ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Mozly
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Мар 31, 2013 9:22 pm

ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Мнение от Mozly »

Здравейте,
Имам лодка 4м. Зебек РИБ (70кг.). Двигателя ми е Ямаха 25кс. 2-тактов. Най-вероятно ще бъдем 2-ма в лодката по 100-тина кг. всеки.
Имате ли представа какъв разход на гориво мога да очаквам при:
1. Придвижване до място.
2. Тролинг с 7-8км/ч.
Предварително Ви благодаря.

Жоро
Аватар
kalin_80
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Вто Апр 17, 2012 9:06 pm
Местоположение: Варна

Re: ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Мнение от kalin_80 »

Морски тролинг ли ще правиш с тия 7-8 км. Ако е така аз мисля, че ще гори около 1.5 л. на час. А за язовир скороста е много голяма. Аз имам същата лодка, но съм с 15hp четиритактов Mercury.
irsh
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 1:10 pm
Местоположение: Varna

Re: ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Мнение от irsh »

Мотора ти гори 7.5л на час на пълни обороти. Другото си го смяташ, зависи от много неща. Най-добре не смятай нищо, ами гледай да ти е пълен резервоара, пък и резервичка не е лошо да имаш.


Успех
бокс
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Апр 05, 2013 3:57 pm
Местоположение: Варна

Re: ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Мнение от бокс »

irsh написа:Мотора ти гори 7.5л на час на пълни обороти.
Здрасти колега.
Незнам от къде черпиш тази информация но, мотора който е описал колегата е 2 такта 25 к.с.
На тези 7,5 л. служи още 4-5 л. и сметките ще излязат :wink: (ако говорим за пълна газ)
За двигатели 4 такта 25 к.с. съм съгласен.
Поздрави.
Аватар
ескимос
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Ное 06, 2007 2:33 pm

Re: ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Мнение от ескимос »

За 8 часа тролинг и предвижване около 10-15 км на скорост с Ямаха 15 коня-10 литра.
Ти си прави сметката за 25магарета,едно 30% процента отгоре ако сложиш мисля,че ще получиш верния резултат.
Ribarina
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1152
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 1:11 pm
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Мнение от Ribarina »

И аз имам 25 коня двутактов двигател и съм забелязал,че на бавните обороти гълта двойно повече от ръчката на max.По добре си купи помощен двигател
zargan1
новобранец
новобранец
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 10:23 am
Местоположение: Варна

Re: ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Мнение от zargan1 »

За двутактовите двигатели знам,че горят средно по 250 милилитра гориво на конска сила на час при средно натоварване.Това означава ,че 25 коньов двигател трябва да гори не по - малко от 6,25 литра.Има една подробност за скоростта - при глисаж лодката се движи по- бързо ,а двигателят се натоварва по- малко и съответно и гори по - малко .Това чувствително важи за твърдите лодки и по малко за надувните . Тоест за да намалиш скоростта на лодката си до тази ,необходима за тролинга , а същевременно да намалиш и триенето от заровения й задник , а оттам и разхода на гориво , е добре да монтираш на мотора хидрофоли / крила за повдигане на двигателя при определена скорост/.
Аватар
ескимос
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Ное 06, 2007 2:33 pm

Re: ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Мнение от ескимос »

zargan1 написа:Тоест за да намалиш скоростта на лодката си до тази ,необходима за тролинга , а същевременно да намалиш и триенето от заровения й задник , а оттам и разхода на гориво , е добре да монтираш на мотора хидрофоли / крила за повдигане на двигателя при определена скорост/.
И какво ще се постигне чрез тази операция при скорост 6-7 км?
zargan1
новобранец
новобранец
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 10:23 am
Местоположение: Варна

Re: ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Мнение от zargan1 »

Aми за всяка лодка и двигател е различно.При всички случаи разходът ще падне,защото лодката ще има по-малко триене от по -добрата обтекаемост на корпуса и по - слабите завихряния от кърмата.А за конкретната скорост 7-8 км в час - на място в морето!!
vakril.k
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 172
Регистриран на: Нед Авг 08, 2010 1:40 pm

