Места за лов при пролетна миграция на платерина

Модератор: nkolev66

boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Места за лов при пролетна миграция на платерина

Мнение от boqn_belchev »

Поради постояните молби на прохождащите в хобито да им бъдат показани места за лов отварямe тази тема. Идеята е и те да споделат къде са били и какво са видели без да се притесняват и ако нищо не са видели. Имайте в предвид, че местата показават своите риби на хора научили се да са тихи и спокойни, за вземането на платерини пък се иска точна и бърза стрелба. видите ли на дадено место повече от двама гмуркачи то със сигурност рибите са стресирани и ще минават като светкавици. За свикналите в този лов това е само дребно неудобство, но за нас начинаещите това e катастрофа или е опит, които трябва да натрупаме.
Последно промяна от boqn_belchev на Сря Фев 18, 2015 4:09 pm, променено общо 1 път.
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Места за лов при пролетна миграция на платерина

Мнение от boqn_belchev »

Места за лов при пролетна миграция на платерините край Варна
От този, които не спи а машините реди и риби всякакви лови.
1. Нос Галата- Източно от носа на края на плиткия камък. Проблем са многото минаващи лодки и трудният достъп. Рибите са спокойни, често много едри. Постоянна точка на миграцията. Бързо замътваща се.
2. Десният рог на 1ва буна- много добро място с лесен достъп. Проблем са многото рибари ловуващи на плувка. Рибите са основно средни и дребни. Стресират се понякога много, а понякога са спокойни. Постоянна точка на миграцията.
3. Десният рог на Ной- Постоянна точка на миграцията с присъствие често на големи риби. Срещат се и лефери и лавраци. Проблем е постоянното харпунджийско присъствие. От него рибите са почти винаги стресирани. Събират се на огромни пасажи и минават на скорост. Понякога има много голям промеждутък между пасажите. Удобно за достъп.
4. Десният рог на буната на Кранево, четвърта буна Кранево- Постоянна точка на миграцията, често много мътно. Рибите лесно се плашат . Често минават малко в страни от камъните и няма как да се стрелят. Специфично място носещи често много срещи и празни кукани.
5. Десният рог втора и трета буна. Удобни за достъп места. Сравнително плитки. При вълна се мътят бързо. При спокойно позволяват два три часа стрелба. После рибите почват от далеч да ги обикалят. Много дашни след обедни места ако няма скачащи във водата младежи.
6. Камъните на Карантината –каменното поле на източната страна на оградата на Карантината. Ръба от северната страна. Също и западния ръб. Много тайно място. Често много мътно. Непостоянна точка на миграция, много зависещо от посоките на вятъра, Голям + е , че рибите са невероятно спокойни и често доста големи. Често миграцията продължава час два, после няколко дена няма никаква риба.
7. Фарчето на езерото . Южен бряг . западен край на канала. Постоянна точка на миграцията с постоянно мътна вода. Рибите често спокойни, лениви и понякога огромни. Мястото изисква преутежнен колан и много тихи гмуркания. Проблем е откриването на моментната пътека. Понякога тя е в самият бряг, понякого е на сто метра навътре в езерото. Много дискомфортно за лов място.
8. Фара на вълнолома- място удачно за следобедно планиран риболов. Много дълбоко. Рибите в повечето случаи са големи. Много често мътно с неудобен достъп. Място за хора обичащи предизвикателствата и трофейният лов. Понякога мястото е много благоскланно и се правят запомнящи се излети. Мястото напомня за Калиакра,и там е с течение и в дясно е рибното място.Често се виждат само няколко силуета на големи риби и кукана е празен.
9. Топлата вода на буните. Плочата преди първа буна- плитки места удобни при тихо море. Идеални са за хора тепърва навлизащи в риболова. При тихо море се виждат доста платерини да се напълни до горе една душа рибарска. Място с често мотащи се кефали и пеленгаси. Жалко, че толкова често е мътно.
10. Пристанище Дружба- рядко едри риби минават покрай буната. Дребната е почти постоянно присъствие. Рибите в повечето случаи са спокойни. Често се движат в самият камък.
11. Буната на Траката- странно място. Дава рядко риби. За сметка на това, когато има-има. Често се налага десетина поредни дни да се ходи, докато се улучи момента. При мътна вода има повече риби.
12. Белият борун на Казашко-доста рибно място, ама на моменти. Дни наред никаква риба не се мярка.после тръгва река от кефали. Основно кефалско място. Малка видимост.
13. Ляв рог буната Слънчев ден- постоянна точка. Миграцията на пасажите често минава на десетина, двайсет метра от камъните и не можем да ги видим-рибите не са спокойни. Някаква алтернатива е при заета буна Ной
14. Десният край на панорама-рибите си минават стига да не са опънали отново мрежите.Преди мътно от фекалната тръба. Сега проблема е оправен. Би трябвало да е по-бистро. Достъпа е проблемен искат се пари за паркинг. Вървенето по буната е много. Мястото сравнително рядко посещавано от харпунджии
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: Места за лов при пролетна миграция на платерина

