Колеги ,дайте съвет!

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Публикувай отговор
Перко
новобранец
новобранец
Мнения: 16
Регистриран на: Пон Дек 06, 2004 12:13 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Колеги ,дайте съвет!

Мнение от Перко »

Заел съм се да си направя лодка от дърво и шперплат ,всичко съм натъкмил ,но не знам с какво лепило да лепя шперплата!
Някой знае ли какво точно трябва да е лепилото?
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: Колеги ,дайте съвет!

Мнение от MITKO70 »

Щом си решил да правиш такава лодка ,трябва да си проучил всичко.Няма лепило,трябва ти полиестерна смола,втвърдител,ускорител/имат начин на смесване,че гърми/,стъкломат,стъклоплат.Трябва да се консултираш с някой,аз съм гледал човек който правеше такива ,има и сглобки,та за това ти казвам горе долу как е.
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
bobi_rad
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 260
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 2:50 pm
Местоположение: София-Белоградчик

Re: Колеги ,дайте съвет!

Мнение от bobi_rad »

Според мен ползвай чичо гугъл там има всякъкви лепила
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Колеги ,дайте съвет!

Мнение от КИРО »

Перко написа:Заел съм се да си направя лодка от дърво и шперплат ,всичко съм натъкмил ,но не знам с какво лепило да лепя шперплата!
Някой знае ли какво точно трябва да е лепилото?
http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=29&t=25338
само трябва да прочетеш.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
stoil kolev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 116
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 1:17 pm
Местоположение: svilengrad

Re: Колеги ,дайте съвет!

Мнение от stoil kolev »

с този шпертплат не те виждам във водата.само дъски или пластмаса.
Преди да се надсмееш над другия, помисли за себе си.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Колеги ,дайте съвет!

Мнение от КИРО »

stoil kolev написа:с този шпертплат не те виждам във водата.само дъски или пластмаса.
Нямаш си на идея колко добро става,и леко.
С епоксидната смола и стъкломата е трепач.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
cmamyc
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 10:04 pm
Местоположение: Видин

Re: Колеги ,дайте съвет!

Мнение от cmamyc »

Перко, листовете шперплат ги лепих с PU MAX - понеже при всички положения са по-малък размер от този дето ти трябва, необходимо е да ги слепиш преди да изрязваш. Лепилото е полиуретаново и е водоустойчиво и на морска вода. Братушките казват на тази сглобка "на усь". Не зная на български как е. Единствено в този период от работата съм ползвал това лепило. 330 млл разфасовка, като силиконите. И съответно се нанася с пистолет доста прецизно и с малък разход. Другото което можеш да ползваш е само епоксидна смола. Полиестерната е по-евтина, но няма добра лепливост към дървото и здравината на нещо залепено с полиестерна вместо с епоксидна е трагична. Освен това, след някакъв период от време, слоеве полиестерна смола със стъкломат положени върху шперплат се отлепят и приплъзват. Това последното не ти го казвам от личен опит. Така съм чел.
Всичко дето изчетох из нета в тази насока казва "Винаги при метода Stitch And Glue" използвайте епоксидна смола!". Такава ти е необходима и за да покриеш шперплата впоследствие отвън и отвътре в комбинация със стъклотъкан. И то стъклотъкан, а не стъкломат. Първото е изтъкано и е като груб плат /и по-скъпо/, а другото дето е с неорентирани нишки не ти върши работа. Обикновено спойката между неориентираните нишки е такава, че се разтваря от полиестерната смола. То затова и така е направено, но тогава се хвърляш на матрица и изцяло стъклопластова лодка.

Тук можеш да видиш как се получи при мен "на усь". При пробно чупене на изрезка лепилото издържа, счупи се шперплата.
http://picasaweb.google.bg/lh/photo/cK9 ... directlink
и после здраво стягане
http://picasaweb.google.bg/lh/photo/SNT ... directlink
Скосяването на листовете шперплат е най-удобно да се направи като ги сложиш един върху друг и сложиш водач за рендето. Имай предвид, че за да е здрава връзката трябва съотношението на дебелината на листа шперплат към ширината на скосената лента да е 1:8 най-малко. Значи за шперплат с дебелина 6мм ти трябва скосен участък не по малко от 5 сантиметра. Когато това е готово обръщаш единия лист върху другия след като си сложил лепило и на двата участъка, от вътрешната странана шперплата /тази дето ще е отвътре на лодката" слагаш широка лента съклотъкан с епоксидна смола, найлон и притискаш здраво.

Надявам се да съм ти бил от полза.
А...? К'во...? Да, бе, да, бе! Знам, знам...
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: Колеги ,дайте съвет!

Мнение от MITKO70 »

cmamyc написа:Надявам се да съм ти бил от полза.
Как да не си ,много точно обяснено :wink: Някой неща и аз съм ги объркал ,но понеже моя познат прави и лодки в калъп.Точно така е ,стъклоплат отвън/отвътре ползваше и бинт ,за икономия :) /и епоксидна смола при шперплата.
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”