Добър ли е този харпун

Модератор: nkolev66

atom3
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Юни 22, 2015 8:33 pm

Добър ли е този харпун

Мнение от atom3 »

Не съм имал до сега харпун, мисля да ловя попчета или по-големи риби ако случа с него, няма да влизам навътре в морето ами покрай брега, знаете на места със скали 2-6 метра дълбочина, та разгледах по магазините че продават основно най-евтините турски харпуни за по 50-70 лева но не ми хареса изработката, а и сигурно ще започне да прави проблеми бързо, а аз искам като го купя и да го ползвам с години, не съм и нисък и под 75 см. ми се струват малки та намерих този
http://olx.bg/ad/harpun-omer-90-ID53NRQ.html#2b2b378cba" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow
какво ще кажете, ще му купя един връх - тризъбец да става за попчета и естествено няма да стрелям ако под рибата има скала
zaharief
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Фев 12, 2012 1:41 am

Re: Добър ли е този харпун

Мнение от zaharief »

Ако търсиш нещо, което да ползваш дълго време, търси харпун с метален реверсивен спусък и отворена глава. За нашето море размер до 90 см. е идеален, а за Гърция малко по-дълги 100см и нагоре, защото е по-бистро.
atom3
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Юни 22, 2015 8:33 pm

Re: Добър ли е този харпун

Мнение от atom3 »

zaharief написа:Ако търсиш нещо, което да ползваш дълго време, търси харпун с метален реверсивен спусък и отворена глава. За нашето море размер до 90 см. е идеален, а за Гърция малко по-дълги 100см и нагоре, защото е по-бистро.
Отворена глава нищо не ми говори може ли да ми предложите един да видя за какво става въпрос, аз разгледах в интернет и този от линка беше най-доброто което намерих в този ценови клас поне на мен така ми се струва
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Добър ли е този харпун

Мнение от rikitikitavi »

Колкото и да се упорства,накрая се доказва максимата. 90ката е идеален за кефали и платерини ама си е много неудобен за стрелба по попове. Не заради друго ама се губи много време да плашиш всяко видяно попче и то така,че да се отдалечи малко за да го премериш.

Ето ти за попчета харпун
http://www.vidrax-fishing.com/shop/inde ... uct_id=369" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;

Ето ти и един обикновен за платерини(мисля Баретата е с подобен)
http://www.vidrax-fishing.com/shop/inde ... uct_id=341" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;

Винаги може да вдигнеш нивото ама почни от началото за да не се отвратиш от сложността на разните екстри. Щото отворена глава и пет дължини дават предимство само на свикналите. За останалите е загуба на време и образуване на нерви и пот.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
ТАРАЛЕЖ2
новобранец
новобранец
Мнения: 86
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 10:38 am
Местоположение: Бургас

Re: Добър ли е този харпун

Мнение от ТАРАЛЕЖ2 »

k0c3t0
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Вто Мар 29, 2011 11:10 pm

Re: Добър ли е този харпун

Мнение от k0c3t0 »

Колега,мога да ти предложа един Picasso Scorpion Rail -83см,с камуфлажна окраска . Стои ми почти година без да го ползвам.
Просто взимаш и забравяш поне 2 години за друг. Съкмен е със 17,5мм ластик,жълъде е сменен с въжен,Стреля супер точно.Има и резервна дръжка.Цената ,която му търся е 130лв.
atom3
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Юни 22, 2015 8:33 pm

Re: Добър ли е този харпун

Мнение от atom3 »

Разгледах в интернет и по магазините и днес си взех един 60 см. даже и ходих за риба с него, но забелязах един не малък проблем, във водата за 30 минути опити не можах да го заредя, на плажа успявам но едва едва, и след 5 зареждания така, и ще имам пришки на ръцете, та си мисля да го оставя тази нощ зареден да се отпуснат малко ластиците, вие какво ще кажете по въпроса ?
Аватар
ildobrev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 9:19 pm

