Читав шперплат?

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Аватар
Вехтия
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 10:35 pm

Читав шперплат?

Мнение от Вехтия »

Помо-о-о-ощ!
Някой да знае, откъде мжоже да се набави добър шперплат за направа на малка лодка?? :roll:
Леми изда бест, батт айем мачбеда'а . Ррок-ан-рол, Пенке-ле !!
Аватар
gigantor
новобранец
новобранец
Мнения: 95
Регистриран на: Пет Яну 28, 2011 9:02 am
Местоположение: Димитровград

Re: Читав шперплат?

Мнение от gigantor »

В Бриколажа в Стара Загора гледах че имат шперплат . Имаше стандартен за мебели , кофражен и друг водеха го " Marine grade " . Явно нещо такова ще ти свърши работа. Имаше от 8 до 24 мм дебелина .
Simplicity is not achieved by adding simplifications, but by removing complications
Аватар
qno_zloo
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2553
Регистриран на: Вто Апр 26, 2005 2:38 pm
Местоположение: София- Мариан Лозев
Обратна връзка:

Re: Читав шперплат?

Мнение от qno_zloo »

Най-добрия е украинския брезов, но е 350 едната плоскост, тополовия е 87лв ,но е 2400/1200 размер, а аз те съветвам да си купиш кофражен, евтин е и не е много тежък не гледай най-доброто за твоята цел :wink:
..с други боклуци освен Шимано, не ловя;)

Изображение
Аватар
Вехтия
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 10:35 pm

Re: Читав шперплат?

Мнение от Вехтия »

Много сте бързи, пичове! :)
Това - "марине граде", звучи добре. Аз и от брезовия мога да сътворя, ако добре го пропия със импрегнант и двукомпонентен полиуретанов лак.
Хмъ, за кофражният... не съм сигурен че ще стане - много тежък ми се струва, аи фенолната смола, с която го лепят е съвсем неееластично нящо. А там огъвки по крива ще стават...
Вчера видях един колега - влачеше детайли от махагонов, но се оплака, че някакви чужденци купили завода и изнасяли навън све, що е качествено. :roll:
Идеята мие - има ли някой тук, дето вече е пробвал тази одисея със шперплата?
Леми изда бест, батт айем мачбеда'а . Ррок-ан-рол, Пенке-ле !!
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 671
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Читав шперплат?

Мнение от xoxo »

колега, не съм правил цяла лодка но съм ползвал шпертплат за разни "кръпки" и ремонти по лодка. ползвал съм само "марине" дебелини 4-6 до 12 мм. не знам от какъв материял го правят - мисля че разликата е в лепилата,не се раздува от водата/солена/ и не гние, не се разлепват пластовете от влагата, иначе се огъва добре и не се "напуква" аз го инпрегнирам и боядисвам също.
Аватар
LBoy
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 305
Регистриран на: Пон Мар 30, 2009 11:50 pm
Местоположение: Бургас

Re: Читав шперплат?

Мнение от LBoy »

xoxo написа:колега, не съм правил цяла лодка но съм ползвал шпертплат за разни "кръпки" и ремонти по лодка. ползвал съм само "марине" дебелини 4-6 до 12 мм. не знам от какъв материял го правят - мисля че разликата е в лепилата,не се раздува от водата/солена/ и не гние, не се разлепват пластовете от влагата, иначе се огъва добре и не се "напуква" аз го инпрегнирам и боядисвам също.
Колега, би ли обяснил по-подробно този процес "инпрегнирам"?
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 671
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: Читав шперплат?

Мнение от xoxo »

използвал съм за поправки шпертплат-първото е да се маже с гадно меришещ химикал- то е срещу разни дребни гадини и бактерии. след това се маже с oil основа то е за предпазване и не поемане на вода. то се нанася предварително затоплено.аз съм подгрявал и самия материал за да поеме по добре
Аватар
LBoy
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 305
Регистриран на: Пон Мар 30, 2009 11:50 pm
Местоположение: Бургас

Re: Читав шперплат?

Мнение от LBoy »

Излезе проблем с намирането на шперплат :?
В Бриколажа в Бургас никога не са го зареждали :(
На мен ми трябва за 4 дъски широки 100мм дебели 10-12 мм и дълги 600 мм, които се нареждат на дъното на надуваемата ми лодка, която е с решетъчно дъно.
Какъв друг материал би ми свършил работа?

Предварително благодаря !!!
malkoto ribe
новобранец
новобранец
Мнения: 86
Регистриран на: Чет Юни 10, 2010 7:11 pm

Re: Читав шперплат?

