Двигател за лодка!

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Публикувай отговор
Иво Ломски
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 11:31 am
Местоположение: София

Двигател за лодка!

Мнение от Иво Ломски »

Здравейте колеги,
имам надуваема лодка Селва - от най-малките - 2,70 с транец.
Бордовете са сравнително голями - над 45 см. Товароносимоста е 500кг.
Въпросът ми е чисто практически. Какъв мотор да си взема?
За сега съм се спрял на 4-тактовите варианти на Селва - 4 кс, Хонда - 2.3 кс и на Сузуки - 2.5.
Знам че лодката ми е малка и лека и си мисля, че с мотор до 2.5 кс няма да имам проблем, но не съм сигурен!
Бележки:
1. Нека да подчертая, че съм запознат с упъвтанията и т.н.
2. Риболов в течаща вода - р. Дунав.
На мястото на човек можеш да седнеш, но не и на късмета!!!
hellman
новобранец
новобранец
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Апр 07, 2007 8:14 pm

Мнение от hellman »

колега и аз сум с су6тата лодка без ал дъно с 4т 2.5.с няма проблем с 3 говеда от горе така сум я тествал в сравнително бурно време с вални около 50см тоя двигател е лек и си я носи без ама никаж проблем аз съм с sail 4t 2.5 ks от колегата в форума и бива мотора
Аватар
Митев
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6591
Регистриран на: Чет Фев 22, 2007 6:13 pm
Местоположение: Добрич

Мнение от Митев »

щом е за риболов на Дунава ти трябва минимум 6 к.с.
Иво Ломски
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 11:31 am
Местоположение: София

Двигател за лодка!

Мнение от Иво Ломски »

Тая лодка с двигател от 6 кс ще хвръкне във въздуха, а това не целта ми!
Какъвто и да е двигател от 6 кс ще тежи повече от лодката, да не говорим, че ще трябва и бака ......
На мястото на човек можеш да седнеш, но не и на късмета!!!
sokol
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Фев 05, 2008 8:05 pm
Местоположение: Исперих

Мнение от sokol »

колега мисля че за язовири и при тихо време 2.5кс са достатъчи но при насрещен вятър или на Дунав срещу течението ще са необходими 5-6кс.Не забравяй че не влизаме във водоемите с празни лодки.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от КИРО »

Иво,имам пластмасова лодка 3.1/1.20,карам я в морето с 2,5к.с,добре се държи и при вълна,без да засуквам масура докрай.Двигателя е салют,тъй че при по-хубав двигател,нямаш проблем.Е,ако искаш да излизаш на глисаж,е друга тема.Но при 3 бала съм се прибирал нормално.
anonimen
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 182
Регистриран на: Вто Ное 27, 2007 9:20 pm

hi

Мнение от anonimen »

6kn
Аватар
Митев
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6591
Регистриран на: Чет Фев 22, 2007 6:13 pm
Местоположение: Добрич

Мнение от Митев »

Като си купиш 3 коня ,след половин година ще си приказваме пак :lol: :lol: :lol:
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Тедо »

щом лодката е малка, по-добре вземи двигател с вграден резервоар 2.5 до 5кс... с двама едри мъже вътре сигурно ще ти трябва поне 8 дори 10кс за да излезеш на глисаж... обаче, както наскоро писах в тема на друг колега със същия въпрос, 8 и 10 /по-точно 9.9/ кс вече стават доста тежки... а с малката лодка така или иначе няма да си стабилен, особено при по-големи вълни въобще няма да можеш да глисираш /така ще скача лодката, че може да изпаднеш от нея/...
sokol
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Фев 05, 2008 8:05 pm
Местоположение: Исперих

Мнение от sokol »

колега Киро с лодка 3.1м салют2.5кс вълнение 3бала-какво разбираш под прибиране?Че въобще си се прибрал или си бил близо до брега.Имам лодка от стъклопласт 3м. пробвах със салют 2кс -малък е.Затова предложих на Иво 5-6кс за язовири Дунав и морето.Като тегло няма да превишава12-15кг.
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Тедо »

12-15кг са 2-тактовите двигатели - не бих препоръчал на никой да си купува такъв при положение е, че е сигурно до 1-2 години ще ги забранят за ползване във вътрешните водоеми /язовирите/...
Иво Ломски
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 11:31 am
Местоположение: София

Двигател за лодка!

