Чисто нов ентусиазъм

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Dromon
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Ное 15, 2014 5:44 pm
Местоположение: София

Чисто нов ентусиазъм

Мнение от Dromon »

Здравейте на всички любители на риболова и на тези, които оценяват прекараното време сред природата!
Най-накрая и аз се престраших да драсна една темичка тук. Получа ли и някой друг съвет, ще се радвам още повече.
Не съм предполагал, че ще се увлека по риболова до такава степен и макар да изчетох голям брои теми от този форум, направих някои грешки при закупуването на принадлежностите. На кратко ще кажа, че след два (по скоро неуспешни) риболова с чужда въдица и такъми, за следващия побързах да придобия собствени. Просто след като закачих на 3 пъти влакното, всичко на него и се наложи да се отреже ми стана неудобно спрямо собственика им.

Сега притежавам една китайска карбонова пръчка (9 секции) с макара Yinhai 2000 за 45 $. За акцията намерих от коментар, че е 5-15. Дължината и трябваше да е 2.10, но с ролетката излиза 2.00. Всъщност след малко окуражаване освен хапването на скара я "хвърлих" с пружина, закачих я, но и я извадих без да я счупя, макар че е много тънка.
- Въпроса ми за нея е за какво да я ползвам, защото за плувка освен, че не замятам добре, плувката пада на 2-3 метра от брега обикновено. Скоро ще се ходи за язовирна пъстърва. Дали ще стане за подобен риболов

Другата ми въдица е Admiral Marina 2.70м., не знам каква е по народност, май от стъклопласт с акция 100-250. Тук обаче послушах момче което често ходи за риба и за по-изгодно вместо за дъно взех макара за фидер (Centaurus 4000) max 0.35 - 130m. Поръчах през интернет някои неща и вместо влакно 0.30 мм. ми изпратиха 0.35 мм., та и малко влакно освен всичко имам на нея.
- Тук да попитам да я махам ли или да я сменя, по долу ще се види с една ретро Роен.

Имам и една стара Balzer pronto 2.40 с акция 40-80.
- Малко глупав въпрос с акцията по принцип. Това 40-80 е средната дължина на замятане в метри или, че се слагат тежести, не по-големи от 80 грама заради опасност от счупване на върха. И на двете тези попаднах в нета. Нея за друго освен леко дъно може ли да ползвам?

Последната ми покупка, заради скромния бюджет е една въдица която мисля да ползвам за плувка. Ще се радвам на съвет ще се получи ли или не. Sillstar 3.00м. с акция 50-100. Търсех да взема с акция 10-30, но защо взех тази не знам. За нея съм закачил една ретро макара Роен (Чехословакия) със шаран(?) нарисуван на нея (не щука или там има и модел с друга риба). Сложих и влакно 0.20 6 Lbs., а шпулата не ги усети. Имам чувството, че тясната но с голяма височина на окръжността шпула ще събере без проблем 300 м. от подобно влакно. Малко натежава и макарата ми се струва бавничка и не знам дали да не ги разменя с тази за фидера.
- Става ли да си я ползвам за плувка, макар и с по-малък кеф при изваждането на рибата?

В голяма степен се получиха доста комични първи стъпки в риболова ми. Зора да имаш за следващата риба, през идната седмица, :rolleyes: две е доста подвеждаш. Хубавото е, че се понаучих да си връзвам сам нещата.

Ще се радвам на пояснения/съвети и благодаря!
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Чисто нов ентусиазъм

Мнение от hshopov »

Добре дошъл,първо! Какво да ти кажа...дори и аз се обърках :lol: ! Конкретизирай темата...къде ще ловиш? какава риба? как те кефи да ловиш...дъно или плувка? по река ли ходиш или по затворени водоеми? Не знам как може да ти се даде съвет при така зададен въпрос :rolleyes: ! Не друго ами може да се пише пише и пише цял роман! Наслука и когато се определиш като вид риболовец( плувкар,шаранджия,спинингист,щукар или др) давай смело и ще ти се помогне с всичко :drinkers:
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
niki71
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 305
Регистриран на: Чет Апр 03, 2008 7:43 pm
Местоположение: София

