Напътствия при закупуване на фото-апарат

Как да направим възможно най-добри снимки от излета.

Модератор: Paublo_Eskobar

Публикувай отговор
Аватар
майсторчето страхил
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1357
Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 5:32 pm
Местоположение: В.ТЪРНОВО

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от майсторчето страхил »

Marco Polo написа:Страхил е прав, със Зенита съм правил уникални снимки, ама цялата разправия и най-вече парите покрай ленти, промиване, копиране, сканиране и т.н. просто ми убиват желанието... :(
Сапунерка - сапунерка... Все пак понякога се получават добри снимки и с фото за 100-200 кинта. Дано...
Че моя струваше 210кинта ,а месец след това 150 :smt102 .Въпроса е да има поводи и теми които да споделиш с околните.Или както казало магарето.....За какво са ми магариите като не ги види цяло село..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
НЕ БОЙТЕ СЕ,ТОВА СЪМ АЗИзображение
Аватар
zografa
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 858
Регистриран на: Съб Мар 22, 2008 7:43 pm
Местоположение: Бургас

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от zografa »

Не искам да се правя на разбирач ,но ще споделя какво за мен е важно при избора на апарат изхождайки от скромния си опит който компенсирам с доста четене на всичко по темата,та значи незнам защо винаги на първо място се слага резолюцията (колко мегапиксела е апарата),според мен повече от 5,6 са предостатъчни освен ако не изваждаш снимки на огромни мащаби.Оптиката според мен е на първо място (SONY,PANASONIC),оптичния зум е нещо много важно което повечето сапунерки нямат ,цифровия въобще е излишен според мен само загрозява снимката,друго важно нещо е апарата да има пълни ръчни настройки защото много често автоматиката просто не може да се справи.Незнам защо държиш на сменяеми обективи при положение че не си професионалист, избери нещо със широкоъгълен обектив с приличен зум (15-20)и си решаваш проблема ,ще снимаш и пейзажи и пеперуди от 5 метра,а и няма да носиш една чанта джаджи.За тези пари има доста неща от полупрофесионалния клас ,аз ти препоръчвам панасоник макар че моят е олимпус ,но избора е твой.Да не забравя и големите канон и никон ,но там работата става дебела.
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от hristotihov »

snegk написа:Благодарско за темата и на хората взели участие в дискусията :wink:
Виж са братле, предлагам да направим следното:
Отиваш на http://photo-forum.net , горе в дясно има "тестове на нови модели" , след това може да видиш "всички тестове". Ако се зарибиш по някой модел, казвай кой е и ще търсим повече информация за него. Аз имам регистрация и ще мога да намеря теми на потребители за конкретна марка и модел. Повечето тестовете ги е правил Бони Бонев, до колкото знам той е собственик и на сайта и едва ли има хора в България които да разбират повече от него от дигитални фотоапарати. Мисля че оценките на апаратите са обективни и безпристрастни и може да се вярва на 100%. Като се ориентираш към някой модел, отиди на http://www.technomarket.bg , от там на камери, фотоапарати, дигитални, за да го видиш колко струва и в кой Техномаркет го има. Даже може да звъннеш по телефона на съответния Техномаркет за да питаш дали наистина го има в наличност. В твоя случай ако си в Свети Влас, Техномаркет във Варна или Бургас. Цените на Технополис и Техномаркет са еднакви. После като отидеш на място да го пипнеш в магазина, може на живо да ти хареса някой друг модел, при мен обикновено така става :lol: Дискутираме го и него и така.

И още веднъж - може да намериш спунерка (всеки апарат който не е със сменяеми обективи) за 300-400 лв. която да прави такива снимки, че ако не се печатат на формат по-голям от А4 да няма видима разлика в качеството от снимките на професинална огледално рефлексна камера. За гледане на монитор и качване в интернет, да не говорим, за целта даже трябва размера им да се намалява.

Хубаво е че я отделиха тая тема, че леко оспамихме темата на колегата "доктора" а тя май е по-важна от тази, защото нещата които пише там са по-важни за качествени снимки от колкото марката и модела на апарата. На колегата от Силистра искам да кажа, че е пропуснал Мамия и Зинар там при Хаселблада, той ще ме разбере :wink:

И последно да добавя какво е написал въпросния Бони за моята сапунерка, ако не бях го прочел никога нямаше да си купя Самсунг:

