Двигател за лодка!

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Публикувай отговор
Аватар
Божидар
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2521
Регистриран на: Чет Апр 15, 2004 5:57 pm
Местоположение: България-Габрово-Румъния
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от Божидар »

Krokibg е прав и точно е описал какво се получава ,също трябва да се има предвид ,че при неправилно поставен двигател може перката да каветира :idea: т.е. много обороти ,а пълзи :idea:
На Бодлива Крава ,Бог рога не дава!
Светът е оцелял,защото се е смял!
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от Тедо »

височината на транеца има 3 стандарта, но реално се ползват 2, третия /най-дълъг/ е само за помощен двигател на някои ветроходни яхти...

S Къс ботуш 15" /381мм/ - почти всички надуваеми лодки и малките стъклопластови са за къс ботуш

L Дълъг ботуш 20" /508мм/ - моята RIB е например за такъв ботуш... с късия ботуш, като се засили и перката излиза над водата и двигателя се изфорсирва :ANAL:

Значи в събота правихме нЕкои проби с 15кс /4Т 47кг/ на моята лодка 4.80 RIB ... Натоварена с 4 човека, с 1/2 газ излиза на глисаж... Повече от 1/2 газ не съм давал, щото мотора е чисто нов /още в разработка/...

За сравнение старата ми надуваема с твърдо дъно 3.60м с 15кс /2Т 35кг/ Не можеше да излезе на глисаж с 3-ма мъже, дори при пълна газ... С 2 мъже и една жена излизаше с пълна газ, но само при попътен вятър...

Та какъв извода... В уравнението за скоростта, лодката е по-важна от мотора!!! Някое късо стъклопластово корито /3-3.20м/, може да не излезе на глисаж с 3-ма души с 10кс, а дълга лодка със същия мотор да "лети" и с 8кс... Отделно от това, ще е адски нестабилно, защото е изчислявано за гребла или мотор до 4 коня...
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Двигател за лодка!

Мнение от krokibg »

За всяка лодка си одговаря определен двигател.Аз никога няма да взема лодка 4.80 и да сложа 15 кс двигател.Никога няма да върви както ще върви със двигатели от 25 кс нагоре.Хората когато продават лодките си пишат на табелките на транеца /от - до/ колко коня двигател носи и ако няма табелка се правят проби със няколко двигателя.Който пасне перфектно като коне и държане на лодката във водата,това е мотора.Всякакви други свободни съчинения са просто да има нещо закачено отзад на лодката и да я бута.Вярно е че всеки си има определени финансови възможности,но по-добре да си събере пари за по-хубав мотор,отколкото да купи неподходящ и след време да асимилира че е направил грешка и да продава закупения или на загуба/ в повечето случай/ или да го продава със месеци.Има си хора които са коректни и когато продават лодка, коректно обясняват и дават съвети какъв БИ трябвало да бъде двигателя за тази лодка а не навсяка цена да продава двигателя без да го е грижа че няма да пасне на лодката.Та съвета ми е да не правите глупости,а да се консултирате със специалисти,защото тук акуратно и точно мнение няма да намерите/сложих такъв двигател но той така вървеше със пет човека но със двама така/ само приказки и приказки.Как от 100 мнения да разбере човек какво точно му е необходимо.Това съм констатирал от тези постове и затова си давам безпристрастно мнението.Иначе,на всяка лодка може да се сложи всякакъв двигател,но дали ще ти достави максималното удоволствие като си за риба или на разходката,това се пита във задачата.Успех на търсещите :wink: :lol: :lol: :lol:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
valchan
новобранец
новобранец
Мнения: 82
Регистриран на: Пон Авг 13, 2007 10:52 pm

Re: Двигател за лодка!

Мнение от valchan »

напълно си прав, аз самия пострадах от НЕразбиране и НЕпитане, бързах да си купувам а после анализирах а се прави точно обратното, ама човек се учи доде е жив, така че колеги който иска да си купува нещо лодка или двигател, първо да се допита до хората във форума или до някой който може да даде добър съвет, във магазина не винаги ти продават каквото трябва а каквото имат за продаване запомнете го това, близо 4 месеца разпитвах за новата си лодка и двигател, помисли за какво ще го ползваш а не колко е лачено или пък скъпо :D успех на всички
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Двигател за лодка!

Мнение от krokibg »

Прав си, има доста такива колеги,но неискат да си признават :lol: :lol: :lol:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Иво Ломски
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 11:31 am
Местоположение: София

Re: Двигател за лодка!

Мнение от Иво Ломски »

Въпрос до Кроки!

Цитат:
На самия ботуш,има една периферия,която стои околовръз на ботуша и е от 2 до 3см.
Тази периферия,когато наложиш двигателя на транеца,трябва да стой точно на 1-2 сънтиметра под дъното на лодката.

За коя периферия говориш, ето ти един двигател!
4726890.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
На мястото на човек можеш да седнеш, но не и на късмета!!!
Аватар
gogo.ko
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Фев 15, 2008 2:43 pm
Местоположение: DOBRICH

Re: Двигател за лодка!

