Защо се усуква влакното?

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

gogolisec
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2335
Регистриран на: Пет Фев 02, 2007 5:40 pm

Защо се усуква влакното?

Мнение от gogolisec »

Със сигурност няма колега, който да не се е сблъсквал с този проблем. В подфорум "Риболов на тежко' има една тема за диаметъра на влакната, подходящи за внасяне и там бегло се споменава, че има значение каква марка и дебелина е влакното, че да не се усуква. Според мен няма значение какво е то, а причината е във водещата ролка на бигела, в/у която се "търкаля" влакното преди да бъде намотано на шпулата.
То за какво иде реч - от личен опит споделям впечатления. Първата ми макара беше Орион 102 - руска, много здрава и издръжлива макара (още работи - купена 1993-то год.). Работил съм с нея и на плувка и на дъно, има 2 шпули. Никога не съм имал проблеми с усукването на влакното при работа с нея. Да обаче дойде време, когато се износи ролката и образува каналче, което води до износване на влакното. оригиналния материал на ролката е някаква сплав от сорта на месинга, но най важно е покритието, което за съжаление е много тънко. Аз си направих ролка от видия - използва се да сече ламарина - много твърд материал, също така се изработват и режещи инструменти от нея; трудно се обработва, но при наличието на техника не е проблем. Значи правя я едно към едно с оригиналната, монтирам на макарата и отивам за риба. Първите 5-6 хвърляния добре и после като се започна едно усукване - малко да охлабя влакното и веднага се навива на масури. Викам си това ще да е от влакното - последва смяна и пак същото, отначало добре и после пак се усуква. Тогава разбрах, че причината не е във влакното, а в макарата и по-точно в "новата" ролка. С течение на времето установих, че при различните модели макари това се явява голям проблем. Някои работят добре, а други усукват, каквото и влакно да им навия! Има значение ъгъла, под който е насочена ролката към шпулата; формата на самата ролка също е от значение и най важното - ролката трябва да се върти, а не влакното да се пързаля по нея.
Усукването се получава в следствие на претъркулване на влакното по ролката от по-високата и част към най-ниската т. е. стреми се да мине по най-краткия път към шпулата. Точно тук е проблема - производителят трябва много точно да изработи този елемент от макарата, така че да се избегне несъосието м/у влакно-ролка-шпула! Имам макари от по 10-12 лв, които навиват много по-добре от такива, за които съм давал по 35-40 лв и отгоре! Погрешно е мнението,че пружината (хранилка,спирала) усукват влакното. Е, със сигурност и това е от значение, но по-голям проблем е самата макара. Имам един руски телескоп - кафяв 3,50 м с една измислена макара Броунинг 3006 - не и зная годините, но събира 150 м 0,25 мах. Ползвам я само за пружина с влакно 0,22 - на нея най-много ми дърпа и съответно най-много хвърляния, а усукване при нея нямам. Другите 2 са с "по-добри" макари от към предавателно число, вместимост,лагери и т. н., но усукват като за световно!
Така че пробвайте (ако може, но почти е невъзможно) предварително преди да закупите дадена макара или питайте приятели, колеги за впечатления за този, според мен, важен показател!Дано съм полезен с този мой пост. Очаквам да споделите и вие вашите впечатления за този проблем! Поздрави! :smt023
"... А една рибешка изненада е повече от секс с красива манекенка :D "
Аватар
lina
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 334
Регистриран на: Вто Яну 29, 2008 5:39 pm
Местоположение: Kanzas City или по нашенски Казанлък :)))

Re: Защо се усуква влакното?

Мнение от lina »

Благодаря за инфото. Аз като съвсем начинаеща в занаята ще се възползвам :)
А ТИ ИЗПРАТИ ЛИ СВОЯ EMAIL ДО МЕДИИТЕ? ПОМОГНА ЛИ?
http://vbox7.com/play:ef531b87 това е бясната Карина
SONY
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4590
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Защо се усуква влакното?