Мнение от malkoto ribe »

Потърси водоустоичив ламинат.
granichar.org
Аватар
Вехтия
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 10:35 pm

Re: Читав шперплат?

Мнение от Вехтия »

LBoy написа: На мен ми трябва за 4 дъски широки 100мм дебели 10-12 мм и дълги 600 мм, които се нареждат на дъното на надуваемата ми лодка, която е с решетъчно дъно.
Какъв друг материал би ми свършил работа?
Аха! За твоят случай трябват точно обратните свойства, не тези които аз диря; твърдост, висока механична якост. Идеалният материал е бакелитизираният кофражен шперплат. Външно е гладък, тъмнокафяво-червен, понеже завършвашият слой е фенолна смола /бакелит/. Режеш си даските и мно-о-ого пати пропиваш ръба /докато спре да поема/ със импрегниращ грунд за дърво, след което матираш със шкурка /забравих да ти кажа че доброто заобляне и шлайфане на ръбовете е важен фактор за непоемането на влага/, и лакираш със яхтен, или двукомпонентен паркетен. Първа ръка - разреден 2/1, втора ръка - по рецептурата.
Много хора мажат, клепат със слаборазреден лак направо върху дървото. Важно е да захване добре, което гъстият лак не може да свърши.
Леми изда бест, батт айем мачбеда'а . Ррок-ан-рол, Пенке-ле !!
Аватар
LBoy
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 305
Регистриран на: Пон Мар 30, 2009 11:50 pm
Местоположение: Бургас

Re: Читав шперплат?

Мнение от LBoy »

Вехтия написа:
LBoy написа: На мен ми трябва за 4 дъски широки 100мм дебели 10-12 мм и дълги 600 мм, които се нареждат на дъното на надуваемата ми лодка, която е с решетъчно дъно.
Какъв друг материал би ми свършил работа?
Аха! За твоят случай трябват точно обратните свойства, не тези които аз диря; твърдост, висока механична якост. Идеалният материал е бакелитизираният кофражен шперплат. Външно е гладък, тъмнокафяво-червен, понеже завършвашият слой е фенолна смола /бакелит/. Режеш си даските и мно-о-ого пати пропиваш ръба /докато спре да поема/ със импрегниращ грунд за дърво, след което матираш със шкурка /забравих да ти кажа че доброто заобляне и шлайфане на ръбовете е важен фактор за непоемането на влага/, и лакираш със яхтен, или двукомпонентен паркетен. Първа ръка - разреден 2/1, втора ръка - по рецептурата.
Много хора мажат, клепат със слаборазреден лак направо върху дървото. Важно е да захване добре, което гъстият лак не може да свърши.
Много ти благодаря за изчерпателния отговор, а би ли ме насочил къде да го търся бакелитизираният кофражен шперплат ?
Аватар
Вехтия
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 10:35 pm

Re: Читав шперплат?

Мнение от Вехтия »

Бакелитизиран търси по големите строителни борси и складове; Цем Комерс, Баумакс, Ангро, Ваджо и прочие.. най-лесно - Гооглето да търси. :mrgreen:
Леми изда бест, батт айем мачбеда'а . Ррок-ан-рол, Пенке-ле !!
Аватар
LBoy
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 305
Регистриран на: Пон Мар 30, 2009 11:50 pm
Местоположение: Бургас

Re: Читав шперплат?

Мнение от LBoy »

Мерси колега, много съм ти благодарен за инфото.
Аватар
Вехтия
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 10:35 pm

Re: Читав шперплат?

Мнение от Вехтия »

Такъв шперплат може да си набавиш и ако имаш познат по строежите. казвам го, щото той е на големи плочи, а на теб ти трябва около квадрат, квадрат и половина най-много. По строежите такива размери често са фира. Имай предвид, че по-вероятно е да намериш от дебелия, 18 мм. И сигурно ще трябва да разцепиш.
Друг вариант е текстолит. малко е тежичък, но пък е много здрав, а и не е хигроскопичен. Само дето напоследък го продават, се едно че е златен с платинено покритие.
Леми изда бест, батт айем мачбеда'а . Ррок-ан-рол, Пенке-ле !!
Аватар
LBoy
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 305
Регистриран на: Пон Мар 30, 2009 11:50 pm
Местоположение: Бургас

Re: Читав шперплат?

Мнение от LBoy »

Мерси отново !!!

Хммм тва с разцепването, няма ли да преебе самия шперлат?
А някъква идея как да го цепя?
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”