къс или дълъг ботуш

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

bigfut
новобранец
новобранец
Мнения: 62
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 4:50 pm
Местоположение: Добрич

къс или дълъг ботуш

Мнение от bigfut »

Здравейте колеги.Ако уважаемите модератори преценят да пуснат въпроса ми във форума,бих помолил за съвет-купих си нова надуваема лодка зодиак кадет 340 солид.Максимално допустимата мощност двигател за модела е 20 кс,къс ботуш,52 кг.Моето желание е да монтирам ямаха -15 кс,двутактова,дълъг ботуш,37 кг.Ще използвам лодката за морски риболов-ще има ли проблем с дългия ботуш,при положение,че ще монтирам по-слаб от максимално допустимия мотор,който е и чувствително по-лек. Предварително благодаря.
Ако не можеш да помогнеш,не пречи.
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: къс или дълъг ботуш

Мнение от promarine »

Дългия ботущ ще оказва повече съпротивление и съответно ще можеш да развиваш по-малка максимална скорост (с около 15-20%) и ще имаш по-висока консумация на бензин. Другото е, че ще трябва ди вдигаш (и пускаш) мотора по-навътре, за да не удари дъното.
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
yzyna
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1411
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 12:15 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: къс или дълъг ботуш

Мнение от yzyna »

Една подложка на транеца би ти решила до някаква степен проблема,но решението ще е компромисно!!!
Venkicha
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 9:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: къс или дълъг ботуш

Мнение от Venkicha »

Приятел с тази лодка и с 15 коня мотор ще летиш, без значение дали е къс или дълъг ботуша . Но по принцип трябва да е къс . Да наистина ще създава малко по голямо съпротивление но двигателчето си е сериозно за тази лодка така че не се притеснявай . Само не забравяй да изнесеш тежестта в предната част на лодката ако е нужно използвай удължител и седни отпред или си вземи един човек компания да натиска предницата . В противен случай ще се вирне предницата и няма да можеш да развиеш скорост. Успех! :drinkers: :drinkers: :drinkers:

П . п . Добре дошъл в най-великия форум ! :drinkers: :drinkers: :drinkers:
Най-посещаваният риболовен форум : въй въй въй.nariba.com
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
tihomir123
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Вто Сеп 08, 2009 9:31 pm

Re: къс или дълъг ботуш

Мнение от tihomir123 »

Аз ползвам лодка 4.50 м. двигател с дълъг ботуш но и транеца ми е за дълъг ботуш в вървенето няма разлика карал съм и с къс ботуш.Проблема е къде се кара да не се кара в плитчини с този дълъг ботуш.Обърни внимание на транеца
ven1234
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 9:44 am

Re: къс или дълъг ботуш

Мнение от ven1234 »

bigfut написа:Здравейте колеги.Ако уважаемите модератори преценят да пуснат въпроса ми във форума,бих помолил за съвет-купих си нова надуваема лодка зодиак кадет 340 солид.Максимално допустимата мощност двигател за модела е 20 кс,къс ботуш,52 кг.Моето желание е да монтирам ямаха -15 кс,двутактова,дълъг ботуш,37 кг.Ще използвам лодката за морски риболов-ще има ли проблем с дългия ботуш,при положение,че ще монтирам по-слаб от максимално допустимия мотор,който е и чувствително по-лек. Предварително благодаря.
Колега няма да варви като 15 ка (наи лекия ти варянт е да си монтираш допълнителен транец с които да компенсираш раэликата от няколко СМ но ВАЖНИ(
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: къс или дълъг ботуш

Мнение от promarine »

tihomir123 написа:Аз ползвам лодка 4.50 м. двигател с дълъг ботуш но и транеца ми е за дълъг ботуш в вървенето няма разлика карал съм и с къс ботуш.Проблема е къде се кара да не се кара в плитчини с този дълъг ботуш.Обърни внимание на транеца
Колега, явно лодката ти е с нестандартен транец, щом като е за дълъг ботуш но върви и с къс. Аз съм слагал 15 кс двигател на лодка за дълъг ботуш и просто не можеше да развие повече от 5 км/ч а отзад ставаше като в пералня. С дълъг ботуш и с 3 кс пак щеше да върви по-бързо.
Да поставиш двигател с дълъг ботуш на транец за къс е по-малък проблем, но двигател с къс върху висок транец е направо трагедия.
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
toshko
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 528
Регистриран на: Чет Юни 30, 2005 9:28 am
Местоположение: Sofia

