Има ли гъбари?

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

Публикувай отговор
Lochav
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Сеп 08, 2009 12:45 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Lochav »

pepijames
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 7:16 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от pepijames »

Lochav, за мен са си сърнели, но все пак потърси какво са писали по-добрите познавачи за отличителните белези на сърнелата :)
Аватар
Светльо-toxin34
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 849
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 9:12 am
Местоположение: Светльо Радославов гр.София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Светльо-toxin34 »

чисти сърнели-имат ли точно по средата на шапката твърда пъпка е сърнела дори и самата шапка да не е на люспи.И все пак имаи предвид че има разлика при местообитаването-ако са в гора са малко по различни от тези в полето.А за булкта-пънче и ламели лимонено жълти на мухоморката бели,Такаче жълти ли са зимаи бели ли са бегаииии
Бракониерииии,оставете рибата да се размножавааа
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Диканаров »

Колега Копой-92, боя се по тези снимки да дам имена на някои гъби. За мен снимка 1, 2 и 3 са на бели мухоморки/ смъртоносно отровни/, но следва да се види имат ли волва. Ако нямат са вероятно ливадни млади печулки. При тях, когато гъбата е още запечатана, ламелите не са още порозовяли или потъмнели в кафяво. Снимки 4 и 5 са на "пачи крак"- ядлива. Снимка 6 ми е на непозната гъба. Ако е в гора или храсталак може и да е чеснова челядинка. Не съм сигурен. Снимка 7 и 8 са на "овчи нос". Лигава ли беше гъбата? Ако е да, тя е овчи нос и е ядлива. Снимка 9 е на пантерка/ смъртоносно отровна/, 10 е на бухалковидна пърхутка или пъпчива пърхутка/ ядлива, ако е месото бяло/. Снимка 11 е на "лилавка"- ядлива гъбка. Снимка 13 е на "виненочервена" гълабка- ядлива. Снимка 34 мисля , че е на "огнена" манатарка-ядлива, 35 е на "бисерната" гъба, но трябва да се много внимава с нея, защото има двойник- смъртоносната "пантерка" Отликата на бисерката от пантерката е в: цвета на месото на гуглата под кожицата. На бисерната гъба обелената гугла е с розови петна или си е розова, а на пантерката си остава чисто бяло. Пантерката има и волва. 36- е ясенова манатарка- ядлива. Но пънчетата на ясеновите манатарки са малко по-стройни. Така, че само по една снимка и без описание е трудно да се даде верен на 100% отговор. Имай предвид, че половината от ядливите манатарки посиняват. Важното е да можеш да отличиш "дяволската" манатарка и "красивата" манатарка. Дявалската е отровна и в сурово състояние може и да доведе до летален изход, а красивата манатарка е горчива повече от пелин и може да ти само вгорчи ястието . Дяволската гъба има масивен пън, който прилича на чушките гамба/ повече е широка, отколкото висока/, а шапката наподобява паве. Оцветена е в сиво- сивобяло. Красивата манатарка е с жълта шапка и бяло пънче, като обуто с чорап на черни квадратчета. Общо взето е много рядка. Намирал съм от нея в Родопите и то по една на 5-6г. :wink:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
kopoy_92
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 318
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 8:27 am
Местоположение: гр. Варна
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от kopoy_92 »

Диканаров написа: Снимка 7 и 8 са на "овчи нос". Лигава ли беше гъбата?
Да лигава беше .
Благодаря ти за отговора колега .
Събирам само сърнелки , печурки , булки и майски гъби - когато има , другите видове само ги снимам. :wink:
Nikola Polizovski
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3796
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 5:36 pm
Местоположение: Strumica/Macedonia
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Nikola Polizovski »

Днес с татко ми направихме една разходка в близката горичка.Булките,много ме радва че започват хубаво да излизат :wink: така да очаквам в следваштите дни оште помасово да ги има.Тук-там срешнахме и срнели, а и една друга габа(не знам как и викате)но е много деликатесна пржена с булките.Ето малко снимки от днес :arrow:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Macedonia
Братко, теб съм те признал! :drinkers: :D
Заклевам се, ще си сложа твоя снимка и преди излет ще я целувам, кръстя, кланям, моля... абе всичко, за да върже кадема! :lol:
Valco
новобранец
новобранец
Мнения: 67
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 9:24 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Valco »

Eто и малко снимки от мен - Родопи - 10-11 октомври


Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Valco
новобранец
новобранец
Мнения: 67
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 9:24 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Valco »

Изображение
Valco
новобранец
новобранец
Мнения: 67
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 9:24 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Valco »

Сори нещо не мога да кача снимките..Някой на помощ?
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от sapuna »

Valco написа:Eто и малко снимки от мен - Родопи - 10-11 октомври

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
p4eli4kata
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 187
Регистриран на: Съб Окт 11, 2008 5:04 am
Местоположение: с.Попово ,общ.Болярово обл.Ямболска

Re: Има ли гъбари?

