Риболов с бомбарда

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Риболов с бомбарда

Мнение от 1000n »

Здравейте!
И тази година на морето пробвах да ловя на бомбарда. Миналата година ми се заплиташе такъма, но благодарение на съветите на Sme6NIKa и rumci успях да се справя с този проблем, за което искренно им благодаря. Тази година обаче ми се случи друга неприятност. Този път ми се заплиташе влакното около шпулата. На какво може да се дължи това и как да го избегна? Аз съм запълнил максимално шпулата с корда, защото така замятам по-навътре, когато ловя сафрид на чепаре. Въпреки това не можех да замятам толкова навътре, колкото другите колеги. Така че другият ми въпрос е какво трябва да правя, за да мога да замятам, колкото другите рибари? Всякакви мнения ще са ми от полза, за което благодаря предварително! :)
Последно промяна от 1000n на Вто Сеп 21, 2010 4:47 pm, променено общо 2 пъти.
saksi
фен клуб-скобар
Мнения: 2656
Регистриран на: Нед Юни 12, 2005 8:34 pm
Местоположение: Божурище

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от saksi »

Дебелината на влакното е много важна.
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от 1000n »

Дебелината на влакното беше 0.20
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от rumci »

Една от възможните причини за заплитането е ако не използваш вирбел(препоръчително троен)преди повода. Добро замятане при риболов с бомбарда или чепаре се постига с прът който е с дължина от 4 до 5 метра. Кордата за бомбарда да е в порядъка на 0,18-0,22 и за чепаре до 0,25мм. Пиши какви такъми използваш на морето за да получиш и по точни отговори :D .
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от 1000n »

Ами чепаретата ги правя целите 0.14, бидема на бомбардата - също 0.14. Повода на шпулата е 0.20. Но има друга разлика, която ми направи впечатление - моят телескоп има 5 или 6 водача, а колегите имаха по 15-16 сигурно :D. Чудя се дали не е това причината да замятат толкова навътре колегите?
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от rumci »

Със сигурност не е това причината. Прътът, който използваш колко метра е?
Sme6NIKa
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 274
Регистриран на: Пет Май 25, 2007 9:28 am
Местоположение: София

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от Sme6NIKa »

rumci написа:Една от възможните причини за заплитането е ако не използваш вирбел(препоръчително троен)преди повода. Добро замятане при риболов с бомбарда или чепаре се постига с прът който е с дължина от 4 до 5 метра. Кордата за бомбарда да е в порядъка на 0,18-0,22 и за чепаре до 0,25мм. Пиши какви такъми използваш на морето за да получиш и по точни отговори
На мен ми се заплиташе така, ако препълня шпулата. Оставям я намотана до около 2 мм. под ръба. Това за вирбела също е така. Ако не е добър, влакното се осуква ... поне аз мисля така, но и аз не съм много "вещ в занаята" :D
Мерака винаги е по-голям от възможностите....или поне при мен е така!
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от 1000n »

Прътът е 4 метра, акция 5-20. Май се огъва малко повече, но това ми харесва като ловя сафрида.
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от rumci »

Твърде мек и неудачен ми се струва за сафрид, все пак за този риболов се изхвърлят тежести около 50 гр.
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от 1000n »

rumci написа:Твърде мек и неудачен ми се струва за сафрид, все пак за този риболов се изхвърлят тежести около 50 гр.
Да де така си е ама аз вече съм му свикнал, пък ми и харесва, че му е чувствителен върха.
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от 1000n »

Sme6NIKa написа:
rumci написа:Една от възможните причини за заплитането е ако не използваш вирбел(препоръчително троен)преди повода. Добро замятане при риболов с бомбарда или чепаре се постига с прът който е с дължина от 4 до 5 метра. Кордата за бомбарда да е в порядъка на 0,18-0,22 и за чепаре до 0,25мм. Пиши какви такъми използваш на морето за да получиш и по точни отговори
На мен ми се заплиташе така, ако препълня шпулата. Оставям я намотана до около 2 мм. под ръба. Това за вирбела също е така. Ако не е добър, влакното се осуква ... поне аз мисля така, но и аз не съм много "вещ в занаята" :D
То и при мене вече е към 2 мм под ръба, защото веднъж не можах да я размотая и съкратих двадесетина метра :D , но това, което ме притеснява е, че сега хвърлям сигурно още по-близо :(
saksi
фен клуб-скобар
Мнения: 2656
Регистриран на: Нед Юни 12, 2005 8:34 pm
Местоположение: Божурище

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от saksi »

rumci написа:Твърде мек и неудачен ми се струва за сафрид, все пак за този риболов се изхвърлят тежести около 50 гр.
От това е било.От пръта.
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от 1000n »

Кой е подходящия за риболов на бомбарда прът? :roll:
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от rumci »

Малко ми е трудно да те разбера, говориш за риболов с бомбарда и в един момент го съчетаваш и с чепаруване :?: За дължината на пръта изказах мнение, аз лично чепарувам с прът, който е с дължина 4,20 м. и акция 40-80, хвърлям 25 грамови бомбарди при акция на пръта 10-35 и дължина 4,30 м. Друго важно и съществено при този риболов е използването на качествени и леки пръти, които не умарят китката при целодневно натоварване. Естествено всичко това е свързано и с по-високата цена на тези въдици.
Vasilii
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Вто Апр 08, 2008 7:45 am

Re: морски риболов на бомбарда

Мнение от Vasilii »

Колегата rumci е прав - няма мощ прът с такава акция.Ако е в диапазона 10-40гр.или повече, ще постигаш по-големи дистанции и с по-тежки бомбарди /при вятър или ако рибата е по-навътре/.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”