Има ли гъбари?

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

Публикувай отговор
Аватар
p4eli4kata
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 187
Регистриран на: Съб Окт 11, 2008 5:04 am
Местоположение: с.Попово ,общ.Болярово обл.Ямболска

Re: Има ли гъбари?

Мнение от p4eli4kata »

РАЗКАЗ В КАРТИНКИ ОТ ДНЕС:
Изображение
Малко/ няколко касетки/ " бозалъшка" / врло,яка печурка :D
Изображение
Една -две кофички от по-големичките с есенна ливадна виолетка,
малко туйцък, онуйцък, за букет.........
Място на " върлуване" :D , както казва Веско Диканаров, ей тука:
Изображение
На североизток- Каменвръхските възвишения. На северозапад- Светиилийските възвишения.
Изображение
Там, в дъното на югозапад- Сакара.
[imghttp://media.snimka.bg/4706/015667331.jpg][/img]
В дъното - на югоизток - там ,някъде- Странджа.
[imghttp://media.snimka.bg/4653/015561147.jpg][/img]
Тези "приятелки" не са " скрибуцали" на цигулки ,а са работили. Зимъска ще си хапват житце сбрано.
Изображение
Яяяя, кой се спотайва ,тук, в тревата!!!
Изображение
Стягайте кожусите!!! Иде студ!
А аз отивам да правя салата за либето, че ракийка без салата... :x
Изображение

Каква я мислих, какво стана! :( Как ще го стържа това нещо?? :?
Аватар
Elfi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 334
Регистриран на: Нед Авг 31, 2008 9:41 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Elfi »

Добре де, тези гъби ги брах преди 1 месец за кладници, но като се върнах вкъщи, установих че нямат нищо общо! Изхвърлих ги, и въпреки това съм адски любопитна, тогава май никой не ми отговори.... Животните ги ядат, но хората??
Изображение
Изображение
Изображение

п.п. Пчеличке, ще имаш след малко ЛС :tonqe: :D
п.п.п. относно стъргането на тези моркови :lol: - съчувствам ти :lol: :lol: :lol:
gogolisec
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2335
Регистриран на: Пет Фев 02, 2007 5:40 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от gogolisec »

Не съжалявай, че си ги изхвърлила! Със сигурност не са кладници. :D :D :smt023
Проблема е, че и аз не зная какви са :roll: .
"... А една рибешка изненада е повече от секс с красива манекенка :D "
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от starcho »

Мязат на тополови пънчушки щото сега е времето им,чудни и хрупкави ма не се видят добре.
Аватар
parvanoff
новобранец
новобранец
Мнения: 40
Регистриран на: Пон Авг 06, 2007 3:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Има ли гъбари?

Мнение от parvanoff »

piterd написа:Привет колега parvanoff,
Тази манатарка която си определил като Хлебна манатарка ( Boletus regius) посинява ли и месото при срязване. Чудя се дали не може да е и Пурпурночервена манатарка ( Boletus rhodopurpureus). Тука има снимки на много гъби, но ...само с снимки не става. Иска ми се да определя точно няколкото вида манатарки които съм срещал.
http://www.fungi.biodiversity.bg/gallery-b.htm
Съвсем слабо посинява-личи и на снимките малко. В основата пънчето е червеникаво и има, и мрежа. Съвпада с описанията, но за съжаление не съм правил отпечатък по съвета на Гедак, за да видя какъв е споровият прашец-другата година ще наваксам. Иначе наистина прилича и на други манатарки, изхождайки от разгледаните снимки обаче. Не съм срещал описания за тях-вероятно или не се срещат по наш'те ширини или са много рядки. Хлебната манатарка лично аз съм я срещал описана в доста книги-има я и в книжката дадена по-назад от deso_bg на 48 страница от темата. Навсякъде пишат, че няма отровен двойник, но знаеш ли :wink:
българино, знай своя род и език
Само Левски и България
piterd
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Съб Окт 10, 2009 10:37 am
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли гъбари?

