Влияние на луната

Всичко за времето, и доколко то помага или пречи на риболова.

Модератор: Кърцата

георгиев59
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 607
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 5:21 pm
Местоположение: Пловдив Тракия

Влияние на луната

Мнение от георгиев59 »

Колеги бих искал да споделим мнения за фазата на луната,как тя се отразява на активноста на рибата. :?: Аз съм забелязал че по време на пълнолуние рибата не кълве.
На теб добре,не кълве,,,ами на мен защо не ще???
Аватар
GODFATHER
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 956
Регистриран на: Пет Сеп 08, 2006 9:06 am
Местоположение: Пловдив/Димитровград
Обратна връзка:

Фаза на луната

Мнение от GODFATHER »

Прав си колега и аз мисля така или кълве, но вяло.
Но съм имал активност от страна на щуката при пълнолуние!!!!!!!!!!
I'll make him an offer he cant refuse!!!!!!!!!!!!
http://vbox7.com/play:00f5ca22&al=1&vid=
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Мнение от sapuna »

Доста страници сме изписали по тази тема:
:arrow: Луната!!
:arrow: Щуката и лунния календар

И все пак,конкретно по тази тема,смятам че определено лунните фази влияят в/у поведението на живите твари по планетата.Все пак водният ареал е колкото необятен,толкова и различен.Всички знаем от какво се предизвикват приливите и отливите.Доказано е също,че най-големите водовъртежи в океаните/нещо с което въобще не съм на ясно/ са се образували точно по време на фаза пълнолуние.Вярно, едно е океана/морето/,а съвсем друго някоя наша балканска рекичка.По реките съм забелязал,че нощно време осветиш ли водата и събираш дребосъка.Щом той е там,то тогава къде ще да са хищниците?При положение,че ловният инстинкт на хищните видове се активизира главно от зрителното им възприятие,то спокойно можем да се надяваме да ги ловим.Луната им дава тази светлина.
И все пак въпросът е доста спорен.Всеки риболовства по различни водоеми и има свои собственни наблюдения.Най-удачният и достоверен за нас начин да проверим е като си набележим няколко дати и всеки сподели
излета си.Ама помислете и върху факта,че България е 111хил.кв.км само,и все пак във Видин ще вали и Дунав ще влачи камъне и дърве,а по Черноморец хората ще са на плажа примерно.Да не забравяме и атмосферното налягане,температурата на водата,навиците на рибата и т.н.
Тъй като водата е символ на чувствителността според астролозите, а Луната има силно влияние върху нея, естествено е тя да влияе в/у осезанията ни.(лично аз обаче си поддържам апетита на ниво :lol: )Според учените всяко едно тяло е изградено от около 70%вода.Това не е ли още една зависимост!?!Според мен има някаква закономерност!
Доста разводних и облуних темата,така че спирам с предположенията си!НАСЛУКА по всяко време и по всяка фаза!!!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
tursesht
новобранец
новобранец
Мнения: 96
Регистриран на: Вто Юли 26, 2005 11:48 am
Местоположение: София

Мнение от tursesht »

Колеги аз съм забелязал че,наи-кълве когато луната е във фаза новолуние.А по въпроса дали луната указва влиание върху активноста на рибата-аз съм твурдо убеден,че указва. :wink:
Vajno e da tursish,a ne da namirash.
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от kalkan4o »

Вероятно отдава много голямо влияние,но на практика факторите са толкова много направо са безброй.Всичко влияе на рибата общо взето,кое повече кое по-малко, и ако чакаш всички фактори да са в наша полза никога май няма да отидеме за риба.И все пак това е риба и има изключения,дори доста често.

Смятам ,че когато ходим за риба когато ходим за риба единственото нещо което трябва да ни интересува е метеорологичната прогноза,защото да знаем как да се подготвим.

