помощ за спининг макара

Модератор: sapuna

Jechev
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1968
Регистриран на: Пон Дек 11, 2006 1:36 pm
Местоположение: София

помощ за спининг макара

Мнение от Jechev »

Колеги, моля за вашето мнение за спининг макара , която да ползвам с плетено влакно и триметров прът с акция до 70гр!
умувам върху Shimano SEIDO SD4000FA 5+1 0.40 / 100м 5.1:1 1 208лв , TECHNIUM / TEC4000FB 3+1 0.40 / 100m 4.8:1 302лв., STRADIC / STR4000FB 4+1 0,35 / 140m 5.8 : 1 1 376лв. ,
очаквам препоръки и за други макари , благодараааааа с предварителност :!: 8)
Ако цял живот се взираш в едно лайно, то цял живот ще ти мирише!
Джоко Росич

Алкохола не решава проблемите....млякото също.
Изображение
golden
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 277
Регистриран на: Вто Сеп 25, 2007 11:48 am
Местоположение: Jivko Jekov- Provadia

Re: помощ за спининг макара

Мнение от golden »

Страдика с тия обороти не бих сложил тук-става за мачова ,но за спининг аз лично бих се спрял на Техниума.За Сейдо нищо не мога да кажа-не съм имал такава.
Jechev
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1968
Регистриран на: Пон Дек 11, 2006 1:36 pm
Местоположение: София

Re: помощ за спининг макара

Мнение от Jechev »

Stradic е бързичка наистина, съгласен съм...поради липса на мнения шъ зема да си зазема TWIN POWER / TP4000FB 7+1 0,30 / 180m 4.8:1 1 и да приключа с чуденето...и да фалирам....
Ако цял живот се взираш в едно лайно, то цял живот ще ти мирише!
Джоко Росич

Алкохола не решава проблемите....млякото също.
Изображение
golden
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 277
Регистриран на: Вто Сеп 25, 2007 11:48 am
Местоположение: Jivko Jekov- Provadia

Re: помощ за спининг макара

Мнение от golden »

Ако не държиш на марката Шимано,можеш да се огледаш и за Дайва-Сол 3000,а защо не и Сертейт :wink:CERTATE и TWIN POWER са близки по цена.
Последно промяна от golden на Нед Яну 11, 2009 5:22 pm, променено общо 1 път.
Аватар
AL KAPONE
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3072
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 2:56 pm
Местоположение: от Село

Re: помощ за спининг макара

Мнение от AL KAPONE »

:roll: Мисля че, правиш грешка с Shimano Twin Power 4000 FB има по добро, за малко по малко парички :roll: Ама всеки сам си е господар на тиквата, вземи се разгледай... наистина пазара е гъвкав и предлага итенересна стока на последък :roll: Поздрав
Когато се издигаш, приятелите ти разбират кой си.
Когато падаш, разбираш кои са приятелите ти.
Jechev
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1968
Регистриран на: Пон Дек 11, 2006 1:36 pm
Местоположение: София

Re: помощ за спининг макара

Мнение от Jechev »

съгласен съм , че пазара е гъвкав, но пък производството е концентрирано на няколко места предимно в Азия, та за това питането ми беше за конкретен модел макара, която някой е ползвал и е доволен, че да препоръча, не държа толкова на Shimno, но искам да е нещо качествено и издържливо! 8)
Ако цял живот се взираш в едно лайно, то цял живот ще ти мирише!
Джоко Росич

Алкохола не решава проблемите....млякото също.
Изображение
Аватар
AL KAPONE
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3072
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 2:56 pm
Местоположение: от Село

Re: помощ за спининг макара

Мнение от AL KAPONE »

:roll: Имам Шимана и евтини и скъпи, обичам да разменям макарите по пръчките, влакната примамките и тн. :roll: Въобще харесвам да експериментирам и да обикалям, с течение на времето купих и похвърлях с някои дайви и SPRO-та та посъбрах лични впечатления и попаднах на това което е подходящо (Лично за мен!!! във момента)
Все още има няколко бройки из София.... имам само два излета с модела, който ти показвам но съм възхитен е малко да се каже.....
Прикачени файлове
Image_DaiwaTDR4Gross.jpg
Image_DaiwaTDR4Gross.jpg (142.47 KiB) Преглеждано 2741 пъти
Когато се издигаш, приятелите ти разбират кой си.
Когато падаш, разбираш кои са приятелите ти.
Аватар
Smokey
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 551
Регистриран на: Пет Май 26, 2006 9:32 am
Местоположение: София

Re: помощ за спининг макара

Мнение от Smokey »

Колега, виж сега, не е най-важното нещо марката на макарата а това как се "държи" / представя в експлоатация. Бих ти препоръчал да отидеш в магазина и да си поиграеш сериозно с моделите които си си избрал. Макар и да съм сериозен фен на Шимано, преди месеци като си избирах нова макара се спрях на шимано - но за 150 евра, модела който си харесах се държеше много по-зле от този на Окума на половин цена. познай коя взех... Затова е важно да я усетиш в ръцете си преди да направиш покупката.
Дори я сложи на някоя пръчка за да и усетиш баланса.