Мнение от Limanov »

Място номер 6 не е ли пред военното поделение, там разрешено ли е гмуркането? Питам щото мисля дали ще мога да хвърлям въдици там :)
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Места за лов при пролетна миграция на платерина

Мнение от Митко Кирилов »

Поздрави на колегата за полезната информация! :D
Винаги съм се чудил кой ми хваща рибата? :(
Сега по-добре ще знам къде да хвърлям, за да не извадя вместо риба колега харпунджия. :lol:
В интерес на истината с опитните харпунджии не съм имал проблем с изключение на случаите когато видят, че кофата ми е пълна и като ми влязат в градинката разгонват животинчетата. :wink:.Не че се случва често, но се случва, особенно на НОИ.Там в дащно време е винаги пренаселено! :fishing11:
Въпреки горното уважавам и тяхното хоби и им желая сполука :fishing12: и....умната!С морето шега не бива! :!:
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Места за лов при пролетна миграция на платерина

Мнение от boqn_belchev »

Limanov Мисля, че няма да може да се хвърля въдица там, има един бетон на няколко метра във водата и до него може по-на там мисля, че няма да дават. Но пак трябва да се пита може да има колеги, които знаят.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Места за лов при пролетна миграция на платерина

Мнение от rikitikitavi »

ааа спокоино можеш да си ловиш.отиваш на Романтика,от нея тръгваш пеш на запад.
вървиш докато се умориш и още малко.кат стигнеш до колчетата на оградата на поделението
си ти на ход. ама си нямамна идея какъв ши го дириш там при средна дълночина
от метър и често минаване на рибите на 80тина метра от брега.а забравих да спомена
каманасите де. ама като ти е мерак ти пожелавам наслука от сърце.моята риба
не може да я хванеш,нито аз твоята
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Места за лов при пролетна миграция на платерина

Мнение от boqn_belchev »

Здравейте!
Та и аз малко да попиша. Нямам много опит с миграциите, но да споделя къде съм бил и какво съм видя.
Каварна буната на Чиракмана. От дясната страна. Постоянна точка на миграция.
Рибите са много дребни. Събират се на големи пасажи точно на чупката на буната. Почти винаги има рибари с въдици по буната и от това рибата е доста стресирана. Рядко съм имал хубави платерини. Мястото е удобно буквално спираш и влизаш. Недостатъци- мътно и винаги има рибари.
Каварна-буната пред Българка- непостоянна точка на миграция. Често рибите минават далече от буната, но по някога някои самотни се отделят и разглеждат буната. Преди години, колега има хубав кефал в ляво от буната, но сега там е малко променено дъното. Удобно за влизане място, но не много рибно и много мътно.
Каварна буната на морската база.-постоянна точка на миграция. Рибно място на фара има хубави места за прикриване. Рибата е стресирана от лодките по буната и минава малко по-дълбоко и по-на вътре, рядко по повърхността. Колата се спира в началото на буната. Може и да се влезе с плуване от лявата страна или да се върви до края на буната и там има удобно място за влизане.Често е мътно. Под рибарските лодки а и от корабчетата на мидарниците има много храна. Събират се понякога и редки риби. Баща ми е хващал там на въдица за попчета змиорка, врана и морски костур точно, където се връзва белият кораб Ива. Рядко посещавано място от
11001876_848080995256168_205670817170768857_n.jpg
11001876_848080995256168_205670817170768857_n.jpg (87.76 KiB) Преглеждано 2525 пъти
харпунджии. ИАРА са почти винаги в началото на буната да ни пазят.
Зеленка-Рибарското селище. Постоянна точка на миграция- Проблема е че е на различна дълбочина. Понякога е в самият бряг, друг път е доста на вътре и не могат да се открият пасажите. Често има мрежи на рибари. Много често е много мътно, като боза. Това е недостатък, както по някога и невъзможност да се слезе с колата до брега.
Зеленка преди буната. Удобно място. Рибите са малко по-на вътре и трудно се намират, но като се намерят са много. Повечето случаи са дребни до средни. Срещат се и лефери, когато ги има много платерините са по-стресирани. На буната също може да се стои, но там минават малко по-в дълбокото. На при пирамидите. Има много телени и други въжета по дъното и по буната-трябва много да се внимава с тях.
Калиакра-не съм бил на носа при миграция, но съм чувал че било много добро място при пролетна миграция. Трудно достъпно място. Риби много и всякакви. Има много течения, които влияят на пътеките. Често платерините правят големи кръгове на това място преди да го подминат. Има и дни, когато е много мътно.
Болата.Дясната буна. Има хубав камък за залягане почти на повърхността. При тихо време е много добро място. Удобно pа спиране на колата, докато я има буната. Трябва да сме много тихи. Течението е по посока на рибите и те почти винаги ни усещат и минават по-на вътре.
Болата първият борун от дясно. Има хубв камък зад, които да се скрием. Рибите често менават по повърхността и често е бистро. Трябва да се плува малко повече а с тежкото старяжение не е лесно.