Като казвам това го казвам не защото за мене факторите нямат значение ,а защото мога само събота и неделя да ходя за риба примерно и ако тръгна да се съобразявам с много работи накрая няма да ходя за риба :roll: .
За бракониерите само слънчаци :lol: !
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от КИРО »

За рибата при пълнолуние досега не съм виждал някаква разлика.На моста пред морско око на златните сме ловили лефер при пълнолуние,и то в значителни количества.Същото е било и при безлуние,но за мидите има значение,като започва пълнолунието,и те започват да се пълнят.Стават по-големи ядките им.
Не си натрапвам мнението,просто май вече доста съм минал от житейския си път.
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Влияние на луната

Мнение от babushka »

Здравейте рибари! Чесно казано, не съм обръщала внимание, дали е пълна луната или не. През месец август, на нощен риболов сме хващали, аз и още няколко рибари от Несебър, сафрид, попчета и хамсия. Хамсията си правеше шпарц / разходка/на повърхността на водата, сафрида я гонеше, та, имаше риба за ловене и си я хващахме.
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
Аватар
carpsliven2
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1746
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 9:52 pm
Местоположение: Васил Николов - Сливен

Re: Влияние на луната

Мнение от carpsliven2 »

близо 30'тина години стаж по водоемите ..... гледах ...помних... мислих ... и разбрах ... всичко влияе на рибата по некав начин , но няма никаква закономерност.. барометъра също може да ви заблуди.. хващал съм много риба при пълнолуние и новолуние .. и съм си тръгвал валат... Истината май са я открили старите рибари... а те казват така: рибешка и работа :lol:
Изображение
Колата да върви и рибата да кълве - друго неме интересува
Lyusi
новобранец
новобранец
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2004 2:47 pm
Местоположение: Sofia

Re: Влияние на луната

Мнение от Lyusi »

Колеги ето един руски сайт за състоянието на луната: http://www.carpfishing.ru/moon.html
Аватар
Milkonti
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 393
Регистриран на: Чет Апр 15, 2010 3:08 pm

Re: Влияние на луната

Мнение от Milkonti »

Винаги има разлика в кълването в пълнолуние това е моето мнение.
m-kar.mobile.bg
iasen4019
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Май 19, 2010 6:09 pm

Re: Влияние на луната

Мнение от iasen4019 »

Колеги! Влияе не само пълнолунието , но и новолунието - когато слънцето и луната са в една линия и приливите и отливите са по големи ...ит.н. ...и т.н.
Ако риболова беше като оная работа щях да съм е..ти жиголото
Аватар
czd
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1423
Регистриран на: Пон Мар 01, 2010 9:21 pm
Местоположение: София-Видин
Обратна връзка:

Re: Влияние на луната

Мнение от czd »

Има една програмка за телефони fishing calendar се казва ,и смята кога ще е най-добре да се отиде за риба като отчита залези,изгреви,пълнолуние и т.н използва гпс :) :) програмката я има в андроид маркета :wink:
Ако слушаш хората, можеш в морето да ловиш зайци, а в гората - риба!!!
dedoveca
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Авг 15, 2011 2:28 pm

Re: Влияние на луната

Мнение от dedoveca »

Във форума се пише единствено на кирилица,моля запознай се с правилата: :arrow: http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=135&t=3684

Paublo_Eskobar
Аватар
FriX
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Юни 20, 2011 7:50 pm

Re: Влияние на луната

Мнение от FriX »

Попринцип при пълнолуние рибата кълве най-много, веднъж беше пълнолуние(миналата година) и хванах много риба, но някой път по малко съм хващал. Но по принцип щом има пълнолуние си има риба :)
Изображение
Най-добрият спорт в света е РИБОЛОВА :)
burg
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 651
Регистриран на: Пон Дек 15, 2008 5:49 pm
Местоположение: Пeтър Бургов -ПЛОВДИВ

Re: Влияние на луната

Мнение от burg »

Ето коментара на колегата /dedoveca/:

...Здрвейте аз съм почти всяка нощ през лятото на язовир Батак,и искам да ви споделя мнението си че наистина пълнолунието оказва голямо влияние върху рибата във този язовир. Когато е пълна луната рибата не кълве ,със каквото и да се опитаме да я излъжем. Също така сам забелязал че най -много кълве във новолуние,когато няма никаква луна
Публикувай отговор

Обратно към “Времето и риболова”