Има ли гъбари?

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

Публикувай отговор
Lochav
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Сеп 08, 2009 12:45 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Lochav »

http://lochav.snimka.bg/nature/g-bi.434559.15538154
За да защитя честта на ловджиите-значи има и такива дето трепят подходящото мезе за гъби - а снимката е в потвърждение на казаното значи :wink: бракониерите са си напаст и за жалост често са недосегаеми :(
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Моряка »

На Lochav снимката
Изображение
А сега де? :roll:
Свилен83
новобранец
новобранец
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 6:32 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Свилен83 »

Lochav написа:http://lochav.snimka.bg/nature/g-bi.434559.15538154
За да защитя честта на ловджиите-значи има и такива дето трепят подходящото мезе за гъби - а снимката е в потвърждение на казаното значи :wink: бракониерите са си напаст и за жалост често са недосегаеми :(
Ми да за жалост са ненаказани...както и много други престъпници в България, но проблема не е само в държавата, а в самите хора и тяхното възпитание.
Често се чудя ако може да убиеш такова красиво същество, какво ли би ти пречело да убиеш човек?
И друго нещо нагнетява лошо име на ловците, особено сред хората, които не ловуват, за мен напоследък ловец е синоним на бракониер...а знам че не е така, но първоначална реакция...
Съжелявам са споделянето, знам че темата не е за това и се по-отклоних
:(
Lochav
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Сеп 08, 2009 12:45 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Lochav »

Аз също не исках да се отклонявам от темата но сърните и благ.елени са забранени за отстрел/това за тези които не знаят-така че убилия сърната е бракониер-а недосегаеми защото кмета на Созопол или Несебър мисля е хванат до убита бременна кошута :axe: .И оправданието му е било че е за гъби всъщност :shock: И това което също не се знае, че се хранят животните зимата от ловците-правят се хранилки и се разселват фазани и се намалява популацията на хищниците .Но наистина не искам да разводнявам темата-просто изказвам становище по предходните снимки със убитата сърна.
Свилен83
новобранец
новобранец
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 6:32 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Свилен83 »

Четох, че смятали да въвед годишна такса за брането на гъби и още една за билки?!
Че го искат, искат го, но какво ще правят с тези пари като ги съберат??? В кой фонд ще отидат?!
yagudin
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2009 5:49 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от yagudin »

днес бяхме малко на стара планина и набрахме малко рижики, масловки и две сърнелки, но имам питане за тези гъбки дали са есенна миризливка

Изображение

Изображение
това което ми направи впечатление, е че пънчето ниско долу в почвата е доста удебелено и имат страхотен аромат

Изображение

Изображение
Диканаров е писал на няколко места във форума за есенна миризливка/сивушка, обаче тези ми се струват някак различни от другите постнати снимки
Изображение

Изображение

прочетох тукИзображение

и съм 99.9 процента сигурна, моля ви за разрешение на моята дилема...

Изображение

при разпознаване на гъбките - издавам точното местонахождение, имаше доста :D
piterd
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Съб Окт 10, 2009 10:37 am
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли гъбари?

Мнение от piterd »

Привет Yagudin,
Разгледах снимките и прочетох какво пише за тази гъба в сниманата от теб книга. Ами с изключение на последната снимка, и то само по един признак въобще не си приличат. Отдолу с малките букви има 4 критерия за различаване на предполагаемата Есенна миризливка /clitocybe nebularis / и Оловносива отровна гъба /rhodophyllus sinuatus/. Сега по мое мнение имаш 1 признак от 4 (приятен гъбен аромат) - 25%, а за последната снимка 2 признака от 4 ( вероятно белезникав налеп по шапката и гъбен аромат) - 50% . Така изглеждат процентите в моя прочит на твоето мнение.
yagudin
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2009 5:49 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от yagudin »

piterd, благодаря ти за мнението, в книгата пише, че пънчето на есенната миризливка е цилиндрично към основата задебелено "обратно бухалковидно", което също съвпада...надявам се някой, който ги е брал и ял да ги разгледа и определи...щото 50 процента не стигат...а аз вече ги стерилизирах :oops:
Аватар
Encho-master
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 251
Регистриран на: Съб Яну 26, 2008 12:23 pm
Местоположение: Кранево от 1-ва до 4-та буна и срещу тях

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Encho-master »

Здравейте!!! Ако знае някои моля да каже какви точно са тия гъби ! Много големи стават ако са мухоморки значи са мутанти великани. http://gallery.nariba.com/showphoto.php ... 500&page=1
Последно промяна от Encho-master на Съб Ное 07, 2009 8:15 pm, променено общо 2 пъти.
Nikola Polizovski
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3796
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 5:36 pm
Местоположение: Strumica/Macedonia
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Nikola Polizovski »

Днес татко ми беше сабрал около 3 кила булки :wink: Снимка не им направих штото ка ги видех вече беха подварени :wink: 7 ноември е ,и оште габи има :wink:
Macedonia
Братко, теб съм те признал! :drinkers: :D
Заклевам се, ще си сложа твоя снимка и преди излет ще я целувам, кръстя, кланям, моля... абе всичко, за да върже кадема! :lol:
Аватар
p4eli4kata
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 187
Регистриран на: Съб Окт 11, 2008 5:04 am
Местоположение: с.Попово ,общ.Болярово обл.Ямболска

Re: Има ли гъбари?

