Има ли гъбари?

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

Публикувай отговор
Аватар
p4eli4kata
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 187
Регистриран на: Съб Окт 11, 2008 5:04 am
Местоположение: с.Попово ,общ.Болярово обл.Ямболска

Re: Има ли гъбари?

Мнение от p4eli4kata »

Коле, тази, голяяямата гъба, печурка, освен че има разкошен аромат, не може да се сбърка с нищо! Това е така наречената " Гигантска печурка". Да откриеш такова чудо е голям шанс и радост! Аз имах същият този шанс миналата година. Така влязох при вас във форума. Беше много интересна история. Ще ви я разкажа, да се посмеете малко.
Като реша ,тръгвам! Баира е наблизо. Селото се вижда. Така беше и него ден.Обаче, като наближих баира, видях, че пред мен върви стадо овце и един " гъбоберач" дето , когато и да го убиеш, все му е малко! И аз реших, да направя така, че да пресека през драките. Надявах се, че все ще има животинска пътека, по която ще промуша мечешките си телеса през трънките. Тръгнах по пътечката през драките. Но на едно завойче, така се подхлъзнах по бозалъка, и така се проснах на гръб, и така се запързалях надолу..... Тобоган!!! По едно време, засякох крак в един камък... Нагъзурих се, като малко бебе да ставам, погледнах настрани и... ахнах! Пред мен беше се отворила една бозалъшка поляна. Трева до колене! И сред тревата- " Камилски яйца"! Чудо! Станах аз, поотупах си листака от "онова "място, потърках си забравеното ударено коляно и се прекръстих! Благодаря ти боже! И ти се смили над моята дивотия, дето ме гази като краста! Набрах гъбите , напълних двете кофи, че и двете торбички, дето си носех багажа в тях, зарязох що не ми трябваше на баира, и се прибрах! Едва се довлякох до в къщи! Мъжа ми, като видя какво нося, му минаха всички сръдни. Нареди гъбите на едно платнище, и започна да им се радва като малко дете. След два дни пак отидох на същото място. Пак набрах . И реших, вместо по старата пътечка ,да обиколя отдруго място. И... Там се сблъсках с чудо! Цяла гъбена поляна! Обаче. Този път си носих телефончето.Най-напред и направих снимка. Да си я имам за спомен. Гогата беше нощна. Беше тръгнал, та не можеше да ме посрещне. Свекър ми отишъл по работа в градината, но съседките помогнаха. Човека дойде да ме посрещне. Не бях брала. Заведох го до поляната. Дядото - на 83 години човек, само ахна! И също се прекръсти, горкия! Две кофи в мен, две найлонови големи торби от тези, на големите вериги магазини, също в мен. Една голяяма щайга, в ръцете на свекър ми. Пълзешком се прибрахме. Сле два дни- пак. След още два-пак! То бе берекет, то бе чудо! Селото се зачуди! Ама аз, не казвам! Защото, диваци колко щеш! Не че ги искам само за мен! Господ е дал за всички! Просто- природата трябва да се пази!А тези хуни унищожават! Скубят, мачкат! Затова. Знаят мои приятелки. Точни хора. Тази година моята гъбена полянка пак ме дари с имането си. Защото я уважавам.
Гъбата се бере с цялото пънче, което се консумира. На по-едрите екземпляри в дъното е жилаво и твърдо, но младите са превъзходни. При варене сока е бистър и много приятен. В консервите са направо като за изложба! Отядоха си моите граждани! И още искат! Дано този берекет не те напуска! Ако всички пазим природата си, ще има за всички по нещо!
Казвам това, защото тук започна нещо ужасно. Започна изкупуване на гъбката челядинка. Тръгнаха на тумби берачи. Скубят, мачкат, после сядат и режат пънчетата. Някои така и предават-с тревичката по пънчето. Изкупвачите сигурно бързат заради сезона. Кой го е еня за това, какво се хаби! Става както охлювите, както кантариона, както ... цялата ни изхабена природа! Питам се, дали няма закон, дали няма
ред, по който тази дивотия да се спре?
Към Сапуна: Благодаря за признанието! Все пак: Ум хорошо, два-лучше! Бях сигурна 99%. Но... Години са минали. Гъбата е бакърен овчи нос. Два вида овчи нос са описани в книжката която имам. Сивият е много лепкав. Бакъреният не толкоз. И двата растат в иглолистни гори. В следващ постинг ще разкажа повече за Бакъреният овчи нос.Обикновенно говорим за най-известните и брани гъби. Тази остава някак в страни. Диканаров сигурно я познава отлично, и знае, че е чудесна.Още повече-няма отровен двойник. Чакам подкрепления и от Диканаров ,и от Гедак. А между другото: Той къде се изгуби? И Киро къде е? И Ванката моряка?
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Моряка »

p4eli4kata написа: И Киро къде е? И Ванката моряка?
Тука сме,четем и ако нещо има да помагаме,доколкото можем сме на линия :D
А сега де? :roll:
Аватар
parvanoff
новобранец
новобранец
Мнения: 40
Регистриран на: Пон Авг 06, 2007 3:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Има ли гъбари?