Re: ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Мнение от vakril.k »

Много,ама много съмнително.С крилата единствено излизаш по бързо на глисаж а максималната ти скорост пада с 2-3км/ч. което значи и е нормално да правят съпротивление.Лично съм го пробвал.
zargan1
новобранец
новобранец
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 10:23 am
Местоположение: Варна

Re: ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Мнение от zargan1 »

Резултатът е сумарно по-ниско съпротивление - от намаленото на корпуса и това на крилата.Затова казвам,че за различните лодки и двигатели резултатът ще е различен и конкретен.Всъщност въпросът е Колко по- нисък разход?, а не Дали въобще ....
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Мнение от Тедо »

крила за тролинг :)

Първото и най-важно в задачата е колко е стар мотора - двутактов на 5г /а дано ама надали/ и подобен на 35-40г /най-честия случай/ горят доста различно... лично съм вадил на буксир лодка тип скутер с подобен мотор, която влязла сутринта с 30л гориво и в 6 вечерта си търсеха "спасител"... по техните думи целият ден само са влачили из язовира...

Лично мой 2Т съм имал само един 50кс 3-цил. чисто нов и на тролинг харчеше над 1.5л/час.
Разходът на 4-тактовите е коренно различен на минимални обороти - 4-6кс около 200мл/час, 9.9-15кс около 300мл/час, 25кс ЕФИ около 300мл/час, 80-115кс ЕФИ 0.8-1л/час
Като допълнителен "бонус" на 2-Т трябва да сипваш и масло, което оскъпява горивото с 20-40ст/л в зависимост от вида на мотора и маслото...
bulgarian
новобранец
новобранец
Мнения: 98
Регистриран на: Сря Авг 29, 2012 8:02 pm

Re: ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Мнение от bulgarian »

Също имам двутактов двигател 25 кс. Меркурий с който троля и мога да кажа, че разхода е приблизително 1.5 литра на час. Лодката е алуминиева с дължина 4.65м. Последно ходих на яз. Антон Ивановци, като влезнах някъде към 10 часа сутринта и излезнах към 19 часа вечерта, та за тези 9 часа съм тролил около 6 часа и за цялото време общо изгори 10 литра.
vencicom
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Сеп 08, 2013 9:06 pm

Re: ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Мнение от vencicom »

Mozly написа:Здравейте,
Имам лодка 4м. Зебек РИБ (70кг.). Двигателя ми е Ямаха 25кс. 2-тактов. Най-вероятно ще бъдем 2-ма в лодката по 100-тина кг. всеки.
Имате ли представа какъв разход на гориво мога да очаквам при:
1. Придвижване до място.
2. Тролинг с 7-8км/ч.
Предварително Ви благодаря.

Жоро
Здравейте Колеги,
Тролинг с 25 коня мотор, разход около 2,2 литра на час. Работили сме с 20 коня при разход 1,8 лтр на час.
Разхода на двутактовите мотори се калкулира на конска сила по 300 грама за час на пълен ход, така че можете да си направите и сами останалата калкулация. Най-икономичен е двигателя когато глисирате , но с минимална мощност.
Успех!!!
ЖАБИ-2
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 206
Регистриран на: Вто Юли 26, 2011 2:11 pm
Местоположение: Варна

Re: ОЧАКВАН РАЗХОД НА ГОРИВО при тролинг с 25кс 2-тактов?

Мнение от ЖАБИ-2 »

Наистина е трудно да се предвиди разхода - ако е в морето и има вълна ще е повече отколкото в язовир... някой беше писал да си вземете една туба бензин като резерва. Тези двутактови машини не могат да поддържат продължително време много ниски обороти - зацапват свещите, започват да прекъсват и работят неравномерно. Хубаво е оборотите да се поддържат по-височки от минималните, а това съответно води до по-висока скорост и разход на гориво. Според мен тази двутактова ямаха 25 кс ще гори около 2 л/ч при тролинг и 10 л/ч при глисаж. Успех!
И най-лошия ден на риболов е много по-добър от най-добрия ден на работа!
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”