Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

LxD
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 2:15 am

Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Мнение от LxD »

Здравейте, можете ли да ми препоръчате подходящи въдици за:

1. Риболов на плувка и спининг - до 50-60 лева, ако е възможно да бъде телескоп с компактен транспортен размер.

2. Пръчка за дъно (чепаре или пружина) - до 50-60 лева и ако е възможно да бъде телескоп с компактен транспортен размер.

Бих искал пръчките да не са карбонови, но не е задължително.

ПС: Харесал съм тази пръчка за дъно, подходяща ли е?
Аватар
TonyBlaze
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Пон Юни 03, 2013 1:09 pm
Местоположение: София/Ямбол
Обратна връзка:

Re: Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Мнение от TonyBlaze »

Колега, пръчка за плувка и спининг едновременно е несъвместимо, според мен...

Аргументите ми са следните:
- За спининг, зависи какво ще ловиш, пръчките са 210, 240, 270 и 300 см, а спрямо рибите, които търсиш акциите са Ultra-light, да речем 2-8 гр., а за големи хищници 20-50 и по-нагоре. Също така, смятам че телескопичните спининги са доста нечувствителни, затова ако си забелязал винаги тези въдици са на по 1, 2 до 3 отделни части. Това е така, защото колкото повече секции има спининга, толкова по-малко усещаш играта на примамката, както и евентуални кълванета/удари. Това, което написах съм го чел някъде из форума, но и от личен опит в спининга вече няколко години съм стигнал до тези изводи. Отделно дори в спининговия риболов си има подходяща въдица за различните хищници, които преследваш, но това е друга бира...
- За плувка, да речем че е болонезе нисък клас дори, ще ти трябва дълга пръчка - 5,6,7 или повече метра.


За дънните няма да коментирам, не се занимавам с такъв вид риболов.

Все пак, нека силно компетентните колеги да се изкажат.
В момента на удара разбираш, че цялата мъка, горещина, студ, кал, пот, изхарчени пари и гориво, както и време нямат абсолютно никакво значение!
- Антоан Виденов

Catch & Release!
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Мнение от kevlar »

Привет колега,така като гледам телескопчето ще ти върши работа,щом държиш на компактна транспортна.Акцията от 60 до 120гр е достатъчна за описаните от теб методи.
Колкото за пръчката,кояти търсиш за плувка и за спининг,колегата TonyBlaze,се е изразил абсолютно правилно.
Седни прочети малко,тук а и по другите форуми,събери лев през зимата и си ТИ!!!
Поздрави
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Аватар
vantonov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Вто Дек 06, 2011 4:23 pm

Re: Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Мнение от vantonov »

Напълно съм съгласен с колегата TonyBlaze. Пръчка, която да е удачна и за спининг и за плувка...единствено някаква тояга телескопична, дето да може да мята плувки и воблери от по 10-20гр....Аз обаче мисля, че телескопична въдица не е удачна за спининг, защото на всяко замятане ще се вклинява пък и не е толкова чувствителна.... така че мисли или едното, или другото
По втория въпрос: ако си начинаещ в дънния риболов - прегледай сопите на FilStar - бюджетни са и са що-годе надеждни
Лошият риболовен ден винаги е по-добър от хубавия работен!
LxD
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 2:15 am

Re: Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Мнение от LxD »

Извинявам се пак за глупавите въпроси, но съм още начинаещ. Можете ли да ми препоръчате модели с линкове за да се ориентирам по-добре какво да търся и с каква акция да са въдиците за 3те посочени от мен неща.

1. Пръчка за плувка - акция? дължина?
2. Пръчка за спининг - акция? дължина?
3. Пръчка за дъно (чепаре и пружина) - акция? дължина?

Предпочитам пръчките за плувка и за дъно да са телескопични ако е възможно, а за спининг двукомпонентна, че да ми се съберат в калъфа (110cm) за въдици. Четох по форума, но много информация и всеки препоръчва нещо различно, а аз се обърках и за това пуснах тази тема.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Мнение от lusienn »

За да не се мъчиш-отиди до някой магазин ,където продавача е Риболовец-не некоя жена,

и би трябвало да ти реши проблемите-ти само му покажи колко пари носиш за харчене-да му трепне,

сърцето-и ще ти свършат мъките.