Мнение от gogo.ko »

Е то за това .А ако е по голям мотора и не е центрован добре се получава КАВИТИРАНЕ,пропелера остава във въздуха при завои и се обледенява след което не можеш да завиеш.трябва да отнемеш от газта и пак да подадеш газ.НО ако лодката е много широка от зад дори и със голям мотор трудно ще глисира защото се получава влачене на водата.последното се отнася за някои самоделки.
Иво Ломски
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 11:31 am
Местоположение: София

Re: Двигател за лодка!

Мнение от Иво Ломски »

Приятелю, казах преди малко че не разбирам от двигатели, аз съм банкер......., мен меже да ме питаш за кредити и депозити!!!!!
Глисаж разбрах какво е, но за какво друго говориш не те разбрах, затова пейстнах тук този двигател и очаквам Кроки или някой друг да ми каже кое от този двигател трябва да се показва под дъното на лодката...........
На мястото на човек можеш да седнеш, но не и на късмета!!!
Иво Ломски
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 11:31 am
Местоположение: София

Re: Двигател за лодка!

Мнение от Иво Ломски »

А, те това е приказка!!!
Благодаря ти, спести ми доста писане.....
На мястото на човек можеш да седнеш, но не и на късмета!!!
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Двигател за лодка!

Мнение от krokibg »

Иво,говоря за горната периферия !!! Ти си начертал стрелката на долната,което е грешка.Ако го сложиш така че долната периферия да е под ръба на лодката,то тя няма да върви.Ще се форсира,ще върви на бавен ход но няма да може да излиза на глисаж.Трябва да се снижи горната периферия/която е над червената лента на снимката/максимум на 1-2 сънтиметра под дъното на лодката.Дори ,ако си пасне периферията точно на ръбъ на дъното сащо си е нолмално,но нетрябва да е много надоло или много нагоре. !!!.Това е оптималния вариант и дава възможност на перката оптимално да изтегля и изхвърля водата която идва под дъното.Това е всичко което знам от дългогодишните ми разправий със двигатели и лодки.Започнах първо със руските шибаний и сега сме на по модерните VR двигатели.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Иво Ломски
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 11:31 am
Местоположение: София

Re: Двигател за лодка!

Мнение от Иво Ломски »

Благодаря, иначе стрелката я е рисувал Марко Поло.......
На мястото на човек можеш да седнеш, но не и на късмета!!!
Иво Ломски
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 11:31 am
Местоположение: София

Re: Двигател за лодка!

Мнение от Иво Ломски »

Я кажи кога ще пробваш гащеризона?
Итнересно ми е защото предполагам че ще го пробваш по Марица. Аз доста време живях в Благоевград и съм търсил сомчетата под вир и над вир в Струма. Досега съм хванал няколко. Един 8 и наколко по-малки. Веднъж закачих и един голям, но нямах шанс...
Видях на едно място че го търсиш на дървеница, но на мен този вариант не ми харесва. По вероятно е на тапа със солидна стръв или на блеснарката, но тази тема не е за тук...., както и да е ще направя скоро друга тема :twisted:
На мястото на човек можеш да седнеш, но не и на късмета!!!
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Двигател за лодка!

Мнение от krokibg »

Марко,повечето лодки които са за сладки води/реки и езера/ са стандартни и транците отговарят на размера на ботуша.Има обаче и двигатели,които се различават далжините/морски варианти/ но и стари произвадства на различни азиатски производители.Бара се по транците,само ако се слага двигател на правени лодки,и то само на тези на които неса поръчани заедно със двигателите.Има майстори тук във Пловдив,които от години работят тази работа,но и те правят грешки като тази със лодката на Ивайловград дето описах в по-предния паст.Аз несъм най-големия специалист,но преди 8-9 години го имах този проблем и то със закупена лодка от вън и когато сложих двигателя,абе не върви тази лодка и невърви.Обадих се на приятел който прави двигателите на доста хора от цяла южна България и като ми каза какъв е проблема го отстраних и лодката хвръкна като самолет,а безмалко да я натроша заедно със двигателя.Така че,който има правена лодка,да си прегледа как му стои двигателя и дали е на правилното ниво и ако не е както трябва да го оправи и ще си намали и разхода на гориво и лодката ще се движи както трябва :!: :idea: :!: :idea: :!: :idea: Аиде със здраве :wink: :lol: :lol: :lol:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
gogo.ko
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Фев 15, 2008 2:43 pm
Местоположение: DOBRICH

Re: Двигател за лодка!

Мнение от gogo.ko »

Кроки това не е ли същото?
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Двигател за лодка!

Мнение от КИРО »

Кроки,браво.Сега се светнах.Значи,моето салютче си е пасвало точно както го описа,затова лодката ми имаше с него много добър ход.Тедо ми се съмняваше в скороста,но си вървеше добре.На глисаж не съм го давал,че все имаше вълна като съм излизал / е 1-2 бала,но който е на носа трябваше да обира водата/,но ми вършеше работа.
Зет ми беше купил една лодка,по-малка от моята, с 3 к.с.но нещо не му хареса.Аз не можах тогава да я пробвам,но шурито направо каза,че за нищо не става.С някакъв италиански двигател беше.А шурито ми беше "боцмана"/на носа той пускаше котвата и я вдигаше/,та знаеше как върви моята.Явно там е бил същия проблем.
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”