Samsung ме изненадаха приятно..
Автор: boni
Дата: 03-04-07 16:26

...тоя път.
След като се нагледах през последните години на омазани от шумоподтискане JPEG файлове при всякакви чувствителности от всички марки(с изключение на новите модели на Fuji, при които се премахва само цветния шум без да страда много остротата), сега попаднах на една сапунерка, при която най-накрая шумоподтискането не е агресивно. S850 на Samsung наистина ме изненада с много разумни нива на шумоподтискане, много добро цветопредаване и детайлни снимки при всякакви чувствителности(50-1600ISO).Напомня ми на V4 преди 4 години. Сега го тествам и ще покажа няколко кадъра:
(тук следват снимките при различни настройки, ако има интерес ще ги копирам)
Пълен кадър от апарата:- тука се вижда, че обективчето много добро... нито маже по края, нито много аберира, а процесинга също не е лош - няма прешарпване, няма изгорели участъци (по обяд е снимано). за 38-190(приравнено) и джобен размер светлосилата е много прилична 2.8-4.5.Иначе са му сложили пърлни ръчни настройки, приоритет на бленда и скорост и даже интервалометър. Не знам за какво Samsung са решили, че няма да зачитат такива неща като хистограмата и упорито не я слагат...
В новия борй на DPV съм пуснал отсечки до 30х40 при всички чувствителности + отсечки 60х40 за ниски чувстителности и ще се види как е на хартия.

И те така, ние тук да си говорим за апарати е толкова несериозно колкото, ония там фотографите да си говорят за сейфти болт риг монтажи :lol: :lol: :lol:
нямам живарник
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от Тедо »

"класическия" фотоапарат има един голям недостатък пред цифровия - докато не се прояви филма не знаеш как е станала снимката... :shock:
Аватар
sampo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1218
Регистриран на: Сря Юли 13, 2005 7:38 am
Местоположение: София

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от sampo »

Електронната обработка с компа е задължителна , дава 50% от успеха :? , особено при боравене със сапунерки , а крайния им продукт хич не е за пренебрегване. Не е задължително това да е фотошопа , твърде тежка е , иска доста свободно пространство и умения. За нашите цели /репортажна фотография/ достатъчна е FastStone Image Viewer , тегли се безплатно от нета , и има всички необходими функции за коригиране на снимката , а и много е лесна и бърза за боравене. Еееееее , за големи фалшификации фотошопа е незаменим .
На платено не одим !
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от hristotihov »

sampo написа:Електронната обработка с компа е задължителна , дава 50% от успеха :? , особено при боравене със сапунерки , а крайния им продукт хич не е за пренебрегване. Не е задължително това да е фотошопа , твърде тежка е , иска доста свободно пространство и умения. За нашите цели /репортажна фотография/ достатъчна е FastStone Image Viewer , тегли се безплатно от нета , и има всички необходими функции за коригиране на снимката , а и много е лесна и бърза за боравене. Еееееее , за големи фалшификации фотошопа е незаменим .
:smt023 :smt023 :smt023
бихме могли с някои колеги, да проведем съкратен курс за начинаещи по фотошоп, но лично аз не искам да насърчаваме гепенето на софтуер, иначе седмицата е ултра лека и бърза
нямам живарник
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от snegk »

Давай Христо този курс.Това са неща полезни за всеки.Аз ги обработвам с Пикаса2.За кражбите от интернет,всеки го прави ежедневно.Иблагодаря за линка,в момента изучавам тайните на фотографията,малко да науча се е файдичка :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
sampo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1218
Регистриран на: Сря Юли 13, 2005 7:38 am
Местоположение: София

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от sampo »

Marco Polo написа:Стига сте спамили в темата, тя е за фотоапарати! ;)
Има си тема за обработващи програми - тази.
Строг , но несправедлив , ама модератор :oops: :lol: :lol: :lol: .
В темата за рибарски конци няма да си говорим само за прежди , трябва да намесим чат пат кукичките и некой възел , иначе "нанай си смисъл" 8) . Другата алтернатива е многотемие и последващ хаос :roll: :lol: :lol: .
На платено не одим !
Аватар
Dedy
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5133
Регистриран на: Вто Сеп 04, 2007 12:12 pm

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от Dedy »

:( :( :( :(

Тъкмо ми стана интересно колко бърза и лека е седмичката!
Бат Мирче-5кила
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 4365
Регистриран на: Нед Мар 20, 2005 9:41 am
Местоположение: Ямболската баня
Обратна връзка:

