Има ли гъбари?

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

Публикувай отговор
Аватар
stankof
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 587
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 9:02 pm
Местоположение: Родопите

Re: Има ли гъбари?

Мнение от stankof »

Vid написа:Да напиша и Я едно изречение, въпреки, че не съм гъбар.
В моя край манатарките са в изобилие, като бройката е към кило.. :lol: Това предполагам е манатарка??
Дам манатарчица е :drinkers:
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
stanevJR
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Вто Юли 22, 2014 12:05 pm
Местоположение: Бургас

Re: Има ли гъбари?

Мнение от stanevJR »

Странджански манатарки и булки в гората около селото ми - Ново Паничарево. Ето една малка симпатична част от някъде около осемте пълни торби "Carrefour". Много гъба има, докато не ги накъсат и пласират мангалите.
IMG_1550.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Над нещата."
http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?f=135&t=89200" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

Загледах се в снимката на stanevJR!

Та да попитам :
- В едни далечни години, когато се учех да разпознавам гъбите, съм запомнил булките като сравнително едри гъби с доста остатъци от булото по шапката на гъбата.
Сега са видимо издребняли и без разкъсани парчета от було. Много рядко срещам едра, широко разперена булка гъба. Да не говорим за масово болните от плесен гъби !

Някой дали е забелязал същото и дали има някакво обяснение ?

bgbul дали ще отговори ?
bgbul
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 388
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 10:20 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от bgbul »

G.Petkov написа:Загледах се в снимката на stanevJR!

Та да попитам :
- В едни далечни години, когато се учех да разпознавам гъбите, съм запомнил булките като сравнително едри гъби с доста остатъци от булото по шапката на гъбата.
Сега са видимо издребняли и без разкъсани парчета от було. Много рядко срещам едра, широко разперена булка гъба. Да не говорим за масово болните от плесен гъби !
Някой дали е забелязал същото и дали има някакво обяснение ?
Клипа ще го пусна утре, че сега се прибирам и не е за клипове. Т
Булките са по дребни заради липсата на слънце и топлина. Влага много, но няма температура.
Няма остатъци от булото заради дъждовете дето ги измиват. Като са мокри шапките от голямата влага и покривалото не залепва за шапката, а опадва много лесно.
Болните гъби са от гъбари, дето берат с ножче. Ако една гъба е болна и се отреже с ножа, всички следващи отрязани гъби се разболяват. Болестта се пренася с ножа .И не стига това, ами и находището се разболява за поне една година.
phillemow
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 356
Регистриран на: Съб Авг 01, 2009 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от phillemow »

Днес потърсих сърнелите отново,но успях да намеря само3.За сметка на това бяха плъзнали ливадни печурки и си хванах десетина.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Trias
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1064
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 12:36 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Trias »

Снимки на различни видове гъби от Западен парк -София до Монтана !

Повечето от снимките , които виждате тук , са от поречието на река Огоста , община Георги Дамяново ! Има обаче и гъбки от Западен парк - София , поречието на река Суходолска :drinkers:

По принцип , освен снимката на черния глог /за него разправят, че бил лечебен / , ако тука има специалисти , много моля да споделят мнението си относно видовете гъби , които се виждат по_долу , ако може, барабар с латинските им наименования !
Photo-0519.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

Re: Има ли гъбари?

Мнение от чпс »

Събота, 20.09

Този път посоката е юг, пресичам Искър и към 15:00 спирам някъде на около 1450 м надморска височина. Над високата близо 20 м смърчова гора все още е слънчево, но знам, че към 16:00 започва гръмотевична буря. В гората - влага и полумрак.

Изображение

Първите кифли - Albatrellus confluens (Polyporus confluens)

Изображение

Жълт корал. Светкавицата е променила цвета от лимоновожълт в белезникав.

Изображение

Понякога през клоните проникват слънчеви лъчи и тези кифли изглеждат почти бели, но не са

Изображение

Не, това не е вярно - сърнели в горския полумрак

Изображение

Самодивски кръг от гъби-кифли

Изображение

Същият самодивски кръг - гъбките доста са порасли

Изображение

Кифли-близнаци. Тук и през деня вече е доста хладно и гъбите все още нямат посетители

Изображение

Силиконови (?) гъби

Изображение

Силиконови гъбки, казвам

Изображение

Първото полувреме приключва за някакви си 30 минути

Вдясно - нов вид оранжеви гъби

Изображение

Стръмно спускане с двете кофи до автомобила, преместване на набраните гъби в по-голяма кофа, задъхано катерене обратно до царството на кифлите. Слънцето е изчезнало, облаците са се спуснали ниско, започва да ръми - засега без гръмотевици. Зачестяват срещите с пачи крак (септември !), но кифлите са по-големи и за минути двете кофи са натъпкани догоре. Край на второто полувреме. Този път няма продължения.

Изображение

16:00 Дъждът вече вали сериозно

Искър

Изображение

Оказва се, че бъчвите в Сандански са бездънни

Наздраве

Изображение
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

чпс написа:... Светкавицата е променила цвета от лимоновожълт в белезникав...