Re: Чисто нов ентусиазъм

Мнение от niki71 »

Нищо не разбираш от такъми ,но няма никакво значение- важното е че си се запалил по риболова .Лошото е само ,че вариянта проба-грешка води до преразход на средства и неудобство по време на излетите. За плувка си вземи по-дълга пръчка-3, 3.5 м с написано на нея 5-25 или около това. Тези числа ти дават ориентация за минимална и максимална тежест която пръчката хвърля комфортно. Подходящата макара е модел с плитка шпула - на нея пише примерно 120м 0.20 - дължината на влакно от дадения размер което събира .Идеята е да напълниш шпулата почти до ръба и тогава дистанцията на замятане става друга. Даже и с подходяща макара със силстара обаче пак ще замяташ близо и неточно-просто не е пръчка за плувка. Но пък добре пишеш- имаш дар слово и хубаво описваш перипетиите през които всички самоуки рибари сме минали.
Подължавай да се учиш и ще ни радваш за напред с пълни с риби теми!
Dromon
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Ное 15, 2014 5:44 pm
Местоположение: София

Re: Чисто нов ентусиазъм

Мнение от Dromon »

Добре заварил!
Повечко думи съм използвал значи. Причината е ентусиазма и стремежа да опиша почти всичко (същото като с такъмите ми). По конкретно - любител на природата съм. При всяка възможност се старая да изляза на чист въздух. Голяма част от хора, които ходят на и за риба познавам. Надявам се при всеки удобен случай да прекарвам време с тях, както и с хапване и пийване :) Повечето приятелчета имат по над 8 въдици и от там схващането ми, че трябва различна пръчка за различно място и риба. Не се определям, обаче като определен "вид риболовец". И за раци да ме викнат, отивам :) Въпроса на който niki71 отговори почти изцяло е за пръчките. По тези стойности за какво са предназначени и макарата Роен Тукоз става ли за дъно и респективно тази за фидер за плувка, за да ги сменя?

niki71 благодаря, това главно ме интересуваше. Една 5-та въдица за плувка значи и смело и безразсъдно напред. Благодаря за пожеланието и да ти се връща :)
indzaghi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 316
Регистриран на: Нед Май 10, 2009 1:53 pm

Re: Чисто нов ентусиазъм

Мнение от indzaghi »

Съветвам те да се поразровиш из форума и ще намериш много подробна информация за различните видове риболов,такъми,тактики,връзване и т.н.т.
Dromon
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Ное 15, 2014 5:44 pm
Местоположение: София

Re: Чисто нов ентусиазъм

Мнение от Dromon »

Първо това направих. Слушам, обаче и хора около мен, които казваха : 50-100 акция е универсална и с тия 3.00 м. става за плувка и ретро макарата става за същото. Другото е за фидер макарата, че щом шпулата сабира 0.35 става за дъно. Както и да е, за това писах тук, да ми се отворят малко очите :) за сега така, пък на там надявам се по-добре. Признателен съм на всички за информацията.
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Чисто нов ентусиазъм

Мнение от antivik »

Правилно ти е отговорил Христо, първо определи какво, къде и как ще ловиш, що ако ровнеш по-извътре във форума ще видиш, че такова "животно" като УНИВЕРСАЛН няма. Па и това де са ти го рекли за тази акция за плувка си е бая изсилване, това си е баш дънарска акция. Па и при тези 3 метра и 100 акция, соплето требе да е тежичко и на плувка ако няма колче, ще ти се откине ръката.
Та по-добре си конкретизирай въпросите, да получиш точните отговори, инак ако природата е първопричината, може да ползваш и един "мой" метод, където сопите изобщо липсват. Ръгаш една фотка-"сапунерка" в джоба, някоя шишинка с мезе в торбето и обикаляй колко ти душата сака :wink: , щтракай си пейзажи и моменти, пак си сред природата.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Dromon
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Ное 15, 2014 5:44 pm
Местоположение: София