Болата лявата буна- Хубава място Паркира се добре и се влиза бързо във Водата.Големият камък в лявата страна пред него има един тетрапод и след него един голям камък. Често рибите минават над камъка и тетрапода. Рибите бързо си сменят пътеката и трябва да се търси. Пасажите са малки, но минава на често. Много често е мътно.
k0c3t0
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Вто Мар 29, 2011 11:10 pm

Re: Места за лов при пролетна миграция на платерина

Мнение от k0c3t0 »

И аз да допълня с няколко местенца.

-Фичоза-обръщача- лесен достъп-сприраш колата и си във водата,идеален за следобедно бързо влизане.
Терена е разнобразен и се състои от няколко рифа,между които има пясъчни полета.
Рибите-от дребни до средни,рядко едри.Често са неспокойни заради многото рибарските лодки,които минават.Често се забелязват и делфини близо до брега.Трябва и ние да внимаване,защото не рядко минават много близо до брега и често между нас и брега.
-Носа между Черноморец и Паша дере- труден достъп,или се върви доста по плажа или се слиза по сипея,което според мен вече е невъзможно. Иначе мястото е много хубаво,макар и малко хазартно-риби-понякога много,понякога никаква,хубави камъни и пясъчни полета.Често обаче вдига бързо вълна и се размътва.Така че ако се планува риболов точно там трябва да се внимава с прогнозата.
-Палеца-труден достъп,основно с 4х4,след като оставите колата се слиза по стръмна пътека по сипея,което особено след продължителен риболов изкачването и си е доста досадно.
Терена е много хубав,високи камъни-почти до повърхността с хубави дълбочини около тях,рифове,големи и плитки полета,рибите са основно среден размер, понякога се завъртат и лавраци(така съм чувал :) ). Често обаче вдига вълна и се размътва особено,ако духне от юг-докарва мътна вода от р.Камчия.....................
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Места за лов при пролетна миграция на платерина

Мнение от rikitikitavi »

Да допълня малко колегата:
Фичоза. Забиваш от кръговото на север. Подминаваш нослето и излизаш на плажчето. От него забиваш навътре докато стигнеш грамадните камъни. Платерините минават от плитката и от дълбоката им страна.

Носа на черноморец(така се казва май). От грамадните скали на брега забиваш на вътре. Ако е бистро то платерините са на метър дълбочина на пясъчното поле. Иначе прецапваш рифа и дебнеш на дълбоката му част. Хубаво е да походиш напред назад по него, че рибите повечето пъти диагонално го секат. Ако и там ги няма виж потъналото корабче в дясно след рифа. Последен вариант с най много риба и най много плуване е да забиеш по южния ръб на рифа. Прави една дъга навътре и тръгва на юг. На края му са хубави скали с интересни риби.

Палеца. Хмм. Само хубави моменти ама е толкова често мътно, че мое си умреш от яд. Рибата си иска много плуване докато я откриеш де е в момента. После пък иска много стрелба,че няма край.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
sas3bg
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Авг 17, 2013 7:06 pm

Re: Места за лов при пролетна миграция на платерина

Мнение от sas3bg »

Място номер 8 ми е любимото. Основно платерини, а през по-късните етапи на лятото и лефери :)

Но много опасно и трябва да се внимава адски много. Дълбочина около 6-12м.

П.П Рибата там минава през двата рога. Заставаш с гръб към иконата на Св.Николай и скачаш. Според течението рибата е в двата рога. Между 11:00-15:00 няма жива душа там :)

Поздрави,

Сашо
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”