Мнение от piterd »

Привет колега parvanoff,
Да и на мене ми се стори леко посиняла, но попитах за потвърждение.
Причината която ме накара, да се поинтересувам по дълбоко в материята манатарки е една комична, но и много поучителна за мен история. Бяхме за гъби с двама приятели, и аз набрах и един вид манатарка който и друг път бях брал и ял. Признаците по които ги разпознавах (понеже бера в един район ), по скоро бих нарекал усет. Посиняваха слабо, с жълтеещо месо, но приятен гъбен аромат( щом моя нос на пушач го долови ). Реших да ги набера и изсуша, макар и човека който ме е учил да ги познавам, ги избягва, заради неособенно добрите им вкусови качества. Набрахме гъбите, разделихме ги помежду си, и понеже беше работен ден отидох на работа. Обработих гъбите късно вечерта, като не остана време да приготвя, ги прибрах в хладилника а тази манатарка оставих да се суши. На следващия ден в службата реших да установя каква е точно манатарката която съм брал...и ...Ужас! Сведох вариантите до 3 Пурпурночервена ( boletus rhodoxanthus ), Червеностеблена (Boletus erythropus), Огнена ( Boletus luridus). И разликата е в рисунака на пънчето, ама аз това не съм го гледал, а първата я водят отровна. Изживях много неприятен момент. Почуствах се като абсолютен глупак, с вискоко самоменеие, който е отровил приятелите си. Прозвъних ги и единия също още не беше ял, а другия ги беше изял и доказал, че не са от отровните. Осъзнах колко малко знам и това, че бера само в един район, е помогнало да не стане беля.
Припомних си в детайли указанията и препоръките които ми даде човека който ме е учил, и започнах да се интересувам в детайли за гъбите. Много научих и от този форум. Благодаря на всички пишещи в форума, а специално благодарение на Gedak, разбрах поради каква причина пишат за цвета на спровия прашец, и как да се ползвам от това.
Тука има много опитни гъбари, брали гъби из цялата страна. Впредвид климатичните промени, дори и аз срещам видове които виждам за първи път ( берейки гъби в един и същ район), смятам за много полезен този бърз начин, за обмяна на информация и опит, както в този форум.
По въпроса за Хлебна манатарка ( Boletus regius), най вероятно е тя. Това което ми направи впечатление е, че под названието Пурпурночервена манатарка срещам следните две гъби: Boletus rhodoxanthus и Boletus rhodopurpureus. За първата има писано по книгите и мисля, че съм я срещал. За втората обаче освен тази фотография в сайта който ти пратих, на български нищо повече не съм открил. Може би не се среща у нас, до кога ли ? Срязаната гъба от твоята снимка, не изглежда млада и въпреки това са и жълти порите. На Boletus rhodopurpureus братушките твърдят, че са жълти само на младите екземпляри и след това споровите тръбички са маслинено зелени а порите кърваво червени. За рисунъка по пънчето на ( Boletus regius) четох, бил с слабо изразена мрежа, докъто за Boletus rhodopurpureus бил с гъста червена мрежа която затруднявала определянето цвета на пънчето. И за месото на Boletus rhodopurpureus веднага след срязване посинява а наколко часа по късно ставало тъмночервено.
Снимай я и догодина, в различни фази на растежа пък може и да намерим друга, на която да прилича, ако не си я опитал дотогава :-)
debaser
новобранец
новобранец
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Юни 25, 2008 12:08 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Има ли гъбари?