Re: Чисто нов ентусиазъм

Мнение от Dromon »

То едното не пречи на другото, макар че през сезона на лятото се наснимвам по-задължение и в балкана после не ми се върши същото. Проверих модела на коментираната пръчка с акция 50-100 - производителя я поставя в границите на използване за спининг и леко дъно. Другите също намерих, та и с вашата помощ ми се изясняват нещата.
Като дете съм ходил за риба. Ловил съм с една бамбукова пръчка от две части. Сега след 2 риболова просто побързах да поръчам нещо, за да не използвам чужди такъми и да се притеснявам да скърша или загубя нещо. Вчера ми беше 5-тия риболов за тази година и виждам, че с ходене става.
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Чисто нов ентусиазъм

Мнение от hshopov »

antivik написа:Правилно ти е отговорил Христо, първо определи какво, къде и как ще ловиш, що ако ровнеш по-извътре във форума ще видиш, че такова "животно" като УНИВЕРСАЛН няма. Па и това де са ти го рекли за тази акция за плувка си е бая изсилване, това си е баш дънарска акция. Па и при тези 3 метра и 100 акция, соплето требе да е тежичко и на плувка ако няма колче, ще ти се откине ръката.
Та по-добре си конкретизирай въпросите, да получиш точните отговори, инак ако природата е първопричината, може да ползваш и един "мой" метод, където сопите изобщо липсват. Ръгаш една фотка-"сапунерка" в джоба, някоя шишинка с мезе в торбето и обикаляй колко ти душата сака :wink: , щтракай си пейзажи и моменти, пак си сред природата.
Мхххх отговорил съм то...нищо не съм отговорил...не знам как при така зададен въпрос! Съвета ми е да не слуша хората около него,че май толкова и разбират а да се порови във форума и да чете кое с какво се лови та да не дава пара на вятъра,както повечето от нас са правили и в това съм сигурен! 50 до 100 акция за спининг лично на мен ми се вижда безумно но нека спинингистите да кажат(100 грама са това,какво леко дъно брех брех) Истината е че за всяка болка си има лек...шаран с шаранджийки,блесна...спининг,на река на плувка с боло,на затворен водоем...мач с ваглери,слайдери и тем подобни и така нататък... Имах и аз една такава тояга от фибростъкло. 3 метрова с акция 300 грама ако не се лъжа и всичко беше окей докато не видях диаметъра на водачите и в крайна сметка я подарих! Така,че,колега...отново добре дошъл и чети :drinkers:
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Dromon
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Ное 15, 2014 5:44 pm
Местоположение: София

Re: Чисто нов ентусиазъм

Мнение от Dromon »

В процеса на коментар, се научаваш и как да задаваш правилните въпроси, когато тематиката е нова. Имаше объркване, ето виждате пак за пръчката 50-100. Едно ми казват двама рибари и двамата с лодки, което например за моята професия е все едно да си купя уред наречен тотална станция. Единия дори ми каза да си взема най-евтината китайска пръчка за плувка и ми показа неговата, която тежи повече от моята, която е 402 гр. Явно те не се кефят на риболов на плувка толкова. Значи наистина трябва да се наблегне на един вид риболов. Вчера бях на гьол, на който колегата до мена извади 5 пъстърви на един Шекспир 3.60 м. с акция 20-120 на плувка. От друга страна производителя я дава, ако съм го превел правилно, че тук не мога да кача пдф файла: "suitable for spin and light bottom angling" .
Във форума ми отговорихте точно по начина с който се запознах с четенето на по-стари теми от тук. Та пообърках се, но се радвам на всеки ваш коментар. Ще послушам един колега от форума и ще отида до магазин и ще поискам демонстрация на мач за плувка и тогава ще взимам. В най лошия случай имам аматьорски комплект за дъно, една резервна (балзера 2.40 м, 40-80), ако прецакам нещо по другите две и така. Как искам да го служа сега човечето дето пие, както е завършил коментара си колегата hshopov, но не знам как.
Много успехи в рибарството и, ако се интересувам от нещо и го няма на тема пак ще ви тормозя. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”