СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Мнение от spear »

тъй съм аз Злате, винаги ми се отбелязва маската, лицето ми е "меко", но където трябва съм твърд :rolleyes:
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Мнение от boqn_belchev »

Големите са си големи!
поведението на тези риби в нашето море и това другото различава ли се?
Тук нямат врагове и трябва да са по-спокойни.
Поздравления за резултата Юли! Знам, че да стигнеш до тук си положил много труд. Ние още се трудим за такъв резултат.
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Мнение от spear »

Благодаря Бояне!
Поведението е същото. Преди няколко години най-добрия български харпунджия споед мен за всички времена, Васил Атанасов, ми каза, че ако имаш риба на кръста лаврака се плаши и бяга(за разлика от кефала и платерината).
Към края на 2-я час на кръста ми имаше 3 октопода. 1 лаврак и 2 платерини.
Почти на всяко гмуркане виждах силуети на лавраци които ме обикалят, но не ме приближават. Спомних си думите на Васко и закачих кукана на буя си. След 10 минути ударих 2-я лаврак и 15 минути по-късно и 3-я.
Доволен реших, че за деня резултата е супер и в 15:00 часа излязох от морето.
И лаврака и платерината имат еднакво поведение и в двете морета.
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Мнение от boqn_belchev »

Благодаря за отговора, Юли!
Под водата съм виждал със сигурност веднъж вълци в нашето море. През сезон 2013.
Този ден не стрелях по платерини. Тази година доста често си оставям кукана на буя. Особено, когато съм на буна. Сега, като се замисля хем ми е било по-спокойно хем по удобно. Благодаря, че ми помогна да наредя още една частица на знанието. Благодари и на Васил Атанасов. Знанието е много ценно и това, че го е споделил с теб и ти си го споделил с нас е Истина. Пожелавам и на двамата най-вече здраве и да продължавате да ни радвате с Истини!
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Мнение от spear »

Благодаря за пожеланията, същите са и към теб Бояне :)!
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Мнение от Диканаров »

Поздравления Юли! Чудесни риби! :smt007 За кукан на буя съм писал и спорил преди години тук, като причината е била не лавраците, а закачките по камъни, дупки и основно да отделя простреляните риби от моето тяло поне на 30м, защото там се срещаха макар и рядко-акули! Ти също гмуркаш в Средиземно море, а там има няколко вида акули, някои безопасни, но има и опасни! На арабски те са Нъмър, Абу Риша, Келб бахър и др. Имам приятели, лекари, които навремето работеха в гр.Хомс и бяха намерили една ранена синя акула в прибоя на един риф с дължина 3м. Много забавна случка! :lol: Гледал съм снимки на провисената половина от рибата на рамката на вратата на квартирата им. Случката съм я описал в "спомени и случки под водата". А съм чел за хваната край Кипър с мрежа акула с дължина 7м. Та затова дръжте кървящите риби по-далече от вас в морето. Имал съм и друг случай с делфини, които са плували половин час след мен на двайсетина метра зад буя и аз не ги видях. А ги търсех нарочно, защото ги видях при влизането ми. Приятели и колеги с които бяхме семейно на плажа ме бяха наблюдавали и очакваха някакъв завладяващ разказ за съвместното плуване, ама не! Явно са плували на безопасна дистанция, като са ме контролирали, но не дойдоха на близо да се видим и да контактуват! Куканът ги е респектирал и са се пазили! И тази случка съм описал в "спомените"! Според мен кукан на буя и твърдо въже , поне 30м. до дръжката на харпуна е правилният строй . Но всичко е според предпочитанието на стрелеца. :wink:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Мнение от spear »

И аз като цяло в Егейско предпочитам да държа кукана на буя най-вече заради морените, защото те се срещат по-често, дори и в плиткото, много са нападателни когато имаш риба на кръста а зъбите им режат сухожилия. Акула засега в Егейско не съм виждал, но знам че ги има.
При това гмуркане кукана ми беше останал на кръста, защото влезнах за октоподи и гмурех от 0.50м до 1.5м дълбочина.
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Мнение от boqn_belchev »