Мнение от p4eli4kata »

" Ходило пате на паша, върнало се без опаша!" Такава щеше днес да стане.........
Какво стана....
Писна ми! Писна ми от чушки, домати, салати, пюрета, лютеници, туршии, пилешки и заешки мръвки по фризери и буркани! Само пчелите ме слушат!!! Писна ми, да стоя като бобено гърне кукнала на това малко столче ,я пред печка, я пред огнище!Писна ми, да режа, кълцам, беля, пълня и затварям що ли не, да ИМА! Щото... криза било! Криза ли? Ми ... и от нея ми писна! Я хайде Герге," фърляй" всичко, и пайдос? М.Н./ марш на вън/! И ний сме хора ,джанъм!Та, така! Станах аз, тази сутрин крива, като недоспала бялка, и замърморих, като обран грък!
- Не ми се прави нищо днес! Почива ми се!
-Добре!-Казва Гого- Какво искаш да правиш?
- Бе, мой човек!Нищо! Просто искам да почивам!
- Е, добре де , само кажи, какво ще правиш?
- Няма да правя! Ще идем за гъби!
- Хайде!
Започна каката да се приготвя. Да се намотаят краката под колената с големите бинтове, че да се стегнат и да ходят. Да извади старите маратонки, с които шета на пчелите, че ще ходим из горите. А там гад всякаква.Извади свекървината забрадка, да си я завърже на главата, че драките и разперушанват, та мяза на горската бабичка, взе телефончето, ножове, кофи... Пълно бойно снаряжение! И тръгнахме с бусчето. Нали обаче сме си селяни свидливи, решихме, няма да е надалеко. Ще е в най-близката гора. И стана тя, каквато стана! Тук е " каратопрак". Който не знае, тук почвата е чернозем. Като завали, не се влиза в нивите и по черните пътища! БТР трябва да те вади от калта! Ако не затъне и той! При първият баир-добре, минахме, но при вторият, Гого каза, до тук сме! Ако влезем в азмака, не ще излезем! Бусчето е леко, ще затънем! Примирих се, и се върнахме!
Видя ме Гогото, че ми е терсене, и пък бяхме вече решили да ходим за гъби, поехме към Боляровско. Знаехме едно местенце към Воден, борова гора, за там. Да, ама като не въри, не върви! Гората опасана с огнезащитна оран. Оранта напоена с вода! Кал! Минаване няма! Както-щото! Намерихме горски път! А гората обрасла с драка! Където влязохме, добре! Но ,докато намеря място откъде да изляза, просто махнах забрадката! Щеше да остане там, като на " дервишово дърво"! Имаше гъби! Но не можеше да се бере! Докато аз обикалях из дракалака, Гошо се върна на асфалтираният път, където беше колата. Там се срещнали с познат. Когато излязох раздърпана, сякаш ме бяха били с тръните, решихме и тръгнахме за язовира Шарково. Познатият беше споделил, а Гошо се досетил, че там боровете са по-нови насаждения, и няма драка. Отидохме до там! Не съжалявам. Отдавна не бях си почивала с такова удоволствие! Красота! Набрах си гъби. Само ще покажа една от тях. Искам помощ. Кажете какво е? Тази гъба не съм брала от дете. Може и да греша, а не ми е позволено.Според мен е Бакърен овчи нос. На времето се изкупуваше от кооперациите, и се преработваше на полуфабрикат за износ. Казваха, че я мариновали. Вярно ли е, или греша! Все пак, доста време мина оттогава.
Забелязах гъбата по простата причина, че ми се наби пред очите, докато търсех рижиката.Моля, помогнете !
Утре, ако намеря време, ще се изнеса пак "со се бойно снаряжение" вън от къщи! Малко разнообразие! Идат студовете! Най много една седмица след 23, и го пиши- зимата ще дойде!
Ето гъбата, за която се интересувам:
http://media.snimka.bg/4653/015562333-thumb.jpg
Последно промяна от p4eli4kata на Пет Окт 23, 2009 9:07 pm, променено общо 1 път.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от sapuna »

Знам,че не ти е нужна помощ при гъбите!Знам също,че няма как да се изразя за това,колко ми бе приятно да изчета горните редове!
И все пак...Овчи нос е-слизеста и слабо кисела!Няма двойник! ;) Поздрави како!

Изображение
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Nikola Polizovski
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3796
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 5:36 pm
Местоположение: Strumica/Macedonia
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Nikola Polizovski »

Ето днес какви габи сабрахме набрзина :wink:
Имаше и една хубава манатарка,забравил сам да га снимам,а сега ме мрзи :wink:
Изображение
Изображение
Тук им казваме печурки АНИС-и са наикачествени от семеиството печурки.
Изображение
Имаше и булки за мезе :wink: а и от тези :arrow: неколко торби :arrow:
Изображение
:drinkers: :drinkers: :drinkers:
Macedonia
Братко, теб съм те признал! :drinkers: :D
Заклевам се, ще си сложа твоя снимка и преди излет ще я целувам, кръстя, кланям, моля... абе всичко, за да върже кадема! :lol:
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Диканаров »

Никола, при нас тези печурки се наричат -"анасонови" или "анасонки"!Ей голям берекет по вашенско! И все класна гъба! Стерилизирай за зимата! :D :drinkers: :D
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Nikola Polizovski
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3796
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 5:36 pm
Местоположение: Strumica/Macedonia
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Nikola Polizovski »

Диканаров написа:Никола, при нас тези печурки се наричат -"анасонови" или "анасонки"!Ей голям берекет по вашенско! И все класна гъба! Стерилизирай за зимата! :D :drinkers: :D
За сигурно :wink: сега ке им се одмериме една -две седмици :wink: и какво остане в тегли :wink:
Macedonia
Братко, теб съм те признал! :drinkers: :D
Заклевам се, ще си сложа твоя снимка и преди излет ще я целувам, кръстя, кланям, моля... абе всичко, за да върже кадема! :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”