Мнение от parvanoff »

Изглежда големите гъбари си общувате само помежду си :wink:
Аз все пак май открих каква е гъбата, за която питах...
Хайде със здраве :wink:
българино, знай своя род и език
Само Левски и България
Nikola Polizovski
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3796
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 5:36 pm
Местоположение: Strumica/Macedonia
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Nikola Polizovski »

Утре ми требва само половин час,да не вали,както прогнозират и 2-3 торби от гигантската печурка са загарантирани :wink:
Macedonia
Братко, теб съм те признал! :drinkers: :D
Заклевам се, ще си сложа твоя снимка и преди излет ще я целувам, кръстя, кланям, моля... абе всичко, за да върже кадема! :lol:
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Моряка »

parvanoff написа:Изглежда големите гъбари си общувате само помежду си :wink:
Аз все пак май открих каква е гъбата, за която питах...
Хайде със здраве :wink:
Аз не отговорих щото незнам :oops:
А сега де? :roll:
Nikola Polizovski
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3796
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 5:36 pm
Местоположение: Strumica/Macedonia
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Nikola Polizovski »

Брзо но хубаво :wink: Радва ме че излиза манатарката :wink: Аиде оште некои топол ден,и ке сабереме колко-толко манатарчици :wink:
Изображение
Изображение
Наздраве на всички гурмани,при мене вече се пржат мрвки от глиган и една хубава мешавина от манатарки,анасонки и булки :drinkers: :drinkers: :drinkers:
Macedonia
Братко, теб съм те признал! :drinkers: :D
Заклевам се, ще си сложа твоя снимка и преди излет ще я целувам, кръстя, кланям, моля... абе всичко, за да върже кадема! :lol:
Аватар
valeri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 850
Регистриран на: Пон Юли 02, 2007 4:21 pm
Местоположение: Plovdiv-Montreal

Re: Има ли гъбари?

Мнение от valeri »

Коле тези булки били ядливи а Аз ги ритам ,че ги има много.. :oops: :D
Наздраве и внимавай да не объркаш някаква гъба ей.. :!: :!:
гуслар написа:
Ползата от чалгата за развитието на музиката е толкова голяма ,колкото циганската махала за развитието на архитектурата

Изображение Изображение Изображение
Nikola Polizovski
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3796
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 5:36 pm
Местоположение: Strumica/Macedonia
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Nikola Polizovski »

valeri написа:Коле тези булки били ядливи а Аз ги ритам ,че ги има много.. :oops: :D
Наздраве и внимавай да не объркаш някаква гъба ей.. :!: :!:
Силно качествена габа,Валери,не ритаи,а сабираи ,много е деликатесна,а за обркване :wink: не ми се верва.Има при нас много голема фамилиарна традициа в сабирането габи :wink:
За рибите в семеиното стебло,аз започвам да пиша историата :wink: но за габите-отдавна е започнала да се пише.
Macedonia
Братко, теб съм те признал! :drinkers: :D
Заклевам се, ще си сложа твоя снимка и преди излет ще я целувам, кръстя, кланям, моля... абе всичко, за да върже кадема! :lol:
Ribcho
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Съб Авг 27, 2005 5:59 pm
Местоположение: St. Zagora

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Ribcho »

Здравейте ! Вчера след риболов направихме една разходка и събрахме малко гъбки за които имаме съмнения дали са печурки . Затова се обръщам към знаещите за коментар ! Ето ги и гъбките :
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Благодаря ви предварително !
Valco
новобранец
новобранец
Мнения: 67
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 9:24 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Valco »

Колега, за мен са си ливадни печурки.
потърси повече мнения все пак...
Valco
новобранец
новобранец
Мнения: 67
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 9:24 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Valco »

А ето и малко звукове и гледки от съботната ни разходка с жена ми в Люлин.