Мнение от debaser »

Здравейте,
Днес след работа пообиколих за печурки околните полета. :D
Доволно има ги :D
Натъкнах се на едни гъбки дето не ги знам
Имам две книжки но те не ми помогнаха дайте идея за какво иде реч :?:
Предварително благодаря :!:
ето и снимките:
Изображение
Изображение
Изображение

Май не успях с качването на снимките :?
в галерията са ми първите три
Последно промяна от debaser на Чет Окт 29, 2009 7:02 pm, променено общо 1 път.
gogolisec
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2335
Регистриран на: Пет Фев 02, 2007 5:40 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от gogolisec »

debaser написа:...ето и снимките:
:wink: :wink: :wink:

Изображение

Изображение

Изображение
"... А една рибешка изненада е повече от секс с красива манекенка :D "
gogolisec
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2335
Регистриран на: Пет Фев 02, 2007 5:40 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от gogolisec »

Ето и още малко красота, създадена в къщи. Специално за Божидар от Габрово :wink: :smt023

Изображение

Изображение

Изображение

А мен най-ме кефят мъничките - дано успеете да ги видите, тъй като не разполагам със по-добра техника за снимане, от телефона, а и сутрин и вечер все още е сумрачно, та няма достатъчно светлина, а през деня съм на работа..., та затуй.

Изображение
"... А една рибешка изненада е повече от секс с красива манекенка :D "
Аватар
Божидар
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2521
Регистриран на: Чет Апр 15, 2004 5:57 pm
Местоположение: България-Габрово-Румъния
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Божидар »

[quote="gogolisec"]Ето и още малко красота, създадена в къщи. Специално за Божидар от Габрово :wink: :smt023

Изображение

Пу, тия за мен и :drinkers: Гого от Лисец :idea:
На Бодлива Крава ,Бог рога не дава!
Светът е оцелял,защото се е смял!
Nikola Polizovski
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3796
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 5:36 pm
Местоположение: Strumica/Macedonia
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Nikola Polizovski »

debaser написа:Здравейте,
Днес след работа пообиколих за печурки околните полета. :D
Доволно има ги :D
Натъкнах се на едни гъбки дето не ги знам
Имам две книжки но те не ми помогнаха дайте идея за какво иде реч :?:
Предварително благодаря :!:
ето и снимките:
Изображение
Изображение
Изображение

Май не успях с качването на снимките :?
в галерията са ми първите три
Значи,като вече пускаш снимка от непроверена за тебе габа,желателно е на снимката да има целата габа,от корена,стеблото до врха.
Много ше беше хубаво да снимаш и корена,но што е това е.
Габата наимного ми прилича на Иаичеста мухарка(Amanita ovoidea)
Ako e тази габа-махаи.
Пак повтарам,нека кажат и другите,ако е тази габа,може да се консумира но след много ,много разни подготовки.Затова не си струва :wink:
Macedonia
Братко, теб съм те признал! :drinkers: :D
Заклевам се, ще си сложа твоя снимка и преди излет ще я целувам, кръстя, кланям, моля... абе всичко, за да върже кадема! :lol:
debaser
новобранец
новобранец
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Юни 25, 2008 12:08 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Има ли гъбари?

Мнение от debaser »

Мерси за помоща Никола.
Valco
новобранец
новобранец
Мнения: 67
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 9:24 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Valco »

До Гого - браво колега, впечатляващи резултати. Вижда се. че домашната ти ферма работи добре.

Вече може да мислиш в посока комерсиализиране на бизнеса :)

Иначе навремето с наште бяхме обрали един дънер кладници - излезе страхотна туршия - става и за похапване и за мезе...
Ribcho
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Съб Авг 27, 2005 5:59 pm
Местоположение: St. Zagora

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Ribcho »

Днес и аз се разходих за малко сърнела в една близка горичка . Освен малкото сърнели и една печурка намерих още два вида гъби . Първата според мен е някакъв вид манатарка -
Изображение
Изображение
Изображение
Втората , пак според мен , е кладница - намерих я на едно живо дърво .
Изображение
Изображение
Някой ако има желание да коментира ! Поздрави !
Аватар
Encho-master
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 251
Регистриран на: Съб Яну 26, 2008 12:23 pm
Местоположение: Кранево от 1-ва до 4-та буна и срещу тях

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Encho-master »

Ето днес какво намерих- http://gallery.nariba.com/data/500/2077806-thumb.JPG Другите снимки в галерията.Като не става за риба към гората.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”