Каде мислиш да спиниш? Според мен 3 метра са твърде дълги за спининг. Аз ползвам 2.40 Бийст Мастър и съм много доволен.

Желая ти да случиш на добра макара, която да ти извади много трофей!
Изображение
За да не останем повече рибари отколкото риби в България: Kiss 'n Release!
http://www.youtube.com/watch?v=66sGSTZD ... _1UPUjx2SI
Jechev
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1968
Регистриран на: Пон Дек 11, 2006 1:36 pm
Местоположение: София

Re: помощ за спининг макара

Мнение от Jechev »

mr.Kapone, e много благодаря за препоръката, само и ако подскажеш къде из софийските шубраци мога да я видя тази макара?!?? :)
Smokey, абсолютно съм съгласен с теб, че трябва да се сложи в ръка и т.н., но нали за това ми е питането някой да ми препоръча конкретен модел макара, кото да видя на живо някъде и да си я поръчам от чужбинско..., инак 3м пръчка въпреки по-голямата си тежест има огромни предимства при ваденето на рибата, иначе работя и с 2.40 , 2.70 предимно за пъстърви и кленове...кажи модела на окума моля???
Последно промяна от Jechev на Чет Апр 10, 2008 11:02 pm, променено общо 1 път.
Ако цял живот се взираш в едно лайно, то цял живот ще ти мирише!
Джоко Росич

Алкохола не решава проблемите....млякото също.
Изображение
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: помощ за спининг макара

Мнение от Павел Иванов »

Капоне мафиозо , братЧе , кефиш отсекъде :lol: Тръбиш науево и десно как си бил разочарован от Дайва Сол и в същото време благововеевеш пред опростеният и ( с един лагер по-малко ) боядисан в синьо модел с по-плитка шпула произвеждан основно за ингилизкият пазар като мач модел на култовият Сол :lol: Още повече че и името си и поубъркал ( Крос с едно С а не с две :wink: ) та да се чудат ората кфа е таз макарЪ :lol: Инак много ми е интересно относно преимуществата на трите метра прът при спининговият риболов :roll: Скара , ако искаш да пипнеш някои модели на Дайва къде тука ги дават на космически цени в редките случаи кога ги има просто пиши едно ЛС и може да измислиме нещо по въпроса :wink:


пп - същата тендеция се наблюдава и при Шимано - Туин Пауър и Биомастер - а познай дали съм имал и от двата модела :D
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: помощ за спининг макара

Мнение от krokibg »

Няма да влизам във спор за макарите всеки сам да решава каква макара да вземе,но във спининга има разлика какво ловиш,колко е дълга спинингарката и на какви примамки замяташ.Макарата трябва да се подбере много внимателно,за да няма после ..."Продавам макара на три риболова е ".За лек спинингов риболов със блеснички и дребни воблерчта,може и със 2.10 да ловиш.Дребните пъстървички,костурчета и щукички по 200-700гр няма да покажат за какво говоря.Но ако закачиш случайно голяма риба със 2.10 -2.40 ще разберете за какво иде реч,и да са сетите че ако тези неща нямаха значение,пръчките нямаше да са на класове,и акций а щяхме да мааме със някакви съръци до припадък и т.н.То затова когато си избрал правилната дължина на спининга,в зависимост от рибата която ловиш,ваденето е песен и върховно удоволствие.Закачал съм голяма риба със къс спининг и да ви кажа положението изобщо не е розово,пръчката се згъва на три като всеки момент очаквам да изпатка.Друг е въпроса когато по дългата и добре подбрана пръчка вземе да спира порива и силните удари на огромната риба и след известно време борба се вижда как лека,полека рибата се умаломощава и това се дължи не само на аванса а на дължината и акцията на спининга.Та малко се попоплетох в обясненията,но по-дългия спининг ще лови всичко по добре от късия,и при замятането дължината на спининга ти дава още няколко метра по далечно замятане 2.10 -2.40 си е като пръчица за игра в ръката и определено е само за леки блеснички.Представете си къс спининг 2.10 със акция 50-100 :shock: и замяташ ситни блеснички за кефалчета и пъстървички,аз си представям колче за домати ,на което сме сложили макара и т.н.Единственното предимство на късия спининг е по балканските реки или когато има много храсти и тясни за замятане,поради клоните места,тогава е не заменим помощник.Това мисля и това съм забелязал от дългогодишните проби със различните дължини спининги .аз никога не съм ловял със спининг 2.10 50-100 акция и може и да е добре,ако някой е ловил да каже мнението си :wink: :wink: :wink:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
AL KAPONE
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3072
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 2:56 pm
Местоположение: от Село