Началото на разходката не беше много обнадеждаващо, докато не достигнахме една борова гора...
Пърхутките се търкаляха по тревата като пъдпъдъчи яйца:
Изображение

Изображение

След като набрахме около килце жена ми забеляза къде се крият припънките.
И започна едно бране:
Изображение
Красавици
Изображение

Изображение

И за да е денят още по-хубав се появиха и няколко сърнелки:
Изображение
Изображение

Прибрахме се с богат "улов."
Изображение

Изображение

Припънки, горски пърхутки и малко сърнелки за цвят. Те т'ва е.
Изображение

Изображение
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Моряка »

На Ribcho последната снимка ,мисля не е печурка,по-скоро бяла сърнела,но да си кажат мнението и други да не стане грозна картинка. :?
А сега де? :roll:
Аватар
p4eli4kata
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 187
Регистриран на: Съб Окт 11, 2008 5:04 am
Местоположение: с.Попово ,общ.Болярово обл.Ямболска

Re: Има ли гъбари?

Мнение от p4eli4kata »

За съжаление, не успявам да следя непрекъснато темата, която стана доста обемиста. Селянка съм. Използваме хубавото време, защото когато завали, ще останат несвършени неща по вън.Когато обаче, завали и застудее, ще чета. Ще уча от вас, ще помагам, където мога.
Съм Sapuna: Благодаря, че си поставил снимката ми, както подобава в темата. Нещо съм забравила. Напомни ми го. Ти имаш направени чудесни снимки. Но искам да те попитам, защо не казваш кое какво е? На стр. 46, имаш прекрасна снимка на саламандър! Колко хора не познават това изключително животинче! Убиват го ей така! А то е защитен вид!
Към Рибчо: Снимката която си направил на гъбата в разрез е с бели ламели и доста дебело месо. Аз бих оставила тази гъба там, без да я късам. " Не бери това, което не познаваш!" Една гъба в кошницата по - малко, няма да е голяма загуба. Иначе, така пък се учим!! Имам съмнение за мухоморка.
Към Първанов: Чувствам обида от това, че не сме обърнали внимание на твоята снимка. Не е така. Лично аз вече три дни ровя из литературата си ,за да намеря някаква прилика.Поне за себе си. От това ,което виждам, гъбата е тръбчеста. Има тръбички / дунапренче/ Познаваш масловката. Това е вид манатарка според мен.Но манатарки много! Има безвкусни, безароматни, горчиви, просто " някакви"! Най- добра е тази, която народа нарича Меча гъба, а руснаците -Бельiй гриб. Най- вкусна, най- подходяща за всичко! Този вид гъби са "тлъста" храна. Могат да объркат и без това обърканите ни стомаси. Трябва да се внимава, да не се преяжда. Тежка белтъчна храна са. Особенно не трябва да ги консумират хора, със съмнене, че правят подагра. Аз също имам снимка на гъба, на която нямам отговор от съфорумниците каква е. Сама достигнах до извод какво е. С опит, четене, наблюдение. Останах с убеждение, че съм срещнала жълтата мухоморка.Така е. Не всичко знаем. Ние не сме ГОЛЕМИ ГЪБАРИ. Ние просто търсим и сме намерили съмишленници и се радваме на всеки, който е дошъл при нас. Обичаме и ценим нашата си природа. Обичаме да сме сред нея. Така, като и ти! А ти, сподели с нас, каква е тази гъба? Защото аз също имам снимка на вид манатарка, която ме озадачи, и също, сигурно ще питам!
Вчера пак реших да изляза! Тъй като ми е тежко да кача баира, помолих само да ме закарат до там. Само след един час, виках помощ с телефончето! Язък ми за желанието да си походя! Пак ще кукна на столчето, за да чистя, мия пържа, мариновам! :( Обаче, насладата, да си навън, е нещо прекрасно!!!
Изображение
Даааааааааа..... Така е на село! :?
Изображение
Успешен излет колеги!
Nikola Polizovski
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3796
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 5:36 pm
Местоположение: Strumica/Macedonia
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Nikola Polizovski »

Хубави кофи си имате на село :P :P :P
Macedonia
Братко, теб съм те признал! :drinkers: :D
Заклевам се, ще си сложа твоя снимка и преди излет ще я целувам, кръстя, кланям, моля... абе всичко, за да върже кадема! :lol:
Свилен83
новобранец
новобранец
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 6:32 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Свилен83 »

Здравейте,
Гледам какви снимки сте направили и да завиждам ли се чудя...
тези булки какъв ми е мерак да ги набера, но въобще срещат ли се по витошко? :roll:
Ето аз какво набрах тази неделя:
Изображение

Първанов, не че съм специалист, но съм намирал и аз подобни манатарки... бера ги и после не минават втората проверка, знам че не са отровни, но им нямам довери пък и все са червиви..
parvanoff написа:За този вид манатарки пак ще попитам специалистите, защото не отговориха предния път :
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”