Иначе мнения много може да получиш-включително някоя оферта на лично съобщение.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Мнение от sapuna »

LxD написа:1. Пръчка за плувка - акция? дължина?
2. Пръчка за спининг - акция? дължина?
3. Пръчка за дъно (чепаре и пружина) - акция? дължина?
Имам налични следните:
1. https://www.nariba.com/obiavi/?m=show&ad=7703" onclick="window.open(this.href);return false; ; https://www.nariba.com/obiavi/?m=show&ad=15080" onclick="window.open(this.href);return false;
2. https://www.nariba.com/obiavi/?m=show&ad=14527" onclick="window.open(this.href);return false; + различни по-скъпички модели
3. https://www.nariba.com/obiavi/?m=show&ad=13838" onclick="window.open(this.href);return false; /дължини 3,60 и 3,90 с акция 60-120 - и за дъно и за бомбарда и за плувка в определени ситуации/

Универсална въдица наистина няма ,може би само фидера е по-широкодиапазонен /за непретенциозни колеги/

п.п. За да ти се събира спининга в 110см калъф трябва да е с дължина 210см ,по-нагоре транспортната надвишава искането ти.Варианта също е теле ,но за спининг си е сериозен компромис мисля.
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Мнение от Д.Граховски »

Телеспининги съм имал два, определено не вършат работа. Примамките си ги хвърляш и като се зашие нещо го усещаш, но до там. Относно самия спининг, вече много зависи и какво ще ловиш, защото с щукарка ще ти е тегаво за кефал например и обратното. Аз ти предлагам за спининг да почнеш с кефалски риболов и да си вземеш нещо с тест до към 8-10 грама, където ще можеш и леки щукарски клатуни да мяташ. От Сапуна можеш да си вземеш един FL, наскоро тръсках един и мисля че за начинаещ е супер вариант. За другите вече колегите ще кажат.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Мнение от kevlar »

lusienn написа:За да не се мъчиш-отиди до някой магазин ,където продавача е Риболовец-не некоя жена,

и би трябвало да ти реши проблемите-ти само му покажи колко пари носиш за харчене-да му трепне,

сърцето-и ще ти свършат мъките.

Иначе мнения много може да получиш-включително някоя оферта на лично съобщение.
-където продавача е Риболовец-не некоя жена,
С извинение за спама ми,не съм съгласен по-горното изречение Люси.
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Мнение от chirusa_bg »

http://www.orozov.com/category/3/telesk ... dachi.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Тук има НЕкарбонови.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Мнение от кирил великий »

LxD написа:Здравейте, можете ли да ми препоръчате подходящи въдици за:

1. Риболов на плувка и спининг - до 50-60 лева, ако е възможно да бъде телескоп с компактен транспортен размер.

2. Пръчка за дъно (чепаре или пружина) - до 50-60 лева и ако е възможно да бъде телескоп с компактен транспортен размер.

Бих искал пръчките да не са карбонови, но не е задължително.
Колега, въдицата, която ти препоръчвам, е доказана за риболов с ваглери, фиксирани плувки, тапи, както и за дънен риболов.

http://www.masterfishing.bg/product/289 ... n-150.html

Препоръчвам ти тази в разгърната дължина 3.60 метра. И макар да се казва телеспин - за блесни да мяташ с тях не са подходящи. Дотежават.
За плувка си мята и два грама на 10 метра и ваглер 20 - 30 грама на 40 м. За дъно - кошница 50 гр. натъпкана със захранка я изстрелваш. Купи си една такава непретенциозна универсална телескопична пръчка. Няма да съжаляваш. Пък и като се сдобиеш с по-скъпи и ценни тояги, ще даваш тази на приятели да ловят и, ако я счупят, да не ти е жал.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
LxD
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 2:15 am

Re: Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Мнение от LxD »

Пичове а какво мислите за това болонезе би ли ми вършило работа на плувка за реки и язовири макс за рибки до кило, кило и половина?

https://www.nariba.com/obiavi/obiava/%D ... 0%B0--a861" onclick="window.open(this.href);return false;
bacho acho
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 110
Регистриран на: Чет Фев 28, 2013 3:22 pm

Re: Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Мнение от bacho acho »

Ако си купиш 3 пръчки за 3 различни риболова,трябва да си купиш и такъми за тях,макари,корди,конци,примамки,плувки и още безброй неща.Ориентирай се към един вид като за начало и мисля .че ще е по ефикасно.Мое мнение.
LxD
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 2:15 am

Re: Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Мнение от LxD »

Да ориентирал съм се към риболова на плувка и спининг, тамъми за тях имам като цяло от баща ми, но единственото което нямам са пръчките тъй като наскоро отидоха при някой добър човечец който си ги е намерил случайно покрай язовира. Та въпроса ми е да ми препоръчате читави не много скъпи пръчки които да са за плувка и за спининг.

Иначе какво мислите за болонезето заслужава ли си, и ако отговора е да остана само да ми препоръчате пръчка за спининг до около 60 лева.
LxD
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 2:15 am

Re: Бихте ли ми препоръчали въдица за плувка и за дъно?

Мнение от LxD »

Какво мислите за болонезето?
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”