Дата и час: Чет Окт 30, 2014 8:54 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

За да видите пълното съдържание на форума, трябва да сте регистрирани и да влезнете с профила си.

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: морски риболов на бомбарда
МнениеПубликувано на: Пон Фев 02, 2009 7:11 pm 
разбира нещата
разбира нещата

Галерия: 1 снимки

поканата важи ли и за други колеги :mrgreen: :mrgreen:
ЕЕЕЕЕ,иска ли питане???М-у другото ноември за закриването бяхме на КРЗ(перифектно место :wink: )Живи здрави мислим пак там да я почваме :wink: ма има време

Върнете се в началото
 Профил WWW Personal album  

Re: морски риболов на бомбарда

Реклама

Реклама

МнениеПубликувано на: Вто Фев 03, 2009 7:46 am 
разбира нещата
разбира нещата

Галерия: 9 снимки

Само кажи кога и сме там :D

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Фев 15, 2009 5:05 pm 
учете се от него
учете се от него

Преди няколко дни се видях с един колега, който лови в 90% от излетите си само с чепарета с мухи и плуващи бомбарди. Той самия е сериозен производител на мухи, в индустриални количества :D Имаме заедно и няколко излета на яз. Копринка- там се ловят основни кефали ( вкл. и над кило) и уклеи. Ловят се и на Домлян и на Душанци. Та, човека си е направил следното приспособление ( аз също ще си направя няколко):
По дължина на бомбардата прекарва неръждаема тел, оставя я малко по-дълга и и прави кръгли уши в двата края- става нещо като "ос" през бомбардата. В едното ухо, от към основното влакно, предварително може да се монтира единичен вирбел, а тройните вирбели с карабинки се монтират на чепаретата ( за бърза смяна на чепарета с различни мухи). При късане на основното влакно, бомбардата и чепарето не се губят- тя си плува отгоре и чепарето заедно с нея, сакачено с карабинката на тройния вирбел за за ухото на оста. Слага се следващия комплект бомбарда и мухи и с него се закача и се вади скъсания такъм- комплект :idea: :idea: :idea: Иначе, в най-добрия случай, може да се извади само чепарето и то - "на късмет" :idea: :D Не знам, това приспособление, дали ще върши работа и при морския риболов с бомбарда, но защо пък да не върши...... :roll: :roll: :roll: :?:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Фев 15, 2009 5:48 pm 
и господ не е толокова добър

Галерия: 120 снимки

А каква е идеята на тази тел.Аз прекарвам основното през бомбардата и слагам вирбела.От там нататък какъвто риболов си избереш такъв повод слагаш :wink:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Фев 15, 2009 6:14 pm 
учете се от него
учете се от него

snegk написа:
А каква е идеята на тази тел.Аз прекарвам основното през бомбардата и слагам вирбела.От там нататък какъвто риболов си избереш такъв повод слагаш :wink:

Идеята е , че като скъсаш основното, не губиш нищо от такъма :idea: Иначе , ако въобще успееш да закачиш чепарето с друг такъм, то се изхлузва от предния край на бомбардата и тя не може да бъде извадена по никакъв начин от брега. А чрез тази тел- бомбардата държи чепарето горе на повърхноста, пък то държи нея- като се закачи с нещо, да бъде извадено всичко- комплект :idea: :idea: :D

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Фев 15, 2009 6:20 pm 

За тази цел ги правят с по дебел монофил и с два вирбела,но според мен не е необходимо понеже основното влакно е по дебело от поводите и е логично да се скъса повода а не основното.Това е мое мнение,не карам никой да се съобразява с него :wink:

Върнете се в началото

Реклама

Реклама

МнениеПубликувано на: Нед Фев 15, 2009 6:36 pm 
учете се от него
учете се от него

snegk написа:
....... понеже основното влакно е по дебело от поводите и е логично да се скъса повода а не основното:

Бъркаш нещо :idea: Чепаретата с мухи се правят от значително по-дебели влакна от основното влакно- за да не се уплитат мухите и за да седят в страни от основното влакно на чепарето :idea: :idea: :idea: Отделно, късанията на основното влакно, много по-рядко са от закачки, от колкото от протриване, от амортизиране на влакното, от неправилна преценка на такъма като цяло и т.н. Отделно дето по тази схема се съчетават едновременно положителните страни на сбирулиното и на булдото :idea: :idea: :idea:

п.п. Адаш, не се чувствай задължен да пишеш по въпроси които не са ти много ясни :D :D 8)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Фев 15, 2009 6:47 pm 

Адаш гледаш,че седържа добре стеб,не почвай да се ебаваш.Написах ти го,че това си е мойто мнение,не се чувствай длъжен да ме обеждаваш в кавото и да е.Аз от бомбарди не разбирам,само дето цял живот ловяс тях,но не ми се навлизат в излишни спорове.Постаряй се поне да издържиш една седмица да не се заяждаш с никой :wink:
п.п.Прочети заглавието.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пон Фев 16, 2009 12:03 am 
новобранец
новобранец

kолеги метода СБИРОЛИНО-лов с бомбарда-е измислен в италия единственно и само за лов на пъстърва.находчивите колеги са надушили че това е един страхотен начин да се хваща различна по големина и вид риба.уникално нещо е това бомбардата.от зарган,платерина,илария,чернокоп и др хищни риби без попчета и сафрид,по морето,до пъстърви,уклеи,кефали и др речни или язовирни обитатели.мятането на 80 -100метра на блесна 00 или 01 или воблер 4 см с друго просто не става.но това е една нищожна част от примерите които могат да се дадат за приложението на бомбардата.грешка е ако си мислиш че става само за морски риболов.относно твоя проблем колега-смени си въдицата с по голяма акция,качествено влакно минимум 025 и не на последно място до къде навиваш влакното на шпулата.запомни че с трици маймуни не се ловят.НАСЛУКА

