Риболов на чернокоп и лефер от брега

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
shturetc
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пон Окт 03, 2011 9:24 am
Местоположение: Бургас

Re: Риболов на чернокоп и лефер от брега

Мнение от shturetc »

КИРО написа:
miroki написа:Т.е ламаринки, по 8 - 10 см. Почти без промяна в размерът.
Още ли ги има такива ве? :shock:
Поне там като въртим воблерите - картинката е съвсем друга.
Киро ,майтапа на страна ,докато чепаря за граца и сафрид(ема,който слагам на канджите за лефери и едри,уж,чернокопи),все още се ловят зъбатковци с размер...половин педя :shock: Не зная какво и стана на тази риба тази година...други лета този размер(за мен -ембриони) бе обичаен за ...края на юли ! Какво е туй безразборно мятане на хайвер от леферите...нямам разумно обяснение :roll: В крайбрежните води ,на ем и на блесна ,в момента се хващат бабакиди от 7-8 до 30-ина см...съответно и всички междинни размери :shock: Там инки,маи,ацтеки или к'вито и да бяха да не вземат да познаят за Енд оф дъ Уорлд :?: :lol:
Аватар
miroki
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Авг 08, 2010 4:49 pm

Re: Риболов на чернокоп и лефер от брега

Мнение от miroki »

КИРО написа:
miroki написа:Т.е ламаринки, по 8 - 10 см. Почти без промяна в размерът.
Още ли ги има такива ве? :shock:
Поне там като въртим воблерите - картинката е съвсем друга.
Уникални са просто. Реших вчера там да ида, че имаше хлапе с нас.
Чернокопчетата изядоха една доза червеи и се хващаха предимно на 1см червей, на голям го късат.
Едно сериозно удари и го вдигнах до 1 метър над водата, колкото да го видя и сгриза месината.
Аз 10 тина и приятелчето 10 тина и се отказахме.
Изработка на сайт: http://www.sitemiroki.net
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Риболов на чернокоп и лефер от брега

Мнение от КИРО »

Ами закачайте едно такова на голямата кука,и чакайте
батко му. :wink:
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
miroki
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Авг 08, 2010 4:49 pm

Re: Риболов на чернокоп и лефер от брега

Мнение от miroki »

Като затръгвахме това направих за проба, на бомбардата обаче го закачих, но никой.
Изработка на сайт: http://www.sitemiroki.net
mfzargan
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Съб Юни 02, 2012 9:40 am

Re: Риболов на чернокоп и лефер от брега

Мнение от mfzargan »

В момента ,рибата е мешено.На момети излизат средни заргани които се сменят със средни чернокопи.Всичко това е на бомбарда.Вчера и днес , много трева ,за 4часа само два чернокопа.
jelqzkov
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 10:29 pm

Re: Риболов на чернокоп и лефер от брега

Мнение от jelqzkov »

Колеги до сега съм излизал няколко пъти на риболов при това ссмо за сафрид на чепаре.
От брега съм ловил само попчета като ученик.
Бихте ли споделили някоя тема с подходящите такъми и монтажи за актуалните риби? Зарган, чернокоп и др, че чувам в Поморие доста ги налазили да си пробвам късмета и аз.
Аватар
miroki
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Авг 08, 2010 4:49 pm

Re: Риболов на чернокоп и лефер от брега

Мнение от miroki »

Най-добре иди на брега при рибарите и като половите малко ще ти обяснят някои чалъми нагледно.
Може и тук да ти помогне някой. Но е по-добре нагледно
Изработка на сайт: http://www.sitemiroki.net
Красимир Михайлов
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Дек 13, 2011 7:33 pm

Re: Риболов на чернокоп и лефер от брега

Мнение от Красимир Михайлов »

По принцип ходя на река и рядко на свободни водоеми.Преди седмица приятел ме заведе на вълнолома във Варна.Не че хванахме много чернокоп но ми допадна риболова на плувка през ноща.Интересувам се дали още дава.Мисля да ходя в петък 16.11.2012г. през ноща.Ще ви бъда благодарен ако ми дадете информация.НАСЛУКА !
erols
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Окт 03, 2010 12:09 am
Местоположение: Истанбул

Re: Риболов на чернокоп и лефер от брега

Мнение от erols »

Здравейте, колеги!
Преди известно време бях ви обещал, че и аз на свой ред ще споделя с вас методите за риболов на чернокоп/лефер от брега, които се практикуват при нас (в Истанбул и околностите). Оттогава се мина доста време и за съжаление едва сега успях да отделя време за това. Ще се постарая в общи линии да обясня тези методи използвайки и малко нагледна информация.
При риболова на лефер от брега при нас се използват основно три метода:
1. Дънен
2. Спининг (на блесна или изкуствени примамки)
3. Чепаре
Между тези методи най-разпространения е дънния риболов и се практикува и дневно и нощно време. При дънния риболов на лефер от брега се използва монтаж с тапа (коркова или хиперлонова), с две или с три последователно вързани куки.
Корковите или хиперлоновите тапи, които се използват при направата на такъма за чернокоп/лефер се покриват с лъскав самозалепващ се холограмен стикър за да привлече вниманието на рибата...