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от Бат Мирче-5кила »

dosкоро,преди да го изпусна на земята и да му строша дисплея имах ето това

http://www.amazon.com/Casio-EX-Z600-Dig ... B000EIPE3Q

много си ме радваше,има всичко нужно,без излишни глупости,огромен дисплей,размер на цигарена кутия,но пчни наполовина тьньк.изключително удобен,сьс средни показатели-например не особрно големоя зум-за сметка на големия дисплей :D .цената е около 450 лв.не сьм професионалист,но разгледай ако искаш целата серия на ексилима-има интересни дестинации.другото изключително яко в този апарат(за тая цена) е ли йон батерията,като на джи ес ема-нема да се занимаваш сьс зарядни,да мькнем по 4 батерии на излет и пр-ако не снимах ми дьржеше по около месец,при интензивна употреба-около 10 дена.зарядното е мутифункционално-хем ти служи за зареждане,хем си сваляш снимките чрез него(което от една страна е + от друга -)секви сьм сменил-са цькам с един канон,едва 3,2 мгп,ама имам чувством,че по яки ги вади от самсунг 6мгп.ама е смотан с тия зарядни и батерии и малко дисплейче и ме дразни.от практика сьщо сьм много доволен-имаш един лентов си спомням-нямаше кофти снимка да извади :D :D аз сьщо мисля да си взимам-дотук казах за касиото,че ми харесва-мисля да повторя с по бандитски вариант на ексилима.дали е добьр избор ? :roll: :roll:
"Всички животни са равни, но някои са по-равни от други".
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от snegk »

Не съм предполагал,че е толкова трудно да си избереш фотоапарат :lol:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Бат Мирче-5кила
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 4365
Регистриран на: Нед Мар 20, 2005 9:41 am
Местоположение: Ямболската баня
Обратна връзка:

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от Бат Мирче-5кила »

snegk написа:Не съм предполагал,че е толкова трудно да си избереш фотоапарат :lol:
то,като с жените и колите-ВСЕ ще се преебеш :) :)не знам-най сьм доволен от ексилима-бати,като го заредях и го забравях в джоба си,насекьде го мькнех,отделно има и неква вградена памет+картата.май такьв ще си взема пак,ама чей да си продам пьрво колата и да си взема друга .успех илийка-нема кво да се чудиш-глей там матриците и лещите да са КАРЛ ЦАЙС :lol: :lol:
"Всички животни са равни, но някои са по-равни от други".
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от КИРО »

Христо,говориш за Samsung 850,Сега не знам,на моя отпред пише S 85,за това ли става въпрос.Не знам къде му е книжката,доволен съм от него,винаги на риболов ми е под ръка,и що-годе добри снимки дава,а аз съм левак в този занаят.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Pedro
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 904
Регистриран на: Вто Мар 20, 2007 5:27 pm
Местоположение: Русе

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от Pedro »

Незнам какво разбирате под сапунерки - само обема му ли, или цената (или и двете ) ?
Както и да е.Първото ми хоби като 10 г.хлапак бе фотографията - намерен в един селски скрин фотоапарат BALDA-кутия, Fix фокус 6/9, 6/6. 4.5/5...та до днес.
Аз лично си продадох миналата година скъпите на времето Вери, Екзакти и т.н. и днес съм с Canon A460.
Бюджетно апаратче -миналата година беше 300 лева ( E-bay- 120$ ).
Много съм доволен.Има си оптичен Zoom x4, и много други възможности.Тази година му разширих още много възможностите като му Хакнах
Софтуера ! Оказа се, че на тези бюджетни модели са им "Хакнали фирмено" софтуера да нямат възможностите на някои от по-скъпите Канони.
Да ама не.Ето какво стана:

Подобрения:
* Запис на снимките в RAW формат
* Възможност да стартираш "Скриптове" за автоматизиране на камерата
* Хистограми на "живо" (RGB, blended, luminance и за всеки RGB канал)
* Зебра режим (мигащи осветени и тъмни участъци показващи ти пре/недоекспонирани участъци от изображението)
* Винаги включен с пълен обхват индикатор на Батерията
*Възможност за изключване на ADF subtraction за намаляване на шумовете при дълги експозиции
* Висока компресия в режим Видео, удвояващ времето за запис на видео.
* Избор на видео запис с различни frame/seconds
* Дълги времена на експозиция до 65 секунди
* Къси времена на експозиция до 1/10,000 от секундата
* Калкулатор на DOF ( дълбочината на резкостта)
* Календар
* Файл browzer
* И много други...вкл. игрички на дисплея....
Така че....няма начин, да няма начин.Апаратчето си беше, и стана още по голям убиец !
За Любител фотограф е бижу.
P.S.В някои "Сапунерки" има "хляб" - не ги подценявайте...
Последно промяна от Pedro на Нед Окт 05, 2008 12:03 pm, променено общо 1 път.
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от snegk »

Абе много не разбирам ама като гледам цената150-200лв.нещо не ми се вързва хем евтино хем хубаво :wink: :D
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Публикувай отговор

Обратно към “Фотография”