Видимост на 40 м ?

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

Публикувай отговор
Аватар
sandista
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1738
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2004 8:14 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Видимост на 40 м ?

Мнение от sandista »

Здравейте ,
Водим спор тук относоно видимостта в езерото Байкал в Русия. Според някой хора имало видимост 40м при бистра вода. Аз лично смятам, че не може да стигне светлина на 40м дълбочина ..
Хайде водолазите да изкажат мнение .. ? :)
K.Kolev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Юли 14, 2008 9:17 am
Местоположение: Асеновград

Re: Видимост на 40 м ?

Мнение от K.Kolev »

Светлината майче достигаше до 200 метра дълбочина ама на колко процента е видимостта ... :)
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Видимост на 40 м ?

Мнение от Диканаров »

Сандиста, Байкал е най голямото и най съхраненото сладководно езеро в света! Макар, че не е това, което е бил преди 100г. Байкал е с кристална по чистота вода почти, като в нашите високопланински езера! Изключение са районите на двата хартиени комбината! Като имам в предвид видимостта в чистата морска вода, която е солен разтвор, предполагам , че в кристална сладка вода видимостта може да е 40м. Видимостта е едно, запазване на цветовете друго! В Либия на рядко посещавани брегове далече от населени места, видимостта на водата е повече от 30м. Твърдя го, защото съм се спускал и стрелял риба на 20м. и цветовете са били нормални гледано от повърхността, а в перспектива цветовете се губят, но очертанията на в сиво са ясни и се размиват на разстояние повече от 30м-35м. Така че, допускам за възможно, видимостта в Байкал да е 40м. Не съм бил там и не съм се гмуркал в дълбоките пиринските или рилски езера, но си спомням за материал отнасящ се за Безбожкото езеро в Пирин. Група от БАН бяха изследвали дъното му и наслагите и бяха установили уникалната му бистрота и чистота. При нормално слънцесветене по обяд през лятото е най-голямата видимост. Вертикалните слънчеви лъчи не се пречупват и е възможно най-точно определяне на максималната видимост. Би могъл и сам да провериш, гледайки с маска от повърхността и спускайки тежест с бял екран вързана с маркиран шнур. Ако е шнурът близо до 40м. значи и в Байкал ще е такава видимостта! :wink:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
phillemo
новобранец
новобранец
Мнения: 39
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 8:53 am

Re: Видимост на 40 м ?

Мнение от phillemo »

Езерото е обградено от планини и се намира в силно сеизмичен район. Земетресенията са много често явление в околностите на Байкал. Възрастта на езерото е около 25-30 млн години. Максималната дълбочина на езерото е 1637 м, което го прави най-дълбокото езеро на Земята. Ако отчетем, че водната повърхност на езерото се намира на 456 м над морското равнище, най-ниската му точка се пада на 1181 м под морското равнище, което го превръща в най-дълбоката континентална падина. Дължината на езеро Байкал е 636 км, ширината се колебае между 25 и 80 км. Площта му е 31,5 хиляди км2, обема на водната маса — 23 хиляди км3 (което прави 22% от световните запаси на сладка вода). По обем се нарежда на второ място след Каспийско море. Бреговата линия е 2100 км.

В Байкал се вливат 336 реки и ручея (отчитат се само постоянните притоци). Най-големите са Селенга, Верхняя, Баргузин, Турка, Снежная и Сарма. От Байкал извира само една река — Ангара. На територията на Байкал се намират 22 острова. Най-големият е Ольхон. Бреговете се заледяват в зимно време. Лятната температура на повърхностния слой е 8—9 °С, а в отделни заливи може да достигне 15 °С. Температурата на по-дълбоките слоеве е около 4 °С.
Водата в езерото е толкова прозрачна, че отделните камъни могат да се видят на дълбочина до 40 м.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Видимост на 40 м ?

Мнение от sapuna »

Извадка от книгата ХИДРОБИОЛОГИЯ

Изображение
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
sharanko
новобранец
новобранец
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 12:15 am

Re: Видимост на 40 м ?

Мнение от sharanko »

мисля че беше над 40м
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”