Мнение от p4eli4kata »

Енчо, като гледам, мъничката гъбка ,как се е " пръкнала" от "яйчицето" и с какви " ресички" се е " сдобила " голямата гъба в средата, като я сравних и с гъбите мухоморки заснети в други, и в нашата тема , ако , да са великани, няма да ги бера тези! Ако ще да са " божественни"! Защото,, при Дядо Божи се ходи, и никой не се е върнал от там! Все пак, ако някой има друго мнение, нека сподели! Ум хорошо, два -лучше!
Приятели, Моля ви! Не бързайте да стерилизирате нещо, дето нито сте сигурни в него ,нито сте го яли някога! Берете си само това, което сте брали от време оно! Даже и най-добрите гъбари ,не налитат излишно на всичко. Берем около десетина вида гъби с вкуса на които сме свикнали и които познаваме идеално!
Ето моите гъби:1/ Печурка. На първо място-анасонката. Най-едрата и най-вкусната печурка. В една книжка е представена като Гигантска печурка.Наистина е Гигант. После- ливадната печурка. После -полската .
2/ Масловка- В разновидностите и на есенна, зърнеста, кравешка. Както и да я наречете, не я бъркам! Масловката познавам безпогрешно!
3/ Рижика. Рижийка. Червена млечница. Сега и е сезона. Познавам я безпогрешно. Обичам я и много я харесват в семейството ми.
4/ Сърнела. В няколкото и разновидности, по принцип- едрите. Дребните сърнели не са нещо особенно като вкус, а сред тях има опасни.
5/ Челядинка. Дребна гъбка с невероятен вкус и аромат. Друго да няма-челядинка има. Без гъби не се връщам никога!
6/Кладница- Гъбата е без отровен двойник и се намира в големи количества. Превъзходна е.
7/Манатарка. Тогава, когато съм из горите, очите ми шарят и непрекъснато търсят манатарка! Като по закон! Предпочитам онази, Бялата , голямата Самунка, Меча гъба.
8/ Брезовка. Падне ли ми, -в кошницата!
9/ Пачи крак- Също.
10/Булка- също!
Може и да познавам доста гъби, но това е приоритет! Тръгна ли, според времето, бера един-два вида гъби. Другото , в момента го игнорирам. Така е по-простичко.
Това е моят съвет, ако искате, ползвайте го, ако искате -не! Напълно добронамерена съм! Успех!
Аватар
rockton
новобранец
новобранец
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 6:52 pm
Местоположение: София Люлин-3

Re: Има ли гъбари?

Мнение от rockton »

SONY написа:Как шутове бре колега тая червената става за тъщите :
Тееее Тъщите отдавна са резистентни към тея гъби, имат вече имунитет...-особенно мойта все с такива "красоти" я раня и тя само дебелее :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Очите виждат всичко,НО не виждат себе си....0896 633459
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

Re: Има ли гъбари?

Мнение от чпс »

parvanoff написа:За гъбата, за която питах-след сравнения и проверки стигнах до извода, че е хлебна манатарка /царска гъба/, но това си е субективна оценка. Тепърва другата година ще продължавам разследването :wink: Та ето моите снимки и някои други за сравнение.
Изображение
В Полша тази гъба е наречена "кралска". Защо ли ?

Изображение

Borowik królewski=Boletus appendiculatus ssp. regius, за разлика от хлебната или обикновената манатарка, е жълтооцветена отдолу. Пънчето също жълтее.

Невероятна гъба !
Аватар
майсторчето страхил
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1357
Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 5:32 pm
Местоположение: В.ТЪРНОВО

Re: Има ли гъбари?

Мнение от майсторчето страхил »

Събота се разходих по поляните край Янтра с моторетката,около два килограма ливаден пачи крак.
Изображение
НЕ БОЙТЕ СЕ,ТОВА СЪМ АЗИзображение
Аватар
parvanoff
новобранец
новобранец
Мнения: 40
Регистриран на: Пон Авг 06, 2007 3:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Има ли гъбари?

Мнение от parvanoff »

чпс написа:
parvanoff написа:За гъбата, за която питах-след сравнения и проверки стигнах до извода, че е хлебна манатарка /царска гъба/, но това си е субективна оценка. Тепърва другата година ще продължавам разследването :wink: Та ето моите снимки и някои други за сравнение.
Изображение
В Полша тази гъба е наречена "кралска". Защо ли ?

Изображение

Borowik królewski=Boletus appendiculatus ssp. regius, за разлика от хлебната или обикновената манатарка, е жълтооцветена отдолу. Пънчето също жълтее.

Невероятна гъба !
Не разбрах какво искаш да кажеш. Boletus regius е хлебната манатарка, а в гугъла на Boletus appendiculatus излизат следните снимки,
Изображение
Изображение
Изображение
но някак си не ми приличат :?
българино, знай своя род и език
Само Левски и България
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”