Мнение от Иво Ломски »

Колеги,
благодаря на всички за мненията, които изложихте тук - това беше и целта.
Да ви кажа честно, не бих си сложил двигател повече от 4 кс. Този вариант съм го изключил със сигурност.
За мен перфектия вариант е Селва - 4 тактов, 4 кс., но съм малко раздвоен поради простата причина, че лодката е малка и тежи не повече от 30 кг, предполагам е между 25 и 30. Почти винаги влизам сам с нея и нося само най-необходимото. Също така при вятър изобщо не влизам. Причината е дрейфът и когато кльонкам е голяма мъка въпреки котвите и другите подобни. Тук става въпрос за лек до среден вятър, защото съм попадал и ситуации подобни на филма "Перфекта буря", а там мотора няма значение!!!
Така че въпросът ми е дали четиритактов двигател Хонда, Селва или Сузуки от по 2.5 кс ще може да бута тоя балон 5 км. срещу течението на Дунав при нормално време?
На мястото на човек можеш да седнеш, но не и на късмета!!!
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от КИРО »

sokol написа:колега Киро с лодка 3.1м салют2.5кс вълнение 3бала-какво разбираш под прибиране?Че въобще си се прибрал или си бил близо до брега.Имам лодка от стъклопласт 3м. пробвах със салют 2кс -малък е.Затова предложих на Иво 5-6кс за язовири Дунав и морето.Като тегло няма да превишава12-15кг.
Че в продължение на 2-3г,съм излизал в морето по този начин,и като почва салантията,бягам.Прибирал съм се там,откъдето съм излизал.Винаги сме излизали по двама,защото сам не мога да я сваля от колата и да я завлека до брега.После 1,5г нямах възможност да излизам,а тази година салюта ми направи номера,достойни за Гинес,отремонтирах го,но дойде зимата.Как да е,моята "Дианка" с този матор ставаше за излизане.Не съм карал водни ски с него,и не ми трябваше.
Защо мислите,че на Иво му трябва по-голям мотор,при гумена лодка 2.70 и тегло 30кг.Така или иначе,той не може да я кара на глисаж.Та на него и ел двигател му върши работа.Както писа,тук не става въпрос за море.
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Мнение от Ivak »

Съжелявам за спама, но и мен ме вълнуват същите въпроси :oops:

Та имам лодка надуваема с твърд под на 2,90(53кг) и мотор 6 коня 4 такта Мекюри, и от много места ми казват , че е слаб и няма да мога да се придвижвамбързо пък камо ли да излизам на глисаш, дори и сам
Според вас, как ще се държи лодката, ще се движи ли поне с 12-13 км/ч.


И един въпрос към адаша, как се държи надуваемата в Дунав имал ли е проблеми с вълна, течение вятър :roll:
Иво Ломски
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 11:31 am
Местоположение: София

Дунав!

Мнение от Иво Ломски »

Адаш, какво да ти кажа!
Лодката я имам от почти година. Ходил съм с нея предимно по Дунав и не съм имал проблеми. Бордовете са доста високи-45 см. което я прави доста плавателна и стабилна. Когато стоя на единия борд, дори надвесен над водата лодката не мърда, даже не се накланя. Аз съм 85 кг. Не ми се вярва да се преобърне дори и при лошо време. Материята е здрава, а това че е бяла е голямо предимство особено през лятото.
Мога да я нося сам и сгъната и разгъната.
На мястото на човек можеш да седнеш, но не и на късмета!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”