Re: помощ за спининг макара

Мнение от AL KAPONE »

Павел Иванов написа:Капоне мафиозо , братЧе , кефиш отсекъде :lol: Тръбиш науево и десно как си бил разочарован от Дайва Сол и в същото време благововеевеш пред опростеният и ( с един лагер по-малко ) боядисан в синьо модел с по-плитка шпула произвеждан основно за ингилизкият пазар като мач модел на култовият Сол :lol: Още повече че и името си и поубъркал ( Крос с едно С а не с две :wink: ) та да се чудат ората кфа е таз макарЪ :lol: Инак много ми е интересно относно преимуществата на трите метра прът при спининговият риболов :roll: Скара , ако искаш да пипнеш някои модели на Дайва къде тука ги дават на космически цени в редките случаи кога ги има просто пиши едно ЛС и може да измислиме нещо по въпроса :wink:
Глътни малко кислород, да те светна...... :lol: (брой на лагери, цвят, опаковка, реклама ..... не стига, нещо като го почустваш като гъдел тогиз е сладко) Под кометентното ти въздействие си купих SOL 2000, излизах няколко пъти с нея и се оказа, че ми е Мъничка за сопите :roll: Подарих я на колега, който е болен на тема кефали и сега ако го питаш "Няма друга такава машинария на света"...... Да ама Не :roll: След случката с ряздялата се разтърсих из Софията за нещо налично, дето да не го чакам и попадам TDR-чето 2500 и 3000... Сред като огледах, мерих и се чесъх по главата :smt017 ,реших пак да рискувам и ВОАЛА :lol: Не иска допълнително подлагане на влакно, реди по мечтания от мен начин, без забележка :roll: Доволно си правя душевна чикия.... и за момента ми стига :roll: И само да вметна, че скоро ще имам и (култова Daiwa) патува към новия си собственик :lol:
Също ме гризе и една мисъл, че не ходиш за РИБИ в КЛОГРАМИ а те итересуват рибки, чуствителност, детайли, пинизи разни и тн.

пп - Павле не чети през редовете а виж какво съм писъл по горе - попаднах на това което е подходящо (Лично за мен!!! във момента) :lol: :lol: :lol: Даже ми се иска да те светна, че жена ми те мрази, щото под твое въздействие съм нарушил бюджета :lol: :lol: :lol:
Когато се издигаш, приятелите ти разбират кой си.
Когато падаш, разбираш кои са приятелите ти.
tomik
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 281
Регистриран на: Пон Юли 30, 2007 4:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: помощ за спининг макара

Мнение от tomik »

Аз ползвам спининг с дължина 2,10 и акция 50-100, но го използвам единствено и само за тролинг, и то на Ивайловград, защото там незнаеш в кой момент каква риба ща ти удари. Естествено има и други такива язовири, но да не започвам да изброявам сега. Имах удоволствието на същия язовир да ми удари наистина голяма риба, поне таки си мислех, но уви с пръчка с акция 5-20 неуспях да направя нищо по-въпроса, че и вече въпросната пръчка не става за нищо, счупена е на две. Наистина пръчката е като кол за домати с макара, ако трябва да хвърляш с нея леки примамки, просто забрави, но пък за големите риби бих казал, че ПОЧТИ нямат шанс.
Иначе и аз съм на мнение, че по-дългата пръчка ти дава малко повече предимства в замятането и след това в уморяването на рибата, и затова по-дълги пръчки от 2,40 нагоре.
Аватар
AL KAPONE
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3072
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 2:56 pm
Местоположение: от Село

Re: помощ за спининг макара

Мнение от AL KAPONE »

tomik написа: :lol: :lol: :lol: Аз ползвам спининг с дължина 2,10 и използвам единствено и само за тролинг :lol: :lol: :lol:
ама хич не става въпрос за различни неща а :idea: Поздрав
Когато се издигаш, приятелите ти разбират кой си.
Когато падаш, разбираш кои са приятелите ти.
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: помощ за спининг макара

Мнение от krokibg »

Ползувам само 2.70 - 3.00 м спининги.Позволява много по-добра игра на примамката и като гледаш върха на причката при тролинг се вижда ясно че със по-дългата пръчка играта е по-осезаема и резултатна.А мисля че всички това искаме,да накараме рибата да удари.Но,както е казано,разни хора,разни идеали.Късата пръчка наистина има по голяма вероятност да се счупи при удара и ваденето на по-голяма и мощна риба,особенно от лодка, но нека всеки сам да си направи преценка как и какво ще прави и каква въдица му е необходима при даден риболов на различните риби.Макарите помагат със аванс за прибирането на рибата, но помагат само 25-30 %,10 % давам на блакното и останалите 60 % работа са на правилно избраната пръчка със съответните параметри.Така мисля,че макарата и влакното са най-назад в класацията ако не ловим естестванно със някакви супер дебели Брейдове и Либетки за измъкване на джипки от канала :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици и макари”