Двигател за лодка!

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Публикувай отговор
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Тедо »

Ivak написа: Та имам лодка надуваема с твърд под на 2,90(53кг) и мотор 6 коня 4 такта Мекюри, и от много места ми казват , че е слаб и няма да мога да се придвижвамбързо пък камо ли да излизам на глисаш, дори и сам
Според вас, как ще се държи лодката, ще се движи ли поне с 12-13 км/ч.
мерил съм скоростта на бившата ми лодка 3.60м с Джи Пи Ес - нормалното придвижване без глисаж е докъм 9кмч, след това почва да бута голяма вълна и се опитва да излезе на глисаж... Най-странното /и досадно/ е, че точно при такава скорост /10-ина кмч/ с 3-ма мъже лодката се движи само с пълна газ /говориме за 15кс мотор/, а ако успее да се вдигне на глисаж, дори след това да върна наполовина газта набира докъм 18-20кмч...
Аватар
Митев
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6591
Регистриран на: Чет Фев 22, 2007 6:13 pm
Местоположение: Добрич

Мнение от Митев »

Аз имам Ямаха 3.60м. с твърдо дъно и надуваем кил, мотор Селва 2-тактов 6 к.с. но идва доста малък , излиза на глисаж само с мен, между другото мотора го продавам или бартир за поне 10к.
KRASSI
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1518
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 10:13 am
Местоположение: Plovdiv Bulgaria

Re: Двигател за лодка!

Мнение от KRASSI »

Колега аз имах лодка 2.85 с 5 к меркури. Аз съм в най-добрата си форма и тежа 118кг :D :D :D та с този мотор и багаж понякога излизах доста трудно на глисаж . Ти с твоите килограми няма да имаш проблем с 5к . Та вземи си 5к защото с него може и бързо и бавно а и когато си на глисаж ще изгориш по-малко бензин с 5к отколкото с 2к за едно и също разтояние а и с 5к ще е много по-бързо.Ако вземеш 4к ще имаш проблем с излизането на глисаж да не кажа че е почти невъзможно.
Човек се ражда само с име и то дарено!
Живее в илюзия от мечти сред близки хора,
умира сам в реалноста !
Оставя добрите си дела за да го помнят,
отнася лошите със себе си отвъд !!!!!
valchan
новобранец
новобранец
Мнения: 82
Регистриран на: Пон Авг 13, 2007 10:52 pm

Re: Двигател за лодка!

Мнение от valchan »

здравейте, колега имах същата лодка и бях с двигател селва 4коня, ползвах го за влачене, за влачене да ти призная не става, но не заради двигателя а заради лодката защото няма кил, и когато има вълни не мога да държа права линия, и за това я продадох, това е много добра лодка за разходки и за сомаджии, така че избора ти е добър, двигателя е много добър, същия е като ямаха, правят ги във франция, цената им е една и съща. виж кой дилър ще ти направи по голяма отстъпка;-)
Иво Ломски
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 11:31 am
Местоположение: София

Re: Двигател за лодка!

Мнение от Иво Ломски »

Явно мненията са различни, затова си мисля, че преди да хвърля 1 500 - 2 000 лева можеби ще е най-добре да пробвам лодката с няколко двигателя с различна мощност!!!
Практиката ще си покаже кой е по-добрият вариант!
Извинявайте за "тъпия" въпрос, но какво е "глисаж", защото нямам идея..........
На мястото на човек можеш да седнеш, но не и на късмета!!!
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от КИРО »

Марко ти го обясни точно,аз мога да ти го кажа така.Караш почти само на перката,по-точно, носа на лодката е във въздуха.
Иво Ломски
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 11:31 am
Местоположение: София

Re: Двигател за лодка!

Мнение от Иво Ломски »

Относно глисажа всичко е ясно!
Благодаря, сега вече знам една думичка повече .....
На мястото на човек можеш да седнеш, но не и на късмета!!!
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от Тедо »

КИРО написа:Марко ти го обясни точно,аз мога да ти го кажа така.Караш почти само на перката,по-точно, носа на лодката е във въздуха.
и лодката почти не прави вълна отзад... само бяла следа /пяна от перката/ :idea:
Аватар
Божидар
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2521
Регистриран на: Чет Апр 15, 2004 5:57 pm
Местоположение: България-Габрово-Румъния
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от Божидар »

Тедо написа:
КИРО написа:Марко ти го обясни точно,аз мога да ти го кажа така.Караш почти само на перката,по-точно, носа на лодката е във въздуха.
и лодката почти не прави вълна отзад... само бяла следа /пяна от перката/ :idea:
Ако двигателя влезе в резонанс тогава има бяла следа и е добре балансирана, иначе забрави :!:
На Бодлива Крава ,Бог рога не дава!
Светът е оцелял,защото се е смял!
Иво Ломски
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 11:31 am
Местоположение: София

Re: Двигател за лодка!

Мнение от Иво Ломски »

Нещо за ботуша - каква трябва да е дължината на ботуша при условие че транецът на лодката е 40 см.?
Кой е по-добрият вариант - по-дълъг или по-къс ботуш?
На мястото на човек можеш да седнеш, но не и на късмета!!!
valchan
новобранец
новобранец
Мнения: 82
Регистриран на: Пон Авг 13, 2007 10:52 pm

Re: Двигател за лодка!