Мнение от SONY »

Това наистина е полезно.Благодаря и от мене :wink:
TICA FAN
repair
новобранец
новобранец
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Май 07, 2008 5:04 pm

Re: Защо се усуква влакното?

Мнение от repair »

Добро инфо.Ще го имам напредвид като си вземам нова :finga:
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Защо се усуква влакното?

Мнение от sapuna »

Научих нещо от един млад наш колега и ще Ви го споделя!

Като навивате влакното не стабилизирайте ролката!Т.е. не я закрепвайте на химикал,клечка или каквото и да е,а я поставете в кофа с вода!Така тя се върти свободно около двете си оси и няма начин да се саморазвие и усуче!Не разпъвате ли на аванс,то ще имате перфектно наредено влакно! :wink:
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Nedeltcho Delev

Re: Защо се усуква влакното?

Мнение от Nedeltcho Delev »

При покупка на едно влакно от изложението в Пловдив продавача излишно ме предопреди да не навивам влакното кокто по горе Сапуна обяснява а трямва да се навива като шпулата на влакното на което е навито да гледа напречно но пръта,т.с.пръта и отвора на шпулата трябва да са на една ос и влакното да се развива обратно на часовниковата стрелка,тогава влакното не се усуквало.Това което казва Гого може напълно да е прав но аз искам да попитам възможно ли е да се усуче влакното при голямо усилие при навиването,например при ваденето на голяма риба/такъв опит нямам :oops: /или при ваденето на някоя закачка,при това положение когато вадя нещо тежко от водата след това веднага ми се усуква влакното дори се и наранява.
Ще обърна внимание на ролката за която Гого споделя.
gogolisec
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2335
Регистриран на: Пет Фев 02, 2007 5:40 pm

Re: Защо се усуква влакното?

Мнение от gogolisec »

Nedeltcho Delev написа:... възможно ли е да се усуче влакното при голямо усилие при навиването,например при ваденето на голяма риба/такъв опит нямам :oops: /или при ваденето на някоя закачка,при това положение когато вадя нещо тежко от водата след това веднага ми се усуква влакното дори се и наранява.
Според мен при вадене на голяма риба (аз също нямам опит :oops: ) или някой дънер или закачка, натоварването на влакното е толкова голямо, че то поддава и се разтяга като ластик. Повърхностния слой се наранява при триене във водачите и ролката. Получават се структурни частични разкъсвания на надлъжните нишки на влакното, но като цяло все още държи. Сега гледам има влакна с повърхностен слой от силикон, което би следвало да значи, че са по-издръжливи, но рано или късно този слой се разрушава и се налага смяна.
В твоя случай се получава ефекта на къдрене на панделка, с която се връзва букет цветя! Сигурно си забелязал, че тази лента е на ролка и като я приплъзнеш към метален ръб (нож, ножица и т. н.) се навива и се къдри като....! При преминаване на влакното през ролката, то се пречупва на 90 град. Имайки впредвид силния опън, на който е подложено влакното, външния слой, преминавайки през ролката се разтяга повече от колкото вътрешния и не може да възвърне първоначалната си форма, при което разтегнатата част се стреми да усуче влакното, ако то е охлабено, тъй като дължината е по-голяма от тази на вътрешната част!. Ролята на метален ръб в случая играе първия водач и ролката на макарата. Преминавайки през тях под силен опън, влакното се деформира невъзвръщаемо и се усуква!
Еееее, те тия, дето произвеждат влакна да умрат от глад, ли искаш? :lol: :lol: :lol:
Хайде със здраве!
"... А една рибешка изненада е повече от секс с красива манекенка :D "
repair
новобранец
новобранец
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Май 07, 2008 5:04 pm

Re: Защо се усуква влакното?