Re: Добър ли е този харпун

Мнение от ildobrev »

atom3 написа:Разгледах в интернет и по магазините и днес си взех един 60 см. даже и ходих за риба с него, но забелязах един не малък проблем, във водата за 30 минути опити не можах да го заредя, на плажа успявам но едва едва, и след 5 зареждания така, и ще имам пришки на ръцете, та си мисля да го оставя тази нощ зареден да се отпуснат малко ластиците, вие какво ще кажете по въпроса ?
Има техника на зареждане - https://www.youtube.com/watch?v=QyctgOkvc-k" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow
Зареждане на сухо категорично НЕ се препоръчва. Крие големи рискове. Казвам го и от личен опит. :) Последният път, когато зареждах харпун на сухо (въпреки, че много добре знам правилата за безопасност), петата му се отметна от гърдите ми надолу и тръбата ме удари през челото вертикално. После ходих цял ден с червена линиия на челото. :) Добре, че харпуна беше по-дълъг и бях без очилата. Ако беше по-къс, щеше да ме удари я с главата, я с контрата на стрелата и вероятността да остана без око беше голяма. От тогава не си позволявам да зареждам харпун на сухо. Не го оставяй зареден.

По принцип харпуните са пригодени да се зареждат лесно с определена екипировка - ръкавици и подложки на гърдите на неопрените. Ако нямаш купи си поне някакви ръкавици и си слагай джапанка на гърдите.

ЗАРЕЖДАЙ САМО ВЪВ ВОДАТА!!!
Аватар
live_game999999999
новобранец
новобранец
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Апр 25, 2009 12:05 pm

Re: Добър ли е този харпун

Мнение от live_game999999999 »

Туй дето ти е дошло на ум да го оставиш зареден за през ноща него прави,има си начини най различни за зареждане,почети из форума и ако има нещо неясно ще се опитаме да ти помогнем,а и харпун се зарежда само в ВОДАТА :) ...
хвани, пусни, дари живот,......... и те така
atom3
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Юни 22, 2015 8:33 pm

Re: Добър ли е този харпун

Мнение от atom3 »

Добре, аз нямам неопренеопрен хм ще пробвам плавника да си слагам
Последно промяна от atom3 на Чет Юни 25, 2015 6:43 am, променено общо 2 пъти.
k0c3t0
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Вто Мар 29, 2011 11:10 pm

Re: Добър ли е този харпун

Мнение от k0c3t0 »

Колега,започваш да минаваш във фазата на глупавите въпроси.Моля те прочети темите из форумите -има всичко ,което те интересува.
atom3
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Юни 22, 2015 8:33 pm

Re: Добър ли е този харпун

Мнение от atom3 »

Е то е въпрос на време да мина в тази фаза с моите познания, така като пробвам нещо ново и постоянно ми излизат въпроси. Но днес внесох някои промени, увих си около ръцете там където пада усилието при зареждането по един парцал, слагам единия плавник на гърдите ръкохватката на харпуна влиза в него и така се получава, трудно е пак но става. Гледах клипове как ги зареждат, но те все са с харпуни с по два ластика и там усилието е разпределено между двата и е по-малко отколкото в моя случай с един но по-дебел. Иначе сутринта днес духаше силен вятър аз влизах след обяд, абе преди 3 часа и видимостта беше лоша но успях да хвана една риба. Но и днес имах разни проблеми де, например плавниците ми понеже са най-обикновени и започнаха да ми претриват 2 пръста на краката, но с по един цитопласт на тези пръсти и ще реша проблема. И най-вече това че нямам неопренов костюм и за половин час във вода като днешната, и замръзвам.
atom3
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Юни 22, 2015 8:33 pm

Re: Добър ли е този харпун

Мнение от atom3 »

Добре получават се нещата вече го зареждам без проблем и днес от 5 изстрела 5 попчета ударих но 30 минути да съм стоял и замръзнах във водата и се чудя сега каква дебелина неопренов костюм да избера за да мога от май до октомври да не ми е проблем температурата за 2-3 часови влизания 5 мм. достатъчен ли ще е ?
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Добър ли е този харпун

Мнение от rikitikitavi »

Ц!
Май месец температура на водата 10-12градуса.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
bifart
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Авг 06, 2015 3:58 pm

Re: Добър ли е този харпун

Мнение от bifart »

Колега това с парцала и плавника как го измисли?отиди до железарията и си вземи некви ръкавички с по-дебела гума има сякви 2,50лв.и после на лостовете малко те така те
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”