На колко време трябва да се промива 4 тактов изв.двигател

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Публикувай отговор
Monte Cristo 29
новобранец
новобранец
Мнения: 50
Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 1:05 pm
Местоположение: Варна

На колко време трябва да се промива 4 тактов изв.двигател

Мнение от Monte Cristo 29 »

На колко време трябва да се промива със сладка вода 4 тактов 4 конски сили Сузуки след употреба във морска вода според вас?
Или си намери начин,или сам си го създай.
VGS
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 858
Регистриран на: Чет Мар 23, 2006 4:09 pm
Местоположение: Wildau

Re: На колко време трябва да се промива 4 тактов изв.двигател

Мнение от VGS »

В края на сезона или преди зазимяването.
Ако охладителната система ти работи нормално и без да намалял потока на охлаждащата вода промиване не е нужно.
По важно обаче при употребата в морска вода е анода да ти е винаги наред, демек да е почистен и да не е изхабен.
Аватар
turing
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 205
Регистриран на: Съб Май 26, 2007 6:51 pm
Местоположение: варна

Re: На колко време трябва да се промива 4 тактов изв.двигател

Мнение от turing »

аз лично след морето го оставям да поработи малко в чишмяна вода докато оправям лодката.
Monte Cristo 29
новобранец
новобранец
Мнения: 50
Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 1:05 pm
Местоположение: Варна

Re: На колко време трябва да се промива 4 тактов изв.двигател

Мнение от Monte Cristo 29 »

Къде се намира и какво представлява анода?
Или си намери начин,или сам си го създай.
VGS
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 858
Регистриран на: Чет Мар 23, 2006 4:09 pm
Местоположение: Wildau

Re: На колко време трябва да се промива 4 тактов изв.двигател

Мнение от VGS »

Ей тоша са аноди :
https://shop.strato.de/epages/289397.sf ... ucts/38323
целта им е да намалят до минимум корозията предизвикана от eлектролизата. Морската вода съдържа много соли така , че там електролизата е по силна.
На извънбордовите мотори мове да е на наколко места но по стандартните са от долната страна на кавитаcионната лоча точно над перката или от горната страна от страни.
Представлява по принцип цинково блокче , мове да е с най различна форма.
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: На колко време трябва да се промива 4 тактов изв.двигател

Мнение от Тедо »

ако ти е новичък мотора, промивай го всеки път, когато ще стои повече от седмица "на сухо"
то и 2-тактов да е пак същата работа...
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: На колко време трябва да се промива 4 тактов изв.двигател

Мнение от xoxo »

моя опит за ползване на едно Сизи - повече от 15 год в солена вода /35-38 ppt соленост/. Черно море не е толкова солено /около 17-18 ppt/ е:
промивам го след всяко ползване - ако има течаща вода - ползвам накраиника/това дето е като слушалки и на него се закачва маркуча/, ако нямам течаща вода ползвам един голям бидон 30-40литра.
поне веднаж годишно в бидона изипвам 1 опаковка от този раствор които го продават в автомагазините за промиване на авторадиоторите и пускам двигателя да работи 20'30 мин и да прекарва разтвора през системата. в резултат за 15-18 год съм сменял само веднаж водната помпа и гарнитурата около нея - нещо което си добре за солената вода в която го ползвам. аааааа и 3 пъти съм смнял цинковите аноди /при мен са 3 бр/
VGS
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 858
Регистриран на: Чет Мар 23, 2006 4:09 pm
Местоположение: Wildau

Re: На колко време трябва да се промива 4 тактов изв.двигател

Мнение от VGS »

Сега пък на мен мие интересно да ми се обясни защо е нужно да се промива мотора всеки път при пестой повече от еднаседмица.
Ако мотора не е непрекъснато без да е в движение във водата повече от месец може да се промие за да са изяистят полипите и мидени ларви и прочие, но когато мотора е във ход или е килнат когато не се употребява толкова често промиване според мен не е нужно, говоря от личен опит.
Изминавам седмично минимум 80-100 километра това са с мойта сегашна лодка поне 8-12 часа(когато няма почивни дни) , говоря само ход и от 3 години не бях промивал двигателя. Отворих го тази година да сменям пропелера на водната помпа(профилактично, работеше си перфектно) и установих , че всичко е перфектно. В моя пристан има още 20 лодки , кораби и кво ли не и не съм видял някой да промива. Едва ли хората по морето (в Германия) където има стотици хиляди лодки всеки промива след излет (а лодките не се карат всеки ден дори и не всяка седмица), повечето мотори са доста тежки и би било доста неудобно ако хората конструирали двигателите са ги измислили толкова скапани , че да се промиват всеки път.
Мен сега ме бута старо сузуки (2004 година от последните двутактови) и в книжката пише промивка веднъж годишно.
Нещата са създадени да ни служат а не ние на тях тъй, че аз кола и мотори като жена не галя.
xoxo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 676
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 9:46 am

Re: На колко време трябва да се промива 4 тактов изв.двигател

Мнение от xoxo »

VGS написа: Мен сега ме бута старо сузуки (2004 година от последните двутактови) и в книжката пише промивка веднъж годишно.
"Flush the internal water passages of the outboard with fresh water after each use in salt,polluted or muddy water. This will help prevent a buildup of deposits from clogging the internal water passages."

source: page 47, maintenance section, mercury outboards owners manual. copywrite 1995,Brunswick Corporation.

:shock: да се уточня - под всяко ползване имам в предвид когато го вадя мотора на сухо - примерно седи си 2-3 седмици в водата че ползвам дангито - не значи че го промивам след всяко запалаване - промивам го след като нямам да го ползвам. сега като се замислиа маи се събират реално не повече от 5-6 промовки при мен годишно :o
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”