Рис.1
Изображение

Монтажът изглежда така:
Рис.2
Изображение

Аз лично в по-вечето случаи предпочитам монтажите с три последователно вързани куки, но понякога използвам и монтажи с две последователно вързани куки. Готови такъми за риболов на чернокоп/лефер се продават във всички магазини за риболовни принадлежности у нас, но аз винаги предпочитам да си ги правя сам и куките ги вързвам предимно с двоен тънък плетеняк (кевлар) или със стоманена тел, и по-рядко с нормална монофилна или с флуорокарбонова корда.
Когато връзвам куките с монофилна или с флуорокарбонова корда, бидема го прекарвам директно през тапата без да използвам допълнително вирбелче, а когато връзвам куките с плетеняк (кевлар) или със стоманена тел – непременно връзвам едно малко вирбелче непосредствено до тапата и на свободното ушенце на това вирбелче връзвам бидема от монофилна или флуорокарбонова корда (както е показано на долната рисунка).
Рис.3
Изображение

Ето и някои от такъмите, които съм си направил за тази цел:
Рис.4
Изображение

Рис.5
Изображение

Рис.6
Изображение

Рис.7
Изображение

Рис.8
Изображение

Рис.9
Изображение

Рис.10
Изображение

За стръв при нас предимно се използва филе от сафрид, понеже сафрида може да се лови при нас целогодишно и лесно се намира, но желателно е стръвта да бъде много свежа.
Рис.11
Изображение

Освен сафрида за стръв при нас се използват и заргана, смарида, и хамсията. Но затова, че много бързо се разкъсва и се откача от куките при замятането, хамсията се използва за стръв предимно при риболов от мостовете, където не е нужно да се замята силно...
Стръвта се закачва на куките по следния начин (просто се нанизват куките на стръвта като шев)...
Рис.12
Изображение

Рис.13
Изображение

Рис.14
Изображение

Рис.15
Изображение

Рис.16
Изображение

След зареждането със стръв и замятането на такъма във водата, пръчката се поставя на трипода или стойката и навивайки веднага макарата основната корда се довежда до леко обтегнато положение. Много често чернокопа или лефера кълве веднага след замятането, още при обтягането на основната корда, и затова върха на пръчката трябва да е под постоянно наблюдение... Като клъвне чернокопа/лефера, върха на пръчката потрепва и веднага трябва да се засече.
Тук искам да отбележа една друга подробност, че по време на навиването на макарата и изкарването на рибата от водата върха на пръчката не трябва да се вдига нагоре, а да сочи надолу към водата. Защото ако при изкарването на рибата от водата върха на пръчката е вдигнат нагоре, още докато стигне до брега рибата изплува на повърхността на водата и с един-два замаха на главата много лесно изгризва такъма или се освобождава от куката.

При спининговия риболов на лефер от брега при нас се използва предимно почти същия вид монтаж както при дънния, само с тази основна разлика, че бидемите на тежестта и блесната или изкуствената примамка са по-дълги:
Рис.17
Изображение

При този метод на риболов обикновенно се използват сърф пръчки с дължина 4,00-4,20 метра и с акция 100-250 грама. Този вид риболов се практикува най-вече дневно време (през светлата част на деня) по бреговата линия на босфора и в близост до босфора, където има силни подводни течения и дълбочината на водата е голяма. И затова при този вид монтаж се използват тежести от 100 до 150 грама, а в местата където подводното течение е по-силно - до 200-230 грама.
Желателно е бидема на блесната или примамката да бъде флуорокарбонова корда.
Свързването на бидемите на тежестта и блесната към основната корда, която идва от макарата, се прави пак по същия начин както при дънния риболов:
Рис.18
Изображение

(Между другото, такъв монтаж при нас се използва и при риболова на паламуд от брега.)

Стандартния спинингов риболов на чернокоп/лефер (с леки спинингови пръчки и макари) също се практикува, но хората които се занимават с това са малко...

Според моите наблюдения, блесните или изкуствените примамки с дължина от 5 до 7 см са по-уловисти при риболова на лефер.
Ето някои от блесните и изкуствените примамки, които използвам аз при спининговия риболов на лефер...
Рис.19
Изображение

Рис.20
Изображение

Рис.21
Изображение

Рис.22
Изображение

Рис.23
Изображение

Рис.24
Изображение

Във връзка с горепосочените изкуствени рибки-примамки искам да отбележа, че при риболова на лефер аз винаги им свалям куките които са разположени в коремната им част, понеже при спининга лефера почти винаги напада откъм опашната част на примамката, а и по такъв начин се намалят евентуалните закачвания на примамката за дъното и уплитанията на такъма.

А това са част от блесните, които саморъчно съм си направил за риболов на чернокоп/лефер и които също ми вършат идеална работа...
Рис.25
Изображение

Рис.26
Изображение

Рис.27
Изображение

Рис.28
Изображение

Рис.29
Изображение

При този вид риболов, след като се заметне такъма във водата се изчаква тежестта да слезе до дъното (разбира се ако рибата се намира в долните слоеве на водата) и веднага след това навивайки постоянно макарата периодически се правят леки засечки с пръчката. А ако рибата се намира в по-горните слоеве на водата, тогава не се изчаква тежестта да слезе до дъното, а веднага щом такъма падне във водата се започва да се навива макарата.
Лефера като налапа куката веднага се чувства, понеже навиването на макарата изведнъж се затруднява... Този вид риболов също е много приятен, но едновременно с това е доста изморителен.

Няма да се спирам на метода на риболов на чернокоп/лефер с чепаре понеже предполагам, че го знаят всички колеги.

Общо взето това е засега... Надявам се информацията да бъде полезна за колегите, които проявяват интерес.
Пожелавам на всички здраве и наслука!


P.S. - Пропуснах да добавя, че в монтажите с тапа за дънен риболов на чернокоп/лефер аз използвам и такъми с две или с три последователно вързани куки с късо рамо, които също работят идеално... Ето някои от тях:
Рис.30
Изображение

Рис.31
Изображение

Избрал съм нарочно снимки на такъми в демонтиран вид, т.е. без тапата, за да се види по-ясно самата конструкция на такъма.
При свързването на куките на тези такъми аз използвам реотани за котлон или за сушоар, които се правят от неръждаема тел (хром-никел) и които се продават почти във всички магазини за електроуреди. Реотановата тел е мека и се обработва лесно.
Аз лично при риболова на лефер досега не съм използвал монтажи с плувка, но съдейки по написаното във форума на тази тема предполагам, че тези такъми с реотановата тел ще вършат много добра работа и при монтажите с плувка...

Наслука на всички колеги и останете със здраве!
Последно промяна от erols на Чет Дек 13, 2012 12:39 am, променено общо 1 път.
Erol
гр. Истанбул
«Несподелените знания нямат никаква стойност...»
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Риболов на чернокоп и лефер от брега

Мнение от КИРО »

Много точно и изчерпателно.
Благодарности за което. :smt023
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
rrk
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 2:17 pm
Местоположение: Варна

Re: Риболов на чернокоп и лефер от брега

Мнение от rrk »

Много добро и професионално обяснение. Благодаря за труда и времето отделено за оформянето на такова подробно обяснние. Дано повече опитни колеги намерят време през студените месеци и споделят своя опит. Още вендъж благодаря и наслука :)
Аватар
biserkehayov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 278
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 9:33 am

Re: Риболов на чернокоп и лефер от брега

Мнение от biserkehayov »

Много благодаря за споделения и професионално оформената лекция!!! Когато се регистрирах във форума беше основно заради твойте описания на монтажи при различните видове риболов.
От там се запалих по риболова и сега трупам нови опит и знания, както и се уча и от дуги колеги.
Така риболова стана едно приятно изживяване и хващам вече повече рибки от една -две преди две години.
Аватар
Borkata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1553
Регистриран на: Вто Окт 21, 2008 5:56 pm
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Риболов на чернокоп и лефер от брега

Мнение от Borkata »

Хубави методи и перфектно обяснени както винаги.Браво!
http://www.chepare.com/" onclick="window.open(this.href);return false; Качествени чепарета Borkata
Изображение
zazturbo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 121
Регистриран на: Нед Дек 06, 2009 7:24 pm

Re: Риболов на чернокоп и лефер от брега

Мнение от zazturbo »

Благодаря на колегата Еролс,босфора си е друга бира,но мисля да пробвам методите ти през следващия сезон на гръцкото море.Ще ти съм благодарен ако споделиш нещо за методите на риболов на Лаврак.
pepericos
новобранец
новобранец
Мнения: 81
Регистриран на: Съб Мар 27, 2010 5:34 pm

Re: Риболов на чернокоп и лефер от брега

Мнение от pepericos »

Много изчерпателна информация.Браво.Искам да попитам колегата Еролс за риболова от брега на паламуд.Ние тук/на Халкидики / го ловим на самоделно направена плувка от фибран.След нея вирбел и полиангистро с подвижна тежест около 50 грама.Стръвта е ПРЯСНА сардела.Замята се от понтоните на пристанището максимално на вътре.На плувката се монтира и светеща ампула,защото се лови вечер.Тази есен имам около тридесет хванати паламуда по около 800 -900 грама.Имах и един кило и триста.Имам и един голям провал- един паламуд ми отмъкна пръчката,понеже я бях оставил ей така на понтона без да е застопорена някъде.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от брега”