Мнение от valchan »

аз ползвах за моята лодка къс ботуш и такъв трябва да си купиш, дълъг ботуш е ако транеца ти е по голям, ако си спо голяма лодка, но твоята е за къс ботуш, за препоръчване е е да я държиш напомпена защото непрекъснатото разгъване и згъване по бързо я амортизирва ако имаш възможност си я карай надута на багажника на колата, аз карам така, без проблем си карам с 110км, връзваш я с колани(трисчотки) и забравяш, двигател под 4 коня не ти трябва разликата в цената е малка по добре си вземи малко повече коне после можеш да смениш лодката с по голяма и двигателя пак ще става докато с малко двигателче ще е по трудно смятам че селва 4 коня е перфектния вариант за тебе, успех :D
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от Ivak »

Понеже моята лодка е 2,90 и от всичко написано разбирам , че мотора ми 6 коня 4 такта е прекалено слаб.
трябва ми за риболов и нормално предвижване и риболов. С екипаж и товар не повече от 200кг

Да попитам (понеже имам възможност да взема втора упутреба) ако сложа 15 или 20 коня мотор 4 такта ще мога ли да се движа поне с 15 км/ч .

Или да ми да ми препоръчате някаква конфигурация с която мога да се движа нормално (15-тина км/ч), като мога да си позволя като разход мотор до 50 кс. Знам, че трябва по голяма лодка :idea:

Ако трябва и лодката ще се сменя :roll:
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от КИРО »

IVAK,споменавам го само като факт.Вчера се видях с един приятел,купил си от Гърция лодка 4.70,пластмасова широка към 1.30,не и знам килограмите,но си има и рул,абе доста големичка е,а мотора му е 40 к.с.Малката му лодка,надуваема към 3м е с двигател 3к.с.
Писал съм,но айде пак.На моята пластмасова 3.10/1.20,бяхме сложили един 25-30коня,останаха 5см да влезе вода през транеца.Като го запали шурито,както бяхме двама,дигна се направо на перката,добре,че не можа да засмуче гориво,щяхме да се хвърлим на отсрещната страна на буната.Тази лодка я вдигаме двама,сам я дърпам,сигурно тежи към 80 кг.
Изводите ги оставям на вас.
valchan
новобранец
новобранец
Мнения: 82
Регистриран на: Пон Авг 13, 2007 10:52 pm

Re: Двигател за лодка!

Мнение от valchan »

здрасти Ивак, на твоята лодка по голям двигател от 10 коня не ти трябва, даже и 8 коня ти стигат да се движеш с 15км, гледай ако може да е двуцилидров защото има по малко вибрации, на старо си вземи някоя ямаха селва имат добър модел 8коня, моята лодка е 3.30 и я карам с тохацу 9.8коня и направо лети, излизам на глисаж с двама души и багаж. колкото е по голям двигателя е по тежък и е трудно да го разнасяш, пък и по лесно можеш да го повредиш границата е 37кг нагоре вече е хамалщина или поне ти трябва да си бивш щангист;) успех
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Двигател за лодка!

Мнение от krokibg »

Искам да кажа че големия двигател може да върви бавно като малкия,но малкия никога не може да тръгне като голям :idea: :idea: :idea: Също така, гледам че във някой постове се обяснява че лодката имала 15 коня двигател но невървяла и не излизала на глисаж :roll: Има една тънкост при подбора на двигател за лодка :idea: до сега обаче,никой нищо не написа по този въпрос и явно малко хора го знаят или не им е дошло на ум.Всяка лодка си има определена височина на ТРАНЕЦА/повечето ладки от рода зодиак са с еднакви височини/,и според височината на транеца се избира и двигателя със определена дължина на ботуша.На самия ботуш,има една периферия,която стои околовръз на ботуша и е от 2 до 3см.Тази периферия,когато наложиш двигателя на транеца,трябва да стой точно на 1-2 сънтиметра под дъното на лодката.Ако е надоло или нагоре само няколко сантиметра,лодката никога няма да върви както трябва и дори и да я напъвате със пълна газ,трудно излиза на глисаж и имате чувството че двигателя ще се пръсне от напъни,но не набира със пълната скорост на която е способен.Един колега си купи голяма лодка за Ивайловград и сложили двигателя направо без да знаят че има значение колко под кила е периферията и 70кс двигател,чисто нов Ямаха се форсираше докрай а лодката не вървеше.Когато го накарах да я извади да проверя как е сложен двигателя,излезе че направо са го сложили без да погледнат.След разглобяването на цялата системо за управление,сволиха двигателя и одрязаха транеца със три сантиметра,сега във момента лодката върви като луда из язовира и пее.Дано съм бил полезен на някой колеги,които найстина не са знаели за тези важни за всеки собственник на лода неща.Проверете дали наистина сте със правилния ботуш и отговаря ли на височината на транеца.Направете гореописаното от мене и ви гарантирам че ще се промени и скороста и по - бързото излизане на лодката на глисаж а това ще ви намали значително и разхода на гориво. :idea: :!: :!: :wink: :lol:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”