Мнение от repair »

Това е една доста добра тема според мен.За начинаещите(като мен засега :mrgreen: ) мога да препоръчам макара ROBINSON RD 23. В магазините е една от най-евтините и в същото време досега нито един път не ми е усуквала(освен ако не развивам вместо да навивам :lol: )
Аватар
CERRUTI
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1646
Регистриран на: Съб Юни 09, 2007 9:15 pm
Местоположение: СОФИЯ-Кристиян Атанасов

Re: Защо се усуква влакното?

Мнение от CERRUTI »

Сапуна и Неделчо са много прави -ролката в кофа или леген с вода и посока обратна на часовника да се развива кордата.....Наистина кордата се навива много добре и не се усуква,забелязъл съм че корда ми се е усуквала при вадене на дънни въдици- при монтаж без вирбел или скапан вирбел който предава въртрливото движение на хранилка(пружина ,олово) на цялата линия а не го поема.....случили се това след 2-3 замятания трябва да се очаква усуквана.....
Изображение
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Защо се усуква влакното?

Мнение от Павел Иванов »

Магарко , сметам че от днеска си с решен проблем относно усукването без значение на коя страна ще гледа тикета , у вода или с молив ще го навиваш ми се струва :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Защо се усуква влакното?

Мнение от Бачо Илия »

От както навивам " у вода" , рахатясах... на гьола- направо ролката у водата , иначе - в кофа :D
Изображение
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Защо се усуква влакното?

Мнение от Тедо »

когато се навива влакното с по-голямо опъване /голяма риба - дай боже!/ не се усуква... Усуква се при навиване "на празно"...
Най-гадно се усуква с въртяща блесна, ако вирбела е скапан.
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Защо се усуква влакното?

Мнение от Бачо Илия »

Когато навивам ново влакно на шпулата (ролката във вода) , винаги с лявата ръка придържам пръта , а с палеца и показалеца стискам влакното близо до най-долния водач за да се навива с определено усилие и стегнато. При риболов с боло или мач вирбела между основното влакно и повода , от три години насам, винаги е троен ( от тези за "сбиролино" , най-малките номера , без карабинка). От време на време ловя и със "сбиролино" , с блесни , воблери ,туистери, шадове, мухи или с естествена стръв- там тройния вирбел ( с карабинка или без карабинка) си е задължителен 8) 8)
Изображение
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Защо се усуква влакното?

Мнение от Павел Иванов »

Marco Polo написа:...Е, имам някоя и друга макара в повече...
Що ли имам усещането че кат се върнеш от Тополница ще ги видя тия другите в магазина да се продават :roll:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
patter
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 288
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 8:23 am
Местоположение: Варна

Re: Защо се усуква влакното?

Мнение от patter »

Имам един боен ДАМ. Бях му навил някакво потъващо влакно 0.16. Не съм имал проблеми с усукано влакно. Всъщност да поясня какво имам предвид аз под 'усукано влакно' - когато заметнеш с такова влакно то не излиза равномерно през водачите а убразува буклички и оплитания.

Реших да сложа друго влакно на тази шпула. Влакното би трябвало да е добро (колмик). Навивахме влакното, така както беше навито и предното - ролката на държач и се върти около остта си с леко усилие. Докато навивахме новото влакно макарате взе да издава шум.

Отворих я и я смазах. На следващия риболов пак си шумеше и открих че е от навиващата ролка - върти се но шуми. Отворих и бигела - ролката не е видимо износена. Самата ролка си има истински лагер, който обаче е капсулован и няма как да го смажа. Напръсках го с ВД-40, сложих малко смазка отвън. Пак си шуми като навивам, но мога да го преживея.

Появиха се обаче проблеми с усукването. На няколко пъти се налага да режа част от влакното, защото се оплита зверски. Хвърлих една бомбарда в морето след скъсване ...

Наблюденията ми са, че това усукване/оплитане се получава когато привирам влакното бавна без усилие. Многократни замятания с потъваща бомбарда без никакъв проблем. В момента, в който сложа плаващата имам почити 100% сигурно оплитане след няколко замятания.

Моите изводи:
- ролката е важна
- има значение дали навиваме хлабаво или стегнато
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”