Върнете се в началото
 Профил WWW  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 16, 2009 10:22 am 
ще става разбирач
ще става разбирач

Галерия: 0 снимки

IDA написа:
Преди няколко дни се видях с един колега, който лови в 90% от излетите си само с чепарета с мухи и плуващи бомбарди. Той самия е сериозен производител на мухи, в индустриални количества :D Имаме заедно и няколко излета на яз. Копринка- там се ловят основни кефали ( вкл. и над кило) и уклеи. Ловят се и на Домлян и на Душанци. Та, човека си е направил следното приспособление ( аз също ще си направя няколко):
По дължина на бомбардата прекарва неръждаема тел, оставя я малко по-дълга и и прави кръгли уши в двата края- става нещо като "ос" през бомбардата. В едното ухо, от към основното влакно, предварително може да се монтира единичен вирбел, а тройните вирбели с карабинки се монтират на чепаретата ( за бърза смяна на чепарета с различни мухи). При късане на основното влакно, бомбардата и чепарето не се губят- тя си плува отгоре и чепарето заедно с нея, сакачено с карабинката на тройния вирбел за за ухото на оста. Слага се следващия комплект бомбарда и мухи и с него се закача и се вади скъсания такъм- комплект :idea: :idea: :idea: Иначе, в най-добрия случай, може да се извади само чепарето и то - "на късмет" :idea: :D Не знам, това приспособление, дали ще върши работа и при морския риболов с бомбарда, но защо пък да не върши...... :roll: :roll: :roll: :?:

А при кълване при тоя метод рибата май ще трябва да дърпа и цялата бомбарда :roll: Губи се директния контакт с въдицата,а от там и едно от основните предимства на бомбардата.Не знам в сладководния,но при морския това няма да е добро решение :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пон Фев 16, 2009 11:37 pm 
учете се от него
учете се от него

executor написа:
А при кълване при тоя метод рибата май ще трябва да дърпа и цялата бомбарда :roll: Губи се директния контакт с въдицата,а от там и едно от основните предимства на бомбардата.Не знам в сладководния,но при морския това няма да е добро решение :)

Има резон в това :idea: Разликата между риболова със сбирулино със естествена стръв и със сухи мухи е огромна :idea: Във втория случай такъма работи на "самозасичане", като бомбардата замества булдото.

Върнете се в началото

Реклама

Реклама

МнениеПубликувано на: Пон Фев 16, 2009 11:53 pm 
ще става разбирач
ще става разбирач

Галерия: 34 снимки

:D Според мен ИДА и Snegk говорят за едно и също , но немогат да се разберат.B eдиния случай тел,а в другия дебело 0,50 влакно.Т.нар.''готов монтаж''.Като така наистина се спасяват бомбарди ,че и бързо се сменят,но уплитанията и''гелетата'' са мн.повече.
Колкото до въпроса на 1000 n за уплитанията около шпулата,мисля,че става въпрос за т.нар.''брада'' и там проблема е в макарата,ако е при замятане.Ако е при обиране - недостатъчно изпъване на линията. :roll:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Нед Авг 30, 2009 8:12 pm 
Аватар
ще става разбирач
ще става разбирач

Понеже съм започнал темата да напиша и докъде съм я докарал с разрешаването на проблема. Значи оплитането на бидема с бомбардата се оказа, че се дължи на факта, че слагах вирбел не само под, но и над бомбардата, за да заменям веднага целият монтаж с чепаре. Но явно така не става.
Заплитането пък на влакното на шпулата пък най-вероятно се е получавало, защото съм бил препълнил с влакно шпулата на макарата. Сега шпулата е запълнена до няколко милиметра от ръба и всичко е наред. Благодаря на всички за съветите, които са ми дали. Сега остава да си намеря подходяща сопа, защото все отлагам това закупуване.
Наслука! :D

Върнете се в началото
 Профил WWW  

МнениеПубликувано на: Нед Авг 30, 2009 8:41 pm 
учете се от него
учете се от него

Замятай плавно и със "стоп" в крайната фаза, това са основните моменти за да няма уплитания :idea:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пон Авг 31, 2009 7:11 am 
Аватар
учете се от него
учете се от него

onzinasi написа:
:D Според мен ИДА и Snegk говорят за едно и също , но немогат да се разберат.B eдиния случай тел,а в другия дебело 0,50 влакно.Т.нар.''готов монтаж''.Като така наистина се спасяват бомбарди ,че и бързо се сменят,но уплитанията и''гелетата'' са мн.повече.
Колкото до въпроса на 1000 n за уплитанията около шпулата,мисля,че става въпрос за т.нар.''брада'' и там проблема е в макарата,ако е при замятане.Ако е при обиране - недостатъчно изпъване на линията. :roll:

При описания монтаж от Бачо,линията е блокирана,или ти не си разбрал нещо или аз бъркам, а Илийката говори за нормален монтаж, сподвижна бомбарда.Нямам опит в ловенето на море,защото съм в добрия случай 10 дена там,но пък съм ловил с бомбарда доста на водоеми с кефал и уклей.Повода с мухи наистина е с дебело влакно в повечето случаи 0.20-0.25 ,а за морския поне аз си ги правех с 0.14-о.16мм.Бачо,поздрави бате Георги от мен,то в Карлово няма друг по-голям майстор на мухи.Сори за спама. :oops:А относно оплитането при приводняване,ами слагам гумена перла 8мм пред бомбардата и държи повода встрани при полет.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа