от твоя. На втората засечка имаш коефициент около 3, а на първата около 2.5, което не е много. Зареждането е въпрос на техника, а не толкова на сила. Слагаш петата на гърдите, хващаш краищата на ластика с двете ръце, с ръцете дърпаш назад, с гърдите натискаш напред и така... МНОГО Е РИСКОВАНО НА СУШАТА.

Относно двата ластика - мисля си, че трябва да бъдат еднакви, срязани на един и същ коефициент. Ако са различни или с разл. коеф. тогава единият ще е по-бърз, което обезмисля другия. А специално за твоя харпун, мисля, че този ластик ти е напълно достатъчен.
sh4olin
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 10:41 am

Re: ЛАСТИК НА ХАРПУН

Мнение от sh4olin »

100 процента съм сигурен,че е по-силен, но аз главно стрелям по попчета, което значи по дъно, и си мисля, че е силно това за дъно, дано ти да си прав.
а и за мен е силен защото даже не съм пълнолетен, нямам и достатъчно маса..
а ще можеш ли да ми кажеш ластици , тоест дължина и милиметри ,защото главата на моят харпун се събира най-много 18мм ластик,тоест е много малка, което ме пиритеснява. затова се притеснявам дали ще мога да сложа 2 ластика, освен ако са по 10-11мм..не знам не разбирам. надявам се ако можеш да прочетеш всичко което съм написал и да отговориш, за да не пиша постоянно коментари и благодаря.
megakoko
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Апр 29, 2011 9:39 am
Местоположение: Burgas

Re: ЛАСТИК НА ХАРПУН

Мнение от megakoko »

сложи си 14мм ластик и НЕ цели попчетата отгоре, за да не прецакаш върха, а за белите риби по-добре се ориентирай към по-дългите харпуни. Аз навремето за попчета ползвах една самоделка с ластици от катетри (изключително пъргав ластик!), вършеше чудеса
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: ЛАСТИК НА ХАРПУН

Мнение от spear »

Дупката на главата е малка за ластик в неразпънато състояние. Щом ще биеш и попчета си вземи ластик за бънджи 9мм, разпъни с баща ти оригиналния ластик и прокарай 9мм-я. Когато ще стреляш по попче заареждаш само 9мм, по кефали зареждаш само дебелия.
След няколко излета ще започнеш да го зареждаш по-лесно а и със сигурност той ще се отпусне.
sh4olin
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 10:41 am

Re: ЛАСТИК НА ХАРПУН

Мнение от sh4olin »

http://www.divingshopbg.com/bg/componen ... /1401/316/" onclick="window.open(this.href);return false;Ластици/Ластик-за-харпун-13-мм-черен-латекс/Ластик-13-х-320-мм-черен-латекс-за-харпун-600.html

Намерих това нещо в дивинг шоп - 13мм ластик 32см и може би него ще купя, това е най-тънкия, който намерих. Това с двата ластика явно няма да е, не мога да намеря по-тънко от това и така.. Това дали ще е достатъчно за попчета или пак ще е силничко?
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: ЛАСТИК НА ХАРПУН

Мнение от starcho »

Какъвто и ластик да съм ползвал в един момент върха се прецаква,няма как отблизо в камънака да не се случи това.Дори с хавайка съм скапвал върхове,нося си клещи да ги оправям пък докогато издържи.
rscossworth
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Сря Юни 17, 2009 11:13 am
Обратна връзка:

Re: ЛАСТИК НА ХАРПУН

Мнение от rscossworth »

Ами използвай гумени върхове... :)
sh4olin
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 10:41 am

Re: ЛАСТИК НА ХАРПУН

Мнение от sh4olin »

То е ясно че няма вечен връх, но пък не да се изкриви от 1вия път. Гледам много да не бия по скали де но все пак.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”