Коментари към "Как да си направим лодка"

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
complast
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 11:15 pm
Местоположение: Берковица,Монтана
Обратна връзка:

Коментари към "Как да си направим лодка"

Мнение от complast »

The breasthook" /морския термин е кница/та това е някакво триъгълно парче от дърво /в случая от шперплат/, което се прикрепя към към ствола/Форщевен/място за закрепянето на "sheers" - друг термин...това е нещо от две греди, служещо за повдигане...нещо от сорта на крик, използван при яхти и в докове .
Кницата се намазва с лепило и се закрепва към форщевена преди форщевена да е свързан с рамката.
Използва се отвес за подравняване на форщевена.Форщевена заедно с кницата се фиксират към кила и първия шпангоут/рамка/ според дадената по чертеж височина
над водолинията.
http://www.bashribar.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
complast
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 11:15 pm
Местоположение: Берковица,Монтана
Обратна връзка:

Re: Коментари към "Как да си направим лодка"

Мнение от complast »

Айде от начало:
1.Вземат се две дълги дъски/стапел/ и се фиксират така,че да са нивелирани по дължина и ширина.
2.Върху спатела се поставят ребрата/шпангоутите/ и транеца на растояния според чертежа.
3.Върху шпангоутите се монтира кила /дълго дърво по средата на дъното/.
4.След като кила е залепен/препоръчително/ и хванат с винтове,към него и към първия шпангоут
/на снимката/ се монтира форщевена/наклонено дърво отпред/ със залепена за него носова кница.
За тая кница после ще се монтират бортовите стрингери /надлъжни летви които свързват борда и
палубата/.
За сега толкова.
http://www.bashribar.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: Коментари към "Как да си направим лодка"

Мнение от barutchiata © »

Радвам се, че и други взимат дейно участие в темата.Бате благодаря за преводите.Ще ги включа и тях в темата.
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Коментари към "Как да си направим лодка"

Мнение от GODzillata »

complast написа:спатела, шпангоутите, форщевена, кница, стрингери
:shock: :shock: :shock:
Направо ми скри шапката! :smt023
Сори, предавам се, аз тия термини и на български не ги знам. :oops:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Коментари към "Как да си направим лодка"

Мнение от krokibg »

Кире,нормално е,мроските или хора занимаващи се професионално с тази работа да ги знаят тези наименования.Мачта и рея,нали знаеш какво са :lol: Важното е,темата да върви и да е направеуно както трябва.Ти малко,тои малко и нещата ще станат :smt023
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Коментари към "Как да си направим лодка"

Мнение от КАЯ »

[quote="complast"]Айде от начало:
Началото е да сме избрали какво да строим и сме намерили необходимият проект. Ако той не е платен, обикновенно е дадена плазовата таблица и теоретичният чертеж. На тях размерите са по външният край на обшивката, ако това е малка лодка с прости форми можем да пренебрегнем този факт и да направим шпангоуотите по дадените размери. В противен случай трябва да извадим дебелината на обшивката. Размерите се пренасят на плазовата плоскост /Равна плоскост обикновенно дървена с необходимите размери, може и на кадастрон, след което на този чертеж се налагат летвичките за да се спазят размерите и ъглите, т.е. чертежа ни служи за шаблон. На шпангоутите се нанася белег на средата на лодката /диаметралната плоскост/, които белези ще ни служат при подравняването им на стапела в една линия. Това е удобно да се прави по опъната корда, канап или нещо подобно. Нареждането им на стапела става съобразно чертежа успоредно един на друг. Успоредността и перпендикулярността се проверява като се мерят диагоналите, които трябва да са равни.Стапела се препоръчва да е от две равни рендосани и прави трупчета /примерно 10 на 10 см./, но такива трудно се намират с необходимите размери, тогава се постъпва по следният начин - използват се какви и да е трупчета, като на местата където ше монтираме шпангоутите слагаме площадки от шперплат например и тези площадки подравняваме в една плоскост с нивелир и водна терзия. Тук правилото е седем пъти мери и тогава режи, щото грешките на този етап после са трудно отстраними. Засега толкова.
VGS
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 858
Регистриран на: Чет Мар 23, 2006 4:09 pm
Местоположение: Wildau

Re: Коментари към "Как да си направим лодка"

Мнение от VGS »

Няма да се плашиш, то тези думи и без друго не са български въпреки, че се използват побългарени варианти :)
complast
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 11:15 pm
Местоположение: Берковица,Монтана
Обратна връзка:

Re: Коментари към "Как да си направим лодка"

Мнение от complast »

Повечето морски термини са дошли от руски.А тък Петър 1-ви ги е "внесъл" в Русия от Германия и Холандия.На мене
20 години са ми хоби лодките и аз не ги знам всичките.Използването на морски термини е наложително за да се избегнат
дългите обяснения които не винаги са точни.
http://www.bashribar.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Коментари към "Как да си направим лодка"

Мнение от krokibg »

complast написа:Повечето морски термини са дошли от руски.А тък Петър 1-ви ги е "внесъл" в Русия от Германия и Холандия.На мене
20 години са ми хоби лодките и аз не ги знам всичките.Използването на морски термини е наложително за да се избегнат
дългите обяснения които не винаги са точни.
Имам идея :idea: Защо не напишеш поне тези които знаеш по ред,а след всяка една написана с дебел шрифт,обяснение къде се намира и за какво служи.Абе,малко обяснение след всяка.Така,и хората които четат и ще правят лодки,да знаят за какво става въпрос и т.н.Просто една /Важна тема/ "Наименования на частите в лодкостроенето" :smt023 :smt023 :smt023
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Коментари към "Как да си направим лодка"

Мнение от КИРО »

Знаеш ли колко е дебела книгата ?
Навремето цялата лодка бях я научил наизуст,( защото имаше после изпит )
ама като няма практика,се забравя.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Коментари към "Как да си направим лодка"

Мнение от krokibg »

КИРО написа:Знаеш ли колко е дебела книгата ?
Навремето цялата лодка бях я научил наизуст,( защото имаше после изпит )
ама като няма практика,се забравя.
Кире,това ша да е от ЕГНто :lol: :lol: :lol: Надявам се обаче,колегата Компласт да ги помни всичките и да ги тапише за десетина минути,едно по-едно за да ги научат повече хора :idea: :!:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
complast
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 11:15 pm
Местоположение: Берковица,Монтана
Обратна връзка:

Re: Коментари към "Как да си направим лодка"

Мнение от complast »

Изображение
На картиката е даден чертеж на 2 шпангоута от некаква лодка.Обикновено шпангоутите на чертежите се дават с
полуизглед.
Този вид шпангоути са съставни и се състоят от:флори,флор тимберси/дънната част/,топ тимберси/странична частна която се кове борда/
и бимси или полубимси на които се кове палубата. Частите на шпангоутите се съединяват с кници.
Надлъжните връзки са :кил/това е основния надлъжен елемент/килсон/надлъжно дърво върху флорите за по-здрава конструкция дублира кила/,стрингери,комингси и др.
Вертикалните подпорки се казват:пилерси
http://old.marin.ru/book/school/im/im8/001.jpg
Не прехвърлих снимките щото пада качеството.Тука новите думи са :Степс/пета на дъното на която стъпва мачтата/ и пятнерс/дупка в
палубата през която минава мачтата/,рубка/кабина/.
http://old.marin.ru/book/school/im/im8/002.jpg
http://www.bashribar.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”