Re: къс или дълъг ботуш

Мнение от toshko »

Както каза promarine ще загубиш около 20% от мощността, освен това при глисаж ще пръска много, като ще вкарва вода в лодката, също така ще прави и много голяма вълна и при рязко спиране особено ако и ти си седнал по-назад ще ти се стори цунами.
Решението е ромбове. Дублиращ транец който погледнат в профил има формата на ромб, с височина 8 см. - разликата между късият и дългият ботуш. По този начин мотора се вдига на горе, а същевременно се изнася малко назад, което те изважда малко по-бързо на глисаж и прави лодката доста по-стабилна в завой при висока скорост. За тази мощност можеш да импрожизираш и с алуминиеви профили и водоустойчив шперплат.
Акъл и да нямаш, може да дадеш !!!!!!!
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: къс или дълъг ботуш

Мнение от Don4o_62 »

Здравейте,въпроса ми е как може да се удължи транеца,но без да си дупчи оригиналния,за да се хвани допълнителното парче.Имам нещо като идея, да си пуснат пеобразни уши на самото удължение,но с по дълги крака, и да се стягат към транеца с нещо като скоби.Ще помоля някой ако има идея,или е правил удължение да каже как е най удачно.Може и чертежче да се пусне.
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
m_nanchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 570
Регистриран на: Нед Яну 15, 2006 3:37 pm

Re: къс или дълъг ботуш

Мнение от m_nanchev »

Don4o_62 написа:Здравейте,въпроса ми е как може да се удължи транеца,но без да си дупчи оригиналния,за да се хвани допълнителното парче.Имам нещо като идея, да си пуснат пеобразни уши на самото удължение,но с по дълги крака, и да се стягат към транеца с нещо като скоби.Ще помоля някой ако има идея,или е правил удължение да каже как е най удачно.Може и чертежче да се пусне.

по добре някоя и друга дупка от колкото загубен двигател. :D
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: къс или дълъг ботуш

Мнение от pachosz »

Don4o_62 написа:...но без да си дупчи оригиналния...
Дончо, аз моя го удължих без да дупча. Старата дъска си има дупки, през тях. Както каза Тошето- с водоустойчив (кофражен) шпертплат 22 мм, облякох го даже с алумин. ламарина от някакъв стар хладилник гърба - 1 мм. дебела. Има снимки в галерията ми.
Иначе както обяснява Тошко това с ромба, нещо не можах да го схвана :oops:
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: къс или дълъг ботуш

Мнение от krokibg »

Видях колега как го е направил.Много дебело алуминиево парче около 2.5см,изрязано точно по задницата на лодката и на височината да двигателя с дългия ботуш.Хванато с няколко дълги неръждаеми болта и това е.От вътре в лодката,големи неръждаеми планки 15х15см за да има здрава основа и да не излязат гайките,плюс сериозно уплътняване със силикон по всички пробойни и това е.Тези непромокаемите плоскости,просто не са непромокаеми и рано или късно изгниват.Това ще доведе до загуба на двигател в определен момент !!!
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
toshko
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 528
Регистриран на: Чет Юни 30, 2005 9:28 am
Местоположение: Sofia

Re: къс или дълъг ботуш

Мнение от toshko »

Зада не гние аз съм си сложил полиетиленова дъска/кухненска/, продават се и в "метро".
Изображение
За съжаление стойката нее предмет на сниката, но малко се вижда, вижда се и дъската от син полиетилен, стойката е от неръждавейка.

Дончо, става разбирасе и без да дупчиш, но зависи от мощността, аз небих рискувал от 2,5к.с. или електрика нагоре. Всъщност дупченето нее голям проблем, ако демонтираш устройството винаги можеш да оставиш болтовете с малко силикон.
Акъл и да нямаш, може да дадеш !!!!!!!
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: къс или дълъг ботуш

Мнение от Don4o_62 »

Тошко разбрах че става,ама аз не знам как.Говорим за надуваема.Нали целта е да не се дупчи дъската.Защото дългия може да се смени с къс,та така.
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: къс или дълъг ботуш

Мнение от Don4o_62 »

Какво става колеги,никой ли няма идея за удължаване на транцевата без да се дупчи.Гледам и други се интересуват.Тошко писа че ставало някак,но изглежда не му се дава патента :D
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”