И аз имах този проблем, но го реших.
Използвам много просто, обаче "дуракоустойчиво" китайско фотоапаратче, което стой постоянно в рибарската раница и съответно пада, мокри се и мръзне с нея :D !
Та преди време без да искам успях да изведа на дисплея показателя за осветеност като мога да го настройвам ръчно, според опита си и желанието, каква снимка да направя.
Светкавицата я блокирах, защото и аз забелязах че изкривява, както цветовете на гъбите, така и цялага снимка.
По този начин мога в много тъмна гора да правя прилични снимки.
Също в музеи и галерии, снимките без светкавица са по-сполучливи от другите. Поне за моето елементарно апаратче :D !
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

sapuna написа: Изображение

Митко,
Как успяваш да пръжнеш манатарките, че да станат хрупкави ?
Панировката ли върши работа ?
Моите стоят все мекички :D !
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

Много гъби, наистина много :D !

Пак в Стара планина,




Изображение




Сутринта беше прохладно, свежо и навсякъде в гората имаше гъби - всякакви, огромната част от тях не познавам, но с интерес разгледах!
Така започна,





Изображение





Следващите не ги познавам, но имаше изобилно количество от тях,





Изображение





Изображение




Изображение




И това е гъба,




Изображение




И вече познатите гъби :D ,




Изображение




Изображение




Изображение




Изображение




Изображение





Изображение




Изображение




Това са моите гъби,




Изображение




А това на колегата Панайот,




Изображение





Докато се върнем до колата събрахме още много,





Изображение




Много чисти гъби, направо е удоволствие да ги сложа на сушилните.
Въпреки дъждовете не бяха напоени с вода :roll: !

Само мога да си представя, какво ще е след 3 дни при предстоящата прогноза за времето, Но няма да мога да отида по рано от събота :wink: !
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от lusienn »

Днес бях на Ловеч-над него по горите е пълно с манатарка и булка и много други видове гъби.
Много е валяло там стъпва се в локви и тепърва ще се събират количества.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
Trias
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1064
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 12:36 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Trias »

Photo-0346.jpg
Темата за гъбите е страхотна ! :) Браво на колегите ! :D Аз не знам нищо за диворастящите гъби , но взе да ми става хоби . На Сърница край яз. Доспат снимах тази гъба , предполагам , че е Сърнела , но пак там снимах и едни други , за които не знам нищо , а са много красиви ! Тия ядливи ли са :?:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
s4etovod
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 12:38 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от s4etovod »

И аз през уикенда овъртях моите места в началото на Средногорието, като резултата е същия като на бай Гого, само дето за цвят имаше и килограм-два булки.

Е... и тоя път не се престраших да събирам от тия червено-жълтите манатарки :roll: :roll: не мога да им повярвам...
evlogy
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Яну 09, 2012 9:27 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от evlogy »

Здравейте Колеги! Миналия ден направих един излет в Пирин в района на гр.Гоце Делчев. По-точно над с.Мосомище. На височина около 1300м. предната седмица набрах много сърнели. Всъщност спрях да бера защото ми омръзна, а не защото гъбите свършиха. Тази седмица обаче местата бяха неузнаваеми. Гъби имаше малко и повечето стари. В района беше паднала слана и си мисля, че тя "стресна" гъбата. Набрах по малко сърнела, овчи крак,пачи крак, масловки два вида, печурка и челядинка. Човекът, който беше с мене намери и две манатарки букови. Намерих и едни гъби подобни на рижики, но с по-размити кръгове отгоре, изпускащи червен сок и не позеленяващи. По част от тях обаче отгоре имаше зеленикави петна. Оставих ги в една торбичка на терасата и днес забелязах, че на наранените места са позеленели, но много по-слабо от рижиката, която сам брал. Искам да ви попитам, дали все пак това не е рижика и ако не е, каква млечница е? Ядлива ли е и дали е качествена гъба или не си струва да се занимавам с нея. Сърдечни поздрави на всички.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Stefko »

evlogy написа:Искам да ви попитам, дали все пак това не е рижика и ако не е, каква млечница е?
Колега, на мен си ми приличат точно на рижики... Или поне тази, която си снимал обърната с пластинките нагоре :roll: Доколкото съм чел, цвета им варира в зависимост от местообитанието, но все пак не яж нещо, за което не си напълно сигурен :!:

Иначе ето и моя отчет: :lol:
Аз този уикенд бях по Северозапада, и макар да нямах много време за разходки, не пропуснах да надникна в една горичка на път за лозето. Имаше огромно изобилие от всевъзможни видове гъби. Набързо напълних един плик с бронзова и царска манатарка, плюс малко пачи крак и си продължих по пътя... Интересното е, че по тези места за пръв път виждам царска манатарка, а сега беше буквално пълно с нея. От отровните имаше купчини с горчиви миризливки по пъновете, пурпурни манатарки, отровни сливовки, отровни млечници, а тук-там видяхме и по някоя пантерка. От другите ядливи мернах масловки, припънки, няколко рижики и дори една булка :D
Абе щеше ми се да имам поне няколко часа да навестя и едни други дашни местенца, но ме чакаше гроздобер, така че трябваше да се задоволя с този половин час ;)

За завършека, под формата на панирани манатарки с бяло винце, вярвам не е нужно да казвам каквото и да било? :D :D

Поздрави!!
Ако не виждаш изход от ситуацията... огледай се за вход!
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”