Честит празник на всички! Да сте живи да сте здрави да се събирате с другари рибки всякакви да си ловите и с приятели да ги споделите!
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Мнение от Диканаров »

Честит празник и от мен! Да сте всички здрави и късметлии в харпунжилъка и живота! :heart: :drinkers:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
Valyo68
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 240
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Мнение от Valyo68 »

То празника мина, но да сме ...., най вече здрави! Ако видя акула в черно море няма да и простя, :axe: Страх нямам! :drinkers:
valjo
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 9:40 pm

Re: СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Мнение от valjo »

spear написа: При това гмуркане кукана ми беше останал на кръста, защото влезнах за октоподи и гмурех от 0.50м до 1.5м дълбочина.
Поздрави за улова и от мен, макар и с цял месец закъснение, но къде ги намери тия яки рибоци на дълбочина до кръста бе човек. Страхотни места знаеш, няма що. Всъщност тази най-едрата до октопода каква е, че нещо не мога да я определя?
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Мнение от spear »

Благодаря! То по това време на годината в дълбокото няма риба и общо взето рибата е в плиткото. Така е и по нашето море така е и по егейско.
Тази най-едрата е лаврак както и две от по-дребните.
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Мнение от vatus56 »

Поздравления, Юли!
Лавракис си го бива.
Като му гледам размера - от мъжките ти гърди, стига чак до под двете ти макари.
Никоя риба не е по - важна от живота !
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Мнение от boqn_belchev »

Това е последно за сезон 2014
Сега вече се подготвям за новия сезон. Вчера доста даже се изкушавах да взема нещата, но сутрешният преглед на бистротата на водата не ми хареса. Посетих красиви места на север от Калиакра, направихме хубава разходка със семейството и си набелязах места за проверяване през сезон 2015.

Вече празниците отминаха и е време да се започва подготовката на следващия сезон.

Поздрави на всички и пожелания за новият сезон да ни донесе нови приятели и незабравими спомени в прегръдките на морето!




Голям Кеф

Накъде около средата на есента в краят на работния ден бях близо до едно често посещавано място. Когато нямам много време за риболов през седмицата и се случва да се прибера по- рано избирам някои буна около Варна. Просто само да се натопя да усетя солената вода, да се нагледам на подводните чудеса и да намеря спокойствието във водата.
Тази сезон се опитвах да търся по едри риби и по-различни неща да проверявам.
В началото на сезона имах много проблеми с ластиците. Късаха се често излизаха ми бронзовите сфери,част от тях имат ръб. Опитвах се и да го изпиля, но пак не се получаваше. Рязах правех преправях. Това се дължеше и на факта, че предният сезон нямах много такива проблеми. Ластиците се бяха амортизирали и им си бях образували пукнатини. Това ме направи и по-сръчен и по умел във връзването.
Сменях корди и така сега карам с една корда за тример от един хипермаркет. Сложи я просто от любопитство. В началото си мислех, че може да плаши рибата щото е червена, но после видях и харпуни в такъв цвят и това притеснение отпадна. Нямах проблеми с оплитания или късания, но въпреки това трябва да се използва такава, която е направена за подводен риболов. Така казват и старите, техният опит е важен и по-добре да се следва, въпреки, че не е лошо и сами да си откриваме топлата вода. Така може и да губим време, но натрупваме опит, които е преживян.
Този сезон доста често се гмурках и с буй. Бях си купил един в началото, но нали съм от тези дето не пазят няколко пъти се наложи да го водя на доктор. Вътрешната-надуваема част беше здрава, но външната от плат се цепеше. Още в началото катарамата за въжето беше зашита накриво и все се притеснявах да не би да се скъса и после да се гоним. Иначе съм доволен добра магаре излезе. Изкарах доста миди и рапани с него.
Този ден бях и с един стар буй приличащ на буре. Леко изпускаше въпреки, че се опитвах да го лепя. Ключовете бяха в една кутия, която бях завързал по-средата на буя в началото на знамето, което също беше надуваемо. Още в началото, когато се обличах видях двама колеги да се приближават от брега към буната. Много често спирам на буната и когато гмуркам от вътрешната страна от време на време поглеждам към колата. Почти винаги влизам с всички документи и телефон във водата, но въпреки това пак не ми е спокойно.
Почти винаги гледам да поздравявам рибарите по буната и ако мога да поговоря с тях. Така и те ме знаят и наглеждат колата. Когато съм от външната страна не мога много да разчитам на това.
Нямах много време денят намаляваше все повече и нямах време за плиткото. След приготовленията и наблюденията пристъпвам към водовъведенията. Единият от двамата колеги вече беше на ъгъла на буната. Погледах го докато си обувах плавниците и прецених, че няма да си пречим. Опитах се да се настроя и се потопих. Направих преглед на оборудването раздишах и направих две три подготвителни гмуркания за донастройка.
Разменихме една две думи с колегата, колкото да се знаем. Видях го че гмурка там, където беше и преди да вляза и подминах към външната страна на буната. Минах под въдиците на рибарите и се заоглеждах в дребните рибки, които се щукаха в прибоя на вълните.
Морето беше почти спокойно. И тази маневра мина успешно. Намерих едно познато място за закотвяне на буя и започнах да залягам. Тук лягам там лягам тук се огледам там надзъртам още не съм открил хубави рибки. По едно време точно над мен почти на самата повърхност виждам доста чернокопчета да се носят над мен. Още са доста дребни, макар че виждам и по-едрички , но нещо не са ми оферта. На това място преди години имах доста добър риболов на този вид. Спомних си, че ги привличах с подхвърлянето на малки камъчета. Пробвах и със ситни миди. Пак се получаваше. Едричко се завъртя едно и тръгнахме да се преследваме на вътре. Та се правих на дърво. Минаваха и бързи лодки, много вълни образуваха и не можах да се преструвам добре. После се гмурках до дъното и ги чаках да дойдат от горе. Знаех, че са наоколо но не ги виждах. Отказах се да ги преследвам и пак се върнах към буя. Прегледах го и го преместих малко по напред и на страни. Нещо се беше опитал да се завре в камъните. А преди това стоеше на разстояние от тях. Пробвах и на малкото борунче. Пак само дребошлъци. Поглеждам буя и той пак е тръгнал на там на където не искам. Е тез лодки и тези големи вълни дето дигат, но май скоро не са минавали и като се огледах ми то морето променено. Вятърът се е усилил и се е вдигнала вълна а аз за лодките си мисля.
Точно се гмуркам да взема тежестта на буя и съм един небрежен, хич не си мисля за риби.
На половината път до дъното ми идват рибите, които чака. Много и всичките коя от коя по-хубава. Нещо са много забързани не се движат на разстояние от буната а по ръба на камъните. Дали нещо ги гони дали да изчакам, ма кво да чакам като не съм подготвен. Нито съм раздишал нито съм залегнал. Харпунът е някак отпуснат и аз съм неподготвен.
Рибите минават и няма да ме чакат да мисля. Опитвам се да поведа една втора трета все ми бягат. Май вече много мислех чаках и почти да си помисля, че са си отпрашили една последна се зададе. Мислите ми вече са настроени и не са разхвърлени почти инстинктивен изстрел и усещам дръпване на кордата. Стрелата е преминала, но ми се струва, че рибата е ударена ниско в корема. Пускам харпуна и изплувам. Вземам набързо въздух и след кефа се понасям.
Такова дърпане не съм имал от много време. Много често този сезон пусках харпуна и почти нямам скъсани риби, но тази беше различна. Хем ме е страх, че мога да загубя рибата и харпуна, хем не искам да дърпам харпуна. Помогна ми и това, че рибата тръгна на вътре а там си е пясък, ще дърпа ще тегли и все ще спре. Само да мога да следя бялата дръжка. Точно я доближих и тя пак не понесе напред и на долу. Явно рибата е някъде по средата на въжето. Пак излязох на повърхността, но този път си починах малко, не бързах дори и ми минаха мисли да прежаля харпуна. Само за рибата щеше да ми е по- мъчно тогава. Не, че не съм я взел а, че ще умре някъде така ранена и ще бъде споделена с раците и рапаните.
Този ден нещо май бях изнервен и се усетих как пропускам все лоши мисли. Лодките ми пречели други дневни нещица ми са в главата още, рибата щяла да избяга и ред неща. Положителните ми чувства се изнизваха, както се изнизваше и рибата към дълбокото.
Остана ми може би последната вяра, надеждата за добър риболов и дар. Точно с тези мисли се гмурнах. Не виждах кордата и стрелата, само бялата дръжка. Последвах я. Открих кордата. Хванах единият край. И продължих на долу. Дали усети подръпването или се уплаши от мен, но усетих, че рибата пак тръгна на някъде. Почти наближих дъното. Тук е и по-бистро. Виждам стрелата. Успявам да я хвана към опашката събирам двата края и притеглям рибата към мен. Натикам я в пясъка и успявам да я уловя здраво. Големичка е. Държа я с две ръце. Изплувам и доволен извиквам вик на радостта. Оглеждам се доста съм се отдалечил от буната, но пътя на връщане беше лек. Обработих рибата и я оставих на кукана, които закачих на буя.
Много често при голяма риби съм спирал риболова. Проста така се наслаждавам повече на момента, но повечето пъти това са били единични големи риби, които съм срещал. Сега може би това, че срещнах доста от тях ме задържа да остана още малко. Потърсих ги тук там, но не се видяхме с другарите.
Последни гмуркания и само пасаж зарганки минават, но не ме отразяват, както и аз тях.
Тръгвам да излизам, но малко преди това решавам да извадя и малко рапани, зимата наближава и всяко едно ново попълнение е добре дошло.
От вътрешната страна съм и съм закотвил буя близо до тетрапода от който излизам.
Вадя мрежата от карабината и правя няколко гмуркания. Точно се връщам и изненада. Рибата я няма. Какво става тук? Гларус не съм виждал, колеги на близо също. Явно, когато съм взимал мрежата съм изкарал и кукана. Този вид буй имат само едно място за карабина. Е предната седмица морето ми беше дало много риба. Сега ми даде кеф, които си го искаше обратно или беше решило да нахрани с него част от многобройните си деца. Тука пак последни ми останаха вярата и надеждата. Още на второто гмуркане видях рибата. Беше на границата между тетраподите и буната.Течението не я беше навряло в тетраподите ,а водата тук беше по-бистра и така тази рибка я хванах за втори път. Изплувах и благодарих за възможността.
Излязох бавно и внимателно. Вече до колата направих и разбор.
Това беше най- голямата ми риба през този сезон. Порадвах и се и си направих извод, че този дар този ден бе за мен. Не рибата а вярата и надеждата. Морето ми показа, че трябва да мисля положително а то каквото е решило да ми дари ще го дари.
Днес разбрах, че най-важното са мислите. Не трябва да се надценяваме а добре да познаваме възможностите си. Да не се ядосваме или да допускаме лоши чувства.Мислите да са концентрирани под водата и същевременно с това да сме спокойни и положително настроени. Да имаме вяра и надежда.
Прикачени файлове
1412197137039.jpg
1412197137039.jpg (28.4 KiB) Преглеждано 1497 пъти
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: СЕЗОН 2014 - ПОХВАЛЕТЕ СЕ СЪС СВОЯ УЛОВ

Мнение от baretata »

Браво бе велик разказвач